Kam se žene české školství a proč od něj stát dává ruce pryč
KOMENTÁŘ. Tak prý počet pedagogů bude zastropován. Asi je jich moc. Zvláštní, že u nás ve Středočeském kraji se naopak o učitele mezi sebou přetahujeme; učitelé chybějí a jsme rádi, že někdo vůbec je ochoten učit. O asistentech ani nemluvím. A co teprve další personál: kuchařky a uklízečky, účetní.
O platech nepedagogů a paušálním snížení jejich platů o dvě procenta ani nemluvím. Ministerstvo školství očekává, že to doplatí zřizovatel. Ono mu (nám) ani nic jiného nezbyde, když ví, že po jeho kuchařce ráda a rychle sáhne vedlejší škola.
Nejen v našem prstenci kolem Prahy tyto pozice prostě chybějí ještě víc než učitelé (a nejde jen o obligátní fyzikáře, matikáře a chemikáře).
Děti aspoň do kontejnerů
Do této neklidné doby stavíme u nás v Drahelčicích školu pro 540 dětí. Nezbytně ji potřebujeme, i když nevíme, kdo v ní bude učit, kdo uklízet, kdo bude vařit.
Ono vlastně není jisté ani to, podle čeho se bude učit. Ještě před čtvrt rokem opěvovaná Strategie 2030+ je odkládána někam do ústraní. Nový politický náměstek pana ministra, Jiří Nantl, o ní mluví jako o papíru.
Z pozice náměstkyně naopak odešla Martina Bětáková, podle mého přesvědčení i zkušenosti asi poslední člověk, který ve vedení úřadu něco věděl o regionálním školství.
V obci jsme už kvůli neúnosné a absolutní nedostatečnosti míst ve školách v našem okolí zřídili provizorní kontejnerovou školu pro 34 dětí. Je to na dva roky, pak už snad dostavíme zmíněnou novou školu.
Podstatné je, že se místní děti učí v obci, i když i to kontejnerové provizorium náš rozpočet vyjde na 6,5 milionu ročně. Pro příští školní rok kontejnerovku zvedneme o jeden štok, a tak vzniknou třídy pro další prvňáčky.
Hrozilo totiž, že děti budou muset dojíždět za povinným základním vzděláváním do 80 kilometrů vzdáleného Kamýka, jako nejbližší školu s volnou kapacitou nám ji vytipoval kraj…
Tím, kdo nám pomohl dát naše kontejnerové provizorium dohromady z ministerstva školství, byla vrchní ředitelka přes investice a legislativu Pavla Katzová. Z ministerstva už také odešla.
Zas to padne na obec
Na téma financování regionálního školství už proběhlo nespočet různých kulatých stolů a diskusí, které pak skončí tím, že odpovědnost přeci dle zákona nesou obce. Ano, obce jsou odpovědny snad úplně za všechno. Stát kdysi decentralizoval a nyní dává ruce pryč.
Dokonce prý budou obce sankcionovány, pokud nebudou mít ve školkách místa pro tříleté děti. Prý budou moci zřídit dětské skupiny. Copak ale nikdo neví, jaký je rozdíl mezi školkou a dětskou skupinou? A to, že má MPSV osm miliard korun právě na dětské skupiny, nic neřeší. Dotační titul je náročný, obce nemají pozemky.
Na 24 dětí ve školce připadají dvě učitelky, jenže na 24 dětí v dětské skupině jsou už předepsány čtyři vychovatelky. Analyzoval někdo tyto provozní náklady?
A nic to neříká o tom, že rodič za dítě ve školce má platit maximálně 1000 Kč měsíčně, ale v dětské skupině to za stejně staré dítě už může být až 4500 Kč. Víte, kolik zla to udělá mezi lidmi?
Zas ten rozdíl padne na obec. A to jen proto, že v rámci MPSV nejsou podporovány i školky. Nějak se na to zapomnělo.
Když je matika těžká
Jako zřizovateli je mi velmi smutno, kam se celé naše školství žene. Nejsou budovy, nejsou kvalitní a kvalifikovaní učitelé, spousta jich je starších 60 let, brzo tedy odejdou do důchodu.
Do toho pořád slyšíme, jak je žádoucí, abychom se stali vzdělanostní ekonomikou, mají nás táhnout kupředu inovace, výzkum. Jistě chvályhodné plány, ale kdo ty inovace bude vymýšlet, když už je problém hned v samých základech?
Máme spoustu odkladů, chybí i střední školy. Na ČVUT se sice přihlásí dost lidí, polovina z nich ale po prváku skončí kvůli matematice. Je pro ně moc těžká.
Vláda se zavázala v programovém prohlášení, že bude na školství vydávat průměr OECD; dokonce tam přímo napsala, že to bude 5,2 % HDP. Realita? Příští rok budeme někde kolem 4 %.
