Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Zeman musí ve věci Ukrajiny respektovat linii vlády. Pokud ne, ať abdikuje

Pacient Putin je schopen vnímat jen jasná a jednoznačná sdělení. Česká vláda by i proto měla zakázat prezidentu Zemanovi vystoupit na pátečním (video)summitu představitelů devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance.

Vláda je z ústavy zodpovědná za zahraniční politiku země, a pokud prezident není v dnešní situaci ochoten respektovat do posledního detailu linii vlády, musí okamžitě abdikovat. Na dnešní jedenáctou hodinu ohlásil Hrad, že Miloš Zeman vystoupí s projevem týkajícím se Ruska a Ukrajiny, počkejme si tedy na obsah…

Vláda může každopádně nařídit zrušení všech podnikatelských víz ruských subjektů, „podnikatelů“, kteří u nás podnikají pouze formálně a víza zneužívají jako propustku do Evropské unie. Stejně tak by měla prověřit desítky v 90. letech vzniklých bezpečnostních agentur s ruskými majiteli a zaměstnanci; mnohým byly následně povoleny i zbrojní průkazy.

Ministerstvo zahraničí by mělo prodat notoricky prodělečný Český dům v Moskvě, nebo ještě lépe prodat ho za symbolické jedno euro Evropské komisi pro budoucí potřeby obnovy vztahů s Ruskem po pádu diktatury.

Česká republika by měla v rámci Evropské unie trvat na prosazení nejtvrdších možných sankcí a připravit pro případ napadení dalších částí Ukrajiny i úplný zákaz vstupu občanů Ruské federace na naše území – samozřejmě, s výjimkou žádostí o azyl a ochranu politickým uprchlíkům.

Především by však měla prosadit v rámci NATO i Evropské unie návrat diplomatů do Kyjeva a vytvoření stálé pozorovatelské mise OBSE na hranicích Ukrajiny s Ruskem a Běloruskem. Demokracie musejí ve chvíli ohrožení riskovat. Je to levnější než jakákoliv válka.

Putin už neustoupí

Forma šovinistické totality, kterou za více než dvacet let u moci dokázal vybudovat Vladimír Putin v Rusku, si přestala hrát na mezinárodní spolupráci a podřizování se společnému mezinárodnímu právu. Diktátor překročil všechna kdy postavená omezení a vrátil svět do času Josefa Stalina.

Stejně jako tehdy v moskevské mocenské pyramidě neexistuje žádná kontrola moci nebo zpětná vazba. Jediný člověk, pokud chce, rozhoduje o sebemenších detailech, či třeba o světové válce. A stejně jako tehdy je problém o to složitější, že svět má co do činění s osobností s prohlubující se psychiatrickou diagnózou.

Josef Stalin zemřel ještě včas, dříve, než zatáhl svět do další války. Na „náhradních bojištích války proti imperialismu“, jako byly Čína, Korea nebo Vietnam, přesto zahynuly miliony lidí. Vladimíru Putinovi ještě nebylo ani sedmdesát let.

Rusko může ve všech civilizačních aspektech prohrávat, ale podle Putina musí za jakoukoliv cenu být pro zbytek světa obávanou a respektovanou jadernou velmocí.

Klesající výkonnost ekonomiky, snižující se průměrná délka života, lékařská péče nezvládající epidemii koronaviru, oslabování ekonomického a tím i politického vlivu na Dálném východě a ve Střední Asii ve prospěch Číny, masová emigrace vzdělanější části populace, to všechno jsou důkazy krize oligarchického systému, ve které nepodnikají ti schopní, ale ti nejloajálnější, především Putinovi osobní přátelé a lidé z bezpečnostních složek.

Diktatuře nic z toho nevadí. Jediné, co teď Putin chce, je návrat studené války, která bude garantovat jeho „sféru vlivu“, „ruský životní zájem“ a ukonči onu nesnesitelnou globalizaci, se kterou do Ruska přišly i barbarské myšlenky politických svobod, lidských práv či pravdy o minulosti.

Příliš racionální Západ se zdráhá uvěřit, tomu, co se odehrává na Ukrajině. Je to tedy potřeba znovu a znovu opakovat: Vladimír Putin je psychicky nemocen a ve svém stavu není schopen vnímat racionální argumenty. A co je nejhorší, jeho diagnóza ho programuje ke konfliktu, který vnímá emocionálně jako střet sil dobra se silami zla.

