Mítink ANO v kampani před eurovolbami. Lídryně kandidátky Klára Dostálová a šéf hnutí Andrej Babiš. Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Kampaň ANO poprvé bez Mafry. Babišovi pomáhá Šlágr, XTV i vlastní podcast

Napsal/a Vojtěch Berger 4. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se hnutí ANO musí poprvé obejít bez podpory své bývalé „mediální divize“ – vydavatelství Mafra z holdingu Agrofert. Jeho majitel Andrej Babiš donedávna dostával nadstandardní prostor v různých tištěných titulech Mafry, mediální dům ovšem letos kvůli přísnějšímu zákonu o střetu zájmů prodal. V tažení na Brusel se ale ANO může opřít i o jiná spřízněná média a pseudomédia.

Před minulými eurovolbami v roce 2019 se Mafra do kampaně ANO zapojila. V časopise Rytmus života vyšel profil tehdejší lídryně kandidátky ANO Dity Charanzové.

Titulek zněl „Rodina na prvním místě“ a čtenáři, respektive hlavně čtenářky, které jsou cílovou skupinou podobných časopisů, se mimo jiné dozvěděli, že práce v Bruselu je náročná, ale Charanzová ji zvládá, protože je šikovná a sympatická.

Rytmus života v té době už pár měsíců patřil do portfolia vydavatelství Mafra, které přes svěřenské fondy ovládal Andrej Babiš. A vstřícný profil europoslankyně Charanzové rozhodně nebyl ojedinělý podobný případ.

Pro svou vlastní propagaci a propagaci svého hnutí využil Babiš stejné časopisy v následujících letech ještě několikrát, a to zejména v době před volbami, jak opakovaně popsal HlídacíPes.org.

Ženské magazíny Mafry volí Babiše (prezidentská kampaň 2023)

Vše vygradovalo loni v lednu, kdy Babiš kandidoval na prezidenta. Rytmus života a další příbuzné časopisy zveřejnily předvolební podpůrné články ve stylu „VIP volí Babiše“, aniž by je však jakkoli odlišily od zbytku redakčních materiálů.

Podle kvalifikovaného odhadu tehdy hodnota takové inzerce, kterou Babiš dostal ve svých médiích zdarma, přesahovala dva milionu korun. Po změně vlastníka Mafry se však už nic podobného neopakovalo.

Kampaň v rytmu Šlágru

Mezi tvářemi showbyznysu, které ještě loni vyjadřovaly podporu Babišovi v kandidatuře do úřadu prezidenta, byl i šéf hudební televize Šlágr Karel Peterka. Ten si také loni v lednu s Babišem přátelsky povídal ve vysílání Šlágru v pořadu, který se jmenoval „ABeceda života“, ve skutečnosti však byl placenou – a neoznačenou – reklamou kandidáta Babiše. Na případ tehdy upozornil HlídacíPes.org.

Na transparentním Babišově účtu bylo možné dohledat platbu ve výši sto tisíc korun za „odvysílání TV pořadu“ na účet společnosti Česká muzika, která za televizí Šlágr TV stojí.

V roce 2021 skončil původní provozovatel televize kvůli dluhům v konkurzu a momentálně Šlágr vysílá na základě slovenských licencí. Slovenská Rada pro mediální služby loni v listopadu konstatovala, že Šlágr odvysíláním propagačního rozhovoru s Babišem porušil zákon.

Teď se hnutí ANO objevilo ve vrcholné fázi kampaně na Šlágru znovu. Minulý pátek televize odvysílala rozhovor s letošní lídryní stranické kandidátky do eurovoleb Klárou Dostálovou.

Karla Peterku vystřídal jiný moderátor, obsahově však jeho povídání s Dostálovou připomíná zmíněný rozhovor s Babišem – „vy jste taková pohodová ženská“, „politička evropského formátu“ a podobně. Rozhovor moderátor zakončil odkazem na volební číslo kandidátky ANO: „Já budu držet palce, já vím, že číslo 14 žije“.

„Vy jste taková pohodová ženská.“ Lídryně kandidátky do EP Klára Dostálová na televizi Šlágr.

