Ilustrační foto: Profimedia

Jan Urban: Kdo dovolil politickým hochštaplerům rozvrátit veřejné finance? My

Napsal/a Jan Urban 18. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Ctihodní občané městečka Calendar kdesi na Divokém západě chtějí žít poklidné životy, ale zároveň vůbec netouží po zodpovědnosti za věci veřejné, dodržování zákona a veřejného pořádku. Komičtí čecháčkovští Kondelíkové s kovbojskými klobouky a pistolí u boku. Každý z nich s tím mohl něco udělat, ale kromě hromady řečí nikdo nikdy neudělal nic.

Rozjitřené reakce české společnosti a většiny médií na poněkud opožděný a nekompletní „balíček“ úsporných opatření, který konečně začala představovat vláda Petra Fialy, tak trochu připomínají výše zmíněnou skvělou, přes padesát let starou americkou westernovou parodii „Podporujte svého šerifa“. Koncem šedesátých let minulého století ji natočil režisér Burt Kennedy s Jamesem Garnerem a Joan Hackettovou v hlavních rolích.

V ní postupně město ovládne banda opilých násilníků, kterých si ale bohabojní občané pro své vlastní pohodlí raději nevšímají.

Neudržovaná hlavní ulice se změní v rozteklé bahniště, z městské věznice někdo ukradne poslední mříže a k dovršení všeho kdosi zastřelí i posledního šerifa. Celou krizi nakonec musí vyřešit potulný pistolník, trochu hochštapler, trochu naiva, který se nechá najmout jako záskok za šerifa…

Najmout si potulného pistolníka

Ve filmu nakonec všechno dobře dopadne, nápadná je ale podobnost naší situace se starou kovbojskou komedií právě v popisu toho, jak původně slušná a tvrdě pracující komunita, toužící jen po „klidu na práci“, sklouzává do potíží, než pochopí, že kromě slušného života je důležitá i odvaha postavit se lumpům.

Na rozdíl od ctnostných občanů městečka Calendar si ovšem občané České republiky ve chvíli krize nemohou najmout potulného pistolníka. Musí si vystačit s řešením a vládou z vlastních zdrojů.

To, co je v této chvíli rozhodující, je fakt, že někdo konečně udělal první, jakkoli nedokonalý krok: umožnil změnu neudržitelných pořádků a konečně otevřel prostor pro diskuzi o věcech společných a příštích. A právě proto by i v naší krizi mělo platit ono filmové heslo „Podporujte svého šerifa“.

Ve vládě Petra Fialy není těžké odhalit mluvky, naivy i hochštaplery, ostatně totéž platilo o všech předcházejících vládách. Taková je, bohužel, česká politika. Takoví jsme totiž my.

Naše vlastní mlčení dovolilo politické nekulturnosti rozházet veřejné statky. My jsme volili představitele, kterým nestačilo ani více než třicet let na to, aby dlouhodobě stabilizovali veřejné finance a vybudovali trvale udržitelný penzijní systém, o vybudování důvěryhodného právního státu ani nemluvě.

Jan Urban: Česká politická lobotomie. Místo penzijní reformy žvásty a stamiliardy v trapu

Každý z bývalých obdivovatelů populistického lhaní ikon posledních třiceti let Václava Klause a Miloše Zemana či podporovatelů rozhazovačných vlád ČSSD, ODS či ANO a všech jejich pomahačů z menších politických stran by si měl dnes přiznat, že na dnešní krizi nese podíl viny.

Ale to je věc jeho svědomí. Hledání viníků je určitě to nejzbytečnější, co mohou lidé na potápějící se lodi začít dělat.

Nepopulární, bolavé a nutné

V krizi se ková étos společnosti. Oddělují se mluvkové od těch, kdo skutečně hledají a přinášejí řešení. Určitě se staneme svědky vystoupení obránců „národních zájmů“, „našeho“ průmyslu a „našeho“ zemědělství, to vše v situaci, kdy jediným skutečným „národním zájmem“ je udržet loď za každou cenu na hladině.

Někteří poslanci opoziční SPD už teď dokonce vyhrožují obstrukcemi jednání parlamentu. Vláda Petra Fialy přitom zatím vyslala jen pokusný balónek, snad aby připravila voliče, odbory i zaměstnavatele na věci jistě nepopulární a bolavé.

Doposud oznámené škrty takzvaných národních, nebo spíše vládních dotací v rozsahu padesát pět miliard korun, předpokládaných více než jedenáct miliard úspor na provozu státu a necelých deset miliard, které by mělo přinést navržené snížení platů ve veřejné sféře, nemohou stačit.

Dříve nebo později bude vláda muset postupně sahat k pravděpodobně mnohem drastičtějším opatřením. V komediální kovbojce úspěch závisí na rychlosti, s jakou nový šerif dokáže tasit kolt a vystřelit. Česká vláda se v takové chvíli může opřít jenom o důvěru veřejnosti. Proto by o ni měla začít usilovat se vší vehemencí, jakou nastupující krize vyžaduje.

Zatím to ještě neumí. Nedokázala zatím udělat ani čistě symbolické gesto, že by sama sobě snížila platy. Gesto samozřejmě z pohledu ekonomiky státu nic neřešící, ale o to důležitější v očích občanů, od kterých vláda bude požadovat pověstné utahování opasků.

Neměli by mít pocit, že na to zůstali sami – společenství musí mít jistotu, že ani ta nejtvrdší úsporná opatření fatálně nepoškodí ty nejslabší a že se nevyhnou těm nejsilnějším.

Bylo by nepochopitelné a nesnesitelné, kdyby vláda například trvala na tom, že i zaměstnávání zdravotně postižených bude zatíženo odvody sociálního pojištění, zatímco by ve stejnou chvíli pokračovala ve financování stovek sportovních bafuňářů v naprosto zbytečných takzvaných střediscích vrcholového sportu při ministerstvech vnitra a obrany. To všechno se teprve ukáže.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)