Jan Urban: Válka je vůl. Liší se jen počty mrtvých, vyhnaných a mírou zkázy
KOMENTÁŘ. Všechny války jsou stejné. Liší se jenom počty mrtvých, vyhnaných a mírou ničení. Stejné jsou – bez ohledu na rasu, barvu pleti či vzdělání – i lidské reakce. Ve všech válečných konfliktech, kterými jsem prošel, lidé popisovali svoje reakce na začátek války stejně.
„První šok na vás padne, když vidíte v televizi válku někde, kde máte příbuzné, nebo kde jste byli třeba na dovolené. Ale na vaší ulici je klid, tak jen sedíte u té televize a občas si uvaříte kávu. Nevěříte tomu, kroutíte hlavou, a myslíte si: to u nás nemůže stát. A pak vám zaparkuje tank pod oknem a najednou je na všechno pozdě.“
Dokud teče voda, fungují topení a elektřina, dokáže se moderní člověk adaptovat a hledat řešení. Teprve když převládne pocit ohrožení a pokud existuje možnost útěku, velká většina lidí odejde.
Vzdálenost mezi lidskostí a barbarstvím je pouhých 48 hodin bez jídla a vody. Přidejte neustálý strach, nedostatek spánku a množství neznámých nešťastníků, kteří stejně jako vy utíkají před střelbou… Pak se vybijí baterie v telefonu a vaše vzdělání, známosti nebo peníze najednou nic neznamenají.
Takhle armáda vylidnila vesnice v horských oblastech El Salvadoru v 80. letech. Stejně postupovaly srbské paramilitární tlupy při etnických čistkách ve střední Bosně na počátku 90. let. Minometem nejdřív rozstřílely jeden krajní dům na obou stranách městečka nebo vesnice. A pak už jenom ozbrojenci vedli ulicí nejrespektovanějšího místního Srba s pistolí u hlavy, a ten jim musel ukazovat, kde bydlí významní Nesrbové. Kdyby to neudělal, zastřelili by mu rodinu.
Pak zbytek obyvatel dostal dvě hodiny na odchod. V roce 1999 už dokázala srbská armáda v precizně připravené operaci vyhnat za hranice Kosova hodně přes milión Albánců během několika málo dní.
Lidské utrpení jiné nebude
Na Ukrajině se zatím zdá (vztaženo k čtvrtečnímu večeru), že ruská armáda neútočí na základní civilní infrastrukturu – vodu, plyn, elektřinu. Zatím. Pokud začne, může v několika dnech zvednout několikamiliónovou řízenou vlnu uprchlíků. A všichni budou popisovat stejné reakce.
Říká se, že vzdálenost mezi lidskostí a barbarstvím je pouhých 48 hodin bez jídla a vody. Přidejte neustálý strach, nedostatek spánku a množství neznámých nešťastníků, kteří stejně jako vy utíkají před střelbou, nemají informace a s narůstající únavou ztrácejí naději. Pak se vybijí baterie v telefonu a vaše vzdělání, známosti nebo peníze najednou nic neznamenají.
Globalizace, vláda zákona, civilizace nebo internet končí na prvním checkpointu se střízlivým či přiopilým vojáčkem, který s napřaženým samopalem rozhodne o vašem osudu. Všechny války jsou stejné. A lidské utrpení nikdy jiné nebude.
Kdysi jsem napsal, že existuje jen málo způsobů, jak může člověk způsobit bolest a utrpení jinému člověku. A ještě méně je způsobů, jak na to oběť násilí může reagovat.
Vladimír Putin bezpochyby vítá konflikt s celým demokratickým světem a bude se snažit ukrajinské tažení skončit co nejdříve a vrátit se do klidu totality. Skutečně touží po izolaci a silném pocitu ohrožení v podobě druhé studené války. Jeho paranoia mu nedovoluje vnímat, že tím, že Rusko ve čtvrtek ráno odtrhl od jakkoliv problematického západního světa, udělal z něj do příštích let pouhý přívěšek čínských strategií a snů.
