Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vítěz voleb Petr Fiala stoupá po schodech v Ústřední vojenské nemocnici na návštěvu za prezidentem Zemanem. Foto: Rusinova Maria/ CNC/ Profimedia
,

Jan Urban: Jedno volební vítězství nad „Zemanobabišem“ nestačí

KOMENTÁŘ. Fotografie ze zdvořilostní návštěvy slovenské prezidentky a jeden servilní televizní rozhovor, obojí pořízeno před několika dny v nemocničním pokoji Ústřední vojenské nemocnice, prozradily nečekaně hodně o psychickém i fyzickém zdraví prezidenta Miloše Zemana, stejně jako o schopnostech jeho spolupracovníků. Určitě víc, než by si přáli.

Mnohým se možná budou následující postřehy zdát nedůležité, jenomže opak je v politice pravdou.

Když minulý týden americký prezident Joe Biden musel podstoupit vyšetření, které nebylo možné provést bez anestezie, převzala všechny prezidentské pravomoci na zhruba sedmdesát minut viceprezidentka Kamala Harrisová. Americká média i veřejnost o tom byly vzápětí a plně informovány.

O stavu českého prezidenta, kterého soudě podle fotografií přivezli do nemocnice dost možná v bezvědomí, jsme týdny nesměli vědět vůbec nic. Imaginární vrchní velitel však podle oficiálních vyjádření spolupracovníků všechno skvěle zvládal a navíc mu moc chutnaly buchty a klobásy… Aby se pak ukázalo, že to byla lež – a nic se nestalo.

Tohle, že je prezident jako dřív?

Přijmout nejvyšší ústavní činitelku nám nejbližší země Slovenské republiky v županu, zpod kterého čouhají kalhoty od pyžama, prozrazuje nejenom osobnostní neúctu za hranicí buranství, ale i to, že lidé zodpovídající za protokol spolu s nejbližšími osobními asistenty už nezvládnou prezidenta přimět ani k tak nesložitému úkonu jako je oblečení kalhot před státní návštěvou.

Zkouším si představit, s jakými pocity by občané České republiky přistupovali k tomu, kdyby hlavu českého státu přijala v pyžamu a pantoflích třeba německá kancléřka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


O den později, při rozhovoru s premiérem v demisi Andrejem Babišem, už sice prezidentské pyžamo nahradily alespoň kalhoty od obleku, ale tmavomodrý župan zůstal. Jak složité může být pro spolupracujícího pacienta obléknout si sako? Tomuhle se říká, že „prezident už je jako dřív?“

Pozdější rozhovor s moderátorem Reyem Korantengem z TV Nova předvedl milionu a osmi stům tisícům diváků zase prezidenta s démonicky neupravenými a týdny neostříhanými vlasy. Tolik k vnějšímu vzhledu.

Hradem objednané televizní vystoupení mělo jediný smysl: připomenout, že pro Miloše Zemana nepřichází žádná změna v úvahu. Jeho přesvědčení, že jako prezident je jediným oprávněným vykladačem ústavy, zůstalo neotřesitelné, byť ho sdílí už jen jeho nejbližší spolupracovníci a zavázaní souputníci.

Stále vnímá sám sebe jako nedotknutelnou a neomylnou existenci, která prostě nemůže chybovat. Za stejně nedotknutelné považuje i svoje vyvolené spolupracovníky. Zeman označil Vratislava Mynáře, usvědčeného lháře, vyšetřovaného navíc pro podezření hned z několika trestných činů, za „skvělého úředníka a kromě toho mého dobrého přítele“. A tím pro něj debata skončila.

Strach Zemanova okolí

Prezident málo důrazného moderátora sepsul a v rozporu s pravdou tvrdil, že už „na otázku ohledně kancléře odpověděl“, zdůraznil, že se jedná o „bulvární téma“, kterým nemá cenu „ztrácet čas“. Na jeho výrok „Nesmíte také věřit všemu, co novináři napíší, když většinou píší o věcech, kterým vůbec nerozumí“ Koranteng vůbec nedokázal zareagovat. Stačilo přitom, kdyby v té chvíli přečetl několik otevřeně nepravdivých informací, které Vratislav Mynář veřejnosti i politickým představitelům v předchozích týdnech poskytoval.

