Jan Urban: Ruskem vycvičení žoldnéři operují na Balkáně. Putin jde za svým, Evropa přihlíží
Srbský prezident Alexandar Vučič v červnu oznámil, že v příštích devíti měsících dojde k „drastickému zvýšení stavů armády“. V září vyhlásil nový státní svátek Srbské jednoty. Při té příležitosti prohlásil, že srbská armáda je dnes pětkrát silnější než před několika málo lety a je zcela připravena „kdykoliv bránit zemi i národ“. Proč by nás to mělo zajímat? Protože démon Velkého Srbska už v historii několikrát znamenal válku.
Počet vojenských přehlídek a parád přesáhl všechno, co Jugoslávie zažívala v dobách diktátora Josipa Broze-Tita. Podle světově uznávaných analýz institutu Jane´s Defence Weekly během posledních dvou let i přes obrovské náklady na zvládnutí covidové pandemie Srbsko zdvojnásobilo svůj vojenský rozpočet, který nyní tvoří v Evropě nevídaných 2,6 procenta HDP.
Ozvěna čtyř válek
Nikdo ho přitom neohrožuje a ohrožovat ani nemůže, a už vůbec ne jeho sousedé. Chorvatsko je ekonomicky vázáno na Evropskou unii a nemůže v dohledné době nic riskovat ani kvůli chorvatské menšině v Bosně a Hercegovině. Bosna (BiH), Černá Hora, nebo Kosovo armády prakticky nemají.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Jenomže na scénu se po dvaceti letech opět vrátil démon „Velkého Srbska“. Srbský ministr vnitra Alexandar Vulin už několik měsíců hovoří o nutnosti vytvoření „Srbského světa“ – politického sjednocení všech Srbů pod řízením Bělehradu – tak, aby se „časem nenásilně sjednotili i formálně“. Samozřejmě i s územím, na kterém žijí, minimálně v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Kosovu.
Sklízíme plody appeasementu nacionalistických válečných elit, kterým v roce 1995, výměnou za ukončení války v Bosně, mezinárodní společenství dovolilo legitimizovat jejich mocenské i ekonomické zisky a ponechalo je u moci.
Jako by kvůli tomu v 90. letech neproběhly čtyři válečné konflikty – nejhorší na evropském území od druhé světové války. Jako by je srbští šovinisté, vedení Slobodanem Miloševičem, všechny neprohrály za cenu nezměrných ztrát a utrpení milionů lidí. Jako by Mezinárodní trestní tribunál v Haagu neobvinil Miloševiče ze zločinů proti lidskosti právě a výslovně za prosazování myšlenky Velkého Srbska.
Ruští žoldnéři jako v Gruzii a na Ukrajině
Ještě v roce 2018 Alexandar Vučič tvrdil, že „představa Velkého Srbska je v této chvíli nerealistická vzhledem k rovnováze velmocí“. Co se tedy změnilo? Komentátorka serveru Aljazeera.com Mersiha Gadzo cituje Daniela Serwera, v roce 1995 jednoho z vyjednávačů daytonské mírové smlouvy o ukončení války v Bosně a Hercegovině. Podle něj sice v dohledné době nelze očekávat, že by Srbsko použilo na Balkáně vojenskou sílu, ale Vučič by „uvítal příležitost, aby to mohlo udělat…“ „Srbsko posiluje svoje spojení s Ruskem a Čínou, oslabuje svoje evropské aspirace a soustřeďuje se na Srbský svět,“ prohlásil Serwer.
