Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Prezident Miloš Zeman při udílení vyznamenání ve Vladislavském sále v roce 2019. Vpravo prezidentův poradce Martin Nejedlý, vzadu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Jan Urban: Prezident za hranou. Seznamy agentů může chtít jen blázen nebo zrádce vlasti

KOMENTÁŘ. Vláda, stejně jako všechny parlamentní politické strany, zastoupené ve sněmovním výboru pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, mají už několik týdnů v rukou důkaz o tom, že se prezident Miloš Zeman rozhodl ještě jednou rozvrátit bezpečnostní struktury státu a ovládnout jejich trosky.

Naprosto stejným způsobem Miloš Zeman coby premiér už koncem devadesátých let zničil na doporučení svého kriminálním podsvětím a ruskou vlivovou agenturou motivovaného šéfporadce Miroslava Šloufa vedení všech protikorupčních útvarů policie i zpravodajských služeb. Policie se z této destrukce nevzpamatovala dodnes.

V současnosti, plně kontrolován Šloufem vybranými dědici a svými nikdy neprověřenými hlavními poradci Nejedlým a Mynářem, se pokouší rozvrátit a ovládnout Bezpečnostní informační službu. Jeho požadavek, aby mu zpravodajská služba předala jmenovité seznamy ruských zpravodajců na českém území, spolu s jejich českými kontakty a rozkrytím jejich operací, je otevřeně nezákonný a představuje přímé ohrožení bezpečnosti státu.

Blázen, nebo zrádce?

Zákon č.153/1994 Sb. o zpravodajských službách ČR v §8(3) „natvrdo“ uvádí: „Zpravodajské služby předávají státním orgánům a policejním orgánům informace o zjištěních, která náleží do oboru jejich působnosti; to neplatí, jestliže by poskytnutí ohrozilo důležitý zájem sledovaný příslušnou zpravodajskou službou.“ Dokáže si vůbec někdo představit důležitější zájem zpravodajské služby než utajení rozsahu a zdrojů zpravodajských informací? Jmenovité seznamy agentů může chtít od jakékoliv zpravodajské služby jen nesvéprávný blázen, nebo zrádce vlasti.

 

 

Kdyby to nebyla tragédie, destruující důvěryhodnost státu na mnoho let, určitě by šlo o povedenou, rozverně přihlouplou komedii na úrovni českého filmu „Pytlákova schovanka“. Představa prezidenta členské země Evropské unie a Severoatlantické aliance, jehož nejbližší poradce (Nejedlý) nemůže doložit, co po celá devadesátá léta dělal v Rusku, jeho mnohamilionové dluhy zaplatila ruská polostátní firma Lukoil a nosí (nebo ještě vloni nosil) fotografii ruského prezidenta Putina v černých brýlích na krytu svého mobilního telefonu, je opravdu jako vystřižená ze špatné komedie. Nemluvě o kancléři Mynářovi, který se po letech marných pokusů raději přestal snažit o získání bezpečnostní prověrky.

Jedinou možnou reakcí na tuto bezprecedentní krizi je zproštění Miloše Zemana jeho úřadu pro opakovaně prokazovanou a stupňující se nezpůsobilost vykonávat funkci prezidenta republiky.

Ústavní článek 66

Ústava České republiky přesně definuje cestu, jak takto výjimečného kroku dosáhnout. Jde samozřejmě o velezradu, jak ji má na mysli Ústava. Současně je zřejmé, že poslepovaná vládní většina s podporou komunistů nedovolí Senátu a Sněmovně dospět k třípětinové shodě na podání žaloby Ústavnímu soudu.

Jednání Miloše Zemana však už dávno demonstruje něco jiného, a to nezpůsobilost k výkonu jeho funkce. Je lhostejné, zda k ní dospěl z důvodů zdravotních či jiných. Ústava je v tomto bodu záměrně zcela obecná. Dotyčný je nezpůsobilý k výkonu funkce prezidenta republiky, je-li touto republikou „demokratický a právní stát“, založený na respektu k lidským právům.

Soustavné uzurpování exekutivní moci za hranice Ústavy, mocenské manipulace, vzpírání se rozsudkům soudní moci a faktická agenturní činnost ve prospěch diktátorských režimů jsou veřejně známými a nepopiratelnými fakty.

