Bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: Profimedia

Jan Urban: Komedie s českou „Tea Party“. Jako by nestačili blábolivý prezident, premiér a další

Napsal/a Jan Urban 9. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Nápad jistého Luboše Bolečka na vznik české Tea Party je úsměvný i šílený jen zdánlivě. Ve skutečnosti je v Česku populistických hlasů až příliš. Od blábolivého prezidenta i premiéra, přes komunisty, okamuristy, hamáčkisty až k hysterii Klause seniora.

Dosud zcela neznámý člen ODS Luboš Boleček, který do strany vstoupil teprve před rokem, představil minulý týden novou „ideovou platformu“ uvnitř občanských demokratů, v rámci místního sdružení Královské Vinohrady 3 v Praze 2, kterou nazval podle amerického radikálně populistického hnutí Tea Party.

Tady končí humor

Pan Boleček sám je prý vášnivý podporovatel Donalda Trumpa a byl mezi třemi jedinci, kteří přišli po prohraných volbách před velvyslanectví USA vyjádřit svoje přesvědčení, že Donald Trump nemohl žádné volby prohrát a je tudíž stále prezidentem Spojených států.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Česká Tea party podle svých Artikulů začala na „uzavřeném setkání skupiny konzervativních členů ODS (napříč organizacemi z různých regionů)“. Prohlásila, že ODS byla „odcizena“ svým původním ideálům a zdůraznila, že souhlasí s názory Václava Klause na koronavirus. Tolik humorná část.

Obsah Artikulů je čistá politická vata, ideologické poplakávání bez jediné známky skutečně programového přemýšlení. Iracionalita vyvolávání vnitrostranického pnutí či frakčních konfliktů pár měsíců před volbami uvnitř klíčového subjektu koalice Spolu bere dech. A tak se naskýtá otázka, komu taková operace slouží.

Napospas Trumpově samolibosti

Možným vodítkem by mohla být původní americká Tea Party a její devastující dopad na fungování komplikovaného, ale donedávna poměrně vyváženého systému dvou politických stran, Demokratů a Republikánů. Tea party se vynořila v roce 2009 jako vyjádření nespokojenosti se zvolením prezidenta Baracka Obamy.

Vytvořila si mimořádně efektivní strukturu místních samofinancujících se organizací po celých Spojených státech. Jejími původními hesly, kterými si s pomocí výrazných kampaní na sociálních sítích získávala velmi rychle masovou podporu, byly federální plýtvání a odpor k Obamově reformě zdravotního pojištění Obamacare.

Její pracovní metodou, která se ukázala mimořádně efektivní, byl výběr a podpora radikálních kandidátů do všech druhů voleb. A s tím, jak rostl jejich vliv, objevovalo se takových kandidátů čím dál víc. Neboť veřejná podpora Tea Party zničehonic znamenala uvnitř republikánského elektorátu víc než doporučení stranických špiček.

Během dvou volebních období se Tea Party podařilo zničit nejenom konstruktivní konzervatismus Republikánské strany, ale prakticky v tomto ohledu stranu zničit a zcela změnit. Dnešní republikáni jsou už jenom stínem svojí politické a intelektuální konzervativní slávy. Útok Tea Party z nich udělal jen přívěšek nepředvídatelnosti a samolibosti Donalda Trumpa, muže mnoha rozhodnutí a nulové politiky.

A Putin si mne ruce

Aktivistická síť Tea Party operovala jako uzavřená politická strana uvnitř Republikánské strany s cílem přeorientovat její ideologii a proměnit jakkoliv tvrdé politické soupeření na nesmiřitelný konflikt a kulturní válku. Z původních hesel o fiskální zodpovědnosti a soustředění se na ekonomiku nezbylo nic. Bojovým heslem dneška je pro Tea Party bezmezná podpora Trumpova kultu a otevřený boj proti občanským právům a jakékoliv sociální politice.

 

 

S krachem tradičního republikánství se logicky vyostřil i rozdíl mezi Republikány a Demokraty. Akce vzbuzuje reakci a u Demokratů se začaly objevovat donedávna zapovězené radikálně levicové hlasy. Jediný, kdo si nad tímto vývojem v USA může mnout ruce, jsou nedemokratické režimy ve světě. Ruský prezident Vladimír Putin nedokázal skrýt svoje uspokojení, když v minulých dnech prorokoval rozpad Spojených států.

Jak jsme již řekli, nápad páně Bolečka do neukotvené české politické scény zapadá, ve skutečnosti je ale v Česku populistických hlasů už až příliš. Rozvrátit teapartistickou diverzí nejstarší českou politickou konzervativní značku, což je skrytý smysl celé akce, by znamenalo překreslit celé politické hřiště. V našem případě by to znamenalo otevřít cestu promoskevské populistické polodiktatuře. I tyhle zdánlivé detaily se proto vyplatí dobře sledovat. 


Pozn. red.: V původním textu byla chybně uvedena příslušnost ke stranické organizaci, správně je místní sdružení Královské Vinohrady 3 v Praze 2. V textu jsme opravili, za chybu se čtenářům omlouváme. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)