Podle Reufa Bajroviče, jednoho z ředitelů think-tanku US-Europe Alliance, se Vučič připravuje na možnou změnu mezinárodní situace, například kdyby Spojené státy stáhly svoje vojáky z mise KFOR v Kosovu, nebo kdyby se Rusko rozhodlo na Balkáně pro přímou intervenci. Upozornil také na málo zdůrazňovaný fakt: „Přítomnost Ruskem vycvičených žoldnéřů v Bosně a Černé hoře je integrální součástí srbské regionální vojenské strategie. Je to do puntíku okopírovaný Putinův postup před invazemi do Gruzie a na Ukrajinu.“
Evropská unie došla na rozcestí. Pokud bude tolerovat otevřeně nepřátelskou revoltu států V4, nejenom tolerujících, ale přímo podporujících autoritářské tendence a režimy, rozpadne se. Přijmout Srbsko v jeho dnešní otevřeně proruské a pročínské podobě by znamenalo sebevraždu Unie.
Sklízíme plody appeasementu nacionalistických válečných elit, kterým v roce 1995, výměnou za ukončení války v Bosně, mezinárodní společenství dovolilo legitimizovat jejich mocenské i ekonomické zisky a ponechalo je u moci.
Slepá víra Západu v postupnou demokratizaci a regionální spolupráci s Ruskem dovolila nepotrestané srbské válečné elitě vyprovokovat v roce 1999 poslední válku v Kosovu. Opakoval se jenom stejný scénář. Prohrát čtyři válečné konflikty v jednom desetiletí a nevzít si z toho ponaučení hraničí s nerozumem.
Nepsanou součástí mírových dohod navíc bylo, že žádná z postjugoslávských zemí nebude budovat útočné kapacity svých armád. Nejprve Chorvatsko a pak i Srbsko na to po dvaceti letech jednoduše „zapomněly“. A tak tu po dvaceti letech máme novou státní doktrínu Srbského světa a spolu s ní překotnou militarizaci Srbska. Nebezpečí dalšího balkánského konfliktu skokově narostlo.
EU na osudovém rozcestí
V minulých dnech proběhl ve Slovinsku summit EU s šesti státy západního Balkánu, usilujícími stát se někdy v budoucnu členskými zeměmi EU. Oficiálně se o rizicích a nepřijatelnosti militarizace politiky nemluvilo. Závěrečné komuniké pouze zdůraznilo, že „EU opětovně potvrdila své odhodlání podporovat proces rozšíření a příslušná rozhodnutí přijatá na základě důvěryhodných reforem partnerů, spravedlivých a přesně vymezených podmínek a na základě zásady vlastních zásluh“.
Podpora EU je proto spojena s hmatatelným pokrokem v oblasti právního státu, socioekonomických reforem a dodržování evropských hodnot, pravidel a standardů.
I toto minimum se setkalo s nelibostí zástupců zemí V4, kteří jsou dnes už na každou zmínku o právním státě a evropských hodnotách otevřeně alergičtí. Český premiér Andrej Babiš je dnes považován vedle autoritářského Viktora Orbána za největšího obhájce srbských zájmů. Není divu.
Jeho svěřenské fondy v roce 2019 koupily ziskovou srbskou státní leteckou opravnu JaT Tehnika po intervenci srbské vlády za poloviční cenu. Podobně výhodně nakoupily i část srbského agrobyznysu. Andreje Babiše proto nezajímá, že Srbsko, údajně usilující o členství v Evropské unii, se propadá ve všech mezinárodních průzkumech dodržování lidských práv a standardů právního státu.
Upřímně řečeno, vinu na tom má i sama Evropská komise. Komisařem EU pro sousedství a rozšíření je od prosince 2019 maďarský právník a diplomat Oliver Várhelyi. Je obecně považován za nejslabšího člena komise a stoprocentního vykonavatele příkazů Viktora Orbána. Je velkým fanouškem Alexandara Vučiče a už několikrát byl přistižen při pozměňování dokumentů EU ve prospěch Srbska. V Bruselu se mu přezdívá „Voldemort rozšíření“.