Je proto správné aktivovat čl. 66 Ústavy České republiky. Návrh na projednání návrhu v obou komorách může vznést kterýkoliv poslanec nebo senátor. Na jeho přijetí stačí pouze nadpoloviční většina přítomných poslanců a senátorů. Účinnost usnesení začíná okamžikem jeho přijetí v obou komorách Parlamentu ČR. Prezident, kterému by takto Parlament „pozastavil výkon funkce“, by od této chvíle nesměl vést jakákoliv jednání a činit rozhodnutí. Ústava mu dává ještě možnost odvolání k Ústavnímu soudu, který ho musí přednostně projednat v plénu.

Usnesení a jeho odůvodnění musí být v obou komorách parlamentu identické. V aktuálním případě by mohlo, například, jít o „hrozící nebo pokračující jednání prezidenta republiky, které by mohlo znamenat velezradu nebo hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, jemuž by nebylo možné zamezit jiným způsobem – například zneužívání přístupu k utajovaným informacím a jejich předávání osobám, jejichž činnost směřuje proti ústavnímu zřízení České republiky“.

Nemocný stařec a cizí moc

Dnešní situace se vymyká všemu, co platí pro demokratické politické systémy. Nemocný stařec, který se bez pomoci nedokáže už ani posadit na židli, ve svojí záštiplnosti a chorobné pomstychtivosti ohrožuje stát, kterému složil tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Miloš Zeman, který fakticky slouží zájmům cizí moci, který se odmítá řídit Ústavou a dalšími zákony, by neměl mít další možnost ohrožovat stát.

Dnešní česká politika ale nemá dost charakteru ani síly, aby se zabývala principy demokracie a státnosti. Vládní koalice je příliš zaměstnána každodenní protipandemickou agendou, stejně jako skandály svého premiéra. Rozdrobená a zčásti bezcharakterní opozice kšeftuje s premiérem svoje parciální zájmy a na prezidentovy eskapády nemá chuť ani čas reagovat. A přitom by to bylo tak jednoduché…

Nikdo ale nesejme z parlamentu odpovědnost za ohrožení integrity státu jakýmkoliv ústavním delikventem. Parlament jednat musí. I v této věci složí účet u voleb. V případě jeho nečinnosti ovšem může být v září 2021 už pozdě.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

66 komentářů

 1. Tondach napsal:

  …blázen nebo vlastizrádce? Obojí na Zemana pasuje!

  • jak to, že z BIS unikla informace? napsal:

   podle mne je skandální ne to, že Zeman žádal nějak konkrétně doložit bláboly Koudelky, ale to, že informace o jeho požadavku -jaký přesně byl dodnes nevíme- z prostředí BIS téměř okamžitě unikla do médií. Podle mne tam je v režimu utajení….

   • Tondach napsal:

    Už to „bláboly Koudelky“ ukazuje, že nemá cenu na vás vůbec reagovat!

    • josef napsal:

     Co nastoupil Koudelka do funkce tak každoroční zprávy BIS jsou jen o nebezpečí z Ruska a z Číny. Je to jako kolovrátek a pokaždé je halasně vytrubováno pouze toto. Ale že se nám jaksi vytratila výroba zdravotnických potřeb (teď třeba k covidu) do Číny, o tom Koudelka mlčel. Mlčel, mlčí, a bude mlčet když nám Čína přestane odebírat odpadový papír a plasty – to už se několikrát stalo a nevěděli jsme kudy kam (zda-li pak tam touto cestou zasíláme materiály pro disidenty ?) . Měl by alespoň hledat cesty kam tyto „komodity“ vyvážet na demokratický západ, abychom tu Čínu furt neživili, když je BIS tak proti ní. Zrovna dnes je psáno v tisku, že je nedostatek lodních kontejnerů na převoz zboží z Číny do světa – a BIS zase mlčí, že je to nebezpečí když Čína vyrábí pro celý svět… Měl by si prostě sednout spolu s Fischerem, Vystrčilem, Bartoškem, apod. a něco vymyslet, aby to nebylo všechno takové jalové…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Prezident žádal o jména ruských agentů, nikoliv o jména pracovníků BIS. To může způsobit komplikace a poškodit pouze zájmy Ruska, které by muselo stáhnout své odhalené agenty, a to ještě jen v tom případě, že by prezident ten seznam prostřednictvím médií pustil do světa.

   • Tondach napsal:

    No vždyť právě o to jde, aby se rusáci dozvěděli o kom už BIS ví a o kom ještě ne! To nepoškozuje zájmy Ruska, tím jim Zeman poslouží!

