Jednadvacet není jednapadesát aneb Kdyby byl Martin Komárek komentátorem…
GLOSA. Bylo jen otázkou času, kdy dojde na „zradu na voličích“, a trvalo to nakonec jen asi dva dny. Primátem se ověnčil analytik nad jiné povolaný, poslanec a bývalý hlavní komentátor MF Dnes Martin Komárek, který na svém facebooku v sérii komentářů hořekuje nad „spolčením neschopných“ proti hnutí ANO. Rozuměj snaze postavit koalice bez Babišova hnutí.
Snad největšího omylu se Komárek dopouští, když si plete vítěze voleb s tím, kdo dosáhl většiny, s níž lze vládnout. Tedy většiny buď absolutní, nebo většiny v koalici (do níž ovšem musí někdo s vítězem dobrovolně vstoupit).
Celá série je uvozena hezkým spojujícím úvodem „Kdybych byl ještě komentátorem, napsal bych o vyjednávání po krajských volbách tohle:“ A dál už Komárek popouští uzdu své fantazii.
„Politika nemá mnoho zákonů. Vždy ale platí, že ti, kdo se spřáhnou proti vítězi, tedy proti vůli většiny, se potáží se zlou,“ varuje Komárek v jednom ze svých statusů.
Politika má naopak zákonů celou řadu. Ten, o který nám zde jde, zní takto: 21 % není 51 %, a to ani náhodou.
Dva důvody. A pak matematika
„Jsou dva důvody, proč obejít vítěze, jeden horší než druhý. Ten první: zachovat aspoň zbytky prebend. Ten druhý: zakrýt minulé zločiny a hříchy,“ píše Komárek.
A pak je třetí. Vítěz sám na vládu nedosáhne a do koalice s ním nikdo nechce. Důvodů může být řada, co třeba tento? S vítězem už to na vládní úrovni v koalici zkoušeli a dočkali se jen hysterického kňučení, jak jsou ti koaliční partneři proradní, a sem tam nějaké té kudly do zad.
Chcete důkaz? Třeba tenhle povolební komentář předsedy hnutí ANO Andreje Babiše: „Děkuji vám všem, co jste nás podpořili. Je to skvělý výsledek. Snad nám lidé uvěřili, že to co děláme, děláme dobře. Jsem rád, že se nenechali obelhat negativní kampaní. Chceme vyjednávat se slušnými lidmi. A nebojte, tahle vláda dovládne. Na podrazy tradičních politiků si už zvykám a na koalici nebudou mít vliv.“
Být Babišovým koaličním partnerem, hned by se nám chtělo běžet v pondělí (ve středu) po volbách na vládu. To musí být super atmoška.
První na pásce. Paroubek by mohl vyprávět
On je problém i s tím zaměňováním vítěze voleb a vůle většiny. A to nemusíme chodit ani do absolutních čísel, kde je situace ještě mnohem přehlednější.
Hnutí ANO volilo v ČR 533 061 voličů. Druhou ČSSD 386 150. Voleb se zúčastnilo 2 575 821 lidí, kteří odevzdali 2 532 311 platných hlasů. Vůli většiny tedy v ČR reprezentuje nějaký milion a 266 tisíc a 156 hlasů. Kdo by touto sumou disponoval (samozřejmě hovoříme v hypotetické celorepublikové rovině), může se opírat o to, čemu Komárek říká vůle většiny.
Jinak byl prostě jen první na pásce. A víme, že následná jednání jsou teprve samostatné umění, někdy předem odsouzené k neúspěchu. Nejčastěji bývá v této souvislosti zmiňován konec Jiřího Paroubka, který, ač jako ještě výraznější vítěz voleb v roce 2010, neměl s kým koalovat. A v politice (postupně) skončil.
Komárek ovšem vznáší závažnější varování: ti, kdo se takto proti vítězi voleb spiknou (on je ve své velikosti nazývá malými hady), na to doplatí. Samozřejmě směřuje k příštím sněmovním volbám, v nichž takovýto postup Babišovo ANO přivede k drtivému vítězství.
My si ovšem nedokážeme představit, jak to velký komentátor v praxi vlastně myslí. Fajn, vítězná strana vládne. Má hejtmana. Na zastupitelstvech ale jak? Připadá vítězi nějaký bonus, který z jeho menšinového (ano, vítěz má menšinu) tábora dělá automaticky většinu? Navrhuje Komárek vážně změnu systému, nebo jen prázdně plká?
