Jan Žabka: Ukrajinský deník ze Lvova. Kdo neslyšel sirénu, nepochopí
KOMENTÁŘ. Navenek to může vypadat, že západní Ukrajina je válkou téměř nedotčena. Ve městech proudí davy lidí, kavárny jsou plné a dopravní špička je v podstatě po celý den. Na druhý pohled jsou ale důkazy o válce všude. Je na každém, jestli je chce vidět, nebo ne.
Vlak přijíždí na nádraží. Vystupují ženy s dětmi, většina z nich má v rukou několik plných tašek a aspoň jeden velký kufr. Jde o Ukrajinky, s největší pravděpodobností uprchlice, které zamířily do Lvova, největšího města západní Ukrajiny.
Kdo ten zvuk nezažil, jen těžko pochopí pocit úzkosti, který tělem při zaznění sirény projde.
Je brzké odpoledne a nádražím se proplétá dav lidí. Silnice do centra je plná spěchajících řidičů, tisíce lidí jsou v ulicích. Otevřené jsou obchody s oblečením, suvenýry, restaurace i kavárny. Město vypadá téměř jako při mojí poslední návštěvě v roce 2017.
Válka na druhý pohled
Téměř dva roky trvající válku na první pohled připomíná jen pár mužů v uniformách. Stačí ale ve Lvově strávit pár hodin a začne být zřejmé, že tahle země je ve válce.
Město postupně odhaluje další a další válečné důkazy. Je na každém, zda je přijme, nebo se bude tvářit, že se nic neděje.
Reportéři HlídacíPes.org Jan Žabka a Tereza Engelová se vydali na západ Ukrajiny. Tato oblast zůstává logicky ve stínu zpravodajství z fronty. Právě západoukrajinský region ale také ukazuje, jak hluboké důsledky válka má pro celou zemi.
Kromě ukrajinských vlaječek za všechny padlé obyvatele města na jednom z náměstí to jsou také pytle s pískem u oken radnice, které vytváří ve sklepení provizorní bunkr. Nebo o kousek dál zabetonované vitráže kostela a zakryté sochy, aby město nepřišlo o své kulturní dědictví. V obchodech jsou ke koupi předměty s proukrajinskými slogany, část výdělku jde na armádu.
Kdo neslyšel sirénu, nepochopí
Když obědváme v restauraci s ukrajinskou kuchyní, prostorem se rozezní zvuk sirény. Kdo ten zvuk nezažil, jen těžko pochopí pocit úzkosti, který tělem při zaznění projde. Navzdory tomu, že pravděpodobnost zásahu je aktuálně ve Lvově jen malá.
Ti, kteří žijí v každodenní přítomnosti sirén, jsou dost otrlí na to, aby jen zkontrolovali své mobilní telefony a pokračovali v jídle. I oni však podle svých slov v brzké době očekávají větší nálety.
Přichází zima a s ní i další cílené ruské útoky na energetickou infrastrukturu a snaha zastrašit občany a demotivat ukrajinské vojáky. Ukrajinci proto stejně jako loni předpokládají útoky na elektrárny. To ale není případ hrozby, kterou hlásí zmíněná siréna. A přítomní to tuší skoro okamžitě.
V podstatě každý ukrajinský občan dnes má ve svém zařízení nainstalovanou aplikaci, která mu v případě ruského výpadu dává okamžité informace. Ukazuje, jakých regionů se možné ohrožení týká, a podle toho se dotyčný i zařídí. Bunkr uvnitř restaurace tak zůstává neotevřený, stejně jako nejspíš i všechny ostatní bunkry v oblastech vzdálených od ruských hranic.
Podobně zdánlivě idylická atmosféra panuje i v dalších západoukrajinských městech, jako jsou například Užhorod či Kolomyja. Dokud se neozvou sirény.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Ale, ale. Sami Ukrajinci, kteří u nás žijí v našem městě říkají, že západní část Ukrajiny žije normálním životem a o válce slyší jen v televizi. Letos jeli s celou rodinou na dovolenou na Ukrajinu, v srpnu se vrátili a byli úplně spokojení. Vše funguje normálně, jako před válkou, lidé normálně chodí do práce a žijí normální životy. Na západě Ukrajiny žádné sirény nehoukají. Není důvod. Tolik k tématu říká Jevhenij.
Proč se pes musel dostat na level bývalého provládního lživého Rudého práva ? Nové Kabrhelové i Jakešů už je tady jako smetí v podobě uctívačů 5kolky+ kontráše … ale i vy, proč ? Neprojití vašim sítem beru jako dnešní vládní folklór … Nebude to náhodou tím že … doba je velmi citlivá … Jak mě odepsala redakce z jiného super webu, totiž my taky musíme z něčeho žít a votomto vše je …
Lvov je město ukradené Polsku.
Ano, ukradl ho Stalin prostřednictvím ministra Molotova, když jménem SSSR uzavřel s hitlerovským Německem smlouvu o neútočení s tajným dodatkem o rozdělení Polska. Když Hitler Polsko v r. 1939 opravdu napadl, šla mu Rudá armáda naproti z východu a při té příležitosti zabrala zmíněný Lvov.
Ale to ví přece každý, kdo dával pozor v dějepisu na ZŠ.
Proč svoje polovičaté tvrzení dáváte pod článek o hrozícím nebezpečí ve Lvově? Nezmůžete se na kvalitnější manipulaci?