Jan Urban: Zeman se dobytých území nevzdává. Chce svou zahraniční politiku, s Kremlem v zádech
KOMENTÁŘ. Ještě nejmenovaný kabinet Petra Fialy prožívá těžké chvíle. Má sice veškerou potřebnou legitimitu k převzetí klíčů od Strakovy akademie, ale z vůle Miloše Zemana vládnout nemůže. Zlomyslný trik s pohovory prezidenta se všemi navrženými ministry, zbytečný a použitý vůbec poprvé v dějinách samostatné České republiky, má jenom získat Hradu čas. Je důležité pochopit, proč.
Poražená koaliční vláda Andreje Babiše je teď samozřejmě ideálním posluhou prezidenta. Splní bez reptání jakékoliv přání Hradu, tak jak jsme viděli při netradičním jmenování nových českých velvyslanců po prohraných volbách. Jde o rozhodnutí, které na poslední chvíli sváže ruce nové, a doufejme, že nezávislejší a profesionálnější diplomacii nové vlády.
A o diplomacii a zahraniční politiku půjde především. V minulých letech ovládla vnitřní chod ministerstva zahraničí malá skupina vysokých úředníků, dosazených na přímé „doporučení“ prezidenta, přesněji řečeno jeho nejbližšího poradce a „moskevské spojky“ Martina Nejedlého.
Zalíbit se Rusku a Číně
Důsledkem jejich činnosti je podle shodného názoru řady oslovených osob s dlouholetou praxí na „zamini“ doslova rozvrat některých odborů a jejich slovy „výrazné oslabení výkonnosti české diplomacie“.
Prezident Zeman předem oznámil, že ve Fialově kabinetu „má problém s jedním jménem“. S pravděpodobností hraničící s jistotou jde právě o navrženého ministra zahraničí z Pirátské strany Jana Lipavského.
Miloš Zeman nemohl potkat tvrdšího oponenta na poli zahraničních vztahů, jež si v dobách posledních dvou vlád dokázal uzurpovat bez ohledu na premiéra, parlament i zájmy země. Představa, že bez odporu jmenuje mladého politika, který otevřeně kritizoval prezidentův až maniakální příklon k zájmům nedemokratických režimů Ruska a Číny, se zdá být z jiného vesmíru.
Rusko klade Západu ultimáta a na hranici s Ukrajinou shromažďuje největší koncentraci vojenských sil v historii. Kdyby někdo chtěl vymyslet paralyzovanější českou politiku v takové době, lépe by to nesvedl.
„Jsem kritikem snah zalíbit se Rusku a Číně, kdy jsme se na úkor byznysových zájmů vzdávali zásadních principů a hodnotových pozic v naší zahraniční politice,“ uvedl Lipavský otevřeně v Českém rozhlase Plus. Ještě jako poslanec navrhl Lipavský zbavit Zemanova emisara Nejedlého diplomatického pasu a navrhl Sněmovně přijmout sankční zákon, předem stanovující kritéria, podle kterých by se automaticky zaváděly sankce proti nedemokratickým režimům a individuálním porušovatelům lidských práv.
Za vzor mu posloužil v řadě západních zemí přijatý takzvaný Magnitského zákon, postihující desítky ruských činitelů, zodpovědných za mučení a smrt protikorupčního právníka Sergeje Magnitského ve vězení.
Pro Zemana je jakákoliv kritika Putinova režimu naprosto nepřijatelná. Stačí si vzpomenout na jeho zpochybňování aféry s novičokem nebo jeho skandální postup po odhalení ruských agentů, zodpovědných za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Pustit Lipavského na ministerstvo zahraničí by navíc znamenalo rychlý konec vlivu Nejedlého kliky – a proto bude prezident dále zdržovat.
Hoďte Piráty přes palubu
Světlo do tohoto problému nevnesl ani tiskový brífing Jana Lipavského po jeho očekávaném představení a jednání v Lánech. Čekajícím novinářům předvedl profesionální a velmi diplomatické vyjadřování o „velice věcné a korektní debatě“, při které zazněly i „kontroverznější otázky“, ale je přece naprosto přirozené, „že existují různé názory“ a on jistě „nemůže mluvit za pana prezidenta“. Takže nejsme o nic chytřejší. Snad jen o „zdroje blízké Hradu“, které potvrdily, že Zeman Lipavskému doporučil, aby se kandidatury sám vzdal.
Je opravdu těžké si představit Miloše Zemana, který by ustoupil ze svých dobytých privilegií a do budoucna se podřizoval vládní zahraniční politice. Příští týden bude rozhodující. Prezident přitom může spoléhat na stále zjevnější nedočkavost už „prověřených“ ministerských kandidátů Fialovy koaliční vlády.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
HlídacíPes.org už počátkem listopadu informoval o neformální dohodě mezi důvěrníkem designovaného premiéra Pavlem Blažkem a hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. V čele s Petrem Fialou zatím koalice poslušně plní příslib, že nebude kritizovat hradní tým za ostudné neinformování veřejnosti v době prezidentovy dvouměsíční hospitalizace.
Hrad tehdy na oplátku přislíbil jmenování Fialova kabinetu do konce roku. Podle stejného zdroje má ale dohoda ještě další otevřenou, ale už diskutovanou část.
Podle ní by měl prezident na dalším jednání s designovaným premiérem Fialou navrhnout vyloučení Pirátů z koalice výměnou za okamžité jmenování reformovaného kabinetu. Tedy něco, co už otevřeně nadhodil na samém začátku jednání, když Petru Fialovi navrhl, aby ono jedno ministerstvo, „přes které nejede vlak“, řídil, alespoň prozatím, on sám.
Vzhledem k tomu, že, jak se zatím zdá, Piráti na podobný návrh nikdy nemohou přistoupit, pokouší se toto „řešení“ Hrad s Blažkovou pomocí údajně propagovat v koalici SPOLU.
Lidovecký předseda Marian Jurečka tomu zatím brání veřejným prohlášením, že pokud prezident vládu neschválí, musí premiér Fiala okamžitě „byť je nám to nepříjemné, odeslat kompetenční žalobu Ústavnímu soudu“.
