Foto: TASR/ Profimedia

Jan Urban: Mocenské buranství českých prezidentů. Tradice, co by měla skončit

Napsal/a Jan Urban 8. února 2023
FacebookXPocketE-mail

Volba nového prezidenta otevřela nečekané a pro tuto chvíli hodně nepředvídatelné možnosti změn v zatuchlém skanzenu českých politických zvyklostí. Petr Pavel je totiž – s výjimkou zvláštního fungování Václava Havla – vůbec prvním polistopadovým prezidentem, který není spojen s žádnou politickou stranou, a už vůbec ne s jejich podivnými třicet let cizelovanými způsoby předstírání parlamentarismu, právního státu či odporu proti korupci.

Jeho představa služby státu je, jak se zatím zdá, střízlivá a bez náznaku pompéznosti všech tří jeho polistopadových předchůdců. Není filozofujícím nepraktikem, jako byl Václav Havel, kterého čachry „politických stran“ brzy zatlačily do kouta.

Neomamuje přísliby vzdušných zámků a nekrade plnící pera jako Václav Klaus a zcela jistě postrádá prolhanou slabost pro korupci jako Miloš Zeman. O to snadnější by měla být jeho mediální a veřejná kontrola, pokud by začal propadat dosud tak nakažlivému hradnímu mesiášství či dokonce mocenskému buranství svého bezprostředního předchůdce.

Děravá česká moderní historie

Objevuje se tedy šance, že by prezident v našem ústavním systému mohl nejenom sledovat provoz a podepisovat či nepodepisovat zákony, ale, což by bylo stokrát důležitější, i otevírat a zprostředkovávat diskuzi o tabuizovaných tématech, kterým se parlamentní politické strany tradičně raději vyhýbají.

Jediným, kdo se o to v posledním století alespoň pokusil a neuspěl, byl právě Václav Havel. Ostatní, včetně Tomáše Garrigua Masaryka (v roli prezidenta) a Edvarda Beneše, na to neměli ani čas, ani odvahu. I proto byl po celý zbytek onoho století nejprve československý a pak i český stát pro Evropu jen stěží pochopitelným a obtížným partnerem.

Český ústavní systém a politické tradice nabízejí podobnou šanci na radikální proměnu kultury politické diskuze opravdu výjimečně. Starým zvyklostem a privilegiím přivyklí politici i představitelé zájmových skupin se budou zcela určitě a brzy chtít bránit. Není tedy na co čekat.

Jako až trochu krutá ilustrace může posloužit „osobní a důvěrný“ dopis amerického velvyslance ve Francii Williama Bullita prezidentu Rooseveltovi z října 1939.

O Benešovi, považovaném dodnes v Praze za osobnost, „která se zasloužila o stát“, a po které v českých zemích pojmenovali mnohé ulice a náměstí, v dokumentu, odtajněném až v roce 1972, napsal: „… každý, kdo něco znamená v politickém životě Francie a Anglie, považuje Beneše za naprosto sobeckou postavičku, která svou lacinou mazaností v drobných záležitostech a naprostým nedostatkem moudrosti ve věcech velkých umožnila rozpad své země.“ O moskevské diktatuře posluhujících komunistických „prezidentech“ se není třeba ani zmiňovat.

Česká veřejná i politická diskuze se od samého počátku v 19. století vyznačovala sebestředností a vytvářením model. Vyhýbala se realitě evropských mocenských vztahů a proměn. Odmítala připustit potřeby a hlas národnostních menšin.

Současná podoba etnicky vyčištěného českého státu v sobě stále nese nezpracované problémy minulosti. Málokdo má v Evropě tak děravou moderní historii, plnou hluchých a nevysvětlených míst. Je štěstím, že český populismus se zatím spokojuje s teplým zaopatřením v parlamentní „žvanírně“ a osciluje pouze mezi nekonstruktivností za každou cenu a extrémismem zatím jenom slovním

Historickou důležitost této nové prezidentské šance v dnešní době proto nelze přecenit.

Šance na radikální proměnu

Výjimečnost této mocenské změny je o to významnější, že se objevuje v okamžiku drsné krize v mezinárodních vztazích, určitě největší od druhé světové války.

Agrese proti Ukrajině a snaha putinovské diktatury rozbít systém a hodnoty mezinárodního práva a jeho politických institucí, jako je například Organizace spojených národů, staví Českou republiku a její společnost do zcela nové situace.

