Jan Urban: Co Devadesátky zamlčely. Roli Klause, Zemana a dalších politiků
KOMENTÁŘ. Televizní seriál Devadesátky je na české poměry povedenou a profesionálně odpracovanou detektivkou. Nepodal však ani zdaleka pravdivý obraz tehdejší doby. Na to jeho autorům zjevně chyběly… informace, možná odvaha.
Od začátku devadesátých let, kdy se u nás poprvé etabloval organizovaný zločin, hledal a nacházel kontakty a podporu v politických špičkách, především v nejvlivnějších stranách ODS a ČSSD. Přesněji řečeno, organizovaný zločin vznikal v symbióze s novou politickou třídou a byl její neoddělitelnou součástí.
Vlády devadesátých let – tedy především obě vlády Václava Klause – nepovažovaly bezpečnostní zajištění privatizace a celé „ekonomické reformy“ za důležité. Připomeňme slavný výrok, připisovaný právě Václavu Klausovi, že „je třeba utíkat s reformou tak rychle, aby ji právníci nemohli doběhnout“.
Přímá linka k premiérům
Vlády nechtěly (a pokud chtěly, tak určitě nedokázaly) podpořit růst politicky neutrální a dobře placené kriminální a protikorupční složky policie, odolné vůči všem tlakům podsvětí i politiky. Ze stejného důvodu nedošlo k očistě justice. Ve chvíli, kdy Klausova „reforma“ úmyslně nadřadila rychlost privatizace nad právní stát, se policie zhroutila.
Nejlépe tyto důsledky vystihl Jaroslav Kmenta ve svojí skvělé práci Kmotr Mrázek (2. díl, s. 194):
„Mrázek měl u policie desítky lidí. Desítky placených donašečů, kteří mu za peníze sbírali informace, ověřovali data nebo manipulovali s kauzami. Měl své lidi dokonce na Inspekci ministra vnitra, která vyšetřuje trestnou činnost policistů. Takže dokázal ovlivnit i to, aby se nešlo po jeho agentech u policie. Měl své lidi i v Národním bezpečnostním úřadu i poté, co odtamtud odešel jeho věrný přítel Martin Hejl. Mrázek dokázal zajistit prověrku všem svým věrným donašečům.“
Došlo to tak daleko, že bossové organizovaného zločinu, za kterými v devadesátých letech zůstaly desítky nikdy nevyřešených vražd, měli přímé kontakty a vliv na nejbližší okolí premiéra Václava Klause i jeho nástupce Miloše Zemana. Ani jeden z nich se za to nikdy neomluvil.
Naopak, Václav Klaus se dnes cítí uražen i seriálem Devadesátky, který přitom o politice neřekl ani slovo. V minulém týdnu ublíženě prohlásil: „Absence pravicových politických stran je v Česku zřetelná. Není zde už žádná pravicová ODS, která by za mnou stála a hájila devadesátá léta.“
Profesně a mravně ohebný právník se specializací v mezinárodních financích a offshorových ekonomikách dnes dokáže vydělat řádově víc než Franta Mrázek se svými bouchači a „dárky“ v podobě štanglí loveckého salámu.
Co chce hájit? Prorůstání politiky a organizovaného zločinu? Nebo chce ještě dnes lhát, že o tom nic nevěděl? Stejně tak se Miloš Zeman nikdy neodvážil přiznat ke svému příkazu zlikvidovat vedení protikorupčních útvarů policie, což se stalo, jak prokázaly zachycené odposlechy, na přímou objednávku gangstera Františka Mrázka u Zemanova nejbližšího poradce Miroslava Šloufa.
A žádný dnešní český politik si ani po třiceti letech nedovolí říci, že ještě dnes žijeme s důsledky nekompetentnosti a zkorumpovanosti obou pánů.
Vražda v Masné ulici
O to smutnější je neschopnost většiny českých novinářů si tento kontext pamatovat a připomínat. Jistěže můžeme nadšeně připomínat pocit svobody, osvobozenou kulturu, sport, filmy a divadla té doby. Ale dokud budeme jako společnost přecházet a beztrestně tolerovat lži politiků – ano, mám teď na mysli právě Klause a Zemana – budeme tolerovat všechny lži a krádeže, i dnes ještě spojené s politikou, tedy i ty v justici, na státním zastupitelství a v policii.
Dokud budeme jako občané mlčet a jako novináři neplnit svěřenou kontrolní funkci, bude na objednávku mocných dál možné obcházet zákon, ničit nespolupracující podnikatele, zamlčovat trestné činy, dávat státní vyznamenání kriminálníkům, anebo naopak odsuzovat nevinné.
To, že se dnes už na objednávku nevraždí, je sice pokrok, ale snadno vysvětlitelný. Z primitivního násilnictví Devadesátek vyrostly sofistikované finanční machinace, které vyžadují zcela jinak kvalifikované „odborníky“.
Profesně a mravně ohebný právník se specializací v mezinárodních financích a offshorových ekonomikách dnes dokáže vydělat řádově víc než Franta Mrázek se svými bouchači a „dárky“ v podobě štanglí loveckého salámu. Za desetinu doby a prakticky bez rizika.
Tak snad ještě jedno připomenutí Václavu Klausovi:
23. listopadu 1997 byla před svým domem v Masné ulici v Praze nalezena mrtvá sedmačtyřicetiletá státní zástupkyně Stanislava Kozubková. Věřící, téměř abstinentka a členka pěveckého sboru při kostele svatého Salvátora měla v krvi údajně 1,8 promile alkoholu. Vracela se ale ze setkání s kamarády, kde za celý večer, podle všech svědků, vypila pouze dvě deci bílého vína. Policie uzavřela vyšetřování velmi rychle – jako nešťastnou náhodu.
Její přítel Jindřich Vítek se s tím odmítal smířit a požadoval obnovení vyšetřování. Byl zastřelen ranou do týla. Kozubková vyšetřovala obrovské úvěrové podvody party kolem Františka Mrázka a požadovala pro podezřelé uvalení vazby. Včetně Mrázka. Po její smrti byl Mrázek „pro nedostatek důkazů“ zproštěn všech obvinění.
Pomiňme vraždu vyšetřovatele stejné kauzy Tomáše Beneše, kterou policie ovšem popsala a odložila jako sebevraždu, stejně jako profesní likvidaci a kriminalizaci dvou dalších jeho „nepřizpůsobivých“ kolegů Evžena Kolína a Romana Pavlíka.
Kriminální okolí prezidenta
V roce 2003 ležel případ, který byl důvodem smrti Stanislavy Kozubkové, už dlouhou dobu u jiné státní zástupkyně – Dagmar Máchové. Pamatujme si, odvážná Kozubková měla dost důkazů, aby už v roce 1997 mohla žádat o uvalení vazby. Devět let po její smrti si Dagmar Máchová v médiích stěžovala – po dvanácti letech vyšetřování – na nekvalitní znalecké posudky, a tím i odůvodňovala neustálé protahování šetření.
Mezitím, také v roce 2003, byl zavražděn hlavní podezřelý Petr Šebesta. V roce 2006 pak František Mrázek. Někdo by mohl říci, že bylo dostatečně uklizeno. V roce 2007 státní zástupkyně Máchová konečně předala žalobu Městskému soudu v Praze – o rok později pouze jeden z obviněných dostal podmíněný trest…
Od října 2016 je Dagmar Máchová konečně obviněna pro podezření z několika trestných činů a postavena mimo službu se sníženým, ale přesto nadprůměrným příjmem. Pražské justici, kde má stále desítky známých, ani šest let nestačilo na projednání obžaloby.
Bývalí politici, ve své době přinejmenším podezřelí z korupce, jako Jiří Paroubek, Petr Nečas nebo Mirek Topolánek, vesele vystupují v médiích. Kriminální okolí blábolivého prezidenta Miloše Zemana (budiž mu přáno výrazné zlepšení jeho zdraví, ale jeho výkon ke státnímu rozpočtu v Poslanecké sněmovně byl odborně na úrovni šedesátých let minulého století) prostě jen navazuje na tradice a ducha Devadesátek. Prezident sám si korupce a zločinů svých nejbližších nevšímal nikdy.