Mezitím se začínají projevovat důsledky ponižujícího „poklonkování před teráriem“ a vítězným koalicím začínají padat voličské preference. A přicházejí i chyby – tou nejhorší v politice je arogantní komunikace s veřejností, která jen těžko chápe defilé v Lánech a mlčení Fialova „kabinetu v očekávání“ k zásadním otázkám současnosti.
V době sílící krize
Popularitě jistě nepřidávají ani hysterické reakce některých političek vládních stran na sociálních sítích a jejich blokování uznávaných novinářů, stejně jako premiérovo zarputilé mlčení ke kontroverzi kolem klíčového muže a vyjednavače Pavla Blažka.
Takže na domácí půdě vše při starém. Na všechno je dost času a svět nás příliš nezajímá. Ve stejný čas Rusko klade Západu ultimáta a na hranici s Ukrajinou shromažďuje největší koncentraci vojenských sil v historii.
Pobaltské státy a Polsko vyhlašují pohraniční pohotovost. Severoatlantická aliance, Spojené státy, Německo, Velká Británie a Francie varují před možnou válkou na levobřežní Ukrajině, a na Balkáně Srbsko porušuje všechny závazky mírových smluv z devadesátých let.
Kdyby někdo chtěl vymyslet paralyzovanější českou politiku v takové době, lépe by to nesvedl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Příběh Vrbětic chce Rusko rozbít. Nehodí se mu do poválečných plánů s Českem
Rusko je jako upadající impérium extrémně nebezpečné, říká exšéf britské MI6
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
103 komentářů
Když se nepoužil článek 66,tak to takto dopadá,to ještě nejsme u konce s hradní garniturou.
Své touhy spoluvládnout měl už Masaryk, silné je měl i Havel a má je i Zeman. Ale pokoušet se odstranit takového prezidenta za každou cenu není kulturní a demokratické. Ostatně Urban je silně nekritický, má svůj totální odpor k prezidentovi, svůj totální odpor proti Číně i Rusku a to mu brání ve střízlivém posuzování věcí.
Blábol, ani Masaryk ani Havel neporušovali ústavu, hradní čučkař ano. A ano, čučkařovo porušování ústavy není kulturní a demokratické a projevuje jasně projevuje totální odpor k demokratickým procedurám a právnímu státu (o jeho odporně servilním až služebnému postoji k totalitním režimům typu rusácka a číny nemluvě), takže každý krok k jeho umravnění, případně odstranění (vzhledem k dezolátnímu zdravotnímu stavu a neschopnosti nápravy) je nezbytný. Tvůj totální odpor k faktům ti brání ve střízlivém posuzování věcí.
Aha, odstranění nekulturního a nedemokratického prezidenta není kulturní a demokratické. Budu si to pamatovat.
Když on nekulturní a nedemokratický je jen pro výraznou menšinu našich občanů.
Při prezidentských volbách 2018 ta menšina činila 48,7%. To není zrovna malá menšina. V současné době by to bylo mnohem více a ani zdaleka by to nebyla menšina Pergille. To jistě vědí i u vás v Lubjance. Zapomněli vám to sdělit?
Skeptiku, ještě připočtěte ty, co k volbám nešli. Protože kdyby je Zeman silně iritoval, tak by nezůstali sedět doma.
Zeman ty voliče, kteří k volbám nešli, možná neiritoval, ale ani nenadchl. Těmto voličům je Zeman a nejspíše i celá politická scéna prostě lhostejná a mnohem důležitější pro ně je plzeňská či jiná dvanáctka.
Skeptiku, já k volbám prezidenta ve druhém kole nešel přesně z toho důvodu co uvádí Pergill. Musel bych volit větší nebo menší zlo. V každém případě by to byla volba zla. A já zlo nevolím. Přitom politická situace mi rozhodně lhostejná není. Zase škatulkujete a nálepkujete, jak je Vaším špatným zvykem.
Jenže kdyby je iritoval, tak by se sebrali a k těm volbám dorazili. Alespoň někteří z nich.
Tak že jste Pavle Liško údajně podle vás nešel k volbám. Tipuji, že jste místo toho šel na tu dvanáctku.
Já k volbám šel i v tom druhém kole, protože menší zlo.
Přiznávám, že mě hodně pošťouchly zvandalizované plakáty Zemana od příznivců Drahoše.
Stejně tak by Pergille ti nevoliči k volbám nejspíše šli, kdyby je Zeman nadchl. Jenže ani to se ani zdaleka nestalo. Tak zůstali u té dvanáctky a u diskuze na téma, jak to hrála Sparta, Slávia nebo Baník.
Napadá mě Pavle Liško, že jste nešel k volbám i proto, že jste musel doma s Pergillem smolit hlášení pro Lubjanku nebo ruskou ambasádu.
Skeptiku, tímhle dnem úrovně svých příspěvků shazujete leda sebe.
Připadám si Pergille jako na dně námořní lodi. Námořní lodě prý mají dna dvojité. A já se dívám z toho jednoho dna ještě více dolů Pergille a ejhle, kdesi dole vidím ještě to druhé dno a na něm vás, Pergille. Vy jste se tam ale shodil už dávno.
Získán čas, získáno všechno. V tomto kontextu to začíná dávat smysl.
Že by byl báťuška Zeman skutečně i v době, kdy Smrťák mával kosou v čele jeho lůžka, opět o jeden tah na šachovnici dopředu?
Lůžko bylo úspěšně otočeno o 180 stupňů a následovala celá smršť tahů, kterým jaksi přestávají protihráči stačit.
Na to, aby se mohly ctít dohody, musí být nejméně dvě strany k tomu odhodlané. Je zoufale naivní doufat ve smysluplný výsledek, jedná-li takto jen jedna ze stran.
Proč se musíme opět všichni dívat na tohle naprosto nechutné divadlo? Proč už konečně nemůže být jasně řečeno, že časy se mění? Že ať už kolem sebe budou kopat sebeurputněji a sebezuřivěji, ti, kteří letos prohráli, budou stejně nakonec muset předat moc, a to se vším všudy…
Máte pravdu že „dohody se mají ctít“, jenomže dohoda je halt až to finální na čem se mají dohodnout, a do tý doby si každej hájí a prosazuje to svoje a zkouší co ten druhej na to.
