Jan Urban: Zeman i Klaus jako řimbabové z dětského pískoviště. Takové už nechceme
KOMENTÁŘ. Český stát má konečně nově zvoleného prezidenta, a k němu víceméně fungující vládu i parlament. Po třiceti letech improvizací, laciných ideologických náhražek a hraní na vševědoucí předáky je to úleva. Konečně příležitost pro normální politiku, tedy věc veřejnou. To všechno – a buďme za to rádi – z vrtkavé a proměnlivé vůle voličů a ne nějak jinak.
Největším darem, kterým často neuspořádaná a hádavá parlamentní demokracie totiž obšťastňuje svoje občany, je neustálá nabídka oprav a zlepšování. Není to skvělé a nikdy to nebude ideální, ale s trochou dobré vůle většiny zúčastněných je to recept na perpetuum mobile slušného a bezpečného života společenství.
Samozřejmá a historií opakovaně potvrzovaná je ovšem i opačná možnost, že totiž ona vrtkavá a proměnlivá vůle voličů přivede k moci narcistní pitomce, hysterické populisty nebo diktátory, kteří své nadšeně neuvažující voliče co nejdříve uvrhnou do krizí a války. Demos je věčný, ale nikdy není svatý – jenomže pružnější a úspěšnější model prostě není k mání.
Protentokrát – a dokonce v přímé volbě – se však voličům v České republice podařilo zvolit prezidenta, který chce spolupracovat s vládou i parlamentem, tedy něco za posledních dvacet let nevídaného.
Zdá se dokonce, že nejenom chce, ale bude schopen jednat i s opozicí. Bude, samozřejmě, nutné prezidenta Petra Pavla hodnotit až podle činů, ale samotná představa, že by mohl svoje vize myslet vážně, trochu bere dech. Jeho poslední dva předchůdci měli o politice a demokracii představy řimbabů z dětského pískoviště. „Urvu si, co chci, a nedovolím nikomu, aby to zpochybnil. A každá bábovička, na kterou ukážu, je moje.“
Co nezakazuje zákon, nedovoluje stud
Jenomže moc v parlamentní demokracii není a nesmí být víc než zákon a mravnost. Anglický myslitel Walter Bagehot už v 19. století důrazně připomínal, že demokracie není mechanika a že nestačí mezi sebou vyvažovat moc výkonnou, tedy vládu, zákonodárnou moc parlamentu a moc soudní, dohlížející na to, aby všichni zúčastnění a volení konali jen v rámci práva.
Vedle těchto tří mocí proto musí existovat něco, co je propojí v čase a mimo populistní vlny. Pan Bagehot to nazýval mocí důstojnou, nikým nevolenou a neomezovanou žádným volebním obdobím, tak, aby ztělesňovala nezpochybnitelnou morální podstatu státu, politiky a všech občanů. Jeho představu splňovala v té době jen konstituční monarchie.
Nevíme, zda vědomě navazoval na dokonce dva tisíce let starou moudrost římského filozofa Senecy, který dokázal shrnout podstatu fungujícího státu do jednoduchého poselství: „Co nezakazuje zákon, nedovoluje stud.“ V dnešní politice, až příliš závislé na vizuálním zprostředkování instantní komunikace, jsou stud a důstojnost opravdu velmi řídkým zjevem.
Zatím netradičně neteatrální vystupování nově zvoleného prezidenta – nepříliš povedený „americký“ kousek se zahajováním hokejového utkání v Karlových Varech byl zatím jedinou výjimkou – je zajímavým kontrastem laciného chvástání a poučování jeho předchůdců Václava Klause i Miloše Zemana.
Postavení prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla bylo v době vytváření a usazování ústavního rámce a zvyklostí vlastně improvizací a srovnání s pozdější dobou tedy příliš neumožňuje.
Petr Pavel bude vůbec prvním prezidentem, který nevychází z politické strany nebo hnutí. Při mizerné úrovni profesionality a kulturnosti české politické scény mu to může poskytnout velkou výhodu.
