Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman se v Německu sešel i s bývalým eurokomisařem Verheugenem
Facebook: Miloš Zeman, zdroj

Angela Merkelová, Zeman a Švejk. Prezident předvede v Berlíně taje české povahy

Když byla německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2016 naposledy v Praze, dostala jako dárek od českého prezidenta Osudy dobrého vojáka Švejka v české i německé verzi. Kniha prý měla Merkelové pomoci „proniknout do tajů české povahy“. Jestli se to povedlo, ukáže i její dnešní schůzka s Milošem Zemanem v Berlíně.

Miloš Zeman přijel do Německa dva týdny po premiéru Andreji Babišovi. Předsedu vlády, který „odmítá přijmout v Česku jediného migranta“, tak střídá prezident, který si myslí, že „Merkelové teď přišly úroky za rozhodnutí otevřít hranice statisícům uprchlíků v roce 2015“.

Dva nejvyšší ústavní činitelé tak v krátkém rozmezí navštíví političku, vůči které se tvrdě vymezují a na jejíž úkor získávají doma politické body, zejména v tématu migrace.

Kdo udělá první krok

Právě migrační agenda, kde se Merkelová s Babišem a Zemanem neshodne, určuje navenek tón česko-německých politických vztahů.

Na pozadí sporů o migraci se ale mezi oběma zeměmi daří ekonomice, vzájemný obchod loni vzrostl poosmé v řadě a obnovují se přeshraniční vazby zpřetrhané kdysi poválečným odsunem Němců a obdobím komunismu.

„V Evropské unii, upřímně řečeno, je poměrně málo výrazných osobností. A Angela Merkelová, ať si o ní myslíme cokoli, je bezesporu výrazná osobnost,“ vysekl na své poměry nezvyklou poklonu Merkelové prezident Miloš Zeman na konci srpna v rozhovoru pro TV Barrandov.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


Na dotaz, co budou hlavní témata jeho návštěvy v Německu, do které v tu dobu zbýval zhruba měsíc, odpověděl, že se s Merkelovou chce bavit hlavně o „obchodních válkách, které plánují USA“ a o energetice.

Tu měl podle informací dostupných před začátkem cesty probírat i na jednáních v braniborské Postupimi, s podnikateli a tamním zemským premiérem. V Braniborsku má vysoce nainvestováno Energetický a průmyslový holding českého miliardáře Daniela Křetínského; patří mu i povrchové doly na hnědé uhlí v Lužici.

Migrace je jen povrch

„Česko-německé vztahy mají díky své intenzitě zcela logicky celou řadu rovin, které se vzájemně ovlivňují – politickou, ekonomickou, mediální, občanskou…,“ vypočítává na dotaz HlídacíPes.org ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

„Někdy udělají odvážný krok politici a společnost je následuje, jako v případě Česko-německé deklarace, někdy udává tón občanská a ekonomická spolupráce a politika se tomu přizpůsobí, jako při odblokování česko-bavorských vztahů,“ shrnuje.

Fond budoucnosti se snaží kultivovat česko-německé pohraničí podporou různých projektů, od posilování občanské společnosti až po rekonstrukci památek. Poslední dva roky fond vyhlašuje i Česko-německou novinářskou cenu.

Ředitel Jelínek připouští, že politickou agendu mezi Českem a Německem v poslední době určuje hlavně migrace, je to ale podle něj jen povrch jinak hlubokých vzájemných vazeb obou zemí.

O Německu se v českých médiích mluví dost, zato ale hodně jednostranně. Tematicky se většina příspěvků věnuje migraci a převažují negativní zprávy o kriminalitě spojené s přistěhovalci v Německu.

Ze zpravodajství českých médií prakticky zmizely nadčasovější reportáže o tom, jak (a zda) se statisíce nově příchozích migrantů vlastně daří v Německu integrovat, či jestli se chtějí vrátit zpátky do svých rodných zemí.

Kdo je sympatický Zemanovi

Rozhovor se „skutečným“ migrantem, tolik oblíbený formát během vrcholící migrační vlny na podzim 2015, se z českých médií prakticky vytratil.

Německo naopak často prezentují jako stát, který integraci nezvládá. Jako údajný důkaz posloužily i letní nepokoje v saském městě Chemnitz.