Že to připomínám jsou i nóbl podniky kde pingl když má vracet drobný zpátky, tak nápadně zdlouhavě přehrabuje kapsy a čeká, jestli neřeknete „to je dobrý“. Z těch by se mohli rekrutovat i významní prezidenti
Protože prezidenta volilo mnohem víc lidí než Spolu s Pirstan dohromady. Tak proč by měl hrát podle jejich přání? Když se pět trpaslíků spojí, mohou se cítit silní, ale ve skutečnosti jsou to stále jen trpaslíci.
Prezident má hájit zájmy naší země a ne dělat servilního šaša Ruska a Číny. To, že ho volilo víc lidí ukazuje na špatný duševní stav třetiny naší populace.
Luiso,mám lepší řešení než otáčet postelí.Právě naopak dopřejme prezidentovi pevné zdraví a proto vyzývám lidi co milují prezidenta,aby mu poslali každý alespoň 1/2 l slivovice.Valaši tvrdí,že slivovice není alkohol,ale lék,tak ať mu ten lék Mynář s Ovčáčkem neodpírají.
Druhé řešení i když velmi nemožné by bylo,že Fiala zařídí 9 přeběhlíků a při tajném hlasování by parlament nevydal Babiše k trestnímu stíhání (doživotně,důvod by se našel) a on by na revanš zařídil přes Faltýnka parlamentní většinu ke změně ústavy,eventuelně odstranění prezidenta.Do měsíce by bylo vymalováno i bez Ú.S.Babiš by mohl usilovat v předčasných prezidenských volbách pokud má ještě dost stoupenců o funkci prezidenta,Škoda,že je to fantazie.
Takové domluvy mají jednu nepříjemnou vlastnost: Nejsou vynutitelné (už proto, že jsou na hraně legálnosti). A spoléhat na držení slibu u politika, může leda osoba „momentálně zaostalá“.
Pergillo,konečně jste zaútočil.Tři věci chci vysvětlit.
–kdyby jste dobře četl tak jste mohl postřehnout,že jsem psal ,že je moje úvaha velmi nemožná a na závěr že je to fantazie,tudíž nebral jsem to vážně. a vy to prosím neberte taky vážně.Děkuji
–Na rozdíl od vás docente nejsem momentálně zaostalý.Pro vás jsou všichni politici lháři,nedodrřují sliby.Myslíte i Vladimíra Vladimiroviče Putina?Pozor,kdyby jste řekl,že i on ,tak vás to může stát místo,případně tjurmu.Když budete psát ,že politici lžou,určitě by se našly vyjimky co nelžou,např.Putin,Zeman,Filip.(to byl žert)
–Nedávno jsem četl článek,že kolegium lékařů mělo spor s hradem,o podávaní alkoholu panu prezidentovi,Jsou ale ti lékaři jestli je to pravda pěkní darebáci co?
– Já to (s tou domluvou) taky nebral vážně, jen jsem přidal zdůvodnění.
– Když píšu všichni, tak i myslím všichni. Kdo nelže, není politik a pokud se do politiky dostane, tak jen jako efemérní jev.
– O podobných věcech se vedou spory i ve vysoce odborných kruzích. Na jedné misce pomyslných váh je poškození, které ta škodlivina (nemusí to být jen alkohol) přináší, na druhé misce zase stres, který její odnětí způsobí. Obojí se na úrovni jedince odhaduje jen velmi těžko.
Kdo to je, ten vetchý stařec v akváriu, ing. Miloš Zeman z Kolína, že se před ním politici vždycky osypou a polovina obyvatel nadšeně hýká, jak to zase všem natřel?
Bejt Fialovou pošlu ho, slušně řečeno, do řiti. Ať si dělá pořádky na Hradě s tou zlodějskou bandou v čele s kancléřem bez prověrky, tam má práce ažaž.
Volila jsem SPOLU. A čekala jsem onu změnu, kterou Fiala vítězně ohlašoval. To, že
SPOLU přistoupilo na tuto estrádu, se mu, dozajista, vrátí. Čas mu běží a SPOLU se začíná bát. Nabízí se : Kdo se bojí….v síni.
Fiala udělal chybu už na začátku, že přistoupil na Zemanovo kádrování ministrů. Teď už nemůže dělat nic, jen smutně koukat, jak si ten netvor zase bude vymýšlet. Dají ho k soudu – no a co? Než soud proběhne, Babiš bude vládnout v demisi a nic se nezmění. A i když soud za půl roku nařídí Zemanovi, aby vládu jmenoval, on ji prostě jmenovat nebude. A nic se nestane. A protože Zeman je schopen své funkce (i když omezeně), na aktivaci nějakého článku 66 můžete klidně zapomenout. A takhle až do příštích prezidentských voleb.
Hlavně, aby se před vynesením soudu Fialová vláda nerozpadla. Už si o tom cvrlikají nejen vrabci na střeše, ale i mnozí politologové a novináři.
Vrabci si cvrlikají o tom, že jako trol si nevyděláš ani na teplou vodu.
Jak je vidno je třeba upravit pravomoce prezidenta .Ústava po tom volá.
Ano, je třeba je výrazně zvýšit, protože demokratická legitimita presidenta je vyšší než např. senátu (jako celku). O jednotlivých senátorech ani nemluvě.
Nějak to nedává smysl. Protože právě pro ta zmíněná rizika by snad bylo lépe, kdyby Zeman tu Fialovu vládu jmenoval co nejdřív, byť s nějakými kompromisy.. Že o tom tak přemýšlím , o věcech mezinárodního rozsahu stejně rozhoduje vláda ve sboru, nikoliv jen ministr zahraničí, že?
