Jan Urban: Jak uctít Karla Schwarzenberga? Omluvme se za „Lex Schwarzenberg“!
KOMENTÁŘ. Karel Schwarzenberg bude jednou pochopen a uznán jako jeden z nejvýznamnějších českých politiků dvacátého století. Dnes je na to ale ještě moc brzy. Ještě mezi námi žije příliš mnoho Čecháčků s primitivním obrozeneckým myšlením století devatenáctého, kterým chybí úcta k odvedené práci a charakteru, ale vadí nepodstatnosti jako jeho německé jméno, šlechtický původ, rodina v zahraničí nebo způsob jak mluvil. Ještě to bude nějakou dobu trvat. Ale pokud opravdu platí, že PRAVDA VÍTĚZÍ, přijde to.
Karel Schwarzenberg zemřel. Byl připraven a smířen. „Když to zdraví nedovolí, tak je halt konec“ – žertoval v jednom z posledních novinářských rozhovorů. Loučil se. Bylo mu osmdesát pět let a před několika dny ho rodina letecky přepravila z pražské nemocnice do Vídně. Asi tušil, že je to jeho poslední let a že svoje milované Čechy už nikdy nespatří.
Svými postoji a konáním byl symbolem „české otázky“, dvou set let hledání rovnováhy mezi charakterem jednotlivce a jazykem většiny. Stejně jako jeho otec a děd věřil, že řešení je ve službě zemi, ke které člověk patří. „Služba něčemu většímu, než jsme my, lidi spojuje – na jazyku, kterým to děláme, pak nezáleží. Takhle prosté to je“.
Chránit českou zemi „až do hrdel a statků“
Věděl, o čem mluví, protože to měl v krvi. Jeho předek Karel III Schwarzenberg byl v devatenáctém století jedním z nejuznávanějších obhájců českých státoprávních zájmů. Jeho známý výrok a vášnivá obhajoba práv zemí Koruny české na závěrečném jednání českého zemského sněmu z roku 1871 vešly do dějin: „Osvědčujeme, pánové, že chceme hájiti práva tohoto a chránit je budeme, seč nám síly stačí, nechť se stane cokoliv, až do těch hrdel a statků“.
Jeho otec Karel VI Schwarzenberg spoluinicioval vznik tří dnes už polozapomenutých deklarací české historické šlechty z let 1938 a 1939. Jeho strýc František už v době okupace v září 1939 třetí deklaraci osobně napsal. Věrnost tehdy už neexistující Československé republice podepsalo přes osmdesát českých šlechticů a rozzuřili tím nacisty natolik, že většině z nich později říšský protektor Reinhard Heydrich přikázal zablokovat majetek.
Otec i strýc se dokonce osobně a se zbraní v ruce zúčastnili protinacistického odboje. Jeho další příbuzný Dr. Adolf Schwarzenberg dal státu tehdy neuvěřitelnou sumu milionu korun na výstavbu pohraničních opevnění a za války patřil v exilu k největším podporovatelům exilové vlády prezidenta Edvarda Beneše. Jeho adoptivní syn Jindřich skončil v koncentračním táboře Buchenwald.
Poválečné bezpráví
Tento rod sloužil zemi opravdu až do těch „hrdel a statků“. Okupována po skončení války lůzou, převlečenou za demokraty, odvděčila se jim po svém. Adolf a Jindřich dostali zákaz vrátit se do republiky. Jejich osobní známí prezident Edvard Beneš i ministr zahraničních věcí Jan Masaryk, kterým za války tolik pomáhali, nehnuli ani prstem. A to byl teprve začátek.
Dvacátého druhého února 1947 navrhl sociálně demokratický poslanec Blažej Vilím v Ústavodárném shromáždění aby byl znárodněn veškerý schwarzenberský majetek na území Československé republiky, tedy „nemovitý majetek zemědělský, lesní, rybniční, průmyslový, obchodní a živnostenský (v to počítaje všechny budovy a zámky s jejich zařízením, se všemi právy a závazky), dále živý i mrtvý inventář se zásobami a konečně veškeren provozní kapitál…“
Tato země najednou nesměla ocenit statečnost lidí s německým příjmením – mimochodem od sedmnáctého století doma mluvili česky – jen proto, že byli bohatí. A tak poslanci všech stran horlili proti „Němcům“, „nepřátelům jihočeských husitů“ a volali po „nápravě historických křivd“. Už na začátku srpna tento jediný zákon v historii, namířený proti jediné rodině, vyšel ve Sbírce zákonů a vstoupil v platnost. Prezident Beneš ho bez mrknutí oka podepsal.
