Mistrovství světa v hokeji v Praze. Ilustrační foto: Profimedia

Jan Urban: Stačí „chléb a hry“? Je nejvyšší čas se probudit. Idyla skončila

Napsal/a Jan Urban 22. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je jen prvním zahřměním už dlouho se blížící bouře. Česká společnost ji nechce vidět a není na ni připravena. Pro „nás“ se nic neděje, a tak je důležitější sledovat, jestli bude překonán historický návštěvnický rekord na mistrovství světa v ledním hokeji nebo se rozčilovat nad zásahem policie proti fanouškům, kteří chtěli „jen“ oslavovat titul mistra ligy po utkání přímo na ploše stadionu. Že se to nesmí? Koho to zajímá? „Naši kluci“ přece vyhráli…

K výše uvedenému přidejte podbízivě hloupé filmové komedie vyráběné jak na běžícím páse, odpuzující závislost „národa“ na zábavě v jakékoliv formě, v každém směru podporované tupou podbízivostí politiků bez osobní zodpovědnosti. Je nejvyšší čas se probudit. Idyla skončila. Jako kdyby se všude kolem převalovala hradba černých mraků, ale protože na nás ještě stále svítí slunce, předstíráme, že tady nikdy pršet nebude.

Desítky let nehybný svět doby studené války s přehledným soupeřením dvou supervelmocí, svět bez internetu, sociálních sítí a hybridních válek zmizel v nenávratnu a dnes je už jen těžko pochopitelnou historií.

Zmizelo exkluzivní postavení supervelmocí. Mezinárodní politika po pádu komunismu nenašla zodpovědnost za globalizující se svět a rychle zapomněla i na nejvyšší intelektuální metu dvacátého století – shodu na globální platnosti individuálních lidských práv.

Většina české politiky si toho nevšímá a není dokonce ani schopná si radikální proměny světa všimnout. Nechápe, že to, co se děje na druhé straně zeměkoule, se může bezprostředně dotýkat České republiky. A ještě méně rozumí tomu, že bez aktivního vystupování a spolupráce v rámci Evropské unie nemá sebemenší šanci se bránit.

Čínský náskok

Jako příklad uveďme náskok čínského, státem podporovaného automobilového průmyslu v rozvoji spotřebních elektromobilů levnější třídy. Díky státní podpoře výzkumu, nových technologií a robotizace i přímým státním subvencím a lacinější pracovní síle jsou dnes čínské automobilky schopné vyrábět ve srovnatelné kvalitě až o čtyřicet procent levnější modely než jejich evropští či američtí konkurenti.

Podíl Číny na evropském trhu s elektromobily se tak za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Čína navíc ve stejném období získala velký náskok i v oblasti výroby autobaterií. Hrozí, že evropská výroba levnějších automobilů s elektrickým nebo hybridním pohonem jednoduše zmizí.

Automobilový průmysl je přitom největším průmyslovým odvětvím v České republice a sám vytváří skoro desetinu hrubého domácího produktu (HDP) a dvacet šest procent veškerého českého exportu. Bez společné vyjednávací pozice Evropské unie, která je jako celek pro Čínu nejdůležitějším světovým obchodním partnerem, by osamocený český automobilový průmysl neměl šanci přežít. K takovémuto „detailu“ žádný český „vlastenec“, ohánějící se „národními zájmy“, „diktátem Bruselu“ a „suverenitou“ ani nemukne.

Víra ve vůdce

Ve chvíli, kdy by česká společnost nejvíce potřebovala rozumět svému místu ve světě, stále ještě nemá dostatečně silnou, početnou a respektovanou elitu, která by dokázala klidně a pozitivně vysvětlovat, vzdělávat a inspirovat zbytek společnosti. Příliš nepočetná polistopadová elita české společnosti sama nemá dodnes jasno o základních otázkách státnosti, právního státu a politické kultury.

Naše potíže s evropeizací, což není nic jiného, než pochopení a přijetí rovnoprávné spoluzodpovědnosti za podíl na rozhodování největšího ekonomického a politického subjektu světa, jsou jenom naší chybou.

Je kruciální otázkou, zda ve chvíli nastupující krize v české politice může vzniknout soustředěný konsenzus demokratických sil ke spuštění tvrdé a otevřené informační ofenzivy.

Kdo z ukřičených českých „vlastenců“ vnímá, že Rusko v posledních letech ovládlo Západní Afriku a spolu s ní nejdůležitější cestu pro nelegální migraci z afrického kontinentu do Evropy?

Nebo že to má něco společného s nárůstem pokusů o nelegální migraci z Afghánistánu z Ruska a Běloruska přes polské a finské hranice? S ruskými pokusy militarizovat Arktidu? A týká se nás vůbec nějak agresívní válka Ruska na Ukrajině? Nebo sebedestrukce Republikánské strany ve Spojených státech na spolek podpory jednoho muže?

Svět se proměnil a zapšklé národovectví, požadující sebeizolaci a protežování čehokoliv „našeho“ na úkor kvality i budoucnosti všech, je dnes už jenom jistou cestou ke krachu a zotročení nedemokracií.

Neexistence i pouhá slabost otevřených, trpělivých, důstojných a o právo opřených elit otevírá znejistělému společenství bez sdíleného chápání hodnot, kultury a pravidel demokracie jedinou cestu – k víře ve vůdce a opatrovníka, který „lid“ opět jednou zbaví zodpovědnosti a starostí za vlastní životy.

Ve společenství spotřeby a zábavy za každou cenu jsou hledání a výchova elity a respektu k ní, samozřejmě, velmi obtížné. České společenství si navíc elitu tradičně plete s politiky, tedy pouhými držiteli moci. Elitu společenství však definuje hledání a formování společného hodnotového rámce a historické paměti bez ohledu na momentální moc. Politika, jako vyvažování aktuálních zájmů a vlivů, by se tomu měla dlouhodobě přizpůsobovat.

Je kruciální otázkou, zda ve chvíli nastupující krize v české politice může vzniknout soustředěný konsenzus demokratických sil ke spuštění tvrdé a otevřené informační ofenzivy. Je česká politika vůbec schopná najít minimum shody a definovat, co je český národní zájem?

Varovný příklad ekonomického i politického neúspěchu Brexitu, přijetí nevyhnutelnosti celoevropského řešení migrační krize a konečné pochopení toho, že se z prosté informace stala zbraň hromadného ničení by pro tak potřebnou diskusi byly dobrým začátkem. Otázkou však zůstává, jestli o takovou sebezáchovnou diskusi stojí populistické politické subjekty jako ANO a SPD, oslovující v této kritické chvíli skoro polovinu českých voličů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)