Čínský prezident Si Ťin - pching při návštěvě ČR (2016) / Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Veřejné varování Rusku a Číně. Prezident Zeman jako vždy proti proudu

Napsal/a Jan Urban 11. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Britská televize Sky News odvysílala padesátiminutový program o připravenosti země a jejích spojenců na konflikty v kyberprostoru. Pořad měl nezvykle vysokou citovanost v ostatních britských médiích a některé komentáře spekulují, zda nešlo spíše o veřejné varování ruské a čínské straně.

Nezvykle otevřeně a poprvé takto společně v něm vystoupili i dva nejvýše postavení činitelé britské kyberobrany – velitel Strategického velitelství Spojeného království (spojuje pozemní síly, letectvo i námořnictvo) generál Patrick Sanders a Jeremy Fleming, ředitel „The Doughnut“ – „Koblihy“, zpravodajské služby GCHQ (Government Communications Headquarters), přezdívané takto podle kulatého tvaru jejího sídla u anglického Cheltenhamu.

V listopadu 2020 tyto dvě organizace založily společnou operační jednotku National Cyber Force (Národní kybernetická jednotka) pro aktivní obranu proti dezinformačním útokům v kyberprostoru. Na její činnosti se podílejí i další zpravodajské služby Spojeného království – Secret Intelligence Service, MI6 a Defence Laboratory.

Bojovat v šedé zóně

V posledních měsících Velká Británie potichu vypověděla několik ruských špionů a s konečnou platností zamítla možnost účasti čínské společnosti Huawei na budování komunikačních sítí nové generace 5G.

Generál Sanders hned na začátku pořadu prohlásil: „Nepřátelé Spojeného království využívají sociální sítě k zasévání rozkolu, rozšiřují konspirační teorie a trhají společnost na kusy“. Společné vystoupení obou nejvyšších představitelů vojenské i civilní kyberobrany mělo tedy za cíl veřejně ukázat, že Británie má schopnost vést utajené ofenzívní akce „proti státům, zločincům a teroristům v šedé zóně kyberprostoru“.

Jako příklad oba muži uvedli informace o dosud jediné přiznané rozsáhlé kyberoperaci britských sil, vedené v letech 2016-2017 v Iráku a Sýrii proti silám takzvaného Islámského státu. Specialisté GCHQ byli nasazováni v týmech britských zvláštních jednotek k podpoře irácké armády a sil, bojujících proti IS v Sýrii.

Prvním úkolem této operace bylo rozvrátit kampaň používání dronů, které Islámský stát v té době začal na frontách používat se značným psychologickým efektem. Britští operátoři ale rychle dokázali ovládnout dálkové navádění dronů a „unášet je“ mimo zamýšlené cíle.

Zmatený Islámský stát

Další částí operace bylo agresívní pronikání do mobilních telefonů a laptopů frontových velitelů Islámského státu. Pozměňování textu předávaných rozkazů vzbuzovalo chaos a v některých případech dovedlo útočné kolony IS do připravených léček. Izolované skupinky, které se ocitly v poušti bez spojení, pak v některých případech raději dezertovaly: „Chtěli jsme je obelstít, snížit jejich efektivitu a soudržnost, a tím srazit jejich morálku. Ale na to nestačí jen kyberprostor. Musíte koordinovat a integrovat všechny dostupné prostředky“.

Ještě rozsáhlejší částí Brity vedené spojenecké kyberoperace na Blízkém východě bylo narušování online propagandy Islámského státu a náboru nových bojovníků. K tomu bylo nutné dosáhnout spolupráce řady vlád, ale i velkých společností jako Facebook a Twitter. Specialisté z „Koblihy“ pak mohli pronikat do velkých počítačových serverů v mnoha různých zemích a instalovat do nich malware, který blokoval otevírání a sdílení vzkazů a videí IS.

 

 

Jednoznačný úspěch skryté „kyberofenzívy“ na Blízkém východě vedl nejenom k razantní přestavbě britských zpravodajských služeb, ale i ke vzniku rozsáhlé mezinárodní spolupráce s americkou NSA a v rámci Severoatlantické aliance.

Generál Sanders popsal strategii použití „kyberofenzívy“ jako vědomou manipulaci počítačových systémů a dat s cílem poškodit protivníka a znemožnit nebo odrazit jakékoliv útoky v kyberprostoru. Podle jeho vyjádření největší dopad nemusí mít nutně fyzické vyřazení počítačů nebo vypnutí elektrárny: „Snad vůbec nejdůležitější hrozbou, ale i možnou příležitostí, je v kyberprostoru schopnost ovlivňovat společnost“.

Podle něj lze už dnes ve světě pozorovat důsledky úmyslných dezinformačních kampaní, které v určitých společnostech „mohou vést až na hranu občanské války“. Nová instituce má proto za úkol zjišťovat nejefektivnější způsoby obrany proti dezinformačním útokům a napadání demokratických procesů a institucí.

Zeman proti proudu

Český prezident Miloš Zeman však světovou situaci vidí velmi odlišně. Přes svůj nedobrý zdravotní stav tento týden odletěl do Polska na schůzku prezidentů zemí střední Evropy – formálně k 30. výročí založení Visegrádské čtyřky.

Hlavním smyslem jeho návštěvy však byla účast na on-line summitu skupiny 17+1, tedy zemí střední a východní Evropy a Balkánu spolu s Čínou, vytvořené čínským prezidentem Si Ťin-pchingem k prosazování čínské politiky v tomto regionu.

Prezident Si navíc summitu poprvé osobně předsedal. Zatímco některé státy v reakci na eskalaci čínského nátlaku na Hongkong, Tchaj-wan, potlačování lidských práv v Tibetu a útlak Ujgurů vyslaly na jednání pouze zástupce ministerstev zahraničí či jiných resortů, český prezident opět ukázal světu svoji jednoznačnou podporu čínskému autoritářskému režimu. Navíc ze společné schůzky s ostatními prezidenty regionu. Od počítače v Lánech by to nejspíš nebylo dostatečně reprezentativní.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)