Není účastníkem žádné z minulých kulturních, osobních či ideologických „válek“. Není zavázán žádné regionální či generační formaci, které formují vnitřní vztahy českých parlamentních stran. Může si, a doufejme, že i bude, stavět kontakty ve všech politických stranách, včetně těch opozičních.
Přesně to by totiž naplnilo nikdy nepsaný ústavní předpoklad, dávající prezidentovi neformální roli mediátora, který v důvěrném prostředí umožňuje diskuze i o těch nejkonfliktnějších otázkách.
Více než tři desetiletí zkušeností s prací českého parlamentu prokázala mimo jakoukoliv pochybnost, že opravdu obtížné politické a sociálně ekonomické manévry, jako byla třeba privatizace, vybudování radaru NATO v Brdech nebo evergreen penzijní reformy, jsou v na konfliktu vystavěné „televizní“ kultuře českého parlamentarismu prakticky neprosaditelné. Nastávající roky jich bude jen přibývat.
Vztahy profesionální a důstojné
Nový prezident nemá v tomto ohledu moc času. Přebírá zodpovědnost v historicky turbulentní době evropské války na Ukrajině a razantních změn ve světových politických i hospodářských vztazích.
Česká republika a Evropa si v takové době už nemohou dovolit dalšího neviditelného a bezvýznamného nájemníka na Pražském hradě. Alespoň v zahraniční politice se zatím zdá, že spolupráce prezidenta a vlády může vrátit český stát mezi důvěryhodné a rovnoprávné země.
Nový prezident ale musí v domácí politice přemýšlet i o možnosti, že stávající vládní koalice neustojí zatím setrvalý pokles popularity a v příštích parlamentních volbách v roce 2025 prohraje.
Už příští rok bude pro koalici riskantní. Volby do třetiny Senátu, do Evropského parlamentu a především krajské volby přinesou s potřebnou diskuzí i dnes už tradiční vlnu demagogie a populismu.
Prezident by do té doby měl obnovit důvěru a úctu ke svému úřadu, tak aby ony prastaré hodnoty skutečné politiky, důstojnost a stud, samy a bez mocenských usnesení bránily excesům a primitivní vulgarizaci veřejné diskuze. A pokud v roce 2025 parlamentní volby vyhraje opozice, aby vztahy prezidenta s novým premiérem byly už dlouho odpracované, bezchybně důstojné a profesionální.
Možná, že jsme svědky netušeného civilizačního zlomu české politiky. Vrtkavá a proměnlivá vůle voličů vyjádřila názor, že na Hradě už nechce vidět scénky vyhrožování holí předsedovi vlády, výslechy ministrů z akvária a zkorumpovanost nejbližších spolupracovníků jakéhokoliv budoucího prezidenta České republiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
35 komentářů
„Národy mnohdy netuší, jak jsou bohaté na lotry. Je třeba převratů, aby je objevily. Pak žasnou, co vstává z prachu.“ (Victor Hugo)
Hradní posádka,v čele s monarchou,napáchala nepředstavitelné škody,nejen finanční ale i na morálce národa.Zda se to povede napravit ukáže budoucnost.
Další smutné dějství v historii ČR.Bohužel.
Ano, je to smutné dědictví. Vinu na něm mají především voliči Miloše Zemana při prezidentských volbách v letech 2013 a 2018. Bylo by spravedlivé, kdyby byli nyní nuceni podílet se alespoň na náhradě finančních škod způsobených Hradní posádkou za minulých deset let. Příště by si snad rozmysleli takové „experty“ volit.
V tom případě by se ovšem voliči Fialy a spol. měli podílet na škodách, které nadělala současná vláda.
Ze čtvrté nejméně zadlužené země EU klesáme na její dno. Ceny v obchodech jsou všude okolo výrazně vyšší než u nás (zpravidla při vyšších platech). Soudruzi se dušovali, že nebudou zvyšovat daně, věk odchodu do důchodu a budou odporovat alespoň těm největším nesmyslům v rámci Green Dealu a podobných ptákovin (atd.) a jakmile se dostali k moci, začali dělat přesně pravý opak (byť to je u ODS vcelku normou).
Kdo je volil před rokem a něco, je hloupý, kdo je bude volit za dva roky a něco (případně v úředčasných volbách), tak pro někoho takového snad čeština ani slušné slovo nemá.