Pořad nazvaný „ANO nebo Babiš“ se natáčel v obytném autě, se kterým Andrej Babiš a další kandidáti ANO objíždí setkání s voliči, a na rozdíl od loňského rozhovoru s Babišem byl po celou dobu viditelně označen jako politická reklama, jejímž zadavatelem je hnutí ANO. Jednotlivé několikaminutové sekvence rozhovoru byly odděleny písničkami.

Na transparentním účtu hnutí ANO pro eurovolby nebyla až do tohoto víkendu vidět žádná platba odpovídající nákupu reklamního prostoru v televizi Šlágr.

Podobně se ostatně do vysílání Šlágru v posledních dnech dostal i pořad „Otázky PRO legendy“, který je zase politickou reklamou strany PRO Jindřicha Rajchla. Rajchl na záznamu sedí v parku u stolu s dalším kandidátem do europarlamentu, exhokejistou Vladimírem Růžičkou, a povídají si s Karlem Peterkou o sportu. Na politiku dojde řeč až v závěru. Také zde jsou hudební předěly a také tato politická reklama je řádně označena.

XTV: Kandidát ANO nám hodně pomohl

Dlouhodobé vazby ale Andrej Babiš a jeho hnutí nemá jen se Šlágrem. Velký prostor dostává také na videoportálu XTV, jehož hlavní tváří je radní České televize Lubomír Veselý. Ten si Babiše na svůj youtubový stream pozval naposledy v neděli večer.

Šéf ANO měl hodinu a půl na to, aby nerušeně odpovídal na otázky diváků – a přitom neustále kritizoval vládu, vedení EU či veřejnoprávní média.

„Máte slovo k voličům, řekněte, co chcete“. Tváře hnutí ANO v XTV a příbuzných kanálech

Veselý také během rozhovoru s Babišem opakovaně nápadně zmiňoval jméno jednoho z kandidátů ANO do europarlamentu Jaroslava Knota, který prý „hodně pomohl XTV právně a lidsky“. „To rád slyším, my tam máme dobré lidi,“ opáčil Babiš. Rozhovor končil volným prostorem pro Babiše: „Máte slovo k voličům, řekněte, co chcete“.

Sám bývalý diplomat Knot byl hostem stejného youtubového kanálu u stejného moderátora o týden dříve, hostem na platformě XTV pak byl na konci dubna a předtím ještě jednou v únoru. Ve všech případech rozhovor moderoval znovu Lubomír Veselý.

Lídryně kandidátky Klára Dostálová si svůj rozhovor v XTV odbyla minulý týden, rovněž v přátelské atmosféře. Jednu z otázek moderátorky Alexandry Mynářové sama pochválila jako „skvělou“.

Už v dubnu byl hostem v XTV obhajující europoslanec ANO Martin Hlaváček. Ani on nemusel podstupovat žádné grilování – rozhovor například začal otázkami na kohouta, kterého Hlaváček vlastní, a kterého Babiš využil před časem jako maskota.

Jak nahradit Mafru

Podobnou strategii už naplno využívá současná slovenská vláda, která část seriózních médií otevřeně bojkotuje, a její politici namísto toho při rozhovorech preferují alternativní média nebo spřátelené youtubové kanály. Ať už je provozuje mezinárodně hledaný extremista (zde) nebo asistentka jednoho z vládních poslanců (zde).

Jako nástroj kampaně před eurovolbami Andreji Babišovi slouží i jeho vlastní nedávno založený podcast, kde jako hosté vystupují kandidáti do europarlamentu a stávající europoslanci. „Jarda Bžoch je tahák pro mladé voličky a pro pořádné chlapy, protože on hraje ragby, vidíte, že má svaly,“ představoval Babiš v podcastu přítomného poslance Bžocha, dvojku na kandidátce ANO.

Z výše uvedených příkladů je zjevné, jak se mezeru vzniklou výpadkem mediálního prostoru v Mafře snaží hnutí ANO i jeho předseda zaplnit. Pokud jde o formu, pokračuje dlouhodobě patrný trend odklonu od tradičních médií směrem k jiným obsahovým platormám. Při výběru těch konkrétních pak hraje roli především absence kritických, nebo vůbec jakýchkoli otázek a neomezený prostor k sebeprezentaci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)