Nicméně pokud si snad někdo myslí , že bude lépe, když se bude pan Fiala raději se Zemanem dohadovat a třeba i soudit, třeba i několik měsíců, zatímco náš stát, včetně zahraniční politiky povede nadále pan premiér v demisi Babiš (se všemi jeho přidomky), tak to ať tedy raději přemýšlí znova…
Myslím, že kámen úrazu je ten, že vláda v demisi potřebovala prezidenta a jeho kontakty, aby vůbec měla podporu. A tak mu nechala kousek volného hřiště v zahraniční politice. A to mu teď nejspíš končí. A tak kope.
Tedy, že bych připomněl, současná vláda byla od začátku menšinová, čili potřebovala prezidentovu podporu jako sůl.
Ale pokud se týče zahraniční politiky, těch pár Zemanových spanilých jízd nehrálo takovou roli jakou jim připisovala média. Ale že hlavně asi musel spoustu kontaktů odepsat potom co u nás praskly Vrbětice.
Spíše že Babiš sám v tom udělal pěknou paseku svým postojem k migraci. Tím z nás určitě kamarády Západu neudělal.
Co bude dál je ve hvězdách, on Zeman bude ve funkci ještě rok, tak si tu moc bude chtít ještě užít, jak se říká, když do pekla tak s muzikou. Nebude to s ním mít Fiala lehký, ale domluvit se musej..
Je také jedna možnost, že nespěcháním se nová vláda vyhýbá řešení epidemie a nechá to takto na dosluhující
Otázka je, jak má nově vznikající vláda spěchat? Začít točit „čau lidi“ a tam kritizovat prezidenta? Nebo dávat bombastické rozhovory každý den v novinách? Zodpovědnost za zpoždění jmenování nové vlády je pouze na prezidentovi a jeho manýrech. On musí jmenovat a oni mohou čekat. Vláda v demisi si klidně tuhle vlnu čínské chřipky může vychutnat celou. To je celé.
Ale proboha jenom to ne. To je právě ten závažný omyl, že to nejtěžší co Fialovu vládu čeká (že to ani rychle zvládnout nemůže) je právě ten počáteční spor se Zemanem ohledně jmenování. To je právě že pouhý začátek, drobná ukázka toho co je čeká potom, celé 4 roky v řadě jiných a dalších sporů, i třeba interně mezi sebou v Pětikolce, co třeba s EU, s odbory, se Senátem, co třeba i zde často uvádění státní zástupci? atd.. Prakticky při projednávání každého důležitějšího opatření to bude ještě těžší než teď se Zemanem.
Ale že se ptáte co by mněli konkrétně dělat, to jim neporadím, to snad měl Fiala vědět, než do těch voleb šel…
Že o tom píšete, ono to zatím vypadá že covid se radikálně a rychle vyřešit nedá, to už tahle vláda slibovala několikrát.
A že naopak, jak mnozí odborníci slibují, covid tu s námi bude tak dlouho, jako kdysi družba se Sovětským svazem, tedy na věčné časy, a nikdy jinak.
Ale že navíc, ten covid přichází ve dlouhých vlnách s rychlými změnami. Takže ta snaha nové, nové vlády vyjít nemusí, ale naopak, sama tím odsouváním může spadnout do pořádného bahna..
Ono dejme tomu, i kdyby teď Babšova vláda ještě odhlasovala to povinné očkování některých skupin, tak se zatím nic neděje, ta povinnost, odkdy se to začne kontrolovat a vynucovat? bude od února, čili to stejně spadne na Fialu.
Pan Borovský napsal kdysi tyhle verše
Slyšte, lidé, pro výstrahu
mé smutné zpívání,
že se proti policajtům
sám bůh neubrání.
Už ho vedou svázaného,
všechno ve mně hrká!
Dva ho táhnou za ramena,
jeden vzadu strká.
Takže si představte až se objeví v médiích pár záběrů ztrhaných seniorů, jak je státní orgány nutí k očkování…
Jenže nespěcháním se v současné době projevuje Miloš Zeman, ne nová vláda.
Autor článku napsal,že Fialův kabinet nemůže vládnou z vůle Zemana. Je tam ale navíc ta mezera. Je to Zemanová zvůle! Libuje si v pocitu absolutistickeho monarchy, kterým není! Je jediné reseni: čl. 66 Ústavy!!!
Vůbec nic bych proti aplikaci článku 66 ústavy nenamítal Pepo.
Vy se stále dokola utěšujete aktivací čl.66,ale prezident evidentně JE SCHOPEN vykonávat svůj úřad. I kdyby to Pětikartel proválcoval sněmovnou a senátem,tak by to bylo jako že se ruší roční období a Slunce se točí zase kolem Země. Nesmysly prostě nelze prohlasovat.
Já mám ten dojem taky, že vláda, anebo alespoň designovaný premiér Petr Fiala a prezident mají nějaké info o tom, co se v nejbližší době na poli boje s covidem odehraje a chtějí, aby si v tom umazala ruce Babišova vláda a oni potom přišli jako ti, kteří to všechno uvedou na pravou míru anebo aby se na ni mohli vymlouvat, to my nic to Babiš.
Ale vzhledem k tomu, že na pomalý postup prezidenta nadávají všelijací podržtaškové a politici třetí kategorie, zatímco Petr Fiala je naprosto v klidu a prakticky o něm není slyšet, tak jsou asi se Zemanem na tomto postupu domluveni.
Možná je to hra zaměřená na vyvolání krize v pětikolce, aby se z ní stala čtyřkolka.
To psali pane Petr C. na Sputniku? Nebo na Parlamentních listech?
ano je to bohuzel tak. o preference ted tolik nejde, ale jsou to zbytecne chyby a ted uz si musi Fiala Lipavskeho prosadit, byt si dovedu predstavit lepsiho kandidata, ale to si meli rozmyslet driv, jestli ho neprosadi tak je u me mrtvej Homolka, pres to nejede vlak, radni hradni kliky na zamini se musi ucinit razne stop!!
Na hloubku brázdy, kterou pan Zeman právě vyorává rádlem ministra spravedlnosti Dona Pabla doplatí všechny generace od Husákových dětech, jako pamětníci Lidové poválečné demokracie pod dohledem velkého východního dubiska…
Ještě chybí nějakej zvací dopis a je vymalováno.Neměl by odstoupit starej ,nemocnej,mstivej hradní pán?Výkonost ve druhém období nulová,škody velké
Prej odstoupit, vy naivo. Zapomínáte, že nežijete ve slušné a vzdělané zemi vyznávající hodnoty jako úcta, sebereflexe apod.
mel byt davno odsouzen za velezradu..je te des ale uz to musime nejak vydrzet, v ucebnicich ale o zemanovi nebude psano hezky, neni pro to zadny objektivni duvod!
Obávám se, že Urban opět perlí své nesmysly. Zahraniční politika prováděná jedním směrem, jedním nastavením je znakem totalitního státu.
Demokratické státy udržují dobré vztahy se všemi státy, protože z geopolitického a ekonomického hlediska je to nejlepší cesta. Pochopili to Němci, Francouzi, Britové a mnozí jiní, protože cesta k spolupráci je cesta budoucnosti.
Vyhranit se jeden vůči druhému je možná v tu chvíli projev síly ale do budoucna nemá žádný efekt, jen přinese škodu.
Je krásné, že Česká republika s 10 000 000 obyvatel vyhrožuje mocnosti s 146 000 000 obyvatel. A co teprve ve srovnání s Čínou, která má více než 1 miliardu obyvatel. To statečnost!!!
Co nám to ve skutečnosti přineslo? Škodovka se propadá svým prodejem do hlubin zatracení, vývoz do „nepřátelských“ zemí klesá, ekonomiku drtí drahé suroviny, protože ČR, jako nepřátelská Ruska země si nevyjednala přiznivé ceny ropy jako Maďarsko nebo Srbsko.
V ČR máme 2 jaderné, 26 tepelných a několik vodních elektráren. Plus mnoho malých, převážně soukromých elektráren. Tyto zdroje el. energie pokrývají spotřebu 10 000 000obyvatel, což je velikostně jedno větší město.
A přesto kupujeme předraženou elektřinu ze zahraničí, protože svou levně vyrobenou do zahraničí levně prodáváme. I to je výsledek zahraniční politiky Česka a důsledek hlouposti polistopadových politiků.
Máme, co jsme chtěli a bude hůř. Za směřování naší zahraniční politiky stojí USA a je to velmi dobře vidět.
Ano, charakterizoval jsi se přesně – ty se té botě, která ti vyhrožuje, budeš poníženě omlouvat a když tě nakopne do zadku, tak ji ještě s úctou olížeš do čista. A při tom je to bota ekonomického trpaslíka. Většina české populace je ovšem mentálně zdravá a tvoje masochistické úchylky nesdílí.
Teda pane vachmajstr, vy jste ale hlava. Škoda že na ní sedí ruská papacha.
Tak jme tu měli volební podvod v přímém přenosu,přes milion hlasů voličů skončil v koši a kartel už se cítil býti u koryt. A najednou zjišťují,že si je ten ostouzený,nemocný stařec vodí na vodítku jako psíky a že s tím nemohou nic,ba pranic dělat. Opravdu se ukázalo,že na Zemana,i kdyby byl pět minut před smrtí,prostě nemají!
Ještě se zasmějeme. Buhehé
Ve středověku existoval termín „z e m s k ý š k ů d c e „.
Pojmenovával osobost , která se nemusela dopustit kriminálního činu ,ale nerespektovala zavedené/platné dělení moci.
K nastolení práva bylo nutné králem svolat „zemskou hotovost“.
Nějakse nám ten středověk obloukem vrací.
Jestli ono to nebude tím,že legitimita prezidenta zvoleného přímo občany je přece jen vyšší,než když je zvolen pomocí zákulisních machinací a politických obchodů v parlamentu.Takový prezident pak může mít pocit,že nemusí na slovo poslouchat účelový slepenec protichůdných stran a hnutí,který ve volbách zvítězil jen pomocí manipulace s volebním zákonem a nejasně napsaná ústava mu dává možnost chovat se jinak,než slepenec požaduje.
Snad někteří ze Zemanových voličů konečně pochopí komu dali svůj hlas. Vždyť Zeman je člověk, kterého jediným programem je hrát vlastní politické hry a jestli to škodí naší zemi je mu úplně u pr..le. Oni to stejně, ale vidět nechtějí
Dali hlas člověku, který nechce, aby v Černínském paláci seděl antisemita a sympatizant teroristů. Navíc, jak se předvedl na tiskové konferenci po setkání se Zemanem, zjevně nevzdělaný a neschopný.
Zkušenost z minulých let ukazuje,že než aktivistická vláda vše(ne)ználků,co nadělá víc škody než užitku (viz.Toplánkova a Nečasova vláda),tak je lepší mít vládu,co nedělá nic (úřednické vlády Tošovského,Fišera,Rusnoka) a aspoň nic nezkazí.
Já si myslím,že Lipavského nechce ani Fiala a náramně se mu hodí Zemanova tvrdohlavost,protože on nemůže jen tak toho aktivistu vyměnit.Pokud se bude moci vymluvit na prezidenta,mohlo by mu to projít,aniž by v tom Piráti viděli porušení kartelové dohody.
Zemanová nechuť ho jmenovat je pro Lipavského nejlepší doporučení. Rusákům na hradě se nelíbí. Tady v nejhorším případě stačí Klička. Vládu schválit s náhradníkem, kompetenční žaloba na Zemana a Lipavského vrátit zpět. Zemana je teď třeba držet na hradě třeba umělým dýcháním, tak aby byl čas na dotažení trestního stíhání Babiše. Aby nemohl Babiš kandidovat na prezidenta. Jinak tu máme do pár let Venezuelu až si Babiš infiltruje radu ČNB svými lidmi.
Horší je to s Blažkem. Ministrem vnitra by neměl být člověk který se tajně schází s hradním kancléřem Mynářem a kuje dohody o neútočení. To by znamenalo beztrestnost pro hradní sebranku. Tohle chceme?