 2. nemec napsal:

  Podle mne státní převrat , který začal Šlachta přepadením Uřadu vlády se Zeman pokouší dokončit. Možná o tom hoviřil i Babiš v USA u Trumpa. Je to stejná trojka.

 3. Admirál napsal:

  Ano, je zde velké riziko, že BIS bude muset shánět Pepky Vyskoč, aby měla dost nebezpečných ruských agentů. A ukáže se, že BIS je firma na výrobu strašáků, že tím vstupuje buď z vlastní nebo cizí vůle do politiky a dělá propagandu.

  • Martin napsal:

   děkujeme za strojový překlad nějakého bota. i obsah jasně ukazuje na dezinformaci

 4. Seznamy agentů může chtít jen blázen nebo zrádce vlasti. napsal:

  Skvělý článek! S autorovými názory se 100% ztotožňuji…

 5. Admirál napsal:

  Pokud v seznamu ruských agentů požadovaných Zemanem nebude Zemanovo jmeno, nebude moci být Zeman oznacovan panem Urbanem „našimi“ médii za ruského špiona 😀

  Druhá možnost je, že je Koudelka ruský agent a schválně nebere obvinění ze strany pana Urbana a demokratické opozice vážně.

  • Pavel napsal:

   Koudelka má splněno. První tři jména v seznamu jsou jasná, zeman, mynář, nejedlý.

   • skeptik napsal:

    Do onoho seznamu by bylo možné dopsat i další jména: Václav Klaus starší i mladší, Filip a Okamura.

    • skeptik napsal:

     Zapomněl jsem například ještě i na Vladimíra Dlouhého.

 6. Je třeba zbavit Zemana funkce napsal:

  Ano, je už dávno čas tohoto škůdce zbavit jeho moci. Je ostudou občanů ČR.
  Na druhé straně si ale myslím, že ještě větší ostudou občanů byla jeho volba. Tam leží prapůvod problému. Vinen je tedy v nemenší míře jeho volič.

  • A. S. Pergill napsal:

   Nic lepšího v tom výběru nebylo.

   • skeptik napsal:

    Ani ten spící děda, který proti Zemanovi kandidoval v první volbě, by nebyl takovou tragédií, jako Zeman. Příspěvek nad tím vaším vystihl problém zcela přesně. Zeman je problémem, jeho voliči jsou problémem ještě větším.

 7. Petr Kaminsky napsal:

  1) Poupravil bych to – blazen a vlastizradce k tomu. 2) Dokud bude ve snemovne 78 Babisu, nezmeni se vubec nic. A cilem Emana a Babise je, aby ten pocet byl jeste vyssi, aby si mohli s CR delat, co budou chtit. 3) Vladni koalice neni zamestnana pandemii ani problemy Babise. Jen uspesne predstira cinnost. 4) Jeste k tomu slibu – Eman vlastne formalne tu prisahu neslozil. Pokud se dobre pamatuju, nedrzel ruku na Ustave. Stech z toho byl tak vykolejeny, ze se tomu ani nepokusil zabranit.

 8. virus napsal:

  Jaká vlastizrada , Rusové jistě své agenty u nás znají , BIS a její páníčkové ze západu také , tak o co se jedná ? Prezident prostě chce vědět , jak na tom naše republika je !

  • Jaroslav napsal:

   Přesné! Po 89. všechny rozkryli a prodali. Pokud by to byla opravdu tajná služba, veřejnost by neznala jména vedení, ani dalších zaměstnanců. Jen pár lidí k tomu určených. Činnost a výsledky BIS si nedovedu vůbec představit. Jestli někoho naverbovali, musí to stát těžké peníze. Agent si nemůže být ničím jistý stran svého chlebodárce. Odejde Franta a přijde Pepek, a co se bude dít pak? Když šéf řeší veřejně své povýšení na generála? A prezident ho zkouší. Tak už mu ho dejte, ať se může věnovat své práci a voda se zavře! Takových generálů máme, 1 navíc nic už moc nezkazí.

  • Tondach napsal:

   Když chce vědět, jak na tom republika je, tak proč chce jen rusáky? A navíc takhle blbě veřejně?

  • Tondach napsal:

   Rusové netuší o kom z jejich agentů BIS ví a o kom ještě ne! A Zeman jim ochotně poslouží a to JE vlastizrada!