Čtvrtou nejméně zadluženou zemí jsme přestali být už v době vlády Andreje Babiše, už tehdy jsme se k tomu dnu začali přibližovat. Ten pokles už pak jen spadl Fialovi do klína jako trpké dědictví. Za velkou většinu současných problémů nejen v České republice, ale v celé Evropě nemůže Fiala, ale Putin, kterému v jeho snahách u nás vydatně pomáhají Pergill/Šimůnek, Andrej Babiš, Alena Šilerová, Tomio Okamura, oba Václavové Klausové a další podobné existence.
Za většinu současných problémů u nás a v celé EU může především vedení EU se svými nesmyslnými ekologickými fantasmagoriemi (kdyby jich nebylo, měli jsme paralelně s Ruskem plyn ze dna Středozemního moře). Značný podíl na tom hraje i Německo, vedené buď totálními hlupáky nebo ruskými agenty (viz ono známé snižování emisí CO2 odstavováním jaderných elektráren).
Jistěže za hodně může i onen oficiálně přiznávaný „demokratický deficit“ (přeloženo do normálního jazyka, absence demokracie) EU, protože by stačilo jedno hlasování a šílenosti typu Green Dealu by šly na smetiště dějin, kam patří.
…no hlavně, že je na koho ukázat, protože Fiala a kol. jsou tedy jen vzduch -tedy zejména plný signálů, a právě ty nám ukazují, že vše co dělá tato vláda je jen správné…
Žádná vláda na světě nedělá josefe vždy všechno správně. Nikde na světě neexistuje bezchybná vláda. Jsou vlády, které dělají chyby a jsou vlády, které působí katastrofy a zločiny. Ta naše vláda jistě chyby dělá, případně musí vybírat mezi dvěma zly. Jenže vláda Vladimíra Putina patří do té druhé kategorie úmyslně páchající zlo, katastrofy a zločiny.
Obávám se, že kdyby Brusel byla persona a měla jistý tělesný otvor, tak by si naši vládní politici radostně uřezali uši, aby do něj mohli vlézt.
Ostatně, i o známém pomníku Stalina na Letné panovaly dvě verze výkladu toho, co znázorňuje. Podle té první za Stalinem byli lidé, chystající se mu vlézt do onoho tělesného otvoru, podle druhé to byli ti, co se do něj už nevešli.
A co vy Pergille/Šimůnku, vy ty uši ještě máte? Pokud už ne, pak můžete vyrazit do Moskvy.
Proč bych něco takového dělal?
Jde jen a jen o to, že režim v Rusku je sice špatný, ale vedení EU v čele s EK za nadšeného tleskání české vlády pracuje na tom, aby tuzemský režim byl ještě horší.
A jakmile se to modrým soudruhům podaří, bude změna stran věcí ryze racionální reakce, bez jakékoli politické nádstavby.
Proč byste to Pergille/Šimůnku dělal? Jistě to víte pouze vy. Já a většina ostatních čtenářů to pouze dost silně tušíme. Vaše tvrzení, že režim v Rusku je špatný by od vás znělo věrohodně, kdybyste jej pronesl asi tak před rokem a čtvrt. Ještě tehdy jste však tvrdil něco jiného a tak si svá moudra pronášejte nanejvýš tak v klubu přátel SPD.
Skeptiku,
nikdy jsem netvrdil, že je Rusko vzorovou demokracií. Srovnával jsem Putinův režim s osvícenou totalitou na konci éry Rakouska – Uherska, kterou byl náš národ více-méně vychován k demokracii a jejím hodnotám. A stojím si za tím, že pokud by Putin neudělal to, co udělal na Ukrajině, platilo by to dosud. Nikdy jsem také netvrdil, že bychom tu měli zavést ruský režim, to by znamenalo jakýsi ekvivalent návratu do posledních desetiletí 19. století, protože my jsme prostě dál.
Tvrdil jsem ale, a tvrdím to dodnes, že každý národ, který má být v budoucnu demokratický, musí nějakou formou osvícené diktatury projít. Pokud jí neprojde , tak to buď zkrachuje jako v Rusku za Jelcina, nebo se to nějak zpotvoří (takových případů je v zemích bývalé E12 dost).