Miloš Zeman je viditelně nemocný člověk, který se chová jakoby nebyl součástí jakéhokoliv ústavou vymezeného pořádku a systému kontroly. Jakoby stál nad vším pořádkem a ostatní lidé v politice se museli před jeho géniem sklánět a poslouchat. Jak napsáno – je to nemocný člověk. Až dosud mu to procházelo, protože všechny vlády od roku 2013 buď sám skládal (Jiří Rusnok), nebo ovládal mocenským vydíráním jejich premiérů (Sobotka, Babiš) a dosazováním jemu oddaných ministrů.

S tím je konec. Zůstane nechtěnou zásluhou Andreje Babiše, že donutil roztříštěnou a dlouho podceňovanou opozici hledat společnou řeč. Ale stejně důležité je připomenout, že až do okamžiku volebního vítězství se v opozičních stranách vůči prezidentovi nenašel konzistentní hlas kritiky.

Alarmující varování senátora Pavla Fischera a jím vedeného bezpečnostního výboru Senátu, který už v červnu navrhoval prezidentovo alespoň dočasné odstavení od výkonu funkce podle ústavního článku 66, se politické strany, především ODS a Piráti, před volbami neodvážily vyslyšet.

Dnes už se konfrontaci s Milošem Zemanem vyhnout nemohou. Stále není jasné, jestli si uvědomují, že prezident nechce vyjednávat. Jako vždy chce jenom důkaz podřízenosti a potvrzení svých nepsaných privilegií. Půjde tedy o všechno.

Prezidentovo okolí už chápe, že nadcházející střet může být jejich poslední bitvou. Koalice si musí uvědomit, že jedno volební vítězství nad „Zemanobabišem“ nestačí. Pro rehabilitaci ústavnosti a demokracie v České republice těch vítězství nad „starými pořádky“ musí přijít mnohem víc. Říká se tomu zodpovědnost.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím Vaší mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

54 komentářů

 1. Lukáš Brázda napsal:

  Když byl Havel po dlouhé měsíce neschopen vykonávat presidentský úřad, kde jsi byl se svými odsudky, moralismy, radami ? Ale je jen dobře, že se takhle veřejně odkopáváš a slušní lidé snáz pochopí, co jsi vlastně zač a co jsou zač lidé jako jsi ty.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Vážený autore, v případě těžké nemoci přijímali návštěvy v „neprotokolárním odění“ i papežové, císařové a králové.

  Jinak jsem toho názoru, že si jsou soudruzi z pětikoalice velice dobře vědomi, že příště jim na habaďůru s předvolebními koalicemi skočí podstatně méně voličů, a že se nejspíš dostane do sněmovny i část těch stran, které zůstaly po posledních volbách venku.

  • Martin napsal:

   příště už to nebude potřeba, protože doufám, že nová sněmovní většina odhlasuje možnost korespondenční volby a tím vrátí do hry více než půl milionu hlasů lidí kterým je možnost volit prakticky doposud upírána. Shodou okolností jsou to ti lidé, kteří v naprosté většině extremisty a populisty volit nebudou.

   • josef napsal:

    …čili „zachraňovat“ demokracii v ČR mají občané, kteří zde i dlouhodobě nežijí, resp. mohou mít i několikeré občanství (jako např. Karl von Schwarzenberg- ten má asi 3 občanství…). To tedy znamená, že jeden občan může mít několik plnoprávných hlasů – to se Vám zdá dobré…?

    • skeptik napsal:

     I když zde ti občané třeba i dlouhodobě nežijí, převážná většina z nic se do své země jednou vrátí. A není jim vůbec jedno, do jakých poměrů se vrátí. Je tedy v naprostém pořádku, jestliže se snaží ty poměry, do kterých se mají vracet, chtějí ovlivnit.

     • josef napsal:

      No pak si tedy myslím, že by to měl řešit ústavní soud, protože jeden občan může plnohodnotně volit v těch zemích kde má občanství… Dovedeno ad absurdum tak má-li zeměkoule cca 7 mld. obyvatel, z toho by odhadem 40% mohlo volit několikrát, tak by počet obyvatel zeměkoule podle hlasů by byl teoreticky o 5-6 mld. vyšší (při uvažovaném trojobčanství jako „náš“ Karl Schw.). A jinak pokud se vrátí, tak pak je to o.k. s volbou, ale pokud budou venku , tak kategoricky ne, protože tady doma se na ničem nepodílí a daně platí v hojdlích…