  • virus, admirál napsal:

   Nemusí chodit daleko, ať se zeptá svých ,,rádců,, podobných ve filmu
   Pyšná princezna. N,O,M.

 9. neruda napsal:

  president má vědět všechno, i to co upekl čučkař Koudelka!

  • redbooll napsal:

   Pokud by to byl prezident který si váží toho že byl zvolený a ctí zákony a přísahu kterou složil tak by možná mohl vědět všechno….bohužel u nás máme místo prezidenta jen Zemana

 10. jiří napsal:

  Seznamy agentů chce ten , který chce zjistit jestli kromě jiných , jsou u nás i ruští.

 11. vrstevník pana Zemana napsal:

  „Je to velká bída, když člověk (zde orvní, přímo volený prezident ČR) nemá dost ducha, aby dobře mluvil, ani dost soudnosti, aby mlčel.“ (Jean de La Bruyére – 1645-1696)

 12. Naše budoucnost. napsal:

  Tato kreatura na hradě ,plus jeho vodiči je i naše chyba .Hodně lidí uvěřilo jeho lžím .Kde se bere jeho nenávist .Slouží zlu! Nebo už není svéprávný a je řízen .Prezident jako kolaborant. Co se u nás děje. Jsme opravdu takoví slaboši?

  • jak to, že z BIS unikla informace? napsal:

   to myslíte vážně, že národ rozděluje prezidentova nenávist? není to spíše nenávist některých k prezidentovi?

 13. Vrchní velitel branné moci napsal:

  Osobně si myslím, že prezidentovi ani nejde o jména agentů, nebo akce. Chce si pouze ověřit nakolik je BIS zatažena podřízenosti CIA. Nezapoměňte, že šéf BIA je hrdým nositelem vyznamenání cizí zpravodajské služby, která zorganizovala řadu krvavých převratů. Viz Chile, atd. Události v Česku svědčí o tom, že pravici a Američanům tato vláda nevyhovuje a proto je třeba vytvořit podmínky pro výměnu vlády. Parlamentní cestou to nepůjde, takže se najde cesta jiná.

  • Jaroslav napsal:

   Řekl bych, že jste trefil hřebíček na hlavičku. Tak jak se chová pan plukovník, tak se profík v této branži nechová zcela jistě! Že šéfuje takovému podniku, by neměla vědět ani jeho manželka. Víc netřeba snad dodávat. Jaký je to asi podnik a jaké jsou jeho výsledky pro náš stát. Jsem rád, že to nevím. Znemožní se sám, jak to tak vypadá. Na druhou stranu je mi jasné, že prezident to ví až moc dobře.

  • Lira napsal:

   Tato vláda předevšém nev\hovuje této zemi. Táhne do čím dál většího marasmu.

  • Jan Bárta napsal:

   Já bych si tou vaší výhrou ve volbách zase nebyl tak jistý. Lidem to dochází, sice pomalu (jsme s v Čechách), ale jistě, nejsou až tak hloupí. Vaše umělá mlha, že dění v Česku řídí USA, na někoho může zabrat – ale to nevyjde, milý pane, když všichni vidí, jak se nás pokoušejí řídit agenti Ruské federace.

 14. Pryč s lumpy z hradu!!! napsal:

  Prezident je absolutní riziko pokud zůstane ve své funkci.Dále, celou tu bandu z hradu, Nejedlého, Ovčáčka a kancléře Mlynáře zavřít a sebrat jim veškérý majetek pokud nepředloží doklady jak jej získali. Možná je těch lumpů více ale tyto jsou nejznámější a nejdrzejší co si myslí že na ně nikdo nemá.

 15. Jan Bárta napsal:

  Zdá se mi to být prosté. Na hrubý pytel hrubá záplata; parlament zakáže řediteli BIS splnit prezidentův požadavek s odvoláním na nebezpečí ohrožení bezpečnosti státu. Nebo pan plukovník Koudelka, zřejmě statečný muž, napíše kanceláři prezidenta, že nic neposkytne. A tečka. A my ostatní si v roce 2022 dáme pozor, abychom si zase nenasadili veš do kožichu (ideál, tedy zrušení nesmyslu přímé volby, by se ostatně taky mohl zkusit. Jenže napřed musíme vyměnit partaje ve Sněmovně). Čeká nás hodně práce, milí spoluobčané.