Může snad ještě snít o návratu stejně šíleného Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Ten jediný by mu mohl pomoci prolomit mezinárodní blokádu, vzhledem k tomu, že podle včerejšího průzkumu si pouhých 26 procent Američanů myslí, že by Spojené státy měly být jakýmkoliv způsobem zapojeny do řešení ukrajinské „krize“.
V situaci, kdy podle čtyř loňských průzkumů Public Religion Research Institute (PRRI) víra Američanů v obskurní spiklenecké teorie hnutí Qanon roste a blíží se dvaceti procentům. Podle stejného průzkumu 22 procent věří, že do Ameriky „přichází bouře“, 18 je přesvědčeno, že k záchraně země bude nutné násilí a 16 procent je přesvědčeno, že americká vláda, média a finanční instituce jsou ovládány satanistickými pedofily.
Putino – trumpovská internacionála by zcela určitě k čiré radosti čínských komunistů poznamenala svět na mnoho let.
Naděje i v nejtemnější noci
Na rozdíl od brežněvovských dob však v Rusku i v těchto dnech žije a projevuje se odvaha postavit se nedotknutelnosti kremelské moci. Přes 150 regionálních městských zastupitelů a představitelů už ve čtvrtek podepsalo protiválečnou on-line petici. Podobnou petici podepsalo v Moskvě 86 známých novinářů.
V Jekatěrinburgu, Novosibirsku, Moskvě, Sankt Peterburgu a dalších městech se větší či menší skupiny obyvatel domáhaly na ulicích míru a odsuzovaly válku proti Ukrajině. Policie rozháněla a zatýkala.
Jeden z nejpopulárnějších ruských zpěváků Valerij Meladze pověsil už v úterý na sociální sitě emocionální protiválečné video, které mělo za čtyřiadvacet hodin přes milión shlédnutí. Jeden z nejpopulárnějších fotbalistů Ruska Fjodor Smolov na svůj profil pověsil heslo „NE VÁLCE!“
A nejznámější ruský politický vězeň Alexej Navalnyj stačil ve stejný den v soudní síni prohlásit: „Ty, kdo začali válku proti Ukrajině, mám za bandity a zloděje“. Předseda soudu ho v té chvíli nechal odvléct z místnosti.
I v nejtemnější noci existuje naděje, že dříve nebo později přijde ráno. Jestliže i česká politická scéna v této kritické chvíli dokázala jednohlasně ruskou agresi proti Ukrajině odsoudit a přihlásit se k Evropské unii a Severoatlantické alianci, máme naději i my.
Nota bene, když i ten nejproputinovštější z proruských politiků Miloš Zeman překvapivě dokázal prohlédnout, a po letech strávených na hraně velezrady pronesl státnickou řeč, ve které Putina za napadení Ukrajiny odsoudil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Řídil britského krtka v StB i slavnou MI6: „Děsí mne ruská schopnost učit se z chyb.“
Útoky, žhářství i vraždy: Kreml se v Evropě vrátil k metodám z dob SSSR
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Vzdejme se, nic se nám nestane!
Z českých buržoasních masmédií právě proudí nezaručená zpráva, jež by nás měla VELICE zajímat:
Třináct ukrajinských pohraničníků se prý zachovalo zcela nerozumně, když odmítli jasnou výzvu ruských osvoboditelů: „Vzdejte se, nic se vám nestane!“
Přírodě žel, nerozumní ukrajinští buržoasní nacionalisti dobře míněnou nabídku odmítli, takže našim ruským bratřím nezbylo než je humánně zlikvidovat.
My Češi si z této příhody můžeme vzít poučení: Až nepřemožitelná Armáda Ruské federace dorazí k nám, v rámci záchrany zdejšího ruského obyvatelstva (žijícího především v Praze a v Putinových, dříve „Karlových“ Varech), tak neklaďme zbytečný odpor – a nic se nám nestane.
Ba přímo naopak: Díky Zemanovým dekretům budou znárodněny výrobní prostředky velkoburžoustů, předány do národní správy (budoucího) předsedy Vlády národní jednoty A. Babiše, a pak nám bude tak dobře, jako bylo v letech 1947 – 1990.
„Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!“
P. Radosta
Nechci z toho nic zveřejňovat, ale podporoval bych
– příbuzenskou informační součinnost mezi Ukrajinou a Ruskem
podíval bych se na
situaci Francie po pádu v r, 1940, kdy „fungovaly“ 2 její části.
„koridor“ mezi Ruskem a „pruským“ Královcem.
tak tak můžeme si vzpomenout na jugoslávii libyi irák afganistán grenadu syrii panamu a další
Jistě lze si vzpomenout na bandity, zloděje a masové vrahy jako byl miloševič, kaddáfí, saddám, umar, asad, noriega a další, kteří mají na rukou krev tisíců a v některých případech statisíců a milionů lidí.
Celý pokrok lidstva stojí na válkách.Války byly,budou a tak je to správné.
Bohužel, je to tak. „Válka je jen pokračování politiky jinými prostředky.“
A faktem je, že za naprostou většinu vynálezů děkuje lidstvo válkám nebo přípravám na ně. I na Měsíc se lidstvo dostalo v podstatě v důsledku Hitlerových plánů na „zázračné zbraně“. A od projektu Apollo vede přímá cesta až k teflonové pánvi v šupleti našeho příborníku. A od té pánve, umožňující smažit s nižší mírou přepalování tuku, zase směřuje cestička k posunu výskytu některých nádorů do vyšších věkových kategorií.
Je poučné sledovat kdo v EU byl proti odstřihnutí Ruska od Swiftu. Německo a proradný křivák Mario Draghi. Tohle otevírá cestu číňanům, jejichž některé banky začínají omezovat financování s ruskou ropou. Ukrajina bude nakonec vděčná Čině a ne EU, která ji v podstatě zradila. Jediným vítězem této tragedie pak může být Čína.
Je potěcha pro Duši sledovat, jak se k této putinově válce staví jednotně premiér Fiala a naše vláda. Jaká to úleva a změna. Konečně se nemusíme za sebe stydět.
Konec velkých diskuzí. Ukrajina skončila zradou Západu jako my po Mnichově. A to nějakým bankovním Svištěm. Západ se rozhodl nejít do války ale sedět doma a loupat buráky. Bankovky
V sebeobraně mně učili, že proti silnějšímu agresorovi mohu použít na svou obranu pro zachování života a zdraví cokoliv. Vybral si to On.
EU dělá taková opatření, aby to její domácí nacisty a komunisty nebolelo, aby se na Brusel ještě více nezlobili. USA a UK zase hledají, kdo sankce proti agresorovi zaplatí. Nebezpečí z východu není větší než zdejší populisté.
Eduard Petiška, Příběhy starého Izraele, třináctý příběh o statečné dívce Judith, vydalo nakladatelství Martin roku 1991, strana 116:
Nebylo lidského věku, aby uplynul bez války. Malí králové toužili po větší moci, větší králové toužili svou moc rozšířit a největší usilovali o vládu nad celým světem. Mocný babylónský král Nabukadnesar povolal nejvyššího velitele svého vojska Holoferna a přikázal mu: „Vytáhni na západ a nešetři žádné království a podmaň si je všechna až do posledního města.“ I Holofermes se vydal na západ s nesmírným vojskem. Konec citátu.
Jak aktuální. Vynechal bych pouze přívlastek mocný a jméno Nabukadnesar bych nahradil jménem Putin.
Tohle dělali absolutně všichni vládci, od raných státních útvarů až do současnosti. Jako géniové se uplatnili ti, kteří si dokázali spočítat, že výboj, co se právě nabízí, je nad jejich síly, případně je nad jejich síly udržení jeho výsledků. Tohle nezvládli ani Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav II. Například. I tragická bitva u Moháče (co v ní padl „král Holec“) je o přecenění vlastních sil.
Tak že je ve skutečnosti s ruskou válkou na Ukrajině všechno v pořádku a vaše plky jsou omluvou pro Putina. Asi tak, Pergille?