"Nedůstojnost české sněmovny už jen podtrhl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí, mávající od mikrofonu fialovým plyšákem, představujícím prý zlého premiéra této země." Foto: Ladislav KŘIVAN/ MAFRA/ Profimedia

Jan Urban: Teror a žvást jako laciná cesta k moci i k porážce demokracie

Napsal/a Jan Urban 28. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Západ se nikdy nevzpamatoval ze ztráty komunistické „říše zla“, která od druhé světové války legitimizovala a dávala smysl zdůrazňování hodnot svobody a lidských práv. Tradiční vojenské a ekonomické argumenty tedy byly v politice demokratických zemí načas vyvažovány dlouhodobou pozitivní vizí světa obecně sdílených civilizačních hodnot a mezinárodního práva.

Zmizel Sovětský svaz a Západ se namísto posilování hodnot demokracie utopil v sebeuspokojení. A pak přišlo jedenácté září roku 2001.

Zatím více než dvacetiletou krizi Západu, kterou vyvolaly teroristické útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku a na budovu Pentagonu v americkém hlavním městě Washingtonu, nelze popsat jinak než jako porážku hodnot svobody a lidských práv.

Vláda Spojených států, která byla po řadu let jejich nejvýraznějším symbolem, se přes varování řady spojenců a politiků rozhodla pro neuváženou, ale momentálně populární vojenskou odvetu.

Při absenci vize, pro níž bylo potřeba pracně získávat většinu společnosti, stačí permanentní rozeštvávání a polarizace společenství. Jenomže strategie stylu „po nás potopa“ vede jen k porážce demokracie.

Invaze do Afghánistánu a o něco později do Iráku ale byly prosazeny jen za cenu razantního oslabení demokratického procesu a ústavnosti, tedy přesně těch hodnot, které Spojeným státům pomohly zničit sovětskou totalitní hrozbu.

Nechtěně tak vyvolala nekončící radikalizaci postojů a polarizaci i v domácí politice. Dnešní Spojené státy jsou už jen rukojmím nekonstruktivních kulturních válek, jejichž nejdůležitějším, demokracii ohrožujícím efektem je neschopnost vést dialog a tvořit pozitivní politiku. Znamená to snad, že teror pomohl demokracii oslabit samu sebe?

Chvála ztracené nudnosti

Vojenské neúspěchy těchto původně „svatých“ tažení do Iráku a Afghánistánu jen prohloubily oslabování vlivu demokratických myšlenek ve světě, zesilované ve stejné době pro demokracii zatím devastujícím dopadem globální proměny informačních technologií.

Politická demokracie, nemající vlastní pozitivní vizi, ke které by společnost měla směřovat, se dala populistickou cestou nejmenšího odporu voličům.

Při absenci vize, pro níž bylo potřeba pracně získávat většinu společnosti, stačí permanentní rozeštvávání a polarizace společenství. Jenomže strategie stylu „po nás potopa“ vede jen k porážce demokracie.

Je to ovšem zároveň ta nejlacinější cesta k moci. Vyplašené společenství ve věku elektronických médií dá vždy přednost žvanivému populistovi před politikou a politiky, otevřeně přiznávajícími, že jediné, co lze slíbit pro příští roky, jsou „krev, pot a slzy“ či tvrdé lpění na právním charakteru státu.

Nedůstojnost české sněmovny už jen podtrhl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí, mávající od mikrofonu fialovým plyšákem, představujícím prý zlého premiéra této země.

Turecko, Maďarsko, Polsko, Izrael, Itálie, Slovensko… Doby, kdy parlamentní demokracii v období mezi volbami nejlépe charakterizovala její nudnost, jsou nenávratně pryč.

Nehotová demokracie česká se k podobné cestě velmi rychle přibližuje.

Krajina před bitvou

Polovičatá vláda se dostala do defenzívy. Populistická opozice zablokovala sněmovnu terorem žvástu a vzhledem k blížícím se volbám do evropského parlamentu je jen minimální naděje, že by někdo chtěl hledat důstojný a pro stát prospěšný kompromis.

Opozici stačí na všechno říkat jenom hlasité ne a může se spolehnout na to, že média v naprosté většině nedokáží pohlédnout za sice odpudivý, ale prvoplánově „zajímavý“ tyjátr obstrukcí.

Nedůstojnost české sněmovny už jen podtrhl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí, mávající od mikrofonu fialovým plyšákem, představujícím prý zlého premiéra této země. Kdo ještě potřebuje důstojnost, která by měla být příkladem ostatním?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Prezident se v očekávání nastupujícího politického marasmu moudře oddělil od vlády, ale zatím si nedokázal v politických stranách najít alespoň tiché spojence. On i jeho okolí jsou navíc pod setrvalou, ale zatím neškodnou palbou novinářské klaky „staré ODS“.

Je pozoruhodné, že politické strany a většina médií nedokážou pochopit, natož ocenit, že Česká republika má po více než dvaceti letech konečně schopný zahraničně-politický tým a že ve složité nové mezinárodní konstelaci dokáže poprvé pracovat ve špičce evropské diplomacie.

Úroveň souznění a spolupráce mezi prezidentem, ministrem zahraničí a premiérem je v české polistopadové politice něčím nevídaným. Můžeme jenom doufat, že bude trvat tak dlouho, že dovolí zapomenout na dvacet let trapného fungování prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana, kteří pověst České republiky jen dlouhodobě a programově poškozovali.

A aby byl obraz české „krajiny před bitvou“ úplný, nesmíme zapomenout na vždy kverulující přeplácené soudce, potíže s nedostatkem lékařů, systémovou korupci, luxus předimenzované krajské samosprávy, nedostatek odvahy alespoň diskutovat potřebnost spoluúčasti pacientů na vybraných úkonech ve zdravotnictví, klesající kvalitu středního a vysokého školství, pokusy omezovat státní pomoc znevýhodněným a zcela nedostatečný tlak státu na příčiny exekucí.

Naši bafuňáři si rozumějí

Jeden z mnoha nešvarů však stojí za to osvětlit podrobněji. Zdá se to jako maličkost, ale je to velmi vypovídající.

Vláda se v srpnu v rámci úspor pokusila v návrhu rozpočtu na příští rok o čtvrtinu snížit dotace na „podporu sportu“ – rozuměj peníze pro sportovní svazy a jejich funkcionáře.

Po rozsáhlých protestech těchto svazů a intervencích mnoha poslanců všech stran ale rychle ustoupila. Národní sportovní agentura tedy od vlády na příští rok opět dostane zbytečných a nedostatečně kontrolovaných více než sedm miliard korun.

Jeden z hlavních argumentů sportovních bafuňářů přitom byl, že škrty by vedly ke zhoršení fyzické kondice dětí.

Z peněz, které dostanou sportovní svazy, však školy neuvidí prakticky nic. Jenomže jenom tam by to dávalo smysl. Dostat trenéry, peníze a vybavení do škol je jediná cesta, jak bránit dávno zjištěnému a sportovními svazy soustavně ignorovanému zhoršování fyzické kondice dětí i nárůstu obezity.

Zbytek jsou jen výmluvy a obrana bafuňářských privilegií z komunistických dob. Ale vida – aspoň na tom se opoziční a koaliční poslanci umějí shodnout.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)