Domnívám se, že pokud nebudeme investovat do našich dětí, do jejich vzdělávání už od malička (je prokázáno, že už dva roky v mateřské škole se pozitivně projeví v rámci výuky na základní škole), nepřekonáme nerovnosti a v rámci ekonomiky budeme stále montovnou.
Autorka je starostka středočeské obce Drahelčice, není členkou žádné politické strany
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Zátah na dealery kokainu v Plzni. Měli docházet i na adresu radního pro bezpečnost
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
drahelcice ma cca 1500 obyvatel (rok 2023), pritom v 2011 jen 559. tedy narust skoro o 1000 za 12 roku, od 2001 do 2011 narust o 150, za predchozi desetiletku jen o 30 a od roku 1910 do 1991 setrvaly pokles az na 370. je tam spoustu novych domu, tedy nejspis s velkym poctem novych deti.
evidentne tam chybi infrastrukura, ale to se asi dalo ocekavat, kdyz tam obec povolila stavet
to jako fakt nikdo netusil, ze kdyz povoli stavet tak, se za 10 roku zvedne pocet obyvatel skoro trojnasobne a velka cast budou nejspis deti, ze je potreba postavit i skolku a skolu nebo to dat do podminek pro investora ??
hazet svoje problemy, ktere jsem si sam zpusobil na nekoho jinyho, je podle me nefer
Milý příteli. Před šestnácti lety se narodilo o cca 10.000 dětí víc, než obvykle. O tři roky později vypukla krize s nedostatkem míst ve školkách. O další čtyři totéž se základkami a vloni opět se středním školstvím! Opravdu vás v tomto státě překvapuje, že nikdo nevidí za limit jediného volebního období? Zlatá osvícená diktatura! Demokracie v tomto provedení je nefunkční a směšná!
Jestli je něco příznakem úpadku školství tak leda fantasmagorie „osvícené diktatuře“. Vlastně ne. Recyklace nesmyslných blábolů o „nedostatku míst ve školách“ o nedostatečném vzdělání svědčí rovněž. Doporučuji aby jste si zjistil kolik volných míst zůstalo ve středních školách po letošních přijímačkách a kolik zůstalo „neuspokojených“ uchazečů o středoškolské vzdělání. Když tak učiníte před tím, než se začnete opět nekompetentně vyjadřovat, předejdete tak vlastnímu ztrapnění. To, že nekompetentní starostka místo toho, aby plnila svou základní povinnost, tedy s dostatečným předstihem vzhledem k velkému přílivu nových obyvatel (takže měla dostatek indicií) vytvořila dostatečnou kapacitu škol v obci, hází svoje selhání na stát, svědčí o sprostotě některých politiků.
Tedy že bych připomenul, jedna věc je tedy výstavba té školy, kterou si má zajistit obec. A kdyz si uvědomíte, že ten nárůst počtu obyvatel přicházel postupně, tak asi žádná naše menší obec nemá prostředky aby si každých 5let stavěla, pristavovala novou budovu školy. Ono by se to ani skrze stavební povolení nestihlo. Za těch 10 let možná, ale to by už v tom roce, 2011museli odhadnout že během té dekády počet obyv zzrojnasobia hned ty stavby začít projektovat. A to nikdo neodhadne. Ohledně nápadů nechat to na investora – tohle snad fungovalo za sociku, kdyz se stavěla velká sídliště, dneska by do toho nikdo nešel.
Jenže, to se tyka stavby.
Horší je ze teď se nechce státu platit ani dostatek učitelů a dalších pracovníků ve školach. A ty jeho návrhy v tom dělaji takový chaos, že už se na to ani reagovat nedá.
Tvoje fantasmagorie, petříku, tentokrát na téma demografických pohybů a plánování výstavby občanské vybavenosti v reakci na ně usvědčuje tvoje rodiče ze zásadního selhání, když ti nedali jméno hurvínek.
Každopádně platí, že obyvatelstva rapidně přibývá nejen v této nekompetentní starostkou vedené obci. Přibývá ho kolem celé Prahy, v Praze, kolem Brna, v beskydských obcích a jinde. Jinde zase ubývá. A co dělají kompetentní starostové obcí, kde obyvatelstva přibývá, místo toho aby ze svých selhání obviňovali všechny kolem? Čerpají vypsané dotační tituly na výstavbu školek, připravují rekonstrukce zchátralých budov, navyšují kapacity, projednávají výjimky z nejvyššího počtu dětí ve třídě, rozšiřují a stavějí. Všechno jde, když se chce. Tady se evidentně nechce.
Naše školství už 34 let spěje do záhuby.Deti jsou čím dál víc blbější.Ucitele jsou jenom loutky a většina nemá žádnou autoritu.