  • petrph napsal:

   No přesněji, řečeno, ani ten hrubý pytel, ale obyčejné, zcela korektní jednání podle předpisu. Dokonce ani že „.. pan plukovník Koudelka, zřejmě statečný muž, napíše kanceláři prezidenta, že nic neposkytne“ (budoucí čas), leč už to měl udělat, i bez toho čekání na „potvrzení sněmovnou“ a mediálního bulváru.
   Ono totiž, jestli chce být BIS opravdu nezávislá, tak se nemůže zaštiťovat názory politiků, ani pro, ani proti..

   • Tondach napsal:

    Ono totiž, jestli chce být BIS opravdu nezávislá, tak se nemůže řídit nápady senilního a psychicky nemocného starce …. který zase, chce-li mít nezávislou BIS, tak o ní nesmí veřejně blábolit nesmysl v televizi!

    • Pavel Liška napsal:

     Nezávislá BIS ?! To je nonsens. BIS se zodpovídá vládě a těm, kdo ji ze zákona mohou úkolovat. Kdyby byla nezávislá, tak si může Koudelka dělat co se mu zlíbí. Třeba odposlouchávat paní Merkel, anebo svoji manželku. Pořadí důležitosti ponechme na něm. To ale neznamená, že by měl vykonat úkoly, které jsou mimo zákon. Jako např. dodávat jména ruských špiónů anebo hlášení, co právě dělá paní Nečasová…. Tady má prostě říct jasně : “ Omlouvám se, ale tímto bych překročil zákon a své pravomoci. Tohle dělat nebudu.“ No, ale Koudelka je evidentně přizdisráč a schovává se za parlamentní komisi a ještě naskakuje na Zemanovy politické hry .

     • skeptik napsal:

      Vidím Pavle Liško, že by se se na tom seznamu ruských agentů pro Zemana vaše jméno skvěle vyjímalo.

     • Pavel Liška napsal:

      Pro skeptik : a v čem spatřujete můj proruský postoj skeptiku? Vždyť jasně píšu, že se má Koudelka na Zemana zvysoka vy.. kašlat. Viz i můj komentář níže. Vaše argumentační schopnosti se limitně blíží k nule. Kritické myšlení a vlastně i myšlení obecně Vám zjevně dělá stále potíže. Omlouvám se.

     • skeptik napsal:

      Neomlouvejte se Pavle Liško. Právě od vás je jakákoliv omluva vůči mně pouze pokrytectvím. Přečetl jsem v minulosti už mnoho vašich příspěvků, ve kterých jste se více než dostatečně odhalil. Na to, abych si z vašich postojů učinil svůj názor na vás by mi mé kritické myšlení plně postačovalo, i kdyby se blížilo k jakémukoliv číslu.

     • Pavel Liška napsal:

      Pro skeptik : pro Vás je vrcholem kritického myšlení rovnice : odpůrce současné EU = ruský agent. Co tak se opravdu zamyslet, naslouchat názorům jiných a vymanit se že své myšlenkové smyčky? Ale to bych od Vás asi chtěl příliš…

     • skeptik napsal:

      Mnohokrát jste v minulosti Pavle Liško ukázal, že váš vrchol kritického myšlení dosahuje stejné výše, jako ono kritické myšlení ruské. Podle vás to bude nejspíše jen shoda náhod, že? A reagoval jsem na váš příspěvek ohledně pana Koudelky a BIS. O EU jste v něm nenapsal ani jedno slovo. Já ve svém příspěvku statně také ne. Máte problém udržet téma. Odborníci tento jev uvádějí jako jeden z příznaků schizofrenie.

 16. petrph napsal:

  To se opravdu musím smutně zasmát. Přitom pan Zeman udělal jenom to, co dělají novináři prakticky denně, totiž že požádal státní instituci o informace, které tato označila za utajované a nevydala (nevydá) mu je .Podotýkám, v tomto i řadě dalších případů třeba i oprávněně)
  Ale kdyby snad měli každého novináře za i jen takový požadavek vyhodit z redakce – jak se zde navrhuje v případě pana prezidenta Zemana, to by bylo teprve křiku a pláče…

  Ještě jinak řečeno, on je jistě pan prezident Zeman silná a kontroverzní osobnost, a proto je jistě dobře, že ostatní státní instituce využívají své nezávislé pravomoci (a vlastně i povinnosti ze zákona) a vždy mu nevyhoví nad rámec zákona (a svých předpisů a zásad), ale to je tak všechno. Nedělejme z každého projevu pana Zemana (a řady dalších politiků) příležitost k českému Majdanu, to by se fakt nemuselo vyplatit, jak je právě na příkladu Ukrajiny vidět..