Mně otiskli všechno!
Plká. A k argumentům je hluchý. Pokusili jsme se ho na facebooku pošťouchnout a napsali mu: „Kdybyste byl ještě komentátorem, tak vám to editor vomlátí vo hlavu a pošle přepsat.“
Ale nedal se: „Vy jste byl někdy editorem, dobrý člověče? A víte Vy vůbec, že mně se nikdy žádný editor ani šéfredaktor neodvážil nic nechat přepsat, nejen proto že jsem byl hlavní komentátor, ale zejména proto, že jsme měl obvykle pravdu a bylo to zajímavé? :-)“
Což nám za prvé dává docela zajímavý vhled do fungování editoriálního řádu v MF Dnes v době, kdy tam Komárek působil. Nemůžeme si pomoci, ale té volnosti je na jednoho příliš a bylo by docela zajímavé vědět, jak na to po letech nahlížejí tehdejší šéfredaktoři.
A druhá věc: že to bylo často zajímavé, tomu věříme. Ale že by měl Komárek vždy pravdu? A měl ji třeba tehdy, když napsal výtečný text, v němž Babiše fakticky vyzval ke vstupu do politiky?
Jmenoval se „Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody“ a Komárek ho uvedl takto: „Česko-slovenský podnikatel a miliardář Andrej Babiš se svými výroky nevybíravě pustil do korupce v Česku. Prý se tu krade po miliardách. Začalo to v roce 2006. Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a pustil se i do prezidenta. Sám Babiš má ale ruce minimálně stejně špinavé.“
Dejte si text celý, stojí to za to.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Martin Komárek je skutečně jako ta pověstná korouhvička na střeše. Je přímo čítankovým příkladem úsloví : koho chleba (koblih) jíš, toho píseň zpívej.Komárek zpívá z plna hrdla; a užívá si to! Pozn.: Pro ANO 2011 (majitel Andrej Babiš) hlasovalo prakticky všude maximálně cca 7% oprávněných voličů. To je tedy „velmi, ale opravdu velmi silný mandát“!
A navíc to nebylo 7% inteligentních voličů jak je označil Babiš, ale naopak 7 % pomatenců či hlupáků. Pokud to byli důchodci, tak to byli ti kteří už trpí demencí. Když to vezmu z pragmatické stránky, tak tato vláda přidala důchodcům za 3 roky na valorizaci 40 % částky kterou přidal důchodcům proklínaný Kalousek s Nečasem. A to vládli v době krize a recese a tito vládnou v době recese. V nynější době zavádějí takové restrikce a tresty, které si nedovolili ani original komunisté. Z poslední doby je to zákon o životním prostředí, kdy občané mají za povinnost nechat si provést každé dva roky revizi kotle na pevná paliva. Když k tomu přičtu ještě revizi komína každý rok tak ještě než škrtne v kotli, už ho to stojí 1 tisíc korun minimálně. Pokud nebude mít doklad o platné revizi, zaplatí pokutu 20 tisíc korun. To nehovořím a různých navýšení pokut z 1000 kč na 50000-100000 a téměř všechny ty pokuty mají na triku Babišova ministerstva až na Chovancovo Ministerstvo vnitra.
Pokud se budu striktně držet matematiky ,tak mi jednoznačně vychází,že 2 042 760 voličů se volbou jiného subjektu jasně vyjádřilo,že hnutí ANO ve vedení krajů nechce. Takže ti, kteří se proti „vítězi“ spojily prokazatelně plní vůli cca 79% voličů ,což je nezpochybnitelná většina.
Pokud berete v úvahu jen odevzdané platné hlasy, je to přesně tak. Pokud ovšem vezmeme v úvahu všechny zapsané voliče, tak pro ANO 2011 hlasovalo jen 7,14% voličů; 92,86% pak volilo jiné alternativy, včetně té, zdržet se hlasování. Jde skutečně jen o matematiku? Skutečně tato čísla neukazují na něco, o čem se raději nemluví?
Kdyby měli soudruzi Zeman a Komárek pravdu, tak měl vládu po parlamentních volbách v roce 1935 sestavovat Konrád Henlein, protože jeho Sudetoněmecká strana dostala absolutně nejvyšší počet hlasů.