Jedna z klíčových postav ke kauze Čapí hnízdo: Nevím, neznám, nevzpomínám si
Současná náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO) – ještě pod dívčím jménem Nagyová, je podepsána pod dotační žádostí pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž chce nyní policie stíhat jejího stranického šéfa Andreje Babiše a další aktéry. Mayerová nyní poskytla rozhovor HlídacíPes.org.
Mayerová (Nagyová) zastávala klíčové posty ve společnosti Farma Čapí hnízdo v době, kdy společnost vyčleněná z Babišova holdingu, získala a čerpala padésátimilionovou dotaci z Evropské unie na výstavbu kongresového centra.
Je tedy jednou z hlavních postav, které by o transakci měly nejvíce vědět.
Tehdy Jana Nagyová zastávala post místopředsedkyně představenstva a zároveň byla podepsána jak pod žádostí o dotaci, tak pod žádostí o úvěr, za který se zaručil Babišův Agrofert.
Nagyová posléze přešla na post místopředsedkyně dozorčí rady; v roce 2011 se z firma stáhla úplně. Nakonec za Babišovo hnutí ANO získala post náměstkyně primátora v Jihlavě.
Související články
Achillova pata Andreje Babiše: fakta, která můžou stát favorita voleb politickou budoucnost
HlídacíPes.org se na tehdy klíčovou postavu v celé kauze obrátil s dotazy, Mayerová na ně odpověděla stručně písemnou formou.
Z odpovědí vyplývá, že celá transakce je pro ni zapomenutou záležitostí. Nicméně je otázka, zda stejně vyhýbavé odpovědi poskytla také policejním vyšetřovatelům, kteří mají případ na starosti, a kteří Mayerovou vyslýchali.
Byla jste místopředsedkyně představenstva a posléze místopředsedkyně dozorčí rady společnosti Farma Čapí hnízdo, věděla jste, kdo je jejím vlastníkem? Pokud ano, tak kdo jím podle Vás v době udělení dotace, byl?
Byla, vlastníky jsem neznala. Jediné, o čem jsem věděla je, že to byly nepodnikající fyzické osoby, což mi stačilo k tomu, abych dle dikce doporučení ES mohla podepsat prohlášení v dobré víře, že jde o malý a střední podnik, jelikož tím pádem ani nemohly být na stejném ani navazujícím relevantním trhu.
Pokud byly vlastníky osoby vně holding Agrofert, jakou částku za akcie zaplatily, a kdy?
Nevím, to jsem nikdy neřešila.
A jakou částku naopak zaplatila společnost IMOBA za převzetí akcií zpět v roce 2014?
Netuším, už jsem s tím neměla nic společného.
Související články
Kryli Babišovi záda v Čapím hnízdě. Pak dcera Adriana dostala darem luxusní vilu a švagr Herodes nakoupil pozemky za miliony
Podávala jste v této kauze policii vysvětlení?
Byla jsem tam.
Jak jste se ke společnosti Farma Čapí hnízdo dostala Vy, kdo Vás oslovil s nabídkou na post v dozorčí radě?
Nevím, je to už dávno.
Kdy jste se vy osobně poprvé setkala s Andrejem Babišem? Kdy ve vztahu k Čapímu hnízdu?
V roce 2004.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Dobrá taktika.Naprosto stejně se chová Babiš.Jak je možné že fikaná anonáda má takovou sklerozu a je nepochopitelné jak s takovou vážnou nemocí může vykonávat vysokou funkci?Lhaní šlo anonistům vždy na výbornou.Hold mají dobrého učitele.
Holt. Nikoliv hold!!!
Obávám se že ty odpovědi plně potvrzují platnost názvu knihy „Zbytečné otázky v kriminalistice“ od Cimrmanova detektiva Trachty,
Milí slušní novináři, nepřistupte na tu hru, že nás budete odvádět od podstaty věci stovkami unavujících detailů a historek, v nichž by se nakonec mohl ztratit základní fakt: pan Babiš je lhář a ve slušné politice demokratické země nemá co pohledávat. Udělat ze sebe pronásledovaného světce se docela daří třeba dr. Rathovi. Buďme jednoduše černobílí – lidi jsou buď grázlové, nebo ne. Nic mezi tím. Něco jako trochu syčák a trochu slušňák, takže si ho zvolíme za svého zástupce? Fuj!
Víte, i tím jak jste zmínil případ dr.Ratha je vidět že novináři i zde mají problém. Na jedné straně volají po morálce politiků, ovšem na straně druhé volají v případě trestního stíhání politiků po absolutním dodržování všech i sebemenších formálních předpisů, čímž se ovšem jejích odsouzení a potrestání stává prakticky nemožným.
Takže, v tom si společnost bude muset vybrat. Bud ti (jakkoliv) usvědčení politici budou moci být zavíráni – i za cenu porušování nějakých drobných předpisů, a nebo zůstanou zcela amorálně ve vysoké politice. Ale obávám se že naše elity jsou dnes natolik pokrytecké, než aby to dokázaly přiznat..
To je přece nesmysl. Žádný normální člověk není ani génius, ani ďábel, ale normální hříšný, chybující člověk.
„Vlastníky jsem neznala. Jediné, o čem jsem věděla je, že to byly nepodnikající fyzické osoby“.
Může tu prosím někdo kompetentní vysvětlit, jak mohla s jistotou vědět, že šlo o FO a ne PO, když akcionáře neznala? Jak mohla vědět, že šlo o nepodnikající FO a vyloučit tak možnost, že tyto FO nevložily akcie do obchodního majetku, když je neznala? Podle § 185 odst. 2 ObchZ: „Přítomní akcionáři (na valné hromadě) se zapisují do listiny přítomných…. V listině přítomných se zvlášť vyznačí akcionáři, kteří se zúčastnili valné hromady postupem podle § 184 odst. 2 (pozn. držitelé akcií na majitele), s tím, že se vždy uvede, jakým způsobem byla ověřena jejich totožnost a identita akcií… Správnost listiny přítomných potvrzují svými podpisy předseda valné hromady a zapisovatel zvolení podle stanov.“
Nagyová ověřovala zápis z VH konané dne 5.1.2009 (podepsaný a založený do sbírky listin v OR o rok později). Jak dokázala ověřit přítomnost akcionářů na VH, když nevěděla, kdo jsou akcionáři?
Nejlíp placený je nepamatovat.
(Z forbíny Wericha s Horníčkem)