Evropská unie došla na rozcestí. Pokud bude tolerovat otevřeně nepřátelskou revoltu států V4, nejenom tolerujících, ale přímo podporujících autoritářské tendence a režimy, rozpadne se. Přijmout Srbsko v jeho dnešní otevřeně proruské a pročínské podobě by znamenalo sebevraždu Unie, vítězství ruské hybridní strategie – a nejspíš i další válku na Balkáně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
41 komentářů
Urbanovy účelové spekulace, jednostranné podjaté posuzování a dezinterpretace skutečné situace na Balkáně. Ani zmínka o militarizaci politiky EU, o problému okupace Kosova vojsky NATO a diktátu USA a NATO a nakonec i o etnickém čištění Kosova od Nealbánců za dohledu NATO a o odtržení okupovaného Kosova od Srbska.
Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal, účelový spekulatnte. Co to je a jak se konkrétně projevuje „militarizuje EU“? To jak se militarizuje rusácko, vidíme dnes a denně – od přepadení Gruzie, přes přepadení Ukrajiny a okupace jejího území až po rozvracení zemí v Asii a Africe exvojenskými bandity placenými kremlem. Ovšem je dobře, že jsi zmínil problém okupace Krymu rusáckými vojsky a problém etnického čištění Kosova od nesrbů.
… a jak ta „okupace“ na Krymu probíhá ? Je tam obrovská nevůle obyvatelstva Krymu proti okupaci, že tam třeba jsou atentáty proti vládnoucí okupační síle, že občané mají stále SPZ u aut s ukrajinskými údaji, apod.apod. ? Že tam provolávají slávu Banderovi, Šuchevyčovi, atd.?
Perzekuce obyvatel Krymu občanů Ukrajiny ti evidentně není dost, josef. https://www.e15.cz/zahranicni/razie-a-vyslechy-krymsti-tatari-si-stezuji-na-trvajici-pronasledovani-1270712.
Zřejmě si přeješ aby rusáčtí okupanti masově masakrovali ukrajinské civilní obyvatelstvo.
Nevím já – a neví zřejmě ani i celý demokratický svět (včetně Saudské Arábie), jaká perzekuce na Krymu probíhá ? Tam se snad hromadně bouří občané – něco jako Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu ?
Stěžují si islamističtí extrémisté, kvůli kterým (aby se zbavili jejich vlivu) sekularizovaní Tataři (naprostá většina tohoto etnika) hlasovali jak pro odtržení od Ukrajiny (která nebyla s to je před nimi chránit) a připojení k Rusku (kde jsou drženi tvrdě u huby).
Ty toho nevíš víc, josef. To evidentně vyplývá z toho, že neumíš číst. Ovšem nikdy bych do tebe neřekl, že se tak budeš brát za práva muslimů zvlášť vůči tzv. palestinské samozprávě. Vlastně čemu se divím, vždy puťka tvůj guru už v rusácku povolil mnohoženství a šaríju.
Nečekal bych pergille že se tak opřeš do josefa, který tady brání práva palestinských extrémnistů, které zaměňuješ s občanskými právy krymských Tatarů.
Pavle,
bez ohledu na to, kdo má ve sporu o Palestinu pravdu (já bych na tu zemi aplikoval ono Husovo: „Psi rvou se o kost, vezmi jim ji, přestanou.“), důležité je, že odpor proti „ruské okupaci“ vedou islamističtí generálové bez vojska, proto to tam nevypadá jako v té Palestině.
Kdysi jsem stážoval v SSSR. Manželka jednoho ze sovětských kolegů byla Tatarka a byla to docela normální, moderně se oblékající a chovající ženská. Dokážu si představit, že by ji zahnání do „stanu na nožičkách“, bičování za porušení islámského dress code, zákaz chození do zaměstnání atd., co na tom Krymu s laskavou tolerancí ukrajinských multikulturalistů prosazovali a realizovali islámští extrémisté, vadilo natolik, že by dobrovolně a ráda hlasovala pro odchod Krymu z Ukrajiny a jeho spojení se s Ruskem.