Takto iracionální rámec ovšem předem vylučuje vyjednávání nebo kompromis. Není toho už schopen. Pokud tedy politici u nás a na Západě ještě tvrdí, že přes vojenskou agresi v odtrženeckých územích na Donbase stále existuje možnost, že Putin ustoupí, nemluví pravdu.

Existenční problém na desetiletí

Adolf Hitler podporoval odtrženecké tendence v Sudetech, vyzbrojoval teroristické oddíly freikorps, ale dokud na mnichovské konferenci v září 1938 nezískal podporu Francie a Anglie, neodvážil se na území Československa poslat jediného německého vojáka. Vladimír Putin je dnes mnohem dál, než Adolf Hitler v roce 1938.

Jako nejpravděpodobnější příští cíl ruské agrese je uváděno vojenské obsazení celé levobřežní Ukrajiny s významnou ruskou jazyčnou menšinou. Pokud by rychlé dobytí území a likvidace vojenského odporu v Charkově a dalších městech východní Ukrajiny skončily do dvou týdnů, svět by se nejspíše nezmohl na více, než slovní odsouzení.

Součástí agrese by ovšem v ruském podání byly tentokrát velmi pravděpodobně etnické čistky a brutální vyhánění většiny Ukrajinců za Dněpr, který by byl prohlášen za „přirozenou“ hranici.

Milióny uprchlíků by pro zbytkový ukrajinský stát vytvořily existenční problém na desetiletí. Zasáhlo by to i zbytek Evropy, především pak naši střední Evropu. A bláznivému caru by u dači pod Moskvou věrní poddaní postavili zlatou jezdeckou sochu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. P. Radosta napsal:

  Bratrská pomoc Ukrajině již v plném proudu!

  Probudili jsme se do historického dne: Veliké Rusko konečně poskytuje bratrskou pomoc CELÉ Západem okupované Ukrajině, nejen jejím okrajovým oblastem (Krym, Donbas).
  Ano, v Kyjevě (a dalších osvobozovaných městech) se již ozývají NÁDHERNÉ exploze ruských mírových raket a bomb. Ukrajinští buržoasní nacionalisti křičí cosi o agresi, zatímco ruští vlastenci na celém světě jásají, vyvěšují prapory, otevírají láhve té nejlepší ruské vodky.
  Ano, toto je políček do tváře všech západních válečných štváčů, kteří doteď nevěřili, že Veliký Putin se opravdu nebojí ani NATO, ani tzv. boha.

  Každopádně, za pár týdnů velvyslanectví Velikého Ruska v Praze uspořádá slavnostní recepci, u příležitosti vstupu Ukrajinsko-ruské republiky do Содружества Независимых Государств.

  Náš Národní Vůdce Miloš se recepce tradičně zúčastní, vodky popije, pirohů pojí, ruskou hymnu plynně zanotuje.
  A současná „česká“ pravicová eurohujerská vláda? Jestli se jí konání N.V. Miloše nelíbí, tak může odstoupit a umožnit tím návrat našeho Babiše.

  Prostě: Jednoho krásného dne uvítáme překrásné ruské vojáky-osvoboditele i my Češi, uvítáme je tradičně, chlebem, solí, slivovicí, náramkovými hodinkami, horoucí láskou našich žen a dcer.
  Už se na to těším – jako na příchod Dědy Mráze.

  „Rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou 20. století!“ (Vladimir Vladimirovič Putin)

  P. Radosta

 2. Tomáš napsal:

  Opět je ČR nepripravena a má prezidenta před koncem funkčního období a vladni slepenec nezkušených ministrů včetně premiera. Ministryně obrany je mimo, pokud bude eskalovat speciální operace Ruska na Ukrajině měl by premiér Fiala přizvat a rozšířit vládu o ministry zANO a vytvořit velkou koalici. ČR je v dosahu konfliktu a jsou a budou mimořádně důležitá jednání se sousedními zeměmi a Rakouskem a Švýcarskem. NATO je postaveno před těžkou volbu, musí mít na paměti, že USA a VB bojují cizí krvi a poberou zisky za druhé. Rusko bylo zatlaceno tak, že muselo překročit Rubikon s Ukrajinou , není dobré řešení této speciální operace Ruska na Ukrajině. ČR musí být velmi opatrná je v minove poli a nemá dobré sapery je třeba brzdit a volat ke konciliantnosti. Je mnoho ve hře a
  odehrává se to v Evrope, strýček Joe má doutník v ustech a má prázdnou kapsu, kterou potřebuje napakovat, opatrnost je namístě. Konciliantnost k Rusku není slabost, ale obezřetna opatrnost, někteří hráči hrají falešnou hru s ostatními. Mohou se odehrávat prapodivné děje, proto je třeba se mít na pozoru a odstavit nezkušené mladíky a mladice od valu, kteri jen ukazují svou bezhlavou nerozumnost, která je v průběhu této speciální operace Ruska proti Ukrajině, krajně nebezpečná a pro nezodpovednost není místa.