Lůza řičela nadšením. Hlasovat proti se nikdo neodvážil. Podpořila ho i pozdější oběť komunistické zvůle poslankyně Milada Horáková, která sama po válce Schwarzenbergy několikrát navštívila. Poslanec Blažej Vilím sám brzy po únoru 1948 skončil v emigraci.
Lex Schwarzenberg jako protiústavní součást českého práva. Podle státu je všechno v pořádku
Stát vykradl i jeden z nejstarších penzijních fondů na světě, který Schwarzenbergové už v osmnáctém století založili pro tisíce svých zaměstnanců. Ti, jaksi samozřejmě, už nedostali nic. Jediným, kdo se veřejně postavil proti této zvůli, byl historik a publicista Václav Černý. Napsal, že najednou zavládl pocit, že něco vybudovat a vlastnit je zločin. Všichni Schwarzenbergové odešli jen s pár kufry osobních věcí do emigrace.
Bílý lev nestačí, omluvme se za Lex Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg v emigraci dospěl a pokračoval v rodinné tradici služby vlasti. Pomáhal emigrantům a po roce 1968 i disidentům, založil slavné Československé dokumentační středisko, bez kterého by zřejmě zmizela paměť zakázané kultury a literatury komunistické doby. Byl jednou z nejaktivnějších osobností mezinárodní kampaně na obranu lidských práv. V roce 1984 se stal prezidentem Mezinárodní helsinské federace.
Stal se politikem mezinárodního významu, protože tehdy byla lidská práva neoddělitelnou součástí konfrontace Západu s komunistickým světem. V listopadu 1989 se mohl konečně přestěhovat zpět do Čech a stejně jako všichni jeho předkové se vrátil i ke službě českému státu. Letos osmadvacátého října obdržel od prezidenta nejvyšší vyznamenání, které tento stát zná – Řád Bílého lva. Bylo to pozdě a bylo to málo.
Dnes ho vychvalují i ti, kdo ho pomlouvali a špinili. Tak nějak po čecháčkovsku. Jen málo z těch slov bude upřímných. Význam Karla Schwarzenberga by nejlépe ocenil český parlament, kdyby přijal usnesení, ve kterém by vyslovil omluvu a politování nad bezprávím, kterým on i jeho rodina museli projít. Propojilo by to minulost s budoucností v jeden společný příběh českého hrdinství i zbabělosti, vyprávěný v zájmu země. Byl by to mezník české historie. Ale najde se v houfů Čecháčků alespoň jeden poslanec, který by se to vůbec odvážil navrhnout?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
17 komentářů
Děkuji za shrnutí českého přístupu k lidem, kteří skutečně pro tento stát něco dělali a měli/mají vyšší cíle, než jen vyhrát volby. Dodnes mě velmi mrzí, že se nestal prezidentem. Neuvěřitelně promarněná šance! Nechť je k němu Bůh milostiv.
Tedy, i o tom se teď při vzpomínce na něj psalo. On tu volbu prezidenta tenkrát vyhrát nemohl – a to nikoliv proto že Zeman, jak někteří tvrdí. Ale kvůli pozici ze které do té volby nastupoval, totiž z pozice člena, a dokonce vicepremiéra už tehdy lidmi nenavidené Nečasovo vlády, která už měla za sebou spoustu průšvihů, na kterych se i pan kníže, i kdyz pasivně souhlasem ve vládě a hlasováním dopouštěl. Takže tohle byly ty hlasy které mu pak chyběly, lidi co mysleli v souvislostech a věděli co pan kníže jako vládní politik skutečně dělá a za co už zodpovídá. Zatímco ti jeho voliči se asi nechali přesvědčit propagandou že pan kníže z Boží milosti asi zrovna spadnul z obálkou..
To by udělal státník, člověk skutečně hodný takového označení, pane Urbane. Nikoho takového v současnosti ale nemáme. Ani v dalekém obzoru.
Tedy, tímto se připojuji ke kondolenci a tiché vzpomínce na zesnulého knížete Karla Schwarzenberga, který skutečně patřil k českým politikům polistopadové éry (na posouzení jak byl významný je možná ještě brzy).
Ovšem a je mi to líto, nemohu se připojit k požadavku na omluvu za „Lex Schwarzenberg“!.
Ta omluva by jistě byla vhodná – pokud, by zůstala a byla přijata čistě jako morální omluva. Nikoliv tedy právní akt, který by pak mohl být použit v právních sporech o navrácení toho konfiskovaného majetku.
Ten důvod určitě i pan Urban zná,
„Lex retro non agit“, jedna ze zásad už římského práva“.