Nezatěžuj se svými negativními bláboly a jdi dokázat svou nenávist k Rusku svým aktivním přístupem v boji. Tam konečně uvidíš to, jak opět vzkvétá fašismus. Hurikán
Ano, jak vzkvétá nikoli fašismus nýbrž nacismus je v rusácku skutečně vidět na každém kroku, „negativní blábole“. Tvoje nenávist k západu tě zřejmě motivuje k tomu, toto přenášet i do civilizovaných zemí.
Fašismus je socioekonomicky definovaný fenomén a v EU je řada jevů, které k němu mají blízko, bohužel. Národovectví je jednou z možných reakcí na ohrožení. Rusko se cítí ohroženo a bez ohledu na to, je-li to ohrožení reálné nebo fiktivní, na ně reagují vzepětím národovectví (tak, jak Češi reagovali na protektorát).
Fantasmagorické představy pergillovy představy o „socioekonomických fenoménech“, jsou jako obvykle pro smích. A ano, mnoho obačnů rusácka se cítí ohroženo … rusáckým režimem. Metastázující nacionální socialismus v rusácku je ovšem produkt neukojeného rusáckého miliatrismu obdobně jako tomu bylo v německu třicátých let.
To, že je fašismus jasně socioekonomicky definován (a že zpravidla to, co označují za fašismus „liberální demokraté“ je s touto definicí v rozporu; zatímco liberální demokracie má s touto definicí řadu styčných bodů) je prostě fakt. Z učebnic politické ekonomie, politologie a podobných oborů.
Ruským režimem se cítí být ohroženi především prozápadně orientovaní (a mnohdy západem placení či jinak podporovaní) liberálové a progresivisté, kteří jsou normálnímu Rusovi šumafu.
Už jsem tu vícekrát napsal, že Putinův režim považuji za rozumnou školu demokracie pro ruské občany, jakou pro nás představovala vláda Františka Josefa I, případně i jeho předchůdce Ferdinanda Dobrotivého. Rusko má (respektive do pádu SSSR mělo) nulové demokratické tradice (půlrok mezi únorovou revolucí a VŘSR prakticky žádnou tradici vytvořit nemohl) a bez ní se pouštět do budování demokracie nutně musí vést ke krachu. Což ukázala i Jelcinova vláda a ukázaly to krachy pokusů o zavedení demokracie v řadě jiných států bez demokratické tradice. Rusko mělo kliku s Putinem, řada států „Arabského jara“ dopadla mnohem hůř.
I my bychom patrně dopadli blbě, kdyby se tu v roce 1848 podařilo svrhnout Habsburky a vyhlásit demokratickou republiku. Minimálně by to skončilo děsivým krveprolitím jako něco podobného o cca půl století dříve ve Francii.
Vůdcové těchto a podobných poražených revolucí mají to štěstí, že se nedostali k moci a nebyli s to se totálně zdiskreditovat jako třeba Jakobíni ve Francii.
Srbsko je jen Ruské béčko. Podle mého je to nacionalistický stát s neonacistickou rétorikou svého vedení. Afinita Srbů k Rusku je desetiletí známá, a to že jsou politicky spříznění také. Srbsko nemá v EU co dělat a nemělo by být nikdy její součástí. Děkuji p. Urbanovi za pěkný článek s přesným popisem aktuálního stavu.
Srbsko je hrdý stát, přečtěte si dějiny a potom pochopíte. Za Osmanské nadvlády došlo k vraždění srbských obyvatel a obsazování zabraných území Albánci. Ovšem pro pomatence Vašeho typu pořád patříme na západ, Ne, my bychom neměli patřit nikam. Za komančů jsme lezli do zádele Rusům, nyní zase lezeme do zádele západním zemím. Doporučuji si zajet třeba do Anglie, tam nás středoevropany považují za absolutní odpad, mnohem víc jsou pro ně Pákistánci, Indi atd.
Vycvičení žoldáci ve službách USA pod hlavičkou NATO, operují na celém světě, okupují cizí země, loupí, drancují a vraždí původní obyvatelstvo za potlesku EU.