  • A. S. Pergill napsal:

   Měl by být vytvořen „válečný“ (ale ty uvozovky mohou být efemérní) kabinet se zastoupením všech parlamentních stran.

  • petrph napsal:

   Že tedy píšete „..Ministryně obrany je mimo, „, nyní jsem se dočetl její vyjádření k nedodání munice, kterou jsme Ukrajině slíbili
   „Bohužel si to Ukrajina sama neodvezla a my jsme teď neprávem kritizováni,”
   To se obávám že být válka (a ona sakra je), za tohle by jakýkoliv velicí důstojník musel být postaven před vojenský tribunál.

   • Helena napsal:

    Ano přesně. A já také třeba nesouhlasím s tím co tato vláda dělá, rozhazuje naše peníze, které má najednou na zbraně, ale lidem pomoct se zdražováním energií, když na to nebudeme mít peníze, to vládu nezajímá. A Když s tím nesouhlasí většina českých občanů, co udělá Fialova parta? Pošle nás do vězení, sebere důchody a vymyslí i jiné odporné tresty pro lidi co nesouhlasí se zbraněmi podporujícími utrpení ,válku, smrt? Vždyť ať si vláda, hlavně Fiala tvrdí, že jsme připraveni, to je lež jak věž? Nejsme připraveni na nic z té hrůzy. Slibovali, jak zatočí s covidem, že budou informovat přesně, jasně a srozumitelně a stalo se co? Bylo zmatečné, nikdo z toho nebyl moudrý a měnili svá rozhodnutí i během dne. Teď slibují, že se nás tp nedotkne a dobře vědí páni ve vládě, že lžou a lžou a lžou.

 3. nedamse napsal:

  Zeman nic nemusi…prezident by měl být nezávisly a tudiž se musi vjádřit nezávisle jak vuči Rusku tak vuči USA a EU.Jestli je vláda proamerická tak nevím,proč by měl být i prezident proamerický

  • Pavel napsal:

   A to sis vycucal z kterýho prstu. Ty seš „nezávislý“ na základních mentálních pochodech a podle toho vypadají tvoje projevy. Pro info, v zahraniční politice prezident musí respektovat názor vlády. A bylo chybou nezbavit této funkce čučkaře, když tak nečinil.

 4. Jakubec napsal:

  K velmi složité situaci se musí na vztah naší země, které navrhuje vláda nejprve zeptat občanů. Nestačí to jen přes parlament. Pozor na hloupá a jednosměrná rozhodnutí.

 5. Pat Cash napsal:

  Neabdikuje, protože nechce a nikdo ho k tomu nedonutí. Jediná schůdná varianta je jeho obvinění a Mynář, Nejedlý a Ovčáček ve vyšetřovací vazbě.

 6. jarda napsal:

  big puťka je největší zlo současné doby

 7. Zdenál napsal:

  Zeman bude spolu s Japoncem ze sirotčince vždy na straně Ruska. Nejhorší je, že těch ruských fanatiků je v této zemi přes 50 procent a ten poměr se nezmenší ani když budou rusové běhat po Praze a střílet do oken. Když by u nás rozdali zbraně, bude z toho občanská válka. Jak se říkalo po roce 1968: to peklo na zemi vám udělají vlastní lidi.

 8. A. S. Pergill napsal:

  Česká republika si nemůže moc vyskakovat. Putinovi agenti, Němci a zelení způsobili, že v případě zastavení dodávek plynu z Ruska nemusíme přežít další zimu. Energii odjinud dovézt nebo jinak dopravit není možné. MMCH – odvolají Němci a Rakušané své bývalé presidenty a předsedy vlád (a další papaláše) z teplých místeček ve vedení Gazpromu a Rosněftu?
  Prostě a jednoduše, Putin za útočil na Ukrajinu proto, že mu jeho agenti, zelení + proněmečtí politici, připravili půdu tak, že si to může dovolit.