Co má společného Blažek s ministerstvem vnitra???
ano to je pravda..vubec ale vubec se mi to nelibi, s hradni sebrankou zasadovy clovek o takovych vecech vubec jednat nebude…zajimalo by me, kdo to vynesl ven a jestli to opravdu tak je ale jeto bohuzel mozne
Problém je, že my, jako ti blbci, jsme s Ruskem přerušili řadu ekonomických kontaktů, zatímco Německo s nimi obchoduje jako divé, Ukrajina Neukrajina, Krym Nekrym. A řada dalších států EU to samé. I EU zprůměrovaná obchoduje s Ruskem Čínou víc, než my. O USA ani nemluvě. Ta čísla jsou veřejně dostupná a obecně známá.
MMCH Ukrajina je takový stát nestát. Je otázka, zda se nedomluvit s Maďary, Rumuny, Poláky a Slováky a v případě nějakého tamního konfliktu si nevzít zpět území, která nám ukradl Stalin. Asi by toi tamní lidé dost uvítali.
Přesně tak.Ministr zahraničí musí být osobností,která má přehled letitý přehled a zkušenost na tomto poli.Tuto funkci nemůže zastávat mladé pirátské UCHO,které si něco nastudovalo z eurohujerského meinstreamu.Je očividné,že nemá žáden vyprofilovaný názor,nic nezažil co se zahraniční politiky týče neboť se nedávno narodil.Za to sice nemůže,ale to neznamená,že může do takovéto funce,která je určena ostříleným politickým harcovníkům,kde je nutné promýšlet deset kroků dopředu jako v šachové partii.Toho by určitě nebyl schopen,toto se nedá naučit,toto se musí zažít delší stáží na politické aréně,přes to nejede vlak.A proto pan profesor Fiala by toto měl dobře vědět,že tohle jmenování by nevyhnutně muselo skončit fiaskem naší zahraniční politiky,orientace by byla servílně eurohujerská s obrovskými dopady na naše hospodářství.Pan Prezident jako zkušený politik toto všechno na první pohled rozpoznal a pochopitelně to nemůže připustit,za což mu patří chvála.A není v tomto názoru osamocen,jak by se mohlo zdát podle jednostranných komentářů našich přiblblých eurohujerských novinářů a politických komentátorů.Nechápou vůbec souvislosti na tomto mezinárodním hřišti,posuzují věci pouze v okamžitém kontekstu a nemají ponětí,že se věci vyvíjejí po desetiletích,zkrátka mají málo odžité a prt nastudované,a podle toho také vypadají jejich komentáře.Místo argumentů jim stačí akvárium,starý a nemocný,mstivý atd.Přitom sami mu nesahají ani po kotníky,což asi tuší a proto jej nemohou vystát.A tak budou muset zůstat opět vyškoleni,pokud pan profesor alespoň trochu ovládá situaci jako chlap.Mít fousy chlapa ještě nedělají.Možná by nebylo špatné se poohlédnout napříč politickým spektrem po zkušeném kandidátovi,napadá mě np.Miroslav Ševčík,dlouholetý volič ODS s velkým přehledem v hospodářství i politice.
Tak nějak to taky vidím.
To, že Piráti při koaličních jednáních vylicitovali post na který nemají vhodného kandidáta je jejich problém, to není důvod k tomu, aby za nás se světem mluvil nějaký šulda, který slovy mého otce ,,v řiti byl a h.vno tam viděl“.
A tak by bylo asi nejlepší zahrát teď problém do autu, jak je v článku správně uvedeno, ministra ,,zahraničí“ pro EU máme, to je teď nejdůležitější, ministerstvo zahraničí ,,pro zbytek světa“ ať si Petr Fiala zatím ponechá jako premiér pod sebou, jeho úřednický aparát funguje dál a Kulhánek nebyl zas takový lumen, aby se to bez něj neobešlo.
Tím se jmenování vlády odblokuje a hledání vhodnějšího kandidáta na ministra může pokračovat dál. Klidně i mimo okruh Pirátů, ti ho mohou následně adoptovat, bude-li mít zájem.
Prosím vhodný kandidát rovná se kandidát vhodný pro Zemana ?
To už je v podstatě jedno, protože Zeman za rok končí, možná dřív. Tudíž, jestli s ním bude Fiala vybírat vhodného kandidáta postupně ze zájemců kterých má plnou Pětikoalici (počítám odhadem stovky jmen co by chtěli nějakou vládní prebendu), tak klidně.
jojo, asi tak. Lipavsky se musi stat ministrem zahranici, jinak to bude Fialova velka porazka. urcite by se dal najit vhodnejsi kandidat, ale ted uz je pozde, tak at se ukaze. se vsemi jeho nazory nesouhlasim, ale kdyz ho porovnam s hradni obludou, tak je to porad prijatelne..a hradni obluda chce stale ovladat zamini coz uz proste musi skoncit!!
Prd se píše s d.
Bilden jednal s Putinem v rozhovoru Vzpomenuli alianci z 2. sv. války. Někteří analytici si to vysvětlují, jako zmínění možnosti spojenectví proti Číně. Logiku by to mělo z obou stran.
Nezamrazilo z toho některé politiky u nás?
Pokud by skutečně došlo k přeměně Ruska z arciďábla na spojence a přítele, co potom s Koláři, Fišery a Novotnými? Co bude pak pan Urban dělat? Umí pan Urban převléknout kabát?
Nicméně na takový obrat moc nevěřím. Pan Urban asi může být v klidu. Putin a Rusko má dost zkušeností s chováním západních „přátel“ a platností jejích slibů. A další věcí je, kolik moci třímá v ruce Binden a kolik deep state a jestřábi?
Nicméně i toto ukazuje, že Zeman je v otázce vztahů s Ruskem oproti mnohým docela v reálu.
Je otázka, zda ten deep state nepřešaltovává, protože mu dochází, že Čína je větší nebezpečí. A spíš ona než Rusko narušuje zájmy západních mocných v pozadí. Navíc i ten covid zřejmě vypustila ona.
Za současné situace není rusko-americké spojenectví proti Číně představitelné.
To by se v USA nejprve muset odstavit z mocenských pozic deep state a vládu by musel převzít někdo normální (nemusel by to být zrovna Trump, i když on má určitou výhodu, že je relativně nezávislá figura, což je mezi americkými politiky vzácnost).