Tedy „zákon (ale ani jeho změna či zrušení) nepůsobí zpětně. “
Což značí, že my dnes , právě proto že jsme právní stát, nemůžeme zpětně, se zpětnou platností, zrušit zákon , který byl vyhlášen a aplikován v roce 1947.
Jako mimořádná vyjímka byly takto zpětně posouzeny a odsouzeny zákony totalitního období od února 1948.
Ale dělat to dále, a požadovat rušit další navíc tímto způsobem „po významných událostech“, to už by bylo i s ohledem na úctu k zesnulému, spíše groteskní..
Podle Urbana měl kníže svatozář. Ale neměl, byl jako každý jiný člověk se svými klady a zápory. První, co udělal, prolomil Benešovy dekrety, aby se dostal k majetku. A Havel taky.
Proto se po svržení režimu vrátil.
Za Lex Schwarzenberg by omluva nestačila, i když i ta by byla lepší než současné ostudné nic. Ostudný bolševický „zákon“ by se měl kompletně zrušit a všechny ukradené majetky vrátit rodu Schwarzenbergů!
Krásně (a hlavně pravdivě!) to napsal pan Urban.
Velmi hezky, přesně a výstižně napsaný článek!
O knížete Karla Schwarzenberga jsem se zajímal, ještě když žil v exilu. Moji předci byli poslanci Říšského a později Českého sněmu, kdy se v revolučním roce 1848 také jeden z nich zasazoval o českou věc. Takže rozumím jeho postojům. Jeho povinnost vůči předkům v něm byla přirozeně zakořeněná a nikdy nezapomněl, kde se narodil. Samozřejmě musel mít i zájem vstoupit do vysoké politiky. Vždy jsem tvrdil, že tzv. Lex Schwarzenberg je nehorázná nespravedlnost a popravdě většina lidí to dodnes nechápe a drží se nechci říci přímo komunistickými, ale spíše jednoduchými názory, z části i proto, že o minulosti tohoto rodu nic nevědí. To, že to president Beneš podepsal, mne ani moc nepřekvapuje, protože to byl slaboch a intrikán. Ten T.G. Masarykovi nesahal ani „po kotníky“. Masaryk byl totiž především humanista a člověk jistých morálních zásad a za toho by se taková „křivárna“ nestala i když byly přirozeně zrušeny šlechtické tituly. Omluva je to nejmenší, co stát v tomto případě může ještě udělat.
To byl jeho strýc, který spolu s nacisty zřídil pracovní tábor v Letech? To je divná rodina.
je to pravda, bohužel
Skvěle napsáno.
Ještě na poslední chvíli se zachoval jako „nonšalantní,, feudál, když politoval“ chudáka,, Feriho a na poškozené dívky si nevzpomněl.
Pro mě je větší tragédii smrt Romana Čechmánka, který se opravdu zasloužil o prestiž ve světě.
Ano, tohle se panu Schwarzenbergovi nepovedlo. Na druhou stranu je úplné chucpe, pokud si „nonšalanci“ knížete bere do huby někdo s tak dětinským a plochým vnímáním světa, kde lze osoby s tak rozdílným životním příběhem a společenskou rolí posouvat v žebříčku, jako při volbě zlatého slavíka. Ještě navíc se usvědčujete, že o hokeji víte kulové a Vaše omezené myšlení odpovídá horizontu Podmáčené Lhoty.
Nevíte, už ten Váš „slavný“ tragéd zaplatil všechny dluhy, které nasekal ?
Majetek šlechty, která kolaborovala s nacisty byl znárodněn dekrety prezidenta republiky.
Shwarzenbergové spolu s nacisty vybudovali pracovně-převýchovný tábor v Letech, protože jim chyběli lidé na odstranění polomů v lesích.( Pamětníci ještě žijí.)
To je dosti dobrý důkaz o spolupráci s nacisty.
Pane Urbane,
naprostý souhlas se vším co jste napsal. Byl to úžasný člověk. Nikdy na něj nezapomenu.
Jistěže udělal mnoho dobrého, takže raději zapomeňme na uznání samostatnosti Kosova (v rozporu s usnesením OSN) nebo na boj za zrušení Benešových dekretů (které by bylo porušením poválečného závazku Československa zabránit navrácení německých majetků, které byly využity k rozpoutání války).
Šlechtické rody nikdy neopomněly být na obou stranách barikády. Z rodu vždy byl někdo na druhé straně, i když měla minimální šanci na úspěch. Ten pak zachraňoval rodový majetek, když náhodou protistrana uspěla.