  Jediné, co by Západ (a především NATO) mohli udělat je, omluvit se Srbsku za „humanitární bombardování“ a připojit k němu zpět Kosovo s tím, že Albánci z něj budou vyhnáni sviňským krokem. Pak by skutečně stál Západ morálně výš než Rusko. Zatím Putin dělá jen to, co dělal Západ v bývalé Jugoslávii.

  • Sámo napsal:

   Ty budeš asi z páté kolony Ruska. V Kosovu- tam byla úplně jiná situace, za vzniklou situaci a reakci EU a NATO si může jednoznačně mohlo Srbsko, protože při rozpadu bývalé Jugoslávie vedlo Srbsko postupně válku se Slovinskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a všude napáchalo mnoho válečných zločinů a způsobilo válečné škody a také v té době proudilo hodně utečenců z těchto napadených zemí bývalé Jugoslávie. Když pak Srbsko nechtělo přistoupit na referendum v Kosovu, jehož výsledek byl logický a referendum rozhodlo, že Kosovo se osamostatní. Srbsko nakonec poslalo do Kosova armádu, která měla utopit v krvi snahu kosovských Albánců, kterých bylo v té době v Kosovu 95% občanů této republiky. Když pak Srbové nechtěli přistoupit dokonce ani na rozšířenou autonomii a chtěli válčit, tak dostali jak se říká po čuňách a byl pokoj.

 9. toky napsal:

  I přes pokročilou demenci český kolaborant prozřel!!

 10. toky napsal:

  I když otočil, zaslouží si vyhazov!!!

 11. Petr S. napsal:

  Prodat notoricky prodělečný Český dům za symbolickou cenu… ještě se na tom prodělalo málo???

 12. Ludvik Krhounek napsal:

  Amen

 13. petrph napsal:

  Bohužel, stalo se co se mohlo stát nejhorší, že Putin skutečně rozjel válku proti Ukrajiině, ovšem s tou jistotou, že Západ je tak na dně, takže se do ní vojensky nezapojí.
  Pokud jde o nás, my jsme na dně úplně, a Zeman je pouze jedním ze slabých koleček Teprve začínající vláda teoretika Fialy s mnoha problémy, která se kvůli naprostým hloupostem (a najust) rozhádala s opozicí, takže prosadit i ty nejmenší věci v parlamentu je časově namáhavé .
  Plus že ve státní správě probíhá čistka pro odstranění příznivců minulé vlády. Z  vedení armády právě odchází náčelník generálního štábu gen.Opata. Jeden z mála našich schopných generálů s bojovými zkušenostmi gen. Šedivý v záloze se dal na politiku. Vojenská síla naší armády prakticky nulová. Schopnost ostatních občanů, po zrušení vojenské služby za pana Havla, se jakkoliv podílet na obraně nulová.
  Z vedení policie odchází (po dohodne s ministrem, jak jinak), policejní prezident Jan Švejdar.
  Naše silná závislost na ruském plynu.
  A spousta dalšího.
  S tímhle tu vojnu nevyhrajem, jak se říká

 14. Karel vojtíšek napsal:

  Prezident Zeman se ocitl v situaci velmi podobné situaci prezidenta Háchy. Nemůže mluvit a jednat jinak, než je mu dovoleno. Bohužel.

  • Pavel napsal:

   Tak zas takovou moc covidový strašpytel puťka nemá. Hradního čučkaře od pustého žvanění neodradí ani to, kdyby puťka osobně přijel na medvědu.

 15. Marek Loucký napsal:

  Dlouhodobě zde kritizuji českou dezinformační scénu, ruské trollí farmy, aktivity pro-ruských užitečných idiotů, nebo uvíznutí Ruska v civilizačním středověku. Vůbec mě ale netěší, že se do puntíku potvrdilo, že tento pohled a čtení situace ve světě je naprosto přesný 🙁
  Žádám všechny obhájce ruské politiky, kremelské i hradčanské svoloče, aby se chytli za nos, protože nesou svůj díl viny na současné situaci. Od 24.2.2022 jsou všechny jejich argumenty liché. Posílat do p***le vás nebudu, pokud máte v sobě alespoň trochu cti, už tam dávno musíte být až po uši.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost