Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Foto: Profimedia

Jan Urban: Světu vládnou geronti. Kdo přizve k moci mladou generaci?

Napsal/a Jan Urban 6. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Svět zažívá jednu z nejzajímavějších generačních výměn v historii, srovnatelnou přibližně snad jen s průmyslovou revolucí počátku 19. století. Technologická revoluce, v našem případě jde o internet, komunikační technologie a jejich využití s pomocí umělé inteligence, promění během života jediné generace celou společnost a její komunikaci.

Vzdělání a návyky starších generací nejsou v podstatě přes noc k potřebě. Nová generace začíná na zcela jiné vědomostní úrovni, s jinými způsoby komunikace a požadavky. A co je důležité – s mnohem větší razancí.

Násilí, lež a cenzura

Moje generace dnešních sedmdesátníků prožila desetiletí bouřlivého rozvoje telefonie, elektrifikace, automobilismu, letů do vesmíru…

To všechno se ještě vešlo do rámců diktovaných posttotalitním komunistickým guláškomunismem, který dokázal udržovat zdánlivý sociální smír mícháním regulované ekonomické spotřeby, propagandy a přihlouplé televizní zábavy.

Parlamentní demokracie v zemích střední Evropy jsou, bohužel, stále v zajetí obrozeneckých klišé z 19. století – a o to víc by v politice potřebovaly zájem a hlas mladé generace.

Skutečně revoluční proměnu informačních technologií a nevyhnutelné přizpůsobování politických způsobů dneška už prosazují lidé o dvě generace mladší. Naše vzdělání je v „novém světě“ použitelné jen z malé části. A právě to by měl být nejdůležitější důvod, proč současnou mladou generaci okamžitě přitahovat k rozhodování o věcech veřejných.

Velmoci jsou jako příliš velké lodě, kterým trvá velmi dlouho, než změní směr. Současné gerontokracie Spojených států, Ruska nebo Číny to jen potvrzují.

Paranoidní Vladimír Putin, který odmítá používat počítač, Donald Trump toužící stát se Rudým Césarem, nebo Si Ťin-pching v Číně se sice mohou snažit propojit svůj starý svět s tím novým, nepoznaným a decentralizovaným, ale jen za cenu násilí, lží a cenzury. Ve velmi podobné situaci svět zamířil k první světové válce.

Menší západoevropské země, které minulé století prožily v parlamentní demokracii, nebo ji v jeho průběhu přijaly, jako Španělsko, Itálie nebo Řecko, jsou přece jen přizpůsobivější a pružnější.

Parlamentní demokracie v zemích střední Evropy jsou, bohužel, stále v zajetí obrozeneckých klišé z 19. století – a o to víc by v politice potřebovaly zájem a hlas mladé generace. Jde však o to, kdo zájem a hlas mladé generace podchytí.

Cool extrémní pravice

V západní Evropě se to tradičním politickým stranám nepodařilo – a současný stav je alarmující. V loňských prezidentských volbách ve Francii získala proputinovská populistka Marine Le Penová 39 % hlasů voličů ve věkové skupině 18-24 let a celých 49 % voličů mezi 25-34 lety.

Le Penová okamžitě zareagovala a do čela její strany byl v krátké době sjezdem zvolen teprve sedmadvacetiletý europoslanec Jordan Bardella.

Česká situace je v tomto okamžiku hodně specifická. Většina voličů podle průzkumů ztrácí důvěru v udržení svojí životní úrovně a má obavu z budoucnosti.

Evropská extrémní pravice, jak se zdá, pochopila jako první, že v nové informační době je pro mladé voliče důležité ztotožňovat se s „cool“ politiky svojí vlastní generace – a ne se starými tvářemi zaběhnutých politických stran.

Jak upozornil britský list The Guardian, současná mladá generace v Evropě také vyrostla v letech, kdy extrémní pravice, v Evropě ještě pár let předtím většinově nepřijatelná, zasedla v parlamentech a někdy dokonce ve vládách vzešlých z demokratických voleb. Nechápe proto její existenci jako radikální ohrožení demokracie.

Pro mladou generaci velké části Evropy jsou, jak se zdá, radikální populismus a extrémní pravice „cool“. A to stačí.

Česká situace je v tomto okamžiku hodně specifická. Většina voličů podle průzkumů ztrácí důvěru v udržení svojí životní úrovně a má obavu z budoucnosti.

Samo udržení sociálního smíru bude stále obtížnější. Díky nepředvídavosti a populismu minulých vlád stát už nemá rezervy, natož fungující a financovatelný penzijní systém.

Kdo kromě populistů

Populisté ANO s protofašistickou SPD ovládají přes třetinu voličské podpory v řadě po sobě jdoucích průzkumech voličských preferencí.

Na druhé straně má Česká republika Pirátskou stranu, která chce a má šanci být hlasitým představitelem zájmů mladé generace. Ostatní politické strany sice mají organizace „svých mladých“, ale ti nejsou ani vidět, ani slyšet.

Představitel ultraortodoxní „staré ODS“ europoslanec Jan Zahradil nedávno hrdě prohlásil, že „budoucnost ODS má v rukou generace čtyřicátníků a padesátníků“. Kvalifikace z gründerských devadesátých let je tedy v ODS stále nade vše.

Stejné myšlení a kandidáty přes šedesát let věku ODS nabízí i do eurovoleb na příští rok. Pro jistotu jim zajistila první dvě místa na společné kandidátce SPOLU.

Ale jen málokdo ví, proč by pro ně měli hlasovat mladí voliči. Takže, kdo se – kromě populistů – odváží a hlavně kdo bude umět přilákat do politiky (a přizvat na kandidátky) dnešní mladou generaci? Nejde o nic menšího než o budoucnost.


Projekt Propasti a mosty mezi generacemi podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)