Potom by mohla být zakopána válečná sekera mezi Ruskem a USA, mohly by být nově rozděleny sféry vlivu, musela by být provedena výměna kádrů a poté, co by se to trochu usadilo a začalo to fungovat, by mohlo být na pořadu spojenectví proti Číně, která do deseti let přeroste přes hlavu nejen Rusku, ale i USA.
V každém případě kopání do kotníků Číňanům a Rusům bych přenechal jiným, silnějším, my je stejně k ničemu nedotlačíme, to nechme zemím jako je Francie, Německo, Turecko atd., ty na to mají politickou a hospodářskou váhu, my jsme z jejich pohledu ,,myš, která řvala“.
Lézt jim do zadku nemusíme, nastavme si standardní vztahy a sledujme, aby se nám tu nezabydlovali příliš.
S tou vzpomínkou na alianci z 2. sv. války bych si nedělal starosti, to je klasická komunikační technika, při jednáním s někým připomenout něco pozitivního.
Co je podstatné, že šlo o jednání vůdců velkých impérií mezi sebou, ti se jistě nějak dohodnou a ten svět si rozdělí, i bez války, pokud to půjde.
A rozdělí si i ty drobné státečky ve střední Evropě. .A pro případ že snad zase spadneme do ruské zóny vlivu, pak by se nám nějaký politik, co má v Rusku kontakty, docela hodil. Cistě pro začátek, než se zase obnoví ve školách ruština, aby mohly úřady komunikovat s Moskvou přímo,
Velká škoda Admirále, že zanikl kdysi velmi oblíbený časopis Dikobraz. Do redakčního kolektivu byste dokonale zapadl. Zkuste to alespoň v Parlamentních listech.
Děkuji za radu. Co Vás nejvíc pobavilo?
Váš celý článek s vašimi spekulacemi.
Máte strach, že by se ty spekulace mohly zhmotnit?
Čína je s Ruskem v zádech neohrozitelná.
Ne, nebojím se zhmotnění vašich pitomostí. Pokud chcete za každou cenu někoho strašit, právě jste propásl tu nejlepší chvíli. Mikuláše už bylo, tak si budete muset rok počkat, abyste se mohl převléci za čerta.
Ale nechte toho s Mikulášem a čerty:-)
Čína mohutní a brzo brzičko z ní bude póóřádný otesánek, že i Spojené státy na ní budou koukat zespodu. Rusku to také nebude úplně příjemné. Pak někoho v Spojených státech napadne, že je pitomé běhat stále s rozběhem hlavou proti zdi a přijde k Rusům s nabídkou, která nepůjde odmítnout, stejně jako kdysi přišel Kissinger s nabídkou k Číňanům. Pak přijde na řadu perzonální výprodej. Nevěříte?
Sám jsem v té Číně Admirále několikrát byl. Čína je rozdělena na dvě zóny. Na zvláštní ekonomickou zónu blíže k pobřeží a na vnitrozemskou zónu. Já jsem viděl pouze tu zvláštní ekonomickou zónu blíže k pobřeží. Tam komunistická strana Číny buduje něco jako kapitalizmus pod svým vedením. Ale i v této zvláštní ekonomické zóně dělníkům v továrnách při polední přestávce na oběd vyhrávali budovatelské písně ve stylu našich padesátých let a mezi písněmi se z reproduktorů linuly citáty od Mao tse tunga. Hovořil jsem s lidmi, kteří měli možnost se dostat i do té vnitrozemské zóny. Tam vládnou poměry jako kdysi za strýčka Maa. To co vidíte občas v televizi, to je pouze ta zvláštní ekonomická zóna. Do té vnitrozemské zóny se cizinci dostanou pouze zřídka a jen více méně náhodou.
Tvoje fantasmagorie o tom na koho, odkud a kdo se bude koukat jaksi nekorespondují se siovou snahou vlézt do maových papučí komunistického teroru a totální kontroly společnosti. „Otesánka“ z číny udělal Teng Siao-pching svými masivními liberálními reformami z konce 70. let, zatímco zrůda mao je představitelem číny jako žebráka, která zase tak skončí pokud se Si nevzpamatuje. Ostatně je to vidět už dnes na masovém úprku zahraničních investorů (díky kterým se z číny stala ekonomická velmoc) a obří realitní krizi, ktrá čínu postihla.
Nikde jsem nepsal, že je mi čínský režim nějak sympatický. Naopak.
Z těch samých důvodů je pro mě neskousnutelný současný rudozelený směr EU.
Ten Siao Ping mohl dělat reformy a bylo by to prakticky bez efektu, kdyby Číně tehdá nehelfnul Kissinger.
Teď jsem četl rozhovor s Cyrilem Svobodou, který se podílel v 90. letech na tvorbě ústavy. Ten explicitně prohlásil, že autory tohoto dokumentu je uvedená formulace chápána tak, že president má možnost kandidáta na ministra nejmenovat. A že to více-méně takto napsali proto, aby premiér a president byli nuceni se dohodnout na nějakém přijatelném kompromisu.
Tak on pan Cyril Svoboda si náhle vzpomněl po třiceti letech co tou jednou větou chtěli autoři ústavy vyjádřit? Proč si nevzpomněl o nějakých osm let dříve, kdy Miloš Zeman s překrucováním ústavy začal?
asi tak, je to smesne a hlavne to ted nikoho nezajima, co si vymyslel Cyril, jako poradce agenta Burese konci, tak chce jen vzbudit pozornost, jinak je to uplne o nicem..
À propos, kde je možné ten rozhovor s Cyrilem Svobodou najít? Doufám, že ne na Parlamentních listech?:
Je i tam, ale možná ho najdete i jinde.
Nicméně beru to jako autentickou informaci od jednoho z tvůrců ústavy, a to bez ohledu i na to, co by případně vypadlo z komunistů v ÚS.
Aha, tak i na Parlamentních listech. Tak to mi zcela postačí.
I kdyby to natiskl výrobce toaletního papíru na svůj výrobek, tak je to prostě autentické vyjádření člověka, který se účastnil na tvorbě té ústavy.
