Foto: Profimedia

Jan Urban: Zeman musí ve věci Ukrajiny respektovat linii vlády. Pokud ne, ať abdikuje

Napsal/a Jan Urban 24. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Pacient Putin je schopen vnímat jen jasná a jednoznačná sdělení. Česká vláda by i proto měla zakázat prezidentu Zemanovi vystoupit na pátečním (video)summitu představitelů devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance.

Vláda je z ústavy zodpovědná za zahraniční politiku země, a pokud prezident není v dnešní situaci ochoten respektovat do posledního detailu linii vlády, musí okamžitě abdikovat. Na dnešní jedenáctou hodinu ohlásil Hrad, že Miloš Zeman vystoupí s projevem týkajícím se Ruska a Ukrajiny, počkejme si tedy na obsah…

Vláda může každopádně nařídit zrušení všech podnikatelských víz ruských subjektů, „podnikatelů“, kteří u nás podnikají pouze formálně a víza zneužívají jako propustku do Evropské unie. Stejně tak by měla prověřit desítky v 90. letech vzniklých bezpečnostních agentur s ruskými majiteli a zaměstnanci; mnohým byly následně povoleny i zbrojní průkazy.

Ministerstvo zahraničí by mělo prodat notoricky prodělečný Český dům v Moskvě, nebo ještě lépe prodat ho za symbolické jedno euro Evropské komisi pro budoucí potřeby obnovy vztahů s Ruskem po pádu diktatury.

Česká republika by měla v rámci Evropské unie trvat na prosazení nejtvrdších možných sankcí a připravit pro případ napadení dalších částí Ukrajiny i úplný zákaz vstupu občanů Ruské federace na naše území – samozřejmě, s výjimkou žádostí o azyl a ochranu politickým uprchlíkům.

Především by však měla prosadit v rámci NATO i Evropské unie návrat diplomatů do Kyjeva a vytvoření stálé pozorovatelské mise OBSE na hranicích Ukrajiny s Ruskem a Běloruskem. Demokracie musejí ve chvíli ohrožení riskovat. Je to levnější než jakákoliv válka.

Putin už neustoupí

Forma šovinistické totality, kterou za více než dvacet let u moci dokázal vybudovat Vladimír Putin v Rusku, si přestala hrát na mezinárodní spolupráci a podřizování se společnému mezinárodnímu právu. Diktátor překročil všechna kdy postavená omezení a vrátil svět do času Josefa Stalina.

Stejně jako tehdy v moskevské mocenské pyramidě neexistuje žádná kontrola moci nebo zpětná vazba. Jediný člověk, pokud chce, rozhoduje o sebemenších detailech, či třeba o světové válce. A stejně jako tehdy je problém o to složitější, že svět má co do činění s osobností s prohlubující se psychiatrickou diagnózou.

Josef Stalin zemřel ještě včas, dříve, než zatáhl svět do další války. Na „náhradních bojištích války proti imperialismu“, jako byly Čína, Korea nebo Vietnam, přesto zahynuly miliony lidí. Vladimíru Putinovi ještě nebylo ani sedmdesát let.

Rusko může ve všech civilizačních aspektech prohrávat, ale podle Putina musí za jakoukoliv cenu být pro zbytek světa obávanou a respektovanou jadernou velmocí.

Klesající výkonnost ekonomiky, snižující se průměrná délka života, lékařská péče nezvládající epidemii koronaviru, oslabování ekonomického a tím i politického vlivu na Dálném východě a ve Střední Asii ve prospěch Číny, masová emigrace vzdělanější části populace, to všechno jsou důkazy krize oligarchického systému, ve které nepodnikají ti schopní, ale ti nejloajálnější, především Putinovi osobní přátelé a lidé z bezpečnostních složek.

Diktatuře nic z toho nevadí. Jediné, co teď Putin chce, je návrat studené války, která bude garantovat jeho „sféru vlivu“, „ruský životní zájem“ a ukonči onu nesnesitelnou globalizaci, se kterou do Ruska přišly i barbarské myšlenky politických svobod, lidských práv či pravdy o minulosti.

Příliš racionální Západ se zdráhá uvěřit, tomu, co se odehrává na Ukrajině. Je to tedy potřeba znovu a znovu opakovat: Vladimír Putin je psychicky nemocen a ve svém stavu není schopen vnímat racionální argumenty. A co je nejhorší, jeho diagnóza ho programuje ke konfliktu, který vnímá emocionálně jako střet sil dobra se silami zla.

Takto iracionální rámec ovšem předem vylučuje vyjednávání nebo kompromis. Není toho už schopen. Pokud tedy politici u nás a na Západě ještě tvrdí, že přes vojenskou agresi v odtrženeckých územích na Donbase stále existuje možnost, že Putin ustoupí, nemluví pravdu.

Existenční problém na desetiletí

Adolf Hitler podporoval odtrženecké tendence v Sudetech, vyzbrojoval teroristické oddíly freikorps, ale dokud na mnichovské konferenci v září 1938 nezískal podporu Francie a Anglie, neodvážil se na území Československa poslat jediného německého vojáka. Vladimír Putin je dnes mnohem dál, než Adolf Hitler v roce 1938.

Jako nejpravděpodobnější příští cíl ruské agrese je uváděno vojenské obsazení celé levobřežní Ukrajiny s významnou ruskou jazyčnou menšinou. Pokud by rychlé dobytí území a likvidace vojenského odporu v Charkově a dalších městech východní Ukrajiny skončily do dvou týdnů, svět by se nejspíše nezmohl na více, než slovní odsouzení.

Součástí agrese by ovšem v ruském podání byly tentokrát velmi pravděpodobně etnické čistky a brutální vyhánění většiny Ukrajinců za Dněpr, který by byl prohlášen za „přirozenou“ hranici.

Milióny uprchlíků by pro zbytkový ukrajinský stát vytvořily existenční problém na desetiletí. Zasáhlo by to i zbytek Evropy, především pak naši střední Evropu. A bláznivému caru by u dači pod Moskvou věrní poddaní postavili zlatou jezdeckou sochu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)