Justiční zápisník: Dlouhá cesta ke spravedlnosti pro nevinnou zdravotní sestru
KOMENTÁŘ. Není samozřejmě vůbec snadné ucházet se v mediálním prostoru o pozornost s článkem na justiční téma v den, kdy soud první instance vynáší rozsudek nad poslancem obžalovaným ze znásilnění. Přesto se o to pokusíme a o pozornost čtenářstva si zasoutěžíme provokativní otázkou: Čím to, že proces s Dominikem Ferim neprovázely titulky jako: „Poslanec prasák si dal řízek“ nebo „Omámil oběti, aby si zasouložil“?
Jedno z možných vysvětlení se nabízí: Média se v posledních dejme tomu pěti šesti letech naučila aspoň v základní rovině respektovat presumpci neviny. Pokud k tomu některý případ přispěl více než jiný, bylo to stíhání zdravotní sestry Věry M., obžalované ze série vražd, které nespáchala a dokonce se vůbec nestaly. A kterou zdivočelá média (a stát) málem uvláčela.
Ničemu velká média nerozumí tak dobře jako penězům. Pro peníze nafukují titulky tak, aby na ně lidé klikali jak šílení, v reportážích vykřikují hesla typu „sestra Smrt“, aby se odlišila od své veřejnoprávní nebo ještě ne úplně zdivočelé konkurence.
A pro peníze jsou ochotna se soudit ještě skoro osm let poté, co kauza v trestněprávní rovině skončila. Připomeňme, že údajné skutky se měly stát v letech 2010 až 2014, v tomto roce byla Věra M. obviněna, ve vazbě strávila 429 dní, tedy rok a dva měsíce. Soud ji osvobodil v lednu 2016, nejprve krajský v Ústí nad Labem, jeho závěry pak plně podpořil i soud vrchní.
„Vždyť se tolik nestalo…“
Média se vyznamenala ve všech fázích tohoto procesu. Snad pod vlivem sebejistoty policie a státního zástupce Františka Stibora, který do poslední chvíle požadoval doživotí a proti prvnímu zprošťujícímu rozsudku se odvolal, se média vydala na dobrodružnou pouť titulků, které by se na žurnalistických fakultách mohly vyučovat jako selhání editorů a šéfredaktorů; lidé z právního oddělení vydavatelství byli nejspíš celou dobu na dovolené a jednotliví autoři v sobě nenašli dost síly svým šéfům říct: Vy jste snad zešíleli!
Každé dobrodružství něco stojí, a tak jsme následujících sedm let sledovali často ponižující pouť paní Věry M. po soudech, kde se domáhala odškodnění. Sama už v té době byla obětí státu a médií a sledovali jsme klasickou sekundární viktimizaci.Ještě v roce 2017 rádio Frekvence 1 nablble hlásilo k jakési jiné kauze v mladoboleslavské nemocnici: „Po jedenácti letech je to další případ nemocničních vražd. Posledním odsouzeným je Petr Zelenka alias heparinový vrah. (…) Z poslední doby to byla i sestra z Rumburku, tu ale nakonec soud osvobodil.“
Nebo když se v roce 2022 projednávalo odškodnění zdravotní sestry za nezákonné stíhání, pokusil se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zpochybnit dopad, jaký mělo stíhání do osobního života Věry M. „Kdyby chtěla být v Praze anonymní, nechodila by osobně ke všem soudním řízením, které vedla i proti sdělovacím prostředkům,“ řekla u soudu pracovnice úřadu.
„Sestra z Rumburku chce po státu pěkně tučné odškodné!“ hlásal zase v lednu 2017 server tn.cz, který vydává televize Nova. Mimochodem, tento skvost najdeme na stránkách dosud.
Jak bylo řečeno, máločemu velká média rozumí tak dobře jako penězům. Mediální dům CNC, který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, musel ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900 000 korun, ve sporu s TV Nova soud přiznal 1,2 milionu korun, Vltava Labe Media měla zaplatit 250 tisíc korun a TV Prima 500 tisíc korun. S vydavatelstvím Economia pak uzavřela mimosoudní dohodu, její detaily strany nezveřejnily.
Nespravedlnost spravedlnosti
Nejdéle trval soud s vydavatelstvím Mafra. Před pár dny Nejvyšší soud zamítl dovolání Mafry a rozhodl, že má zdravotní sestra nárok na odškodnění 700 000 korun. Do běžného soudního ping-pongu zde vstoupil dokonce Ústavní soud, proto trval tak dlouho.