  • Tondach napsal:

   Mezi novinářem a prezidentem je setsakra velký rozdíl a to, co je pro novináře práce, prostě není u prezidenta dovoleno!

 17. Sylva Šauerová napsal:

  Pokud je mi známo (z otevřených inf. zdrojů), jste první, pane Urbane, kdo si vůbec všiml § 8, dost. 3. To je dost otřesná vizitka našich politiků i komentátorů.

  • Admirál napsal:

   Zdravím Vás,

   Mají problém. BIS bude muset shánět Pepky Vyskoč, aby měla dost nebezpečných ruských agentů. A ukáže se, že BIS je firma na výrobu strašáků, že tím vstupuje buď z vlastní nebo cizí vůle do politiky a dělá propagandu.

   • Volný1 napsal:

    Je zajímavé, že všichni nadávají Zemanovi, ale ty počty těch agentů je nezajímají. To je všem jedno? Stačí že tu jsou a basta. To si je Koudelka hýčká? Každý profláknutý agent přeci končí. Odhalení cizího agenta není vlastizrada a ohrožení národní bezpečnosti. Co ti demokratičtí, hodní, západní agenti? Ti nám asi neškodí. Ti zde asi rejdí se souhlasem BIS, protože má smlouvu s CIA? Nebo o nich Koudelka neví, či je dokonce kryje? To je potom špatná práce a dokonce vlastizrada. Všechno je to jenom, „jedna paní povídala“ a to mi nestačí. USA i Rusko, Francie a další, klidně zveřejní počet vyhoštěných agentů a je to v pohodě. Kdyby BISka vydala jednoduchou zprávu, že odhalila a vyhostila tolik a tolik agentů z Ruska,Číny, USA, Německa a dalších zemí, tak by každý její práci zatleskal a byla by důvěryhodná. Možná si celou kauzu Koudelka vyrobil a zveřejnil, aby získal podporu od těch senátních mrtvol do dalšího funkčního období. Bohužel, v této zemi se nedá pomalu ničemu věřit.

    • skeptik napsal:

     Kdybyste si Volný1 alespoň přečetl něco seriózního o práci agentů a špionů, nemohl byste ze sebe vypouštět podobné bludy.

   • Tondach napsal:

    Vy jste z BIS? Ne? Tak jak to víte?

   • Sylva Šauerová napsal:

    Mýlíte se. Pokud úkol zadaný BIS nese znaky odst. 3 (viz výše), nezbývá než odpovědět zadavateli úkolu adekvátně tomuto ustanovení zákona. Nevidím v tom žádný problém.

   • Pavel napsal:

    BIS nemusí shánět nic. Jediné v co hradní čučkař může doufat, je naplnění vlastní plíny.

  • petrph napsal:

   Naštěstí tomu tak není. Jasně, politici ani komentátoři tento zákon a par. sice nyní v médích neuvádějí, ale všichni (pokud ho i neznají), vycházejí z toho že musí existovat.
   Protože, ani plukovník tajné služby si nemůže sám od sebe rozhodovat co je tajné a co nikomu neřekne (to by byl pěkný renonc) , ale i on to má stanovené předen zákonem.
   Nicméně ono jde přeci o něco jiného, co by asi pan Urban rád viděl. Totiž určitě tam nikde nestojí „samotná, oficiálně podaná žádost o takové informace je protistátní a trestná..“:)) Což by bylo teprve průšvih, protože teprve to to by se pak dalo používat nejen proti prezidentovi, ale třeba i proti novinářům

 18. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Co brání, šéfovi BIS, aby se v odpovědi odkázal na zmíněný zákon č.153/1994 Sb. o zpravodajských službách ČR, kde se v § 8, odst. (3) uvádí: „Zpravodajské služby předávají státním orgánům a policejním orgánům informace o zjištěních, která náleží do oboru jejich působnosti; to neplatí, jestliže by poskytnutí ohrozilo důležitý zájem sledovaný příslušnou zpravodajskou službou.“, místo aby dopustil, zřejmě záměrně, že informace o podivné žádosti prezidenta, případně prezidentské kanceláře, se propírá v médiích?
  Nesvědčí tento případ o jisté neprofesionalitě šéfa a možná i BIS jako celku?
  Je zde ještě jedno vysvětlení, zda nejde o pokus prezidenta opětovně diskreditovat šéfa BIS, kdyby takové, právem utajované informace, byly prezidentovi poskytnuty. Precedens by tady byl, míním kauzu „ricin pro Koláře“, která na věrohodnosti službě rozhodně nepřidala, i když nepocházela od prezidenta.

