Foto: Jan Žabka

Jan Žabka: Ukrajinský deník. Zajímáme ještě Čechy? ptají se studenti v Užhorodu

Napsal/a Jan Žabka 14. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V Česku pravidelně chodím za studenty žurnalistiky a bavím se s nimi o novinařině, jejím zákulisí i dezinformacích. Úplně jiná zkušenost to ale byla na Ukrajině, tedy té západní. Válka je tam pro studenty jako nekompromisní škola, která sice naučí, ale jejíž cena je příliš vysoká.

Na univerzitu v ukrajinském městě Užhorod u hranic se Slovenskem přicházím udělat pár rozhovorů o žurnalistice v době války. Chci vyzpovídat místního ředitele, studenty a vyučující.

V domluvené učebně, kde jsou po stěnách snímky z českého kraje Vysočina, který vznik učebny finančně podpořil, na mě ale čeká rovnou čtyřicítka lidí. Ti naopak přišli udělat rozhovor se mnou. Z nečekané změny plánu je nakonec dvouhodinová společná diskuse o médiích, dezinformacích a studiu žurnalistiky.

Informace jako válečná komodita

Studenty zajímá česká novinářská perspektiva konfliktu v jejich zemi. Mě zase jejich zkušenost s válkou a to, jak se náplň studia přizpůsobuje současné situaci.

Na Užhorodské národní univerzitě studují žurnalistiku desítky mladých lidí. Část z nich sem přišla z východu země, kde byli blíže ruské hrozbě. Mezi nimi i jeden, který zažil válku na vlastní kůži z pozice vojáka. Po zranění a ukončení služby se rozhodl studovat právě novinařinu, protože chce být válečný reportér.

Foto: Jan Žabka

Místní studenti si uvědomují, že současný konflikt není „jen“ o zbraních a vojácích, ale také o informacích. Z diskuse je zřejmé, že více než studenti, se kterými jsem se zatím potkal v Česku, vnímají problém propagandy a dezinformací a jejich dopady.

Propagandě, tedy té ruské, se tu věnují vysokoškolské kurzy i interaktivní výstava, kde si mohou studenti pomocí QR kódu projít jednotlivé dezinformační narativy spojené s válkou.

Zajímáme vás ještě?

Foto: Jan Žabka

Jaká je pozice Česka ve válce na Ukrajině? Zajímáte se o nás vůbec ještě po začátku izraelsko-palestinského konfliktu? A věří Češi ruským dezinformacím? To jsou témata, která přicházejí během debaty od studentů, především od zmíněného bývalého vojáka.

Odpovídám, že česká vláda i prezident aktivně podporují Ukrajinu, Česko dodává zbraně, běžní Češi finance. Na veřejnosti je však znát frustrace z délky trvání konfliktu a objevují se i protiukrajinské nálady.

Současný izraelsko-palestinský konflikt je čerstvější a je mu logicky v aktuálním zpravodajství věnováno více pozornosti, i proto, že se válka v Gaze rychleji vyvíjí. Čeští novináři však stále jsou na Ukrajině přítomni a o jejich informace je zájem, byť pochopitelně hlavně v případě takzvaných „breaking news“.

A ty ruské dezinformace? Ano, jsou Češi, kteří jim věří. Dezinformačním příběhům u nás podléhá zhruba třicet procent lidí s tím, že silně proruských je zhruba šest procent. Většina lidí však stále podporuje Ukrajinu, dodávky zbraní a podobně, shrnuji užhorodským studentům.

I přes téma války je atmosféra ve třídě pozitivní a nechybí ani situační humor. Válečná realita je ale hned za dveřmi. Při loučení s ředitelem se dozvídám, že právě na frontě umřel otec jedné ze studentek. Na otázku, jak je to časté, odpovídá: „Není to neobvyklé.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)