     • skeptik napsal:

      Proč tu josefe šermujete dvojím nebo trojím občanstvím, jestliže takových českých občanů, kteří mají i druhé nebo dokonce třetí občanství je minimum? Převážná většina českých občanů v zahraničí žijících nebo pracujících má občanství jedno. České. A míní se do České republiky vrátit. A je v naprostém pořádku, pokud budou mít účast ve volbách.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      zatím vypadá situace tak, že naprostá většina z nich se do Česka nikdy nevrátí a jejich děti už ani nemají české občanství. Takže je jim opravdu prd po tom, co se tu na politické scéně děje, nehledě k tomu, že to, co o ní vědí, je ještě zmatenější než tanec stínů na stěnách Platonovy jeskyně.

     • skeptik napsal:

      Ti Češi, se kterými jsem se v zahraničí setkal, toho o dění v České republice většinou věděli více než vy Pergille. Prd jste věděl vy, když jste předpovídal například výsledky voleb a podle všeho víte i prd o Češích žijících v zahraničí. Kromě toho jsem se ptal na něco zcela konkrétního josefa. Už jsem vám Pergile jinde napsal, že na vaše žvásty o něčem jiném vám nejsem zvědavý.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      ti, se kterými jste se setkal, sdíleli vaše desinformace o naší politické situaci a politické scéně 🙂
      Pokud se týká toho vícenásobného občanství, můj názor je takový, že lidé s cizím občanstvím (bez ohledu na to naše) by měli být distancováni od některých ústavních funkcí a je opravdu problematické, zda by měli mít volební právo. Mj. proto, že jsou neustále v potenciálním konfliktu zájmů.

     • A. S. Pergill napsal:

      Jinak k té prognóze: Ono stačilo o pár hlasů víc (pod úrovní statistické chyby) a do PS se dostala i Přísaha. Pak by pětikoala měla menšinu.

     • josef napsal:

      pro Skeptik,
      …já tu primárně nešermuji jen kvůli (mnoho)občanství, které lze sice mít, ale pak je nutno vzít v úvahu, že se stále jedná o jednoho konkrétního jedince, který má možnost plnohodnotně „ovlivňovat“ věci někde jinde , ačkoli fyzicky žije tam kde mu to vyhovuje – což by bylo normální… Proto si myslím, že když už tedy tento „mnohoobčan“ chce tady volit tak pouze jednou částí z toho „mnohoobčanství“. Tady u nás se to určitě bude týkat více „feudálů“, kteří po r.1989 tady získali občanství (třeba i díky „Rumlově“ rychlosti, když měl tu možnost na MV…). Já jinak jsem zastáncem povinných voleb, protože pak to byly vypovídající volby – teď při těchto posledních volbách tak scházela asi 1/3 hlasů… Povinné volby mají ve více zemích mj. v“království“ Belgie, Japonsku, a Austrálii – členu Commonwealthu… a nikdo to nebere jako nedemokratické. Tady by to prospělo zcela jistě, protože takové senátní 2.kolo je pro výsměch, když to posuzujeme tak neskutečnou vážností takto „zvolených“ senátorů a senátorek (třeba Miroslava Němcová), že se „pouští do boje“ s prezidentem, kterého volili miliony lidí a je několik stovek lidí…

     • skeptik napsal:

      Pergille, před nějakým časem jste mi uváděl své informační zdroje a také jste mi je doporučoval. Jsou to: yandex.ru, web hnutí proti islamizaci ČR, čínský vyhledávač, Vladislav Rogozov, Parlamentní listy. Tak že dezinformace tu hlásáte vy, ne Češi žijící v zahraničí. A co se týče lidí s vícenásobným občanstvím, je jich takové minimum, že na výsledek voleb nemají žádný vliv. A co se vašich prognóz výsledku voleb týče, kdyby byly v p….i ryby, nebyly by rybníky.

     • skeptik napsal:

      Josefe, stále tu šermujete tím mnohoobčanstvím, přestože lidí, kteří ta dvě nebo více občanství mají, je takové minimum, že ovlivnit výsledek voleb nemají žádnou šanci. Pokud chcete za každou cenu někoho něčím strašit, za několik dní bude Mikuláše, tak se převlékněte za čerta.