Děti nejsou čím dál blbější, ale učitelé neumí učit a tempo výuky stanoví podle těch nadanějších a téměř vůbec se nevěnují těm průměrným a už vůbec ne těm, kteří potřebují vysvětlit věci pěkně polopaticky. Nejhorší na celé věci, že ti, kteří své žáky neumí nic naučit, tak ti mají nastavenou ruku mezi prvními a nebo jsou z nich odborářští bossové.
Tak to se bohužel mýlite. Musí se učit podle nejpomalejšího, aby se necítil diskriminován. Ti chytřejší krní. Pro žáky s různými problémy v učení, v chování, v chápání, jsou individuální programy, ale pro ty nadané není nic. Je to diskriminace schopných. Diskriminace “ normálních“ dětí . Učitel se může rozkrájet, ale má -li ve třídě pár nezvládnutelných, nevzdělatelných, nic s tím neudělá. To prostě nejde!!
Mimochodem, a že mám dítě teď na škole, tak to vidím trochu jinak. Učitel nemůže jet „podle toho nejpomalejšího“ – protože to by potom ani ty ostatní děti nenaučil skoro nic. /čili – tyhle nejpomalejší musí nechat asistentům, ať jim aktuálně pomohou nebo je nechat plavat – dořeší se později.
Ten učitel prostě musí určit takový způsob výuky aby vyhovoval většině třídy, tedy řekněme průměru. Těm nadanějším se sice taky během hodiny věnovat více nemůže – ale vyhlašuje řadu projektů a podobně, kde mohou všichni žáci „zabodovat“ doma a pak tu svou práci prezentovat. I ti nadaní – tedy jestli mají zájem. Ono totiž zrovna u těhle děti je asi přístup „pane učiteli, já jsem talent, tak mne koukejte něco víc naučit“, poněkud kuriózní. Když si vezmete, kolik jen je zdrojů i skupin na internetu, kde se ti talentovaní zapojit můžou a tam se zdokonalovat….
Děkuji, naprosto správně popsané.
Vysvětlit se to snad jedině tím že ta vláda už není schopna uvažovat a řešit více věcí najednou.
Jí už nezajímá co sama plánovala a navrhovala (natož slibovala) ještě třeba před rokem. (Když třeba potřebovala do těch škol umístit navíc desítky tisíc ukrajinských dětí).
V podstatě jediné co dneska „řeší“ a hodlá splnit je baťovský deficit státního rozpočtu „pod 300 miliard“ na příští rok. A tomu (asi jedinému svého tzv. ˇúspěchu“ obětuje doslova vše..
Jenomže, a bohužel systém vzdělání musí fungovat kontinuálně, a nelze v něm dělat spořící přestávky asi jako někde jinde.
Vy asi budete bývalý anebo dokonce i dnešní člen KSČ, v horším případě jste stoupenec Hnutí ANO, ve kterém je každý druhý bývalý komunista.
Jest to smutné že zrovna antibabišovci neovládají ani elementární počty z první obecné. Naprostá většina členů z bývalé KSČ už je po těch 34 letech od sametovky v lepším případě na zasloužilém odpočinku.
K tomu mám ještě pár let daleko..
nova skola drahelcice
zahajeni zadavaciho rizeni: 9.6.2023
predpokladana cena: 625mil
snaha o novou skolu uz 7 roku, tedy od 2016
kdo byl od 2016 premierem, ministrem financi, ministrem skolstvi, a proc se to podarilo az za soucasne vlady???
Všechno trvá dlouho, protože EU a nejrůznější eko nesmysly (typu EIA) a šílená byrokracie, opět vynucovaná „shora“.
K té matematice:
Matematika se u nás učí koncepčně špatně, což je tím, že je (nebo do nedávna byla) v gesci Jednoty českých matematiků a fyziků. Vypadá to sice hezky, ale ta zvrhla koncepčně školskou matematiku na přípravku na MatFyz a těch 95 % + žáků, co na tuto školu (nebo její nějaký ekvivalent) nesměřují je z hlediska této výuky „odpad“. Přitom soudruzi ani nezvládli za celou dobu této gesce sjednotit časově gymnasiální matematiku a fyziku (takže se studenti ve fyzice učí „logicky odvozovat“ vzorečky v prvním ročníku a příslušné matematické postupy k tomu odvozování se učí až ve čtvrtém).
Matematika by se IMHO měla přizpůsobit těm cca 95 procentům populace matematicky nenadaných, pro něž současné postupy jsou asi stejně přínosné jako hudební výchova pro neslyšící. Tedy by se měla učit tak, jak se např. učí číst a psát děti s dyslexií a dysgrafií.
Děcka jsou blbější a biomatky je mají za génie, to je ten problém. Až budou stejně hloupé jak Američané, bude konečně naše školství na světové úrovni.
U těch biomatek to může být veganskou stravou. Ta poškozuje mozek a mj. snižuje IQ.