Nicméně si dovoluji přidat tvrzení, že EU a její vedení (včetně svých místních podržtašků) velmi intenzívně pracuje na tom, aby nastolilo režim ještě horší, než jaký je v tom Putinovském Rusku (případně jaký tam byl před invazí na Ukrajinu). Rozhodně jsme na tom podstatně hůř, než jsme byli cca v polovině 90. let a naše situace se stále zhoršuje. Dostat se na úroveň horší, než jaká je v tom putinovském Rusku je docela děsivě reálné.
A dovoluji si také připomenout výrok Margaret Thatcher: „Nevyhnutelným údělem EU je krach. Jediné, co je nejisté, je výše škod.“
Pergille, paměť mi zatím díkybohu slouží a tak vím, jak jste v ne až tak dávné minulosti pro Rusko horoval. A ostatní čtenáři HP si to jistě pamatují také. V Rusku žádná osvícená diktatura není a Putin ani k žádné osvícenosti nesměřuje. Českoslovenští politici si pro utváření základů demokracie v naší zemi brali příklady ve Francii, Velké Británii a USA, ne v Rakousko – Uhersku. Kam směřuje či nesměřuje EU vidím sám velmi dobře a vaše oči nebo brýle opravdu vůbec nepotřebuji. Údajný výrok Margaret Thatcher: „Nevyhnutelným údělem EU je krach. Jediné, co je nejisté, je výše škod“ jsem nikde nenašel a mám velmi silné podezření, že se jedná o jeden z vašich mnohých výmyslů a blábolů.
…….proč plakat nad rozlitým mlékem? Můžeme si za zvolení politických oportunistů sami ! Nechybělo moc a novým prezidentem se mohl stát babiš !!! Problém je v národě, který má Švejka za národního hrdinu.
V tomto případě je demence jako vyšší spravedlnost.
Bude potřeba hodně trpělivosti, aby náš národ aspoň ve velké většině dokázal v sobě najít dostatek studu i důstojnosti, ale současně i hrdosti k zemi, ve které žijeme. Je to běh na dlouhou trať, na které se vyskytne hodně prvků, které nám toto směřování budou kazit. Nebude moc času s nimi bojovat. Proto i na nového prezidenta čeká spousta aktivit a plnění všech očekávání.
Všechno zalež´ na tom jak kdo bude chápat ten pojem mediace, když už.
Pokud by to mělo znamenat, že pan prezident Pavel bude přesvědčovat opozici a veřejnost, aby souhlasily s tím co chce vláda, tak to je naprosto špatně, a svůj kredit brzo ztratí. Protože i ta vláda dělá spoustu chybných rozhodnutí.
Ale ta pravá mediace by měla cílit i na tu vládu – a jí říkat požadavky těch druhých a chtít i od ní , aby třeba část těch požadavků jiných akceptovala. Což – realisticky řečeno, nelze ani od této vlády očekávat.
A ž taky by občas měl být pan prezident Pavel říct něco nahlas, jako svůj názor, a média to po něm jistě budou opakovat a elity hodnotiti.
A teprve pak uvidíme , jak na tom bude, jestli líp nebo hůř než Zeman, nebo Klaus..
Vrtkavá a proměnlivá vůle voličů vyjádřila názor, že na Hradě už nechce vidět scénky vyhrožování holí předsedovi vlády, výslechy ministrů z akvária a zkorumpovanost nejbližších spolupracovníků jakéhokoliv budoucího prezidenta České republiky. Konec citátu. Chtěl bych pouze upozornit pana Urbana, že přinejmenším o tom vyhrožování holí a zkorumpovanosti nejbližších spolupracovníků prezidenta věděli čeští voliči už před prezidentskými volbami v roce 2018, případně vědět mohli. Přesto to 51,3% voličů nevadilo a Miloš Zeman byl zvolen podruhé. Proto se nedomnívám, že to byly právě tyto důvody, proč nebyl zvolen za prezidenta Andrej Babiš. Průměrný český volič není na takové důvody až tak citlivý a příliš mu nevadí.