   • Vladimír Duša napsal:

    Martine souhlas to co zembab předvedli je hluboký úpadek\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\§§

   • A. S. Pergill napsal:

    Nevím, proč by měli volit lidé, kteří zde nežijí a žít tu ani nechtějí. Navíc mají o dění v ČR jen velmi matné a silně zkreslené představy. A špatná volba se jich svým výsledkem nijak nedotkne. Zato my si výsledek jejich pitomosti a nevzdělanosti budeme muset vyžrat do dna.

   • petrph napsal:

    Tedy ze bych pripomnel oni ty volebni zisky z obcanu trvale v zahranici nebudou tak velke , protoze ty se vsechny dohromady ,pocitaji jen do jednoho vybraneho kraje.
    Ale spis bych si odhadl ze pokud. Tak to koresp.hlasovani povoli stat vsem
    U nas a pak v tom vypukne u nas obvykly chaos

    ncni

    • Pavel napsal:

     Chaos větší než obvykle vypukl díky burešovi. Zhoršit ho už ani nelze. Takže i s ohledem na vaše dojmy ohledně volební síly korespondenčních hlasů, by nemělo nic bránit tomu korespondenční volbu zavést.

 3. josef klokočka napsal:

  Nic není jenom dobře ani jenom špatně. Vždy jde o poměr toho dobrého a toho špatného, jinak řečeno, nejškodlivější jsou krajnosti. To platí i o bezbřehé demokracii a bezbřehé politické korektnosti, kterou předvádí vítězové voleb vůči prezidentovi a dá se jenom si přát, aby takto „korektně“ nepostupovali vůči odcházejícím představitelům vládnoucí garnitury, která si nezadala s garniturou komunistů. Babišovci po ekonomické stránce stačili za 8 let napáchat srovnatelnou škodu jako komunisté za 40 let.
  J. K.

  • Vaclav napsal:

   A jak jsi na to J K prisel? Jeste se budes divit co se da s nami udelat. Tedy jestli nejses novodoby otrokar , ktery zije na ukor poctivych a pracovitych lidi.

 4. Marta Škardová napsal:

  Skvělý článek a pravdivý.Jen tak dál!!!

 5. Miloš napsal:

  Domnívám se, že pan prezident bude jmenování vlády maximálně protahovat. To aby si aktuální vlnu Covidu řádně užil Babiš, protože si dovolil neodvolat Koudelku a aby předvedl své „nadschopnosti“ různými, třebas i neústavními zásahy proti navrhované sestavě nové vlády.
  Dvě mouchy jednou ranou.

  • petrph napsal:

   Jak se říká, všechno špatný je k něčemu dobrý. Sice má Babiš ve vládě další starosti s covidem, jenže na to si povolal do vlády Vojtěcha, aby to řešil za něj. A Babiš se dál může v mediích propagovat jako ochránce národa. A fialu a jeho lidi tam mnoho slyšet není.

   Při pokračování vlády Babiše dál, a ještě k tomu vyhlášenej nouzovéj stav pod jejím vedením, juj, dovede si představit kolik ještě stačí přes ministerstva uzavřít naprosto výhodných smluv s Agrofertem? ?)))

   Bohužel co plánuje Zeman dál se odhaduje těžko, ,pořád mu to pořád pálí , jak je vidět.. Je samozřejmě neetické kalkulovat jeho současné zdravotní potíže , jenomže a říkal to Monte Christo Villefortovi, i náhody je možné řídit

 6. Eliška napsal:

  Opravdu si někdo myslí, že hospitalizovaný pacient bude přijímat návštěvy v nemocnici v obleku?

  • Pavel napsal:

   Opravdu si někdo myslí, že „návštěva“ něco řeší, když ten dotyčný má kompetentně rozhodovat.

  • Zbyněk napsal:

   Nejednalo se o návštěvu, ale o práci, úplně normálního politika, který se nemá odvolávat, protože je v naprostém pořádku!

 7. Mirek Bret napsal:

  Každý normální člověk v takovémto stavu složí svoji funkci a dožije v klidu.
  K čemu je to dobré našemu prezidentovi asi nevím.K těm komunistům jen
  je potřeba vzít v potaz jinou dobu a dostatek surovin na nejnemožnější výrobu
  nekvalitních výrobků.Dneska to jde hůře.Tento článek není agresivní ale informativní a za mne bezva.