 19. Pavel Liška napsal:

  No tak Zeman si hraje a provokuje. To je to jediné co mu ještě zbývá. Je to zapšklý, nesoudný misantrop. Testuje, co si může dovolit a baví se tím, jak se všichni rozčilují.
  Už jen to jediné mu na tom světě zbývá. Samozřejmě, že svým úkolem nic neporušil. Žádat může o co chce, ale vyhověno mu být nemusí. Koudelka ho má poslat patřičně jasně do …… a dál si toho nevšímat. Stejně tak to mají udělat všichni ostatní. Nekomentovat. Nerozmazávat. Mlčet. Ignorovat ! Tím by totiž MZ dostali. Ale když ono to je tak těžké, že …. Ani pan Urban a HP neodolali. Přesně tohle MZ chtěl a pořád mu na to všichni skáčou. Nechápu….

 20. Lira napsal:

  Proč u nás mají rusáci 140 zaměstnanců na ambasádě.
  Nepamatujete si, kolik už bylo ruských špionů vypovězeno?

  • josef napsal:

   To už takhle dohodl Havel s demokratem Jelcinem… A když to dohodl Havel tak je to svaté (a tehdy ani Kocáb neprotestoval)…

   • skeptik napsal:

    Dohodl-li Havel něco s Jelcinem, pak se to týkalo počtu diplomatů. Havel zcela určitě nedohodl s Jelcinem počet ruských špionů, kteří místo diplomatů na ruské ambasádě začali působit. Nebo snad vy o nějaké dohodě Havla s Jelcinem určující počet ruských špionů v České republice víte? Pak tedy sem s ní.

 21. redbooll napsal:

  Jak začít…..stařec ….vím že každý bude jednou starý …ale stařec který nerozhoduje sám za sebe natož aby zastupoval a reprezentoval zemi (jakoukoliv) jako její prezident … naopak zneužíval této funkce …. zapomněl na přísahu a slib který dal lidem této země by měl sám od sebe rezignovat. Bohužel on to ale nikdy neudělá a ještě větší bohužel proto že ani naši poslanci a senátoři nemají dostatek síly na to ho ho zbavit úřadu i když teď k tomu mají dostatek důvodů. Kam jsme se to dostali ???

 22. redbooll napsal:

  Pokud by to byl prezident který si váží toho že byl zvolený a ctí zákony a přísahu kterou složil tak by možná mohl vědět všechno….bohužel u nás máme místo prezidenta jen Zemana

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A koho byste si tak jako prezidenta představoval? Víte o někom, kdo by Vám a dalším víc než 50% voličů vyhovoval a chtěl při tom kandidovat?

   • skeptik napsal:

    To, že vy si Oskare (hanáku z Hané) jako prezidenta nikoho jiného představit nedovedete ještě neznamená, že jiní lidé si nejsou schopni někoho jiného jako prezidenta představit. Vám nejspíše taková představivost prostě chybí.

 23. Jednoduché řešení celého problému napsal:

  Vždyť je řešení jednoduchý. Tak ať mu BIS dá „seznam“ na kterým bude jen jediné jméno a to „Miloš Zeman“. A prasidentův rozkaz bude splněn.

 24. A. S. Pergill napsal:

  BIS je ze zákona podřízena exekutivě a president na tyto informace právo má. Pokud by je předal osobám bez bezpečnostní prověrky, tak by se sám vystavil možnosti postihu. Druhou věcí je, že BIS, zcela bez jakékoli opory v zákonech, skládá „výroční zprávy“, které jsou jen neomarxistická slohová cvičení na téma „pravicové nebezpečí“ nulového informačního významu (už proto, že demokracii u nás ohrožuje především levice).

  • skeptik napsal:

   Asi by jste měl každoroční zprávy BIS číst pečlivěji Pergille. A pokud toho nejste schopen, tak se k nim nevyjadřujte.

Přidávání komentářů není povoleno