Jan Urban: Hokejové zlato a národ, který je hrdý, jen když se to může?
KOMENTÁŘ. Slavný římský satirik Juvenalis si dělal legraci z politiky už někdy na přelomu prvního století našeho letopočtu, tedy zhruba před dvěma tisíci lety. Podle něj se v ní namísto hledání společného zájmu jen rozdává chleba a pořádají hry, kdykoliv je třeba voliče navnadit, aby alespoň přišli k volbám. Dnes té dávné době říkáme pozdní úpadkové období římského císařství a poněkud namyšleně máme za to, že parlamentní demokracie k něčemu takovému nemůže klesnout.
Masová euforie nad vítězstvím české hokejové reprezentace na světovém šampionátu v ledním hokeji měla tisíce podob – včetně těch méně vkusných a důstojných: široce medializované pitky vítězů, snad nejpitomější oslavný pokřik všech dob „kdo neskáče, není Čech“, televizní přenosy z pečlivě režírovaných „oslav“ na Staroměstském náměstí v Praze, až po televizní reportáž ze školní tělocvičny, ve které malí školáci v hokejových dresech a s namalovanými českými vlajkami na tvářičkách vítají na besedě „našeho reprezentanta“.
A blahopřání politiků, jakoby náhodou zachycených profesionálním fotografem při zápase na hokejové tribuně. Hokejisté prý „posílili národní hrdost“, a „dali národ na chvilku dohromady“ – a tak dokonce dostali od premiéra medaili Karla Kramáře.
Hledání společného zájmu
V roce 1950 komunistická hrůzovláda československou hokejovou reprezentaci rozmetala a většinu reprezentantů nechala v soudní frašce odsoudit k mnohaletým trestům vězení. Byli absolutní světovou špičkou, ale když na to přišlo, na jejich obranu se nezvedl jediný hlas a nikdo z „národa“ pro ně nehnul ani prstem.
Nebo snad někdo pomohl dokonce sedminásobné olympijské vítězce, čtyřnásobné mistryni světa a jedenáctinásobné mistryni Evropy ve sportovní gymnastice Věře Čáslavské, když upadla v nemilost po okupaci v roce 1968? Co to vlastně je, ta národní hrdost? Národ, který je hrdý, jen když se to může?
V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se prakticky všech třicet stran, hnutí a straniček zaklíná „obranou národních zájmů“. Potíž je, že nikdo z nich je nedokáže jasně popsat.
A jsme zpátky u politiky, protože ta by měla ukazovat cestu v hledání společného zájmu a časem prověřených hodnot. Česká stranická politika je zvláštní tím, že se to nikdy neměla šanci naučit – a proto to také dodnes neumí.
Na začátku přece stačilo být „proti Rakousku“, o něco později proti všem sousedům a hlavně proti Německu, pak proti Hitlerovi a nakonec pro nový vymyšlený svět pod taktovkou Sovětského svazu. Namísto historií odzkoušených vlastních hodnot a představ zbyly chléb a hry.
Sny spojené s koncem komunistického režimu se rozplynuly – a s nimi i ten o teď už „normální“ parlamentní politice. V české demokracii se za více než třicet let objevily pouze dva pokusy o skutečnou „politiku“.
Občanská demokratická aliance v devadesátých letech oponovala marketingovým slibům a šarlatánství premiéra Václava Klause – byla zničena. TOP 09, která na ni chtěla navázat, neunesla odchody svých kvalitnějších představitelů do vládních funkcí a postupně se přizpůsobila chování a „hodnotám“ parlamentního ptydepe. Všechny ostatní subjekty na scéně české politiky představovaly a dodnes reprezentují jenom různé varianty zmíněné taktiky „chleba a her“. O hledání společného a skutečně „národního“ zájmu nemají ani tušení.
Vše vůdci a strachu
V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se proto prakticky všech třicet stran, hnutí a straniček zaklíná „obranou národních zájmů“. Potíž je, že nikdo z nich je nedokáže jasně popsat. Jen stejně slabošským čecháčkovským stylem, na který české společenství od devatenáctého století už tolikrát doplatilo, hledá nepřítele a potíže tam, kde by inteligentnější a skutečná „politika“ hledala šance a podíl na rozhodování.
Je prakticky nemožné najít politika, který by smysl evropské integrace srdnatě hájil.
Hloupými slogany „už nikdy o nás bez nás“, vyzdvihováním kandidáta, který „nás v Bruselu nezradí“, bojem proti „ekonomické stagnaci, fanatickému ekologismu, migračnímu vítačství“ oslovují velkou část voličů, která si informace neověřuje, protože věří vůdcům nebo svému strachu.
„Politici“ ANO, SPD a dalších „vlasteneckých“ formací svým voličům určitě nebudou říkat, že nelegálních migrantů oproti roku 2023 ubylo o dvacet tři procent (!) a že se díky společné migrační strategii států Evropské unie podařilo razantně omezit průchodnost dříve nejvytíženější „balkánské trasy“.
Nebo že pouze díky novým společně dohodnutým pravidlům pro vypovídání neúspěšných žadatelů o azyl bylo jen v loňském roce vydáno 484 160 rozhodnutí o vyhoštění z území EU.
Je, samozřejmě, možné namítnout, že odmítání „Bruselu“ se v posledních patnácti letech stalo součástí politické scény prakticky ve všech evropských zemích. Není snazšího cíle populistických a nacionalistických kampaní než pomalá nadnárodní vyjednávací struktura, která se navíc nesmí a nemůže bránit ani proti těm nejnesmyslnějším útokům.
A je prakticky nemožné najít politika, který by smysl evropské integrace srdnatě hájil.
Tak snad jen něco pro zamyšlení: Žádná seriózní studie si už v současnosti nedovolí tvrdit, že Brexit splnil očekávání a odstartoval éru prosperity a úspěchu Velké Británie. Neexistuje hospodářské či vědecké odvětví Británie, které by na odchod z EU nedoplatilo.
Konzervativní strana, která na něm postavila svoji strategii, jde od porážky k porážce. Polská vláda s podporou velké většiny společnosti zase jasně říká, že nikdy nedovolí porážku a obsazení Ukrajiny, a to i, bude-li třeba, za cenu nasazení svojí armády na jejím území. Přiznají čeští „mírotvorci“ otevřeně, že v takovém případě Polsko zradí a odhalí jeho jižní hranici?
Žijeme prý ve složité době. Záleží, jako vždycky, na tom, v co věříme. Římská civilizace zanikla, když její lid nadřadil „chléb a hry“ nad občanství. Podle posledních průzkumů více než třetina teď prý díky hokeji sjednoceného českého „národa“ by, kdyby mohla, nikdy neuvažovala o tom, že by šla bránit svou vlast.
Národ? Lid? Moudrý brněnský publicista Jiří P. Kříž před pár dny připomněl rozdíl mezi váhou slov a skutečností vzpomínkou na stejně moudrého klauna Jana Wericha, který o „lidu“ tvrdil, že je to jen synonymum slova „prd“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Kéž by se našla politická síla, která by hledala, pro co jsme a pro co máme být, aby byla šance na dobrou budoucnost. Ne jen, proti čemu a komu být, aby se krátkodobě utišila frustrace. A to celosvětově, nejen u nás. Je to nějaká globální nemoc, nebo spíš už skoro třeštění být vyhroceně proti všem kolem.
Když už autor zmínil Brexit jako jasný příklad, tak jen upozorňuji, že jsou mnozí, kteří dělají vše pro to, aby to tak jasný příklad nebyl. Jeden za všechny, Nigel Farage, ten nám všem, ale hlavně svým potenciálním voličům, (a já věřím, že ho skutečně zvolí), vysvětlil, že Brexit nemá výsledky proto, že současná britská vláda je stejně neschopná jako úředníci v Bruselu.
Nikde žádná cesta, žádná nabídka přesnější mapy, jen pokřik, že ti u kormidla ostatní vezou špatně a že mají špatnou navigaci. A ono to zjevně stačí.
Jo,politiků máme víc než přehršel, státníci chybí.
Mimochodem, antický Řím byl v té době imperiální velmoc, okupující podstatnou část tehdy známého světa – čili odtamtud (naloupeno či vydřeno z místních lidí) pocházelo jeho bohatství. Nehledě že to byl i otrokářský stát – i z práce otroků pocházela místní část jeho ekonomických zdrojů.