  • Vladimír napsal:

   A to se budete divit, ale právě za těch komunistů se tu vyráběly věci, které neměly ve světě konkurenci, vy chytrý. Zalomené kované lodní hřídele v SONP Kladno, VTŽ Chomutov – bezešvé ocelové trubky, zase v Poldovce náhrady kyčelních kloubů, NA Tatra, Zetory a dalo by se pokračovat i dál. Až 90.léta fo dorazila. Tak nefantazírujte.

   • Tomáš Černý napsal:

    Podle výše národního důchodu na obyvatele zaujímalo Československo v r. 1948 17. místo ve světě, dle hodnoty průmyslové výroby na obyvatele jsme byli na 12. příčce ve světě, podle podílu na světové průmyslové výrobě dokonce na 10. místě. Najděte si VY CHYTRÁKU, kde jsme byli po skončení komunistického experimentu po r. 1989 a kde jsme NAVZDORY KOMUNISTICKÉMU DĚDICTVÍ dnes…

    • josef napsal:

     … záleží na tom co se do statistiky v jednotlivých zemích počítalo a počítá. Jinak je součet jablek, hrušek, datlí ,fíků atd. k ničemu…

     • Pavel napsal:

      Ano, na sčítání hrušek a jeblek tě užije, josef. Pro tebe je to evidentně takové opium, které tě chrání před faktem, že komouši tuto zemi a nejen tuto zemi totálně hospodářsky zdevastovali.

     • josef napsal:

      … no tak nemohlo dojít k devastaci, když tady z toho lůna vyrostli takové kapacity jako zde vehementně odporující občan Pavel, který obrazně dokáže tvrdit, že i východ slunce, protože je z Východu, je tragedií…

     • Pavel napsal:

      Tvoje hysterie, josef, je evidentně způsobena tím, že ti někdo ukázal srovnání vývoje hdp ČSR a Rakouska po druhé světové válce. To ovšem za „východy slunce“ nezamaskuješ.

     • josef napsal:

      pro Pavel :
      no on se „svatý grál“ zvaný HDP u nás nesledoval, protože to je součet všeho možného co produkuje tržby ( a to jsou třeba tržby advokátů, kterých je víc jak 16 tisíc- kdežto za socialismu jich nebylo ani tisíc v adv.poradnách, ale nový produkt od nich nevzejde…).

    • ČERT napsal:

     Že byl komunismus se svou centrálně řízenou, plánovanou ekonomikou u nás i jinde ve světě ve finále neúspěšný, to je asi všeobecně uznávaný objektivní fakt…

     Ale když bazírujete zrovna na tom světovém žebříčku… Taky je třeba si uvědomit, že ta cca druhá polovina 20.století (tzn. co se kryje s komunistickým režimem u nás let 1948-1989) byla ve světě v tomhle ohledu hodně dynamická doba – a abych uvedl jen takový namátkový příklad, třeba taková Jižní Korea, která za tu dobu pokročila od stavu dost zaostalé země do situace, kdy měla přinejmenším už nakročeno stát se jednou z možná, cca 20-ti největších ekonomik světa, se prostě rozvíjela, a asi bez ohledu na to, zda v tomto směru předežene či nepředežene zrovna nějaké Československo.
     Totéž lze samozřejmě říci o řadě dalších zemí (v Evropě např. Španělsko atd., atd.)…

     • Pavel napsal:

      A právě v tom je zakopaný bolševik. Zatímco volnotržní ekonomiky se prostě rozvíjely, tak komouši chtěli „dohánět a předhánět“. Tedy místo rozvoje řešili ideologii. Ve výsledku se z toho „dohánění a předhánění“ stalo vtipné ale při tom tehdejší centrálně plánované realitě zcela odpovídající „udržet krok a neztratit stopu“.

     • josef napsal:

      …volnotržní ekonomika je nyní „krásně“ dovedena do ideálu u el.energie, kdy „jeden“ Pisařík rozkymácí milion zdejších lidí, že náš plně liberalizovaný trh (jak třeba tomu říká bankovní guru Niedermayer) se z toho bude vzpamatovávat až do jara příštího roku za cenu miliard korun z našeho rozpočtu… To nám tedy v minulé době rozhodně scházelo, ale to byl ještě tehdy další energetický guru „Věšek“ Michalik jaderným fyzikem, takže do el.energie se tenkrát žádný trh nemotal…

     • Pavel napsal:

      „Krásně do ideálu“ jsi doložil svoji neznalost, josef. Lidi cenami energií nerozkymácel nějaký písařík ale socialistické dotační a regulační šílenství u nás reprezentované zákonem č. 180/2005 Sb. o podpoře tzv oze, který prosadila společnou a nerozdílnou rukou čssd a ksč(m). Přičemž miliardy nám neschází, schází 1 bilion, který komsocanské oze dotace spolknou. Nevím jak a z čeho by se měl vzpamatovávat nidermayer, guru josefe, ale tobě to po střetnutí s fakty bude trvat déle.

