Jan Urban: Generace bez obsahu. Náš zastaralý slovník překotné době nestačí
KOMENTÁŘ. Převratné dvacáté první století, které prožíváme, už může jen s obtížemi předstírat, že někam patří nebo že na něco logicky navazuje. Ještě to plně nechápeme a ještě nejsme s to ani plně popsat v historii lidstva nevídané změny kolem sebe. Snad bychom mohli začít tím, že i v tak nové situaci jsme zajatci obsahů slov z devatenáctého století.
Velké koncepty osvícenství a ještě více průmyslové revoluce se vyjadřovaly slovy jako generace, národ, kultura, identita nebo demokracie. Ta se však zvláště v posledních desetiletích dlouhodobě vyprazdňovala a ztrácela původní obsah. Dnes už se míjejí se skutečností a my to jen ke své škodě odmítáme vidět.
Slovo generace vyšlo z latinského „generatio“ s dvojím významem, jednak jako „plození“ a také „pokolení“. Vědecká demografie přelomu devatenáctého století a dvacátého století ve snaze o přesnost definovala generaci jako množinu lidí, narozených za dobu, která se přibližně rovnala průměrnému věku žen při prvním porodu. Tehdy to možná stačilo.
Když jazyk nestačí
Nejpřesnější výsledek hledání nového obsahu slova generace pro dnešní dobu je zřejmě jen „informační bublina“. Věk i natalita ustoupily do pozadí a na jejich místo nastoupily rychle se měnící způsoby online komunikace a s nimi neoddělitelně spojený diktát hodnotových vzorců a jazykových klišé. Náš jazyk zaostal.
Průmyslová revoluce totiž na rozdíl ode dneška přinášela hodnotový převrat do společnosti, která ještě většinově a stabilně respektovala náboženství i klasickou rodinnou formaci. Společnost v průběhu života jedné či dvou generací prokázala až neuvěřitelnou schopnost adaptace na zásadní proměnu životních podmínek.
‚Generace‘ dnes nemá žádný hodnotový obsah. Současná forma spotřebního způsobu života opřená o nové informační technologie zásadním způsobem změnila vztah mezi jedincem a státem.
Přesun do rychle rostoucích měst, továrenská výroba, rozvoj těžby surovin a zpracování kovů, železnice, bankovního sektoru a vzdělání – nikdy v dějinách nezažil člověk tak rychlou a tak radikální proměnu světa. Jenomže právě radikálnost této proměny, která přinesla zcela nové ostré sociální konflikty, si vyžádala novou formu organizace státu a zcela novou formu jeho legitimizace.
V nových podmínkách se národní stát stal novým garantem bezpečnosti, vzdělání i organizace průmyslu a finančnictví. Plně nahradil všechno, co dříve zajišťovala výhradně rodina a nanejvýše regionální vazby feudální podřízenosti. Bismarckovské Prusko mohlo být ještě monarchií, ale pro silný „moderní stát“ sjednoceného Německa potřebovalo průmysl a silnou armádu. A právě proto potřebovalo Bismarckovými slovy „spokojeného dělníka“.
Série státem shora prosazených reforem bleskově prosadila sjednocenou soustavu školství, povinnou vojenskou službu a spolu s tím i řadu sociálních zákonů, včetně vytvoření státní penzijní soustavy, pojištění, systému státní výstavby dělnických kolonií a zdravotní péče. To vše stmelovala nová myšlenka „národního státu“ – „státu pro národ“.
Termín generace v té době ještě stále popisoval možnost tradičního soužití dvou nebo dokonce tří generací jedné rodiny. Jen málokdo si v dramatické vlně technologického pokroku a zvyšování životní úrovně a vzdělání uvědomoval, že zažívá začátek konce tohoto „starého světa“. Nezměnily to ani dvě světové války, které jen prohloubily iracionalitu nacionálních příběhů.
Síla válečného prožitku navíc zdůrazňovala „generační“ prožitek i sebevnímání. Po druhé světové válce se tyto narativy jenom účelově přizpůsobily sovětizační ideologii. Komunistický stát se stal jedinou autoritou, organizátorem, vzdělavatelem a soudcem společnosti. Zároveň však ve všech věkových i sociálních segmentech společnosti v šedesátých letech dvacátého století převážil spotřební způsob života, opřený o „hodnoty“ společenského „úspěchu“, představovaného „hvězdami“ státem organizovaného sportu a zábavy. Popkultura se stala určujícím rozlišovacím znakem generace.