Ty vyvolala vražda, po níž skončili ve vazbě dva podezřelí, Iráčan se Syřanem. Poté se v ulicích se střetly protestní průvody složené jak z tvrdého jádra krajní pravice, tak z odpůrců neonacismu, i z „obyčejných znepokojených občanů“.

Český prezident Miloš Zeman ve zmiňovaném interview pro TV Barrandov lidem demonstrujícím v Chemnitz vyjádřil sympatie. O tom, že mezi nimi prokazatelně byli i sympatizanti a členové krajně pravicové scény, se nezmínil.

Rezervy v tuzemském mediálním pokrytí česko-německých vztahů vidí i šéf Fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

„V poslední době je samozřejmě věnována větší mediální pozornost otázkám radikalizace části německé společnosti. Co mi však stále chybí, je větší snaha jít pod povrch, podívat se na situaci vlastníma očima a pochopit i rozpory v německé společnosti a politice,“ říká.

Zastavte ostřelování

Obě zářijové návštěvy českých vrcholných politiků v Berlíně ukazují, jak současná česká státní reprezentace vůči Německu postupuje.

Premiér Babiš jen pár dní před odletem do Německa navštívil v Budapešti jednoho z předních kritiků Merkelové, maďarského premiéra Viktora Orbána. Babiš se nijak netají sympatiemi k maďarskému lídrovi.

Zeman zase v minulosti podpořil a na Pražském hradě přijal prezidentského kandidáta rakouské strany Svobodných, populistické formace blízké krajní pravici. S Hoferem, rovněž kritikem Angely Merkelové, se setkal jen pár dní poté, co na stejném místě vítal i se Švejkem německou kancléřku.

Babišovi, Zemanovi a spol. zatím stačí, když verbální ostřelování Merkelové přeruší na chvíli v ten správný moment. Třeba po volbách, kdy je třeba Německo znovu ujistit, že na našem dobrém sousedství se nic nemění, anebo právě při návštěvě Německa.

„Když se ohlédnu zpět do roku 2005, kdy jste se ujala funkce spolkové kancléřky, a porovnám spolupráci našich zemí tehdy a nyní, musím konstatovat, že se nám podařilo ujít kus cesty směrem k dobrému sousedství a tolerantnímu partnerství,“ napsal Zeman loni Merkelové v gratulačním telegramu po volbách do Spolkového sněmu.

Teď je Zeman v Berlíně na oficiální návštěvě poprvé po svém znovuzvolení. I v Německu si ale všimli, že v Zemanově předvolební kampani znovu nechyběla migrační karta.

Zapomenutá není ani kampaň před jeho prvním vítězstvím v roce 2013, kdy skrze útoky na svého soupeře Karla Schwarzenberga vytahoval Zeman ty nejhorší protiněmecké resentimenty.

Jestliže dnes bude kancléřku Merkelovou ujišťovat o dobrém sousedství, bude to klasické „švejkování“. Snad Merkelová dva roky starý dárek od Zemana nehodila do koše, ale přečetla ho a pochopí, že to není myšleno ve zlém.

Že to asi budou jenom právě ty „taje české povahy“, o kterých její dnešní host mluvil, když jí knihu dával.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Zeman se bude Merkelové snažit vysvětlit , že změnou geopolitiky a prohlášením prezidenta USA , že pokud se Česká republika nebude o svoji bezpečnost starat předně sama |zbrojit / tak nemůže počítat s pomocí USA a tím pádem je pro Českou republiku lepší spojenec Rusko. Těm Švejci a jejich povaha vyhovuje. Nebo se pletu ?
  Obchodní vztahy jsou druhořadé a na to nepotřebují Zemana.