     • josef napsal:

      pro Pavel:
      tady ale nejde o ceny, resp.dotace k nim, ale o „princip“, že jsme byli nuceni si hrát na trh s energiemi, kde bylo cca 70 základních „dodavatelů“ a celkem asi 400 „koumesů“, kteří se na trh „energií“ nabalovali, ačkoli sami nic nedodali a „kvalita“té samotné el.energie nemůže být rozdílná… Nikde v té energii od „Písaříka“ nebylo napsáno, že je to Písaříkův produkt – to bylo až v té faktuře… Čili ten trh v energiích byl je a bude od počátku blud a byla to jen zoufalost od EU, že na takovéto ptákovině trvala… Něco takového jako konkurence na železnici, když se zjistilo, že není tolik strojvůdců… Já bych „rád“ se dočkal toho, že EU nařídí, že musí být trh i dodávek vody vč.stočného, že bych si ji mohl objednat třeba z Osoblažska, protože tam v té oblasti je určitě ideální čisté prostředí… Divím se tedy, že na to koumesové v EU zatím nepřišli a pak by i tady bylo určitě několik desítek dodavatelů vody… Protože v „demokracii je pánem jen trh a lidi jsou jen zboží…“ a pak by také rostlo „zasloužené “ HDP…

  • petrph napsal:

   No když se nad tím zamyslíte, „každý člověk v takovémto stavu by složil svoji funkci“, jenomže on ho v tej funkci musí taky někdo nahradit.
   Kdyby se vyhlásily volby, tak až za pár měsíců a předtím by musela být dosti zrychlená předvolební kampaň (počítá s tím někdo – jsou už připravení kandidáti, mají na to zajištěné finance, atd? Takže se obávám že pokud by Zeman i chtěl odstoupit, tak si určí přesně takovou dobu jak si s „někým “ dohodne.
   A do té doby, než ty volby budou – viz čl.66 Ústavy by to místo něj vykonávalo trio předseda vlády (což je ale dosud Babiš), předsedkyně poslanecké sněmovny, předseda Senátu..Když do toho připočteme nyní už vyhlášený nouzový stav (už teď je omezena funkce parlamentu) , dá se očekávat brzy locdown a aktivaci ozbrojených složek během ní, to všechno pod vedením vlády (a to pořád té s Babišem), bude to hustý…

 8. petrph napsal:

  Že o tom mluvím, historie zná pojem Pyrrhovo vítězství, což je právě teď děje Fialovi a jeho pětikoalici.
  Protože, jestli mělo smysl vyhrát nad Babušem a Zemanem, tak to už by Fialova vláda měla sedět dnes pevně ve Strakovce.

  Ale o tuhle výhru už přišla, tam pořád sedí Babišova vláda, a ta bude dneska či zítra vyhlašovat nouzový stav, a jak se dívám, spoustu zákazů k tomu. K tomu, jak se dá dočíst jinde už generuje spoustu nákladů do příštího roku.
  Tak jestli si snad Fiala a jeho pětikolka myslí, že vyhraje tím že se bude teď tak měsíc dva hrdlit se Zemanem o pár pikolíků a nastoupí do vlády někdy počátkem příštího roku, kdy už tady bude tak měsíc pod Babišovou vládou lockdown, tak to proti nim byl Pyrrhos geniální stratég..

 9. PetrPečinka napsal:

  Vše má dvě strany. Pokud bude Zeman dupat nožičkou a dělat problémy, tak okamžitě ústavní žaloba. Ale teď je lepší nechat Zemana žít a využít čas na došetření Babišových kauz. Předpokládám že odsouzený Babiš se nemůže stát prezidentem. Babis již rozjel svou prezidentskou kampaň. Problém je že Zeman bude rozhodovat o dalším složení rady ČNB. A oba Babiš i Zeman mají stejný zájem. Povede to ke snižování úrokových sazeb a za par máme z naši měny tureckou liru. Prezidentovi by se měly odebrat pravomocí aby rozhodoval o složení členů ČNB. Co nejrychleji než napáchá další škody. Babišovi by nižší sazby vynesly stovky milionů pro jeho firmy.

