Příslušníci ukrajinské armády. Foto: Profimedia

Jan Urban: Válka je vůl. Liší se jen počty mrtvých, vyhnaných a mírou zkázy

Napsal/a Jan Urban 25. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Všechny války jsou stejné. Liší se jenom počty mrtvých, vyhnaných a mírou ničení. Stejné jsou – bez ohledu na rasu, barvu pleti či vzdělání – i lidské reakce. Ve všech válečných konfliktech, kterými jsem prošel, lidé popisovali svoje reakce na začátek války stejně.

„První šok na vás padne, když vidíte v televizi válku někde, kde máte příbuzné, nebo kde jste byli třeba na dovolené. Ale na vaší ulici je klid, tak jen sedíte u té televize a občas si uvaříte kávu. Nevěříte tomu, kroutíte hlavou, a myslíte si: to u nás nemůže stát. A pak vám zaparkuje tank pod oknem a najednou je na všechno pozdě.“

Dokud teče voda, fungují topení a elektřina, dokáže se moderní člověk adaptovat a hledat řešení. Teprve když převládne pocit ohrožení a pokud existuje možnost útěku, velká většina lidí odejde.

Vzdálenost mezi lidskostí a barbarstvím je pouhých 48 hodin bez jídla a vody. Přidejte neustálý strach, nedostatek spánku a množství neznámých nešťastníků, kteří stejně jako vy utíkají před střelbou… Pak se vybijí baterie v telefonu a vaše vzdělání, známosti nebo peníze najednou nic neznamenají.

Takhle armáda vylidnila vesnice v horských oblastech El Salvadoru v 80. letech. Stejně postupovaly srbské paramilitární tlupy při etnických čistkách ve střední Bosně na počátku 90. let. Minometem nejdřív rozstřílely jeden krajní dům na obou stranách městečka nebo vesnice. A pak už jenom ozbrojenci vedli ulicí nejrespektovanějšího místního Srba s pistolí u hlavy, a ten jim musel ukazovat, kde bydlí významní Nesrbové. Kdyby to neudělal, zastřelili by mu rodinu.

Pak zbytek obyvatel dostal dvě hodiny na odchod. V roce 1999 už dokázala srbská armáda v precizně připravené operaci vyhnat za hranice Kosova hodně přes milión Albánců během několika málo dní.

Lidské utrpení jiné nebude

Na Ukrajině se zatím zdá (vztaženo k čtvrtečnímu večeru), že ruská armáda neútočí na základní civilní infrastrukturu – vodu, plyn, elektřinu. Zatím. Pokud začne, může v několika dnech zvednout několikamiliónovou řízenou vlnu uprchlíků. A všichni budou popisovat stejné reakce.

Říká se, že vzdálenost mezi lidskostí a barbarstvím je pouhých 48 hodin bez jídla a vody. Přidejte neustálý strach, nedostatek spánku a množství neznámých nešťastníků, kteří stejně jako vy utíkají před střelbou, nemají informace a s narůstající únavou ztrácejí naději. Pak se vybijí baterie v telefonu a vaše vzdělání, známosti nebo peníze najednou nic neznamenají.

Globalizace, vláda zákona, civilizace nebo internet končí na prvním checkpointu se střízlivým či přiopilým vojáčkem, který s napřaženým samopalem rozhodne o vašem osudu. Všechny války jsou stejné. A lidské utrpení nikdy jiné nebude.

Kdysi jsem napsal, že existuje jen málo způsobů, jak může člověk způsobit bolest a utrpení jinému člověku. A ještě méně je způsobů, jak na to oběť násilí může reagovat.

Vladimír Putin bezpochyby vítá konflikt s celým demokratickým světem a bude se snažit ukrajinské tažení skončit co nejdříve a vrátit se do klidu totality. Skutečně touží po izolaci a silném pocitu ohrožení v podobě druhé studené války. Jeho paranoia mu nedovoluje vnímat, že tím, že Rusko ve čtvrtek ráno odtrhl od jakkoliv problematického západního světa, udělal z něj do příštích let pouhý přívěšek čínských strategií a snů.

Může snad ještě snít o návratu stejně šíleného Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Ten jediný by mu mohl pomoci prolomit mezinárodní blokádu, vzhledem k tomu, že podle včerejšího průzkumu si pouhých 26 procent Američanů myslí, že by Spojené státy měly být jakýmkoliv způsobem zapojeny do řešení ukrajinské „krize“.

V situaci, kdy podle čtyř loňských průzkumů Public Religion Research Institute (PRRI) víra Američanů v obskurní spiklenecké teorie hnutí Qanon roste a blíží se dvaceti procentům. Podle stejného průzkumu 22 procent věří, že do Ameriky „přichází bouře“, 18 je přesvědčeno, že k záchraně země bude nutné násilí a 16 procent je přesvědčeno, že americká vláda, média a finanční instituce jsou ovládány satanistickými pedofily.

Putino – trumpovská internacionála by zcela určitě k čiré radosti čínských komunistů poznamenala svět na mnoho let.

Naděje i v nejtemnější noci

Na rozdíl od brežněvovských dob však v Rusku i v těchto dnech žije a projevuje se odvaha postavit se nedotknutelnosti kremelské moci. Přes 150 regionálních městských zastupitelů a představitelů už ve čtvrtek podepsalo protiválečnou on-line petici. Podobnou petici podepsalo v Moskvě 86 známých novinářů.

V Jekatěrinburgu, Novosibirsku, Moskvě, Sankt Peterburgu a dalších městech se větší či menší skupiny obyvatel domáhaly na ulicích míru a odsuzovaly válku proti Ukrajině. Policie rozháněla a zatýkala.

Jeden z nejpopulárnějších ruských zpěváků Valerij Meladze pověsil už v úterý na sociální sitě emocionální protiválečné video, které mělo za čtyřiadvacet hodin přes milión shlédnutí. Jeden z nejpopulárnějších fotbalistů Ruska Fjodor Smolov na svůj profil pověsil heslo „NE VÁLCE!“

A nejznámější ruský politický vězeň Alexej Navalnyj stačil ve stejný den v soudní síni prohlásit: „Ty, kdo začali válku proti Ukrajině, mám za bandity a zloděje“. Předseda soudu ho v té chvíli nechal odvléct z místnosti.

I v nejtemnější noci existuje naděje, že dříve nebo později přijde ráno. Jestliže i česká politická scéna v této kritické chvíli dokázala jednohlasně ruskou agresi proti Ukrajině odsoudit a přihlásit se k Evropské unii a Severoatlantické alianci, máme naději i my.

Nota bene, když i ten nejproputinovštější z proruských politiků Miloš Zeman překvapivě dokázal prohlédnout, a po letech strávených na hraně velezrady pronesl státnickou řeč, ve které Putina za napadení Ukrajiny odsoudil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)