  • petrph napsal:

   Víte, ono je to v podstatě jedno, co si povídá Zeman s Merkelovou. V případě vojenského konfliktu Západ – Rusko, bude stejně podstatná společná (zdůrazňuji) společná ochota západních velmocí (a to společně USA, Německo, GB, Francie), zda kvůli napadeným územím na východním okraji NATO vstoupit OKAMŽITĚ společně do války proti Rusku…Zdůrazňuji to okamžitě, ono stačí pár dnů, max týdnů a už by nebylo co bránit – muselo by se dobývat zpět – a k tomu už ochota nebude vůbec. Rusko není maličký Irák—

   • ČERT napsal:

    Plně Vám rozumím a i bych souhlasil, ale dovolil bych si takovou v podstatě technickou poznámku – trochu se mi příčí to MALIČKÝ Irák… Tak ona je to země o rozloze dost přes 400 tisíc čtv. kilometrů (což je tedy více než dnešní Německo, které vnímáme jako sousedé i z tohoto hlediska za dost velkou zemi)… A pokud jde o počet obyvatel, k roku 1988 se uvádělo cca 17,5 milionu, kdežto k roku 2017, podle Wikipedie, cca 39 milionů… Přes všechna ta krveprolití, k nimž tam od té doby došlo… Kam se na to hrabe přírůstek za stejnou dobu v kterékoliv evropské zemi, kde naopak…? Ale teď to nechci převádět k určitým obavám, spojeným s otázkami migrace.
    Tedy k tomu, kam nejspíš míříte, a to k situaci v letech 1990/1991… Tak nejzákladnější handicap Iráku ani nebyl ten, že by byl maličký, ale hlavně relativně zaostalý. Na to, jakou vedl politiku, tak Husajnův Irák neměl ani dostatečně rozvinutý vlastní zbrojní průmysl (i když se snažil o výrobu zbraní hromadného ničení, včetně jaderných zbraní, a je známo, co mu někdy v 80.letech provedl, a skoro by se dalo říci zničehonic, Izrael, pro který by se jinak ten přívlastek „maličký“ hodil jistě víc než než pro Irák, když mu svými raketami zničil, tuším, nějaká zařízení, kde se na výrobě jaderných zbraní mělo pracovat)… Tak pravda, zase ten Husajnův Irák rozhodně nebyl tak chudý díky exportu ropy (nakonec, vždyť to byly i spory v rámci OPECu, co vedlo k invazi do Kuvajtu v roce 1990) a mohl, už když předtím vedl dost velkou válku s Íránem, nakupovat dost zbraní z Východu i ze Západu.
    Takže takhle, kdyby skutečně tehdy Irák dospěl k vlastní výrobě jaderných zbraní, tak by to „maličký“ pozbylo jakékoliv relevantnosti. To máte jako dnes se Severní Koreou…

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Zeman to je takovy Svejk – vychytraly hlupak. Rekl bych, ze pred schuzkou Angela kopne par schnapsu nebo absolvuje hodinovy trenink asertivity.

  • petrph napsal:

   Angela by se naopak mohla inspirovat výroky rakouských oficírů ze Švejka. Citáty jako „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande. “ jistě budou mít ještě dnes mediálně velký ohlas, pokud jich ještě navíc pár předá příteli Junckerovi
   Čecháčkům tím brzy dojde, že v EU končí sranda a ani švejkování už je nezachrání ….

 3. petrph napsal:

  Spíše mne napadá, zda obě strany nedošly přibližně stejně k jednomu ze základních hesel dnešní omezené demokracie, které ale platí i pro diplomacii.
  Když selže všechno ostatní, je třeba začít jednat…
  Pravda, zatím to nemusí říkat svým ovčanům přes média , protože tím by přišli politici obou stran o nimbus strážců národních hodnot, leč mezi sebou se dohodnout mohou…
  Napadá mne třeba že duo Babiš – Zeman můžou zařídit přijmout pár desítek i stovek migrantů (dokonce i z Německa?) – akorát se o tom občanům nezmíní (jako to udělala ostatně vláda v Maďarsku). A co jim za to slíbí Merkelová, se necháme překvapit..

 4. Tomáš napsal:

  Setkání přez.Zemana anspolk.kanclerky piMerkelove trvalo všeho všudy půl hodiny,tonus tak na zdvořilosti.Na jednání je to neskutečně málo.Ton,že si p.prez.Zeman pochválil návštěvu NSR je jedna strana mince.Prez plní své ústavní povinnosti,ale s jakým výsledkem.Novinarska sprostota o lékařském doprovodu byla odhalena omluvou.Jeden výrok pře.cZemana mne zaujal,prez.Zeman se bojí nové krize,to má racionální podstatu.

Přidávání komentářů není povoleno