  • petrph napsal:

   Jak se říká, ani jedno ani druhé. I kdyby se měla podat na Zemana ústavní žaloba, bude trvat spíše měsíce než ÚS rozhodne. Btw ona ani „okamžitě“ podat nelze, bo by jí právníci teprve pár týdnů museli sepisovat.
   A k tomu druhému, nenechte se vysmát, je naprosto nemožné, aby byl Babiš do toho roka co bude prez. volby pravomocně odsouzen. Tímhle tempem tak někdy za 5 -6 let, to si klidně ještě střihne i toho prezidenta

 10. Heřman Chromý napsal:

  Věcné a legitimní argumenty Jana Urbana potvrzuje smutný stav prezidenta Zemana a pokračování hradní frašky za účasti vlády v demisi a jak vyplynulo z dnešní tiskové konference (25. 11. 2021) opět o další dny protahované odkládání jmenovaní nové vlády.

 11. Vladimír napsal:

  A dnes propustili pana prezidenta do domácího ošetřování, to zase bude p.Vystrčil s dalšími senátníky šokován, přibudou mu vrásky a bude štípat šestku drát.

  • Martin napsal:

   proč? Toho starého nemocného člověka už nemůže brát nikdo vážně. Zeman nemá absolutně nic v ruce. Je úplně playte a bude rád, když neaktivují článek 66. ústavy čr. Dávám mu tak 10 dní, než se zase vrátí do úvn, jen co se zase dostane v Lánech k lahvi.

  • milan napsal:

   Myslím, že jste se s tím štípáním drátů trochu ukvapil.
   Mimochodem, co štípete teď Vy?

 12. Miloš napsal:

  Zapomněl jste uvést též tanky a obrněné transportéry, kvůli čemuž jsme byli od CCCP nuceni přejít na těžký průmysl, v důsledku čehož naše kdysi největší zásoby hnědého uhlí na světě jsou fuč. A co se týká Tatry, tak ta po válce v zemích, kde neměli silnice byla se svým vzduchem chlazeným motorem králem. Jenže kvůli velikosti CCCP a maximální unifikaci náhradních dílů nesměla nijak zásadněji inovovat, takže v okamžiku poptávky po tahačích kamionů vypadla ze hry z důvodu málo výkonného motoru.

  • petrph napsal:

   Byla by otázka do diskuze, zda jsme byli od CCCP nuceni přejít na těžký průmysl, a nebo jestli nebyl ten těžký průmysl páteří naší ekonomiky už dávno předtím, za první republiky, ba i dříve.
   Že jsem se včera díval na pořad pana Mareše z Badatele.net, řešil tam historickou otázku zda ta děla z norské pobřežní obrany která značně zpomalila německou invazi do Norska v dubnu 1940, nepocházela náhodou z českých zbrojovek. A světe div, se, částečně pocházela, ovšem dodaná ještě pradávno za c.k. monarchie.:)))

   • Pavel napsal:

    Otázka do diskuze je to pro hospodářské historie neznalé a ideologicky zatížené jedince. Fakta jsou jasná. Páteř ekonomiky pár děl ze Škodovky, které třeba hitlerovské německo v rámci svého spojenectví se stalinem dodalo do russovětska a pak ten stejný typ použilo třeba při obléhání Sevastopolu, opravdu ale opravdu netvořilo. Jednalo se totiž o KUSOVOU výrobu. To, že 1. republika byla např. v některých oblastech zbrojní výroby evropskou nebo světovou technologickou špičkou, nic nemění na tom, že naprostou většinu populace, ostatně jako v kterékoli jiné zemi obdobně vyspělé jako Československo (tedy ty nejrozvinutější státy tehdejšího světa), živila řemesla, služby, lehký průmysl, stavebnictví, zemědělství a obchod. Samozřejmě je podstatný rozdíl mezi zbrojní výrobou realizovanou soukromým subjektem na vlastní náklady a za účelem vlastního zisku nebo výrobou v jednom nebo dvou státem vlastněných podnicích (třeba ZB) čistě pro obranu státu a každoročním LITÍM gigantických prostředků na rozkaz z Moskvy do masové výroby těžké techniky na SLovensku (nemluvě o nutné výstavbě nových provozů), NIKOLI pro vlastní obranu ale za účelem vývozu do russověstka a dalších „bratrských“ zemí, a to za dumpingové ceny. Což ve výsledku znamenalo, že ty gigantické prostředky chyběly právě v těch službách, obchodě, lehkém průmyslu, stavebnictví, atd. Nemluvě samozřejmě o tom, že většina té dotované masové výroby se realizovala podle draze zaplacených russovětských licencí, takže většina vlastního vývoje byla zrušena. Důsledkem je to, že jsme přestali být tou technologickou špičkou v některých oblastech zbrojní výroby, totálně jsme zaostali v naprosté většině civilních sektorů a tak přestali patřit mezi nejvyspělejší státy světa.