I na příkladu Mafry si můžeme ukázat zajímavou okolnost. Když před časem Česká televize vysílala minisérii Podezření, volně inspirovanou příběhem Věry M., napsala MF DNES v recenzi: „To, že je zdravotní sestra Marešová nevinná, vědí pochopitelně všichni od roku 2016. Tehdy ji Krajský soud v Ústí nad Labem obžaloby zprostil.“
Zde je třeba poukázat na podstatný omyl. To, že je zdravotní sestra nevinná, měli všichni vědět ne od roku 2016 a soudního zproštění, ale od samotného počátku. Říká se tomu presumpce neviny a byli to právě novináři, kdo ji nerespektovali. Zjednodušeně a bohužel stále znovu: člověk je nevinný, dokud soud pravomocně neřekne opak. A nikoli naopak.
Nespravedlnost má mnoho forem a jednou z nich je, když spravedlnost přijde pozdě. Na případu Věry M. by se daly vyučovat i mnohé další: sekundární viktimizace, zdlouhavost a obtížnost přístupu k právu, nerovnost stran v možnosti ovlivňovat veřejné mínění. A také neschopnost státu postihnout viníky, za které se musel omlouvat a vyplácet odškodnění.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Exposlanec Wolf na útěku. V seznamu Interpolu chybí, snaha o jeho vydání z Paraguaye trvá
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Přesně na takováto média na Slovensku „zaklekává“ Fico a dělá moc dobře. Bez nějakého podobného obratu v naší politice, jaký proběhl na Slovensku. budou u nás média dál obviňovat lidi z vymyšlených zločinů, jen proto, aby vydělala o něco víc na reklamách.
Demokracie lidem nedala to co slibovala a neměla to ani v úmyslu. Pro ty,kteří si pro vznik tohoto zřízení vytrpěli svoje,je to trpké poznání.Ale všechno co začíná má také konec-přežili jsme komunismus,přežijeme i toto tady.
Tedy dovolil bych si zopakovat, co jsem kdysi napsal k tomuto případu když se tu publikoval před pár lety
„..Při této nedůvěře ve správnost rozsudků soudců si vlastně nikdo nemúže byt jist, zda třeba paní M. byla propuštěna protože je nevinná, nebo zda soud (pro nedostatek důkazů – přesněji když se rozhodl pro jeden ze dvou naprosto rozdílných znaleckých posudků a krom toho část důkazů odmítnul přijmout), propustil na svobodu pachatelku. Toť věc jedna.
Ovšem věc druhá, je nutné si uvědomit fakticky nelze splnit požadovanou podmínku „To, že je nevinná, měli všichni vědět .. …ale od samotného počátku. Říká se tomu presumpce neviny “ .
To by totiž muselo znamenat že by veškeré policejní vyšetřování, žaloba a dokonce i soudy (včetně odvolání) musely probíhat v naprostém utajení.
A až teprve potom pokud by byla – někdy za 6 let prohlášena pravomocným rozsudkem za vinnou, by se mohlo její jméno zveřejnit? Naprostý nesmysl..
Jasně – lze souhlasit s tím že média mají v jednotlivých fázích používat správnou plnou titulaturu podezřelý / obviněný/ obžalovaný/ atd..ze spáchání trestného činu vraždy…“ – A pokud jim tedy někdy ujela ruka, a do bombastického titulku napálila to slovo vrah,ˇ tak ať si to zaplatí. Asi mají zrovna ta média peněz dost, že áno?
Což mi připomíná, ne že bych to přivolával, ale může se i stát že soudy nakonec a znovu Babiše osvobodí.. Tak ať se pak média připraví, jeho advokáti je taky obejdou s kasičkou za všechny ty zloděje kriminálníky a zločince, kterými ho častovala-
Myslím si, že právě takové kauzy jsou ukázkou toho, že by se hodily nějaké občanské komise pro přezkum soudů. Včetně toho, že by případná náhrada (odškodné) šla nikoli z kapes nás všech, ale z kapes konkrétních příslušníků justice, případně i policie (ostatně, platy mají tito lidé dost velké).
Ve všech jiných oborech platí zodpovědnost za své dílo ,tak proč ne v justici ?? Odsouzení nevinného=konec ve funkci soudce (pro neschopnost vyhodnotit důkazy) + odškodné postiženému.
S první větou souhlas.
Dál je to složitější, v řadě případů jsou problémem jednoznačně problematické znalecké posudky (to se týká i kausy Kramný a do jisté míry i Kajínka). Naši „odborníci na nacismus“ nejsou s to rozlišovat mezi levo a pravotočivou svastikou, jejich označování značek oděvů za „nacistické“ budí dojem plateb od konkurenčních výrobců.
V některých případech by měla ležet odpovědnost zde,
Faktem je, že toto odškodné by se nemělo platit z kapes nás všech, ale buď z kapes konkrétních soudců a prokurátorů, nebo z kapitoly „justice“ ve státním rozpočtu.