Prostě – ještě mě napadlo tohle přirovnání:
Premiér a president mají podle tvůrců ústavy být v postavení dvou lidí, z nichž jeden má krabičku od sirek se škrtátky a druhý ty sirky z ní. I kdyby se nenáviděli jak chtěli, bez nějaké vzájemné dohody si neškrtnou.
Jde o to Pergille, jak moc to vyjádření Cyrila Svobody Parlamentní listy upravili, případně překroutili. To Parlamentní listy dovedou. V Parlamentních listech to pravidlo dezinformací alespoň 62% pravdy a nanejvýš 38% lží znají. I když ne vždy jej dodržují.
Skeptiku,
jedná se o rozhovor, tedy otázky a odpovědi. A PL nejsou pochybný shit, který by takovou formu zveřejnil bez autorizace.
Parlamentní listy nejsou pochybný shit? No já bych se vyjádřil spíše v tom smyslu, že Parlamentní listy jsou prolhaný konspirační web.
Zatím jsem u nich nic lživého nečetl. Maximálně přišly někdy s něčím, co tak do půl roku musely přiznat za pravdu i „nekonspirační“ zdroje.
Mohou mít (či presentovat) odlišné názory než proeurounijní progresivisté a jiní antidemokraté, ale názor není něco, co by se dalo hodnotit pojmy pravda x lež.
Jenže Parlamentní listy prezentují své názory (skutečně to jsou „jejich“ názory?) jako fakta a za fakta je vydávají. A to je zlé.
Problém je v tom Pergille, že Parlamentní prezentují „své“ názory (jsou to opravdu „jejich“ názory) jako fakta. A to jsou ty lži.
Skeptiku,
za to, že někteří „momentálně zaostalí“ jedinci nerozlišují fakta od názoru PL opravdu nemohou. Je to dáno mj. exkrementoidností médií „mainstreamu“, u nichž jsou fakta a názory často tak promíchané, že se roztřídit nedají. Takže si část lidí zvykla mezi těmito dvěma žánry nerozlišovat.
Já na ty Parlamentní listy sice příliš často nechodím, pouze tehdy, když chci vědět, co se nám kremelští soudruzi snaží nabulíkovat, ale když už jsem na těch Parlamentních listech byl, nikdy jsem nezaznamenal, že by Parlamentní listy uvedly, že prezentují pouze svůj názor. Nikdy, Pergille! Všechna sdělení byla podávána jako fakta.
tak a je to – vrchni agent Kremlu Zeman odmita jmenovat Lipavskeho, to znamena, ze nerespektuje vysledek demokratickych voleb a stava se narusitelem ustavniho poradku. je to zcela nepochybna vec, muzou si prozemanovsti vykladaci ustavy rikat co chteji, ale smysl a kontext ustavy je v tomto nekompromisni a duvody, ktere Zeman uvadi jsou zastupne a nemohou obstat, tak to je. prezidentskou republiku proste nemame jakkoli by to Zeman chtel, ale neni to tak, jakmile by do toho mohl takto kecat, tak bychom byli opravdu nekde jinde z hlediska ustavniho usporadani. Takze co dal – prijde samozrejme kompetencni zaloba, kterou prohraje, ale stejne ji bude ignorovat, protoze 120 hlasu ve snemovne na podani nasledne ustavni zaloby pro hrube poruseni ustavy se velmi pravdepodobne nenajde a stimto hradni banda pocita…ale nevadi, aspon bude cerne na bilem, ze Zeman porusil svuj slib a ustavu teto zeme a takto bude zapsan v historii. A samozrejme by melo nasledovat omezeni rozpoctu Hradu a to vyrazne, tohle uz neni velky problem a bylo by to naprosto na miste, je to Zeman kdo vyhlasil valku vznikajici legitimni vlade a proto je nezbytne valcit vsemi legalnimi prostredky, ktere jsou k dispozici..bude to jeste zajimave a verim, ze to pro hrad skonci nakonec velkou ostudou, tohle totiz neni slaboch Bures, on Fiala jeste prekvapi!
On někdo Lipavského volil za ministra zahraničí? I ti, co ho eventuálně kroužkovali na kandidátce, ho volili za poslance a ne za ministra. Když Lipavský ministrem nebude, demokracie se to ani v nejmenším nedotkne.
PEgrille marna snaha, varite z vody. ministr nemusi byt poslancem, dokonce nemusi ani kandidovat – viz koncici multiministr KArel Havlicek v minulem obodobi nebo Alena Schillerova, takze to je uplny nesmysl. je to veci dohody vitezne koalice a budouciho premiera, nikoho jineho. je dobre, ze bude podana kompetencni zaloba, jsem zvedav, co budete rikat, az rozhodne tak, jak se ocekava, tedy ve prospech premiera, jinak by to bylo opravdu postavene totalne na hlavu. a ano, Zeman tim naprosto jasne dava najevo, ze mu jsou jakekoliv demokraticka pravidla uplne ukradena..a to uz udelal vickrat, je to ostuda a mel byt davno sesazen z funkce a treba se to jeste stane…je to porad otevrene. jinak pokud soud rozhodne ve prospech Zemana, ja byh to respektoval, ale opravdu to nelze ocekavat a myslim, ze i vam je to jasne
Jenže ústava jasně definuje, a tvrdí to i jeden z jejích tvůrců, že president má právo nejmenovat.
A pokud se bude podávat kompetenční žaloba kvůli takové nule (pokud ne rovnou zápornému číslu), tak to v důsledku odnese pětikoala jako celek. Zejména pokud ho opravdu nacpou na zamini a on tam nadělá spoustu průšvihů, pochopitelných i lidem se základním vzděláním.
Dnes v 16:04 jsem Pergille na ČT24 slyšel také slyšel rozhovor s jedním z tvůrců ústavy Daniela Kroupu z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a ten tvrdil, že tvůrci ústavy neměli vůbec v úmyslu dávat prezidentovi možnost ministra nejmenovat a že prezident takovou možnost nemá. A prezident to patrně alespoň tuší a tak po hrozbě kompetenční žalobou díky bohu ustoupil.