Ilustrační foto z demonstrace Česko proti strachu, Praha, říjen 2022. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Nacionalismus a populismus se tváří jako program. Ale končí konfliktem či válkou

Napsal/a Jan Urban 12. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Na jaře příštího roku proběhnou ve všech členských zemích Evropské unie volby do Evropského parlamentu. Přesný termín ještě není znám, ale v České republice už teď narůstá nervozita uvnitř tvrdého jádra Občanské demokratické strany – a v reakci na to i v celé vládní koalici. Nikdy totiž asi nešlo o víc.

Frakce tradičních euroskeptiků a stejně tradičních oportunistů uvnitř ODS jsou přesvědčeny, že válka na Ukrajině otevřela prostor pro posilování pozic národních států v Evropské unii.

Jan Zahradil a Alexandr Vondra, tedy nejtvrdší kritici EU v ODS, to chápou jako možnost výrazného posílení svého vlivu na domácí politiku, ale především na tuzemskou politiku zahraniční.

Ekonomická krize pak podle jejich náhledu obnovuje šance na prosazení starých idejí na likvidaci malých politických stran a pohodlné vládnutí dvou nejsilnějších subjektů formou velké koalice nebo v ODS tak vzpomínané „opoziční smlouvy“.

Auto, které nemá brzdy

Tvrdé jádro ODS je – jak se zdá – přesvědčeno, že „jede na vítězné vlně“. Podle těchto hlasů by se k otevřeně protibruselským tendencím Varšavy a Budapešti mělo už po letošních volbách přidat Slovensko, které by mohla ovládnout radikálně populistická strana SMER Roberta Fica.

Nacionalistický populismus je vůbec tím nejriskantnějším politickým programem, který si lze představit. Připomíná auto, kterému jeho trochu šílený tvůrce zapomněl namontovat brzdy – neumí a ani nemůže ubírat plyn, natož brzdit.

Jeho levičáctví ideologické „pravici“ ODS vůbec nevadí, důležitější je pro ni možnost společného „odporu proti Bruselu“. O podzimním vítězství populistické a antibruselské polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost nemají pochyby.

Příští rok lze navíc v rakouských parlamentních volbách s velkou pravděpodobností očekávat posílení populistické pravicové strany Svobodných (FPÖ) a podobně doufá v nárůst preferencí i německá nacionalistická strana Alternativa pro Německo (AfD) jen o rok později.

Posílení populistických a euroskeptických tendencí ve střední Evropě by podle českých euroskeptiků mělo povzbudit podobně smýšlející strany v Itálii a – především – ve Francii.

Koneckonců i český premiér Petr Fiala, sám až doposud podstatně liberálnější než bruselští „jestřábi“ v ODS, prosazuje trojstrannou spolupráci České republiky, Polska a Itálie jako států s „ideově spřízněnými vládami“. Přitom jediné, co tuto nesvatou alianci spojuje, je odpor k evropské spolupráci a jejím institucím.

Nacionalistický populismus je vůbec tím nejriskantnějším politickým programem, který si lze představit. Připomíná auto, kterému jeho trochu šílený tvůrce zapomněl namontovat brzdy – neumí a ani nemůže ubírat plyn, natož brzdit.

V normálním světě vždy skončí konfliktem nebo dokonce válkou. Orbánovo Maďarsko sní o velkých Uhrách, což pro slovenské populisty představuje hrozbu vyhlášení i územních nároků. Maďarsko navíc podporuje Putinův šílený sen o velké Rusi, což Polsko považuje za ohrožení vlastní existence.

Marine Le Penová ve Francii sice momentálně přitlumila svoji podporu ruské diktatury, ale stále koketuje s myšlenkou vystoupení Francie z NATO.

Alexandr Vondra sice Alianci stoprocentně podporuje, ale brání Polsko i Maďarsko před kritikou Evropské komise či parlamentu za nedodržování oběma státy podepsaných smluv a pravidel.

Hájit zájem Číny, o které ředitel BIS říká, „že bezpečnostní rizika pro ČR pocházející z Číny jsou záludnější a mnohdy hůře zjistitelná než rizika pocházející třeba z Ruské federace“, je až úsměvné.

Ze všech těchto důvodů budou přicházející eurovolby tak důležité. ODS, Piráti a lidovci v těch minulých kandidovali samostatně. STAN a TOP 09 pro tuto příležitost vytvořili koalici. Jenže eurovolby v příštím roce proběhnou ve zcela jiné geopolitické a ekonomické situaci.

Hájit zájmy totalitní Číny

Nastoluje to zásadní otázku, zda strany vládní koalice SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, budou chtít postavit společnou kandidátku, nebo riskovat slovy europoslance Jiřího Pospíšila „oslabení značky“.

Podle něj by tyto tři strany měly vytvořit společný evropský program, jinak půjde každá sama za sebe. Společná kandidátka je ale pro euroskeptické „jestřáby“ z ODS, kteří už dnes spřádají plány na obsazení významných funkcí v, jak doufají, posílených pravicových frakcích europarlamentu, naprosto nepřijatelná.

A tak si „tradicionalisté“ v ODS celý rok před volbami do europarlamentu začali budovat pozice na domácí scéně. Jan Zahradil útočí na kolegy z vládní koalice dlouhodobě, ale v poslední době notně přitvrdil. K zatím poslednímu ataku zneužil cestu předsedkyně sněmovny Pekarové-Adamové na Tchaj-wan.

Místo toho, aby se snažil odpoutat pozornost od svých dlouhodobých nestandardních vztahů s komunistickou Čínou, nebo aby si zjistil, zda návštěva české delegace na Tchaj-wanu náhodou nebyla předem koordinována se spojenci, udělal si jen ostudu.

Hájit zájem Číny, o které ředitel BIS ve stejné době prohlásil, „že bezpečnostní rizika pro ČR pocházející z Číny jsou záludnější a mnohdy hůře zjistitelná než rizika pocházející třeba z Ruské federace“, je až úsměvné.

Pro upoutání pozornosti a lákání voličů se ovšem hodí i výkřiky na sociálních sítích v podstatě na jakékoliv v médiích propírané téma.

K veřejnosti opět začaly promlouvat i téměř zapomenuté politické tváře z počátku devadesátých let, jako je Milan Knížák či „stálice“ Václav Klaus.

Živo je i mezi tradičními zákulisními koalicemi krajských kmotrů. Šedé eminence ODS, jako jsou předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba nebo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, zatím takticky zůstávají za scénou.

Evropské volby v roce 2024 rozhodnou o mnohém a sledovat nervozitu v nejsilnějším českém politickém zastoupení v Evropském parlamentu (ODS) bude v příštích měsících o mnohém napovídat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)