    • petrph napsal:

     Pokud chcete další případ, tak Baťa zlikvidoval ševce. Prostě ta cesta už po první světové vedla k velkým korporacím, na úkor malých firmiček a živnostníků. Nakonec, ony třeba problémy Sudet , od počátku rep. až dodnes byly a jsou v tom, že tam žádné velké fabriky nebyly a nejsou. Lidi tam dřív živořili a dnes žijou na soc dávkách..
     No a ten přerod směrem k službám přišel v UeSej až někdy v 60.letech, ale za naprosto jinejch ekonomickejch podmínek, a to už my jsme byli mimo.
     S tím že stát za socíku pak prodával stát za nizké ceny do bratrských soc.států máte jistě pravdu. Nakonec byly to jeho fabriky, on tam ze svého platil ty zaměstnance, takže mu patřila i produkce a mohl si s ní dělat co chtěl. Takhle to ale fungovalo obecně, jestli vláda chtěla dát třeba peníze na Prátr Julia Fučíka, tak je dala a vzala je zase nějaké fabrice..
     Nicméně od vítězné sametové revoluce uplynulo dalších 30 let, a nějak už se nám nepodařilo navázat na tu prosperitu 30.let, když naše vlády za Klause i Zemana dokázaly ty naše fabriky, ale i banky rozprodat zalevno zahrančním investorům..
     No a vzhledem k tomu že právě ty menší služby a obchůdky jsou opakovaně decimovány v opatřeních vlády proti covidu, tak je ta otázka co z té naší ekonomiky vlastně zbude…

     • Pavel napsal:

      Tak nějak vám uniká o čem je vlastně řeč. O korporacích nebo kdy došlo na ekonomiku založenou na službách nikoliv. (pro info, v jakékoli normální zemi služby existovaly a existují – v ČSR bylo milion živnostníků – jen v tom těžkoslovensku nikoliv).
      Kolika ševcům stát na příkaz z Moskvy sebral peníze, aby jím mohl dotovat Baťu, aby ten zas mohl dodávat za cenu nikoli nízkou ale za cenu DUMPINGOVOU tedy nižší než výrobní náklady soudruhům v russovětsku? Odpovězte si na tuto otázku, a pak možná pochopíte o čem je tady řeč. O historii hospodářství této země evidentně taky moc nevíte a 30. letech jak by smet. SUdety byly ještě v 19. století kolébka velkých korporací například v textilním průmyslu a na prvorepublikovou prosperitu se samozřejmě rovněž navázat podařilo, a ty „naše“ komunistické fabriky byly komouši zdevastované prázdné slupky s technologií často pocházející často ještě z těch 30. let. Zalevno domácím nýmandům typu stehlíka, jste chtěl říct.
      Mimochodem otrokář taky mohl svého otroka bezdůvodně zabít, bylo to jeho majetek. To ovšem neznamená, že to bylo HOSPODÁRNÉ. Opět jste nepochopil, že jen poukazuji na fakt, že komouši se díky vlastní ideologii chovali tragicky nehospodárně, a zřejmě si na víc vůbec neuvědomujete, že tady jinými slovy komouše hájíte tím, že „když to byl státní majetek, tak měli právo se chovat tragicky nehospodárně.“ Pro info, NE, komunističtí zločinci a diletanti opravdu ale opravdu neměli právo se chovat tragicky nehospodárně a zruinovat tak dříve velmi vyspělé Československo.

 13. Liberal shark napsal:

  Kdypak zvitezime nad lidmi typu Mihalik, Prymula, Arenberger ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


ReklamaBělorusko