Tak nějak mi vychází, že Pavel je po Háchovi a Havlovi třetím prezidentem-amatérem, který před zvolením nebral plat ve straně, vládě ani parlamentu. O jeho neutralitě si však nejsem jistý.
Na odborném webu militaria.cz visí článek Josefa Mašína k situaci na Ukrajině a píše se v nem (mimo jiné): „Putin byl vytvořen a jeho moc mu byla dána Evropskou unií.“
Takže politiky, kteří jsou v jakési opozici vůči EU rozhodně jako nějaké Putinovy přisluhovače neberu.
A jistě bych výše citovaného autora viděl na postu presidenta republiky raději než komunistického rozvědčíka, jehož jedinou zásluhou je dobře načasované převlečení kabátu.
Nejvíce líto mi je, těch ztracených dvaceti let s těmito dvěma supermany, kteří nastavily morálku jedné generaci… Nedivme se, kam jsme to s nimi až dotáhli. Sad se dá ještě něco zachránit…
Prezidenta Klause jsem dlouho nemusel, ale ukázalo se. že je konzistentní ve svých názorech. Prezident Zeman nikoliv, ten udělal tolik salt, během posledního roku, že to je neuvěřitelné. Méně tekel.., bude složitá náprava
Já tedy, na rozdíl od Urbana, od pětikolky nic nečekal. Ale překvapili. Úplně se překonávají. Takovej kabaret jsem opravdu nečekal. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.
Kdyby to aspoň odskákali jenom jejich voliči, ale bohužel tím trpíme všichni.
Obávám se, honimíre, že tvoje pokusy o kabaretní a fakta postrádající kydání burešovy špíny na vládu nejsou ani k smíchu ani k pláči. Jsou jen nudné a trapné.
Dejte už pokoj s Babišem.
Vládní program babišbabišbabiš už nikoho neoblbne.
Lidi spíš zajímá, proč pětitlupa mluví pravdu, jenom když se splete.
Už dávno jsem si všiml Horymíre, že zato vy se s tou pravdou příliš často nepletete.
My tady nechceme kariérní komunisty a převlékače kabátů, bezcharakterní agenty vojenské špionáže, Urbana, kovaného komunistu, který najednou prozřel a slouží americké děvce. To tady opravdu nechceme, máme toho dost, aby převlékači kabátů plivali jedovatou slinu a sami radostně kdysi volali: „Ať žije KSČ.“ Viď, soudruhu Urbane !!!
Obávám se děvko radko, že tvoje pokusy roztahování nohou se míjí účinkem. Tebe už nechce ani politická mrtvola ksčssd ani miliardový oligarcha, podvodník, zloděj a vykořisťovatel dělníků bureš, ani vrah puťka, a to ani zadarmo.
Dobrý den, uvidíme jestli posvětí i současnou krádež státu peněz důchodcům, to se projeví úplně jasně.
Nepochybuji o tom, že podpoří omezení škod způsobené burešovým bezuzdným rozhazováním tedy jeho pokusem okrást ekonomicky aktivní obyvatelstvo za účelem předvolebního uplácení důchodců.
Ti dva zazdili naší zemi o pěkných dvacet let .Jako kdyby si to po revoluci domluvili jako Opoziční smlouvu -podraz na voličích i státu-co prognozovali ,vždyt nic nedokázali ,jeden o klimatu a zbytečný EU a druhej Ruskej skokan blížící se k vlastizradě.Doufám že nastanou lepší časy a na ty dva se zapomene i v dějepise-a nebo pro postrašení.
Díky této dvojici, nastoupilo u nás to, co vládne ve starých státech EU už desítky let a žene je do totálního ekonomického zhroucení, až před rokem. Nebýt jich, byli bychom v obsahu téhle na povrchu modré (či zelené) a uvnitř rudé žumpy už víc než dvacet let, se všemi negativními důsledky.
Klaus a Zeman by měli být mementem naší budoucnosti! Historie časem potvrdí, jací to byli šmejdi z hlediska svých charakterů.
Charaktery všech ekonomů jsou stejné, za korunu koupit, za dvě prodat.