To, že Srbsko a chorvaté budují armádu, je pochopitelné. Zkušenost s Krvavou Mary je naučila být ve střehu a nevěřit USA.
Jedině Orbán a Babiš byli schopni odolávat „bruselismu,“ teď, po volbách, kdy ve skutečnosti nevyhrála koalice ale Soros, ktrý si přál místo Babiše slabého premiéra. A Fiala tento post zastane spolehlivě.
Teď už nikdo nebude bránit suverenitu Česka a jeho zájmy. Srbsko má právo stát se členem EU, aby svými nacioanalistickými požadavky urychlilo rozpad EU. Ku prospěchu všech evropanů.
A máš tam ještě další pohádky puťkovy babičky? Fantasmagorie o „vycvičených žoldácích“ z toho, že v deliriu zaměňuješ rusácké bandity s Američany. Ovšem s „odolávajícím“ burešem, který reálně v bruselu podepsal vše co před něj předložili, (až po green deal ) jsi vyloženě pro smích.
Američtí žoldáci působili a působí v řadě zemí světa. Mají dosti zásadní podíl jak na válečných zločinech, tak na nenávisti místních obyvatel vůči západním státům.
Nevím čím jsou tvé vlhké sny o “ amerických žoldácích“ způsobeny .. a nechci to vědět. Každopádně platí, že narozdíl od tvých snů je rusácký banditismus na Ukrajině nebo v SAR tvrdou realitou.
…z míst pobytů „amerických žoldáků“ -tak třeba z Německa, se dělaly nálety (humanitární) na býv.Jugoslávii v r.1999, ačkoli je tam nikdo (ty žoldáky) nepozval a ještě jim za to Německo platí…
No do SAR nebo na Ukrajinu rusácké žoldáky opravdu nikdo nepozval, přesto tam vraždí, josef. Srbské vraždění kosovských civilistů bylo díky náletům amerických vojáků proti srbské infrastruktuře naštěstí zastaveno.
Pokud SAR myslíte Sýrii, tak tam je pozvala legitimní vláda. Na Ukrajině zase fungují jako ochránci ruskojazyčnéího obyvatelstva.
Spory a následné události na Ukrajině a taky v bývalé Jugoslávii jasně ukazují, že etnicky čistý stát je optimální řešení, předcházející řadě konfliktů. Díky Benešovi za odsun Němců!
V Iráku působila soukromá armáda z USA, čili žoldáci. Její podíl na válečných zločinech a dalších zločinných aktivitách (vraždy, znásilňování, loupeže atd.) byl nesrovnatelně vyšší v porovnání s armádou jako takovou.
Neznalost nejen v oblasti geografii jsi zde pergile prokázal již mnohokrát. Podávat tedy další důkaz již nemusíš. Když nevíš, tak použij google, prosím tě. Znásilňování a vraždy se děly a ději v režii rusáckých žoldáků třeba právě v SAR, v Sýrii či na Ukrajině, kde se vydávali za separatisty, které musí někdo chránit. Samozřejmě nic není vzdálenějšího pravdě a kdyby to nebylo tak tragické tak by tvoje bláboly na toto téma byly pro smích.
Je mi líto, za mých školních let byla SAR Sjednocená Arabský republika, státní útvar, který již dlouho neexistuje. Tudíž neví, čemu tuto zkratku přidělujete vy.
Běž domu Ivane,čeká tě Nataša.Takový blábol už tady dlouho nebyl Ivane Ivanoviči.
Srbům se nedivím. Bombardovali jim hlavní město a oni jen přihlíželi. Poučili se.
Němci se po první světové také poučili … a následně zvolili hitlera.
