Lvov. Foto: Profimedia

Jan Žabka: Ukrajinský deník ze Lvova. Kdo neslyšel sirénu, nepochopí

Napsal/a Jan Žabka 10. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Navenek to může vypadat, že západní Ukrajina je válkou téměř nedotčena. Ve městech proudí davy lidí, kavárny jsou plné a dopravní špička je v podstatě po celý den. Na druhý pohled jsou ale důkazy o válce všude. Je na každém, jestli je chce vidět, nebo ne.

Vlak přijíždí na nádraží. Vystupují ženy s dětmi, většina z nich má v rukou několik plných tašek a aspoň jeden velký kufr. Jde o Ukrajinky, s největší pravděpodobností uprchlice, které zamířily do Lvova, největšího města západní Ukrajiny.

Kdo ten zvuk nezažil, jen těžko pochopí pocit úzkosti, který tělem při zaznění sirény projde.

Je brzké odpoledne a nádražím se proplétá dav lidí. Silnice do centra je plná spěchajících řidičů, tisíce lidí jsou v ulicích. Otevřené jsou obchody s oblečením, suvenýry, restaurace i kavárny. Město vypadá téměř jako při mojí poslední návštěvě v roce 2017.

Válka na druhý pohled

Téměř dva roky trvající válku na první pohled připomíná jen pár mužů v uniformách. Stačí ale ve Lvově strávit pár hodin a začne být zřejmé, že tahle země je ve válce.

Město postupně odhaluje další a další válečné důkazy. Je na každém, zda je přijme, nebo se bude tvářit, že se nic neděje.


Reportéři HlídacíPes.org Jan Žabka a Tereza Engelová se vydali na západ Ukrajiny. Tato oblast zůstává logicky ve stínu zpravodajství z fronty. Právě západoukrajinský region ale také ukazuje, jak hluboké důsledky válka má pro celou zemi.


Kromě ukrajinských vlaječek za všechny padlé obyvatele města na jednom z náměstí to jsou také pytle s pískem u oken radnice, které vytváří ve sklepení provizorní bunkr. Nebo o kousek dál zabetonované vitráže kostela a zakryté sochy, aby město nepřišlo o své kulturní dědictví. V obchodech jsou ke koupi předměty s proukrajinskými slogany, část výdělku jde na armádu.

Kdo neslyšel sirénu, nepochopí

Když obědváme v restauraci s ukrajinskou kuchyní, prostorem se rozezní zvuk sirény. Kdo ten zvuk nezažil, jen těžko pochopí pocit úzkosti, který tělem při zaznění projde. Navzdory tomu, že pravděpodobnost zásahu je aktuálně ve Lvově jen malá.

Ti, kteří žijí v každodenní přítomnosti sirén, jsou dost otrlí na to, aby jen zkontrolovali své mobilní telefony a pokračovali v jídle. I oni však podle svých slov v brzké době očekávají větší nálety.

Přichází zima a s ní i další cílené ruské útoky na energetickou infrastrukturu a snaha zastrašit občany a demotivat ukrajinské vojáky. Ukrajinci proto stejně jako loni předpokládají útoky na elektrárny. To ale není případ hrozby, kterou hlásí zmíněná siréna. A přítomní to tuší skoro okamžitě.

V podstatě každý ukrajinský občan dnes má ve svém zařízení nainstalovanou aplikaci, která mu v případě ruského výpadu dává okamžité informace. Ukazuje, jakých regionů se možné ohrožení týká, a podle toho se dotyčný i zařídí. Bunkr uvnitř restaurace tak zůstává neotevřený, stejně jako nejspíš i všechny ostatní bunkry v oblastech vzdálených od ruských hranic.

Podobně zdánlivě idylická atmosféra panuje i v dalších západoukrajinských městech, jako jsou například Užhorod či Kolomyja. Dokud se neozvou sirény.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)