Zažitá partajní „hra na politiku“ nebude stačit. Přijdou chvíle, kdy brutální upřímnost, otevřenost a jasná mluva budou jedinou přijatelnou devízou národní politiky a každé diskuze i o těch nejméně příjemných krocích a řešeních. Nový prezident by tedy mohl jít příkladem už od začátku.

Může se zdát, že přemýšlet tímto způsobem ještě před tím, než se nový prezident formálně ujme úřadu, je předčasné. Jenomže český ústavní systém a politické tradice nabízejí podobnou šanci na radikální proměnu kultury politické diskuze opravdu výjimečně. Navíc starým zvyklostem a privilegiím přivyklí politici i představitelé zájmových skupin se budou zcela určitě a brzy chtít bránit. Není tedy na co čekat.

Někdy bude stačit, když prezident umožní mimo parlamentní půdu diskrétní diskuze o dokončení už probíraných politicky riskantních tématech, jako jsou důchodová reforma a zřejmě nevyhnutelné zvyšování daní. Jindy bude moci klást i nepříjemné otázky a otevírat zamlčované problémy, jako jsou rasismus či opomenuté vyloučené a nevýkonné regiony.

Obrovský prostor pro podobné otázky nabízí i minulost – třeba rehabilitace sudetoněmeckého protinacistického odboje, nevyrovnání se s komunismem, což je téma, ke kterému může nový prezident přinést i důležitou osobní zkušenost prozření, nebo odmytizování prostalinské a prokomunistické naivity už zmíněného Edvarda Beneše.

Je o čem mluvit

A jako nejčerstvější nahrávka k otevření podobné diskuze může posloužit i aktuální bafuňářský vzkaz Českého olympijského výboru, který se pozastavil nad návrhem odmítnout účast na olympijských hrách v Paříži v příštím roce, pokud by na nich měli startovat i reprezentanti Ruska a Běloruska.

„Bojkot pro nás nepřichází v úvahu, protože nebudeme trestat české sportovce za ruskou agresi. Omluvili jsme se sportovcům za bojkot her v Los Angeles 1984 a tuto frustrující zkušenost z doby komunismu nechceme v žádném případě opakovat,“ prohlásil ČOV.

Pánové a dámy z ČOV asi zapomněli, že v roce 1980 demokratické státy bojkotovaly olympiádu v Moskvě z hodně dobrého důvodu kvůli sovětské agresi v Afghánistánu (odhadovaný počet obětí až dva miliony civilistů) a že bojkot následující olympiády nařídila sovětská diktatura jako odvetu.

Zapomněli na všechny podvody a ruským státem organizovaný doping na olympiádě v Soči v roce 2014, jen krátce před ruskou agresí proti Ukrajině. Stojí za to připomenout, že pro putinovskou diktaturu je mezinárodní sport výhradně politickým podnikem a nástrojem propagandy. Ruský ministr sportu Oleg Maticyn to ve spojitosti s válečnou mobilizací nedávno řekl velmi jasně: „Chápeme, že sportovci a trenéři jsou naše národní zlato, obzvlášť reprezentanti, kteří se připravují na olympiádu.“

A tak ruští státní „sportovci“, soustředění v naprosté většině v armádních střediscích vrcholového sportu, do války narukovat nemuseli. V rok trvajících bojích s ruskou agresí zahynulo mezitím více než sto dvacet ukrajinských sportovců, kteří měli naději startovat na pařížské olympiádě. Českým bafuňářům to, jak se zdá, nevadí.

Až příliš to připomíná nechutné chování předsedy Amerického olympijského výboru Avery Brundage v roce 1935, usilovně bojujícího za odvrácení navrhovaného bojkotu nacistických olympijských her v Berlíně. Také on tehdy tvrdil, že „olympijské hry patří atletům, a ne politikům“ a že „američtí atleti by se neměli míchat do dnešních hádek Němců a Židů“. Šel tak daleko, že tvrdil, že bojkot prosazuje „židovsko-komunistické spiknutí“. Druhá světová válka s desítkami milionů mrtvých a holocaustem vypukla jen o tři roky později.

Pokrytci mezi českými olympijskými funkcionáři jsou dnes horší, než byl Avery Brundage. Plně je vystihuje vyjádření ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby: „Využívání sportu k whitewashingu válečných zločinů je odporné.“ Takže rozhodně je co diskutovat, pane prezidente.

 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)