Kam jdou státní miliony: think-tank SPD zve na víno, komunisté analyzují vlastní pád
Rok po sněmovních volbách je česká politická scéna pestřejší o dva stranické think-tanky. Kromě pirátského „Institutu π“ rozjela alespoň částečně svůj politický institut i SPD Tomia Okamury. Na činnost think-tanků ze zákona dostávají příspěvky v řádech milionů korun ty politické strany, které nejméně dvakrát uspěly ve třech posledních parlamentních volbách.
„Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny došlo k výraznému úbytku peněz ze státního rozpočtu,“ konstatuje ve své poslední výroční zprávě za rok 2021 Institut české levice, think-tank komunistické strany založený před třemi lety. Podle výroční zprávy skončil loni ve ztrátě 555 tisíc korun.
Jak se hubené volební výsledky odrážely na stále nižších státních příspěvcích pro komunistický think-tank, ukazuje i meziroční srovnání s rokem 2020, kdy KSČM utrpěla debakl v krajských volbách. Z rozpočtu předloni ještě dostal Institut české levice 4,2 milionu korun, o rok později už jen 2,4 milionu Kč.
Tomu odpovídal i program institutu. Zatímco ještě v roce 2020 se věnoval například digitálnímu zpracování svazků V.I. Lenina, závěr roku 2021 patřil především analýzám volebního propadu levice a zejména KSČM. Institut s adresou v sídle KSČM také letos změnil ředitele, tím současným je kandidát komunistů na Hrad Josef Skála.
SPD: Z vinárny do vinárny
Zákonnou podmínku pro poskytnutí státního příspěvku na institut, tedy uspět alespoň ve dvou sněmovních volbách ze tří posledních, loni splnila také SPD. A letos založila „Institut svobody a přímé demokracie“. Ten vede asistent poslance Jiřího Kobzy a bývalý člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil.
S hledáním vhodného sídla svého institutu má zatím SPD zjevný problém. Nejprve měl formální adresu na Malé Straně, v domě, kde Josef Nerušil provozoval vinárnu, kterou letos vystřídala romská restaurace. „Je to prozatímní sídlo – do budoucna máme o sídle jasnou představu, čekáme nyní na uvolnění prostor,“ řekl v červnu na dotaz HlídacíPes.org Nerušil.
Související články
Miliony od státu pro své think-tanky chtějí i další strany. Komunisté za ně digitalizovali Lenina
Nově institut na svém webu jako adresu uvádí dům na pražských Vinohradech, kde v přízemí sídlí rovněž vinárna a kde má kancelář europoslanec za SPD Ivan David. Právě ten ve zmíněné vinárně pořádá diskusní večery, jejichž videozáznamy pak institut SPD sdílí na svém webu.
Kromě toho institut Okamurovců jako svou akci vykázal i červnový seminář v Poslanecké sněmovně „Perspektivy vývoje Evropské unie: Co nás čeká a nemine“ a z příspěvků přednesených na akci sestavil i sborník. Jak vyplývá z údajů na transparentním účtu institutu, zatím SPD od státu dostala na činnost svého think-tanku v několika platbách celkem půl milionu korun.
Celková roční částka ale výrazně přesáhne tři miliony. Roční státní příspěvek na činnost institutu totiž ze zákona dosahuje „deseti procent z celkové výše příspěvku na činnost, který náleží straně nebo hnutí“. Ten odráží výsledky ve volbách a loni v případě SPD činil 38,2 milionu korun.
Piráti na startu, rozjetý STAN
O několik měsíců dříve než SPD si svůj stranický think-tank založili také Piráti. Poměrně dlouho vybírali ředitele; nakonec se jím stal vystudovaný psycholog a sociolog Petr Zámečník. Institut π (pí) sídlí na stejné adrese v centru Prahy jako Pirátská strana. Na transparentním účtu má momentálně zhruba 780 tisíc korun.
„Obecně je posláním π být zdrojem nezávislého výzkumu legislativních a sociálních politik, který bude základem pro rozhodování jednotlivých politiků a státní správy,“ shrnul na jaře Petr Zámečník poslání institutu. Z jednoduchých webových stránek think-tanku však není jasné, jaké aktivity nyní institut vykonává.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Třetím novým příjemcem státního příspěvku na politický institut je hnutí STAN. Jeho Institut moderní politiky funguje sice už od roku 2019, jeho příjmy se však zatím skládaly hlavně z příspěvků strany, případně jejích sympatizantů.
V roce 2020 byl největším donorem institutu vedle samotného hnutí STAN letos zesnulý Věslav Michalik, dlouholetý starosta Dolních Břežan a vlivná tvář hnutí Starostů a nezávislých. Po posledních sněmovních volbách, které pro STAN dopadly úspěšně, se tým institutu „profesionalizoval a posílil“, píše na Facebooku institutu nehonorovaná ředitelka institutu, poslankyně Barbora Urbanová.
Podobně jako jiné partajní think-tanky i politický institut STAN se věnuje zejména pořádání přednášek a publikační činnosti. Na tento týden chystá například konferenci o energetice na ministerstvu průmyslu a obchodu. Na transparentní účet institutu dorazily od loňska příspěvky na činnost ve výši necelých pět milionů korun.
Nejbohatší think-tank má ANO
Svůj think-tank má i TOP09. Její institut TOPAZ v roce 2021 podle poslední zveřejněné výroční zprávy hospodařil s celkovou částkou 3 482 450 Kč z toho 2 840 347 činil příspěvek od státu na činnost politického institutu. Z aktivit vykázal jedenáct uspořádaných kulatých stolů na různá témata, dále konference a publikaci bulletinu.
Více než dvojnásobnou finanční podporu státu měl Institut pro pravicovou politiku (IPPO) navázaný na ODS. Od státu dostal přes stranické účty za rok 2021 zhruba 7,7 milionu korun. Institut IPPO je registrovaným stranickým think-tankem občanských demokratů od roku 2018 a sídlí v centru Prahy na adrese centrály ODS.
Související články
Think-tank Okamurovy SPD sdílí adresu s romskou restaurací. Hledá nové sídlo i experty
Institut v loňském roce podpořil vydání několika knih a pořádal různé debaty. Sloužil také jako expertní základna pro politiky ODS. „Dlouhodobým těžištěm naší práce zůstává příprava analytických rešerší a podkladů pro rozhodování pro předsedu ODS Petra Fialu,“ stojí ve výroční zprávě.
Činorodí byli v rámci svého Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku také lidovci, kteří i loni uspořádali řadu debat, školení či kulatých stolů a ve výroční zprávě za rok 2021 vykazují také řadu publikací. Od KDU-ČSL přišly na transparentní účet institutu za poslední rok dvě platby ve výši zhruba 4,6 milionu korun. Také lidovecký think-tank sídlí na adrese stranické centrály uprostřed Prahy, stejně jako v případě TOP09.
Nejživěji – co do množství a tématického rozsahu aktivit – působí Institut pro politiku a společnost navázaný na politické hnutí ANO. Právě tento think-tank je také za poslední roky tím nejštědřeji dotovaným.
Podle poslední zveřejněné výroční zprávy z roku 2019 dostal tehdy institut od státu přes hnutí ANO více než 13 milionů korun. I tento think-tank má své oficiální sídlo ve stranické centrále – jde o budovu naproti sídlu Babišova holdingu Agrofert na pražském Chodově. V čele správní rady Institutu je bývalý novinář Jan Macháček, členkou je například Babišova blízká spolupracovnice Tünde Bartha.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)