Kam se vejdou tradiční hodnoty?
Zlom, který přišel s pádem komunismu, však jednou bude vnímán jako ještě dramatičtější společenská proměna, než jakou přineslo století po průmyslové revoluci. V důsledku překotného rozvoje informačních technologií slovo generace ztratilo původní smysl.
„Generace“ dnes nemá žádný hodnotový obsah. Současná forma spotřebního způsobu života opřená o nové informační technologie zásadním způsobem změnila vztah mezi jedincem a státem. Ve stejnou chvíli dokázala v mediálním a především v nikdy předtím neexistujícím virtuálním světě zdánlivě oddělit prožitek krizí od vjemů normálnosti a spotřeby.
Termín generace ztratil obsah. A velmi podobný proces odumírání obsahu i odklonu od kolektivních schémat postupuje i v oblastech považovaných po skoro dvě století za jakousi konečnou výspu pokroku a popisovaných slovy jako jsou identita, národ, národní stát, kultura a řada dalších.
Pro příští dobu budou důležitější slova jako globalizace, lokalizace, komputerizace či umělá inteligence a schopnost skloubit je s pozůstatky doby průmyslové. Můžeme jenom doufat, že se do tohoto procesu vejdou i tradiční hodnoty jako mravnost, pravda, politika jako věc veřejná nebo úcta a respekt.
Projekt Propasti a mosty mezi generacemi podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Bravurní pojednání pana Urbana
Patřím k té odepsané generaci analogových hipíků model 1968, kteří nepotřebovali ke „správným zážitkům“ pervitin nebo kokain – stačilo pár piv s kamarády na sobotní zábavě. Završeno pak, na vinylovém analogu, Krylovým proroctvím „Bratříčku, zavírej vrátka“. Dnes svět fosílií.
Patřím k těm historickým mrtvolám, jejichž mentální slovník není kompatibilní se současným digitálním světem smartphonově-pervitinové generace. Tedy spíš, nová generace nestojí o to, aby můj slovník pochopila. Mohlo by se z toho stát téma třeba pro inovaci rámcových vzdělávacích programů MŠMT?
Té nové generaci přeju hodně štěstí, aby to ve zdraví přežila.
Bůh s námi
Tak, tak, už i staří Egypťané říkávali (psávali na pyramidy), že ti mladí jsou k ničemu neváží si svých předků.
jo,všechno je jinak , ale po válce nám bude moc dobře…
Autorův článek ve mně generuje asociace na pohádku o chlapci, který šel do světa učit se „latinsky“. Vzpomínáte? „Sudkulatý, rystupie, tujekára, tentoryje“.Díky.
Vážený pane Urbane,
připadá mi, že generace neztratila obsah, to se jen změnil svět ve kterém generace žijí. Generace bývá vedle věku definována i zlomovými okamžiky – válkami, velkými společenskými změnami a nepochybně i převratnými technologickými změnami. No a dnešní svět potlačil tu roli věku a zvýraznil ty ostatní.
Přeji pevné zdraví
Petr Beránek
Právě to jsem chtěl napsat (nejspíše hůře).
Patřím do starší generace, kterou formovala levicová ideologie. Bylo to tíživé období se sociálními problémy, tak jsem chodil ministrovat a zároveň jsem nosil pionyrsky šátek. Zaslechl jsem v sakristie rozhovor staršího pana a profesora p. Tomandla „stejne nejlíp bylo za R-U“ , ten jen jako rodilý Videnak pokyval hlavou. Nemohl jsem tomu rozumět, až s odstupem let jsem mnohé pochopil. Komunisti zglajslajchtovali národ, jako sociálně slabší, jsem to přijal, slechtu, burzoasii, zbohatliky a karieristy jsem nemusel,byl to handicap. Každý se přizpůsobil a osobní a spolecenske rány se musely překonávat s trnutim zubů a tak nestabilita společnosti pokračuje se všemi +i-. Ve XX. století to zacalo a v XXI. století to pokračuje s různou intenzitou.
„Zglajchšaltovali“ svůj národ nejprve nacisti, a teprve poté tzv. komunisti.
Oprava : ..a teprve poté náš národ tzv. komunisti !
Opět do značné míry nesmysl. Je to jen poklonkování modernistické propagandě, předstírající, že zde neexistují žádné rozdíly v názorech a „tu jedinou správnou“ společnost kritizují pouze jacísi „dementi a desoláti“.