Na Srbsko máme experta Jaroslava Foldynu , který je ukrytý u Okamury v SPD. Okamura teď bude v opozici zastupovat paní Maláčovou a Foldyna se bude míchat do zahraničí politiky Česka. Bezstarostné zadlužování našeho státu Babišovou vládou by v důsledku znamenalo, že by si nás koupila Čína jako nějaký zadlužený africký stát a potom nás za něco vyhadlovala s Ruskem. Svůj názor nikomu nenutím. Jen sleduji jak se EU rozpadá viz Maďarsko.
Byl to podraz na voliče ty jejich koalice kdyby volily samostatně tak by vůbec neměly šanci.
Doufám, že si Srbsko co nejdříve vezme zpět co mu bylo ukradeno! A evropské hodnoty s tzv. právním státem si strčte někam!
Nevim proč se smolite do Srbska,to už bylo jednou napadené NATO a proč by se nemělo lip vyzbrojit,proč nepíšete o USA co kde všude něco páchá
– na Bělehrad Honzíku :“)))
Tak, šup, šup, už ať jsi v bělehradě a jako živý štít bráníš další operaci Spojenecká síla.
Kde je ta doba, kdy na Balkáně operovali západem vycvičení žoldáci, např Petr Pavel.
Co je to za nesmysl, že je nikdo neohrožuje? Vždyť Albánci v současnosti okupují šestinu Srbska a je krajně nepravděpodobné, že by se stáhli dobrovolně.
Velmi dobře si pamatuju p.Urbana z TV debaty s jugoslávským velvyslancem ještě z doby před bombardováním Jugoslávie. Agresivně napadal velvyslance kvůli akcím jugoslávské armády v Kosovu. Marně mu velvyslanec vysvětloval, že kosovští teroristé postříleli ze zálohy už 150 jugoslávských policistů a vojáků. Dodneška se propagandista p.Urban své protisrbské animozity nezbavil. Přitom to byl před 2.SV jediný národ, odkud se nám v r. 1938 hlásilo k obraně naší republiky 50.000 dobrovolníků.
Apropo, zkuste zastřelit ze zálohy jednoho jediného policistu či vojáka v USA a k tomu požadovat separaci části území USA. A uvidíte ten rachot, který pak nastane.
Kosovo je historicky srbské území a jeho předání do cizích rukou není srovnatelné ani s Mnichovem, ale se situací, pokud by do pomnichovského záboru spadlo území mezi Prahou a Řípem včetně obou těchto zeměpisných entit.
Pane Urbane,jste si jistý svou pravdou?Jestli se Srbové neobávají svých muslimských sousedů,kterých je na Balkáně kolem 20 mil.Jen v samotném Srbsku je jich přes 200 tis.Mnoho jich odešlo bojovat za Islamský stát a teď se vracejí.Zatím dávají pokoj,zatím.
Tak tohle opravdu vypadá plakání na cizím hrobě. Balkán už je historicky „měkký podbřišek Evropy“, a soužití tamních, silně nacionalistických národů je prakticky neřešitelným problémem – a politici EU, potažmo tedy NATO nejsou ani první, ale ani poslední, kdo si na jejich uklidnění vylámali zuby.
Ovšem, házet tu zodpovědnost na „..otevřeně nepřátelskou revoltu států V4“? , zatímco prý úloha té hodné EU je přece „.. spojena s v oblasti právního státu, socioekonomických reforem a dodržování evropských hodnot, pravidel a standardů“, zní právě v protikladu s oním brutálním nacionalismem dosti naivně, což se zjistilo na konci těch 90.let, když se tam pak nacházely masové hroby..
Spíše tedy, když už se o těch „revoltujících státech V4“ tak píše, tak mi ta současnost v EU připomíná to nadějné, leč právě Západem prohrané dvacetiletí mezi první a druhou světovou válkou.. A když se podíváme na tehdejší historii dnešní V4, tak zjistíme že byly samotné prvními cíly a obětmi fašistické agrese,
Zatímco Západ se mohl, se svou politikou appeasementu: ještě necelý rok naivně kochat nadějí že pro sebe zachránil mír…