Takže – „. satirik Juvenalis si sice mohl dělat legraci z politiky, ale přece jen to byly peníze a zábava, které ti lidé dostávali navíc.
Zatímco, náš dnešní demokratický stát žádné „odjinud“ získané peníze nemá. Takže i to zmíněné „chléb a hry“ je vlastně pouhé přerozdělování peněz vybraných od občanů na daních „někam jinam“, dle rozhodnutí politiků.
V tomto případě – když si uvědomíme, že došlo k výhře na světovém šampionátu, tak i většina občanů uzná že šlo o velice dobře investované státní, jejich peníze.
Zatímco, ale co se týče těch současných voleb do EU ani voliči neočekávájí, že by tam ti čeští Vyvolení mohli vyhrát nějaký match, který by uhradil aspoň jejich platy.
No a hlavně tedy pan Urban přeceňuje moznosti občanů. Ti si mohou ty politiky jednou za čas zvolit, ale pak už je musí „jenom“ poslouchat. Takže to je a bude ale rozhodnuti těch politiků, zda ti čeští občané , v případě konfliktu s Ruskem půjdou bojovat na ruský front, a nebo se opět skryjí do bezpečí nějakého protektorátu. Ještě jednou, bude to rozhodnutí politiků, nikoliv občanů.
Bohatstvi Rima urcite nepochazelo jen z loupeni a plundrovani. On ten Rim take neco vytvoril a svetu dal a malo toho neni.
Rise Azteku ci Inku byly take vyspelymi civilizacemi. To, ze obe rise expandovaly a kolonizovaly okolni rise, je take holy fakt. Kolonizace, podrobovani si jinych a jejich zotrocovani nebyla jen zalezitost Evropy, jak se dnes rado uvadi a co si Evropa tak vycita.
Zatimco skoro vsechny kolonialni rise se davno rozpadly, jedna zustava az doposud. Obrovska Sibir, kterou kdysi Rusko kolonizovalo, zustava nadale soucasti Ruske federace.
Víte, já tyto historické úspěchy Říma nijak nezpochybnuji , jde mi čistě o to kde se na ty které věci vezmou prostředky tehdy i teď. Nakonec i dneska máme další resorty pro vědu, vývoj pro vzdělání školství atd a každý z nich požaduje další desítky, stovky miliard pro sebe.
No a pokud jde o tu Sibiř, Američani taky nevrátili Mexiku ty oblasti které mu ukradli. To už se dneska taky nepočítá. A že by snad Anglie chtěla vrátit Severní Irsko, taky ne. Takovych příkladů je spousta..
Prosím pěkně, držte se už konečně těch vašich „alternativních“ kanálů (Sputnik, Parlamentní Listy, Lidovky, Raptor, Voice of Europe apod.), které mnohem více odpovídají vašemu civilizačnímu rozhledu, než zdejší liberálně demokratický Hlídací pes, a neobtěžujte nás už svými „moudry“ opsanými z proruské propagandy.
Je to přesně tak, jak autor píše. Lidé by to pochopit měli, lid zřejmě ne.
Skvěle napsáno. 👍
Čte se to jako proroctví. Čecháčkové si po květnu 1945 povraždili, nebo vyhnali Němce, přirozené vzory a přirozenou „zahraniční“ konkurenci. Zdivočelé lůze to nestačilo. Povraždila, nebo vyhnala i inteligentní, státotvorné a pracovité Čechy, Moravany a Slezany. Zůstala jenom spodina, která se pasovala do politických a ředitelských funkcí. A tak to zůstalo a zůstane dál. Většina obyvatel ČR už nemá na víc, než volit alkoholiky, anopodvodníky a lháře, nemastnou, neslanou pětikoalici, obchodníka s plyšáky, vystudovaného marxistu Zaorálka, který rozumí všemu na světě, včetně technice F-35,😅…, občas nějakou čestnou vyjímku, jinak těžce pod šedým průměrem. „Kdo neskáče není Čech“😅👎 je už navždy čecháčkovský top.“ Na víc už Čecháčkové nemají. 😅 Že to bude až taková mentální bída asi málokdo v roce 1989 tušil.😅