S použitím knihy Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek, reportáží Jiřího Hynka v ČT, autorova blogu z roku 2013 a dalších otevřených zdrojů
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
67 komentářů
Klaus měl vždy rád tmu, proto nejraději držel ruku na vypínači a zhasínal vždy, když soukmenovci v tombole uviděli něco dobrého.
Díky za skvělý a pravdivý článek . Domnívám se však, že nebude mnoho lidí kteří se k němu dostanou, takové věci by se měly objevit v ČT kterou sleduje většina národa. Zajímavé pořady pana Moravce se věnují přítomnosti a rozhodně by nebylo od věci zavzpomínat na minulost aby se lidem otevřely oči, hlavně těm mladým.
Je s podivem jak si lakýrník ,taxikář atd omotali pomalu celou vládu ,justici ,policii kolem malíčku .Nechci domýšlet jak se kdo napakoval včetně předsedu dvou stran .Je hruza že v jinéformě se tak děje i dnes
Teď by pro změnu chtěli bývalí politici a jim podobní, za své působení ještě větší důchody. Holt všichni stárneme a střešinové mají pocit , že za své působení, mimochodem placené ze státního rozpočtu, tedy daní pracujících, jsou špatně ohodnoceny jejich zásluhy. Jejich zásluhy přitom patří ke zlaté éře rozkrádání státního majetku, měly by to hodnotit především policejní složky.
Ocenuji clanek a energii aurora, vetsina lidi vcetne mne podlehla marnosti neco s temi vyjmenovanymi a dalsimi gaunery po zasluze udelat.
Skvěle.
ještě tu chybí, jak nás Klaus a spol. prodal 1:25 DM:Kč
devalvace koruny byla v podstatě vlastizradou, bylo tu tolik majetku ve firmách a tolik výrobků, že je stačilo po otevření hranic jen dobře zobchodovat !
od devalvace se začalo s plundrováním republiky, jejich nerostných bohatství, a tak se člověk dnes nemusí divit, že tu chybí obrovské množství lesů, které vždy fungovaly jako houba, držely vodu, přitahovaly deště a díky tomu nebyla sucha v takové míře jako dnes. Rabování zemědělské půdy je další, co naši politici přehliželi a přehlíží. Není divu, že po davastaci průmyslu přišla devastace lidských hodnot, celá řada politiků by měla sedět a je hrůné na tom, že je to svědectví špatné práce Policie, BIS, NBÚ a hlavně Justice. Bohužel ta dáma před soudem se šátkem na očích, co měla slepě soudit a spravedlivě, se změnila na symbol, kdo mi dá víc, ten bude v rozsudku vítězem … odrazem toho všeho je situace na silnicích, kdy 30% řidičů by měl být odebrán řidičský průkaz – opět Policie nefunkční … a to by šlo psát několik hodin o dalších věcech jako je okrádání lidí, zejména se vykrádají přes PC, mobily a jiné technologie, krátce řečeno, nejsou tu státotvorní lidé s morálkou a pevným charakterem, ale spousta Jidášů …
Jo, jo, jen je otázka, zda při vstupu malé, chudé ekonomiky s naivními a nezkušenými občany i politiky, do ohromné, mnohem silnější a mnohonásobně bohatší celoevropské a globální ekonomické struktury, jsme měli šanci na nějaký výrazně lepší výsledek. Já toto přirovnávám k tomu, jako kdyby se Slavoj Houslice rozhodl hrát fotbalovou Bundesligu. V případě této fotbalové transformace či adaptace /či cesty do Evropy/ by ovšem jen málokdo čekal výrazný úspěch Houslických fotbalistů. Rovněž představa, že by našemu provinčnímu klubu měl při cestě do evropské volné soutěže třeba Bayern Mnichov nebo Eintracht Frankfurt nějak pomáhat by byla považována za zcela naivní a absurdní.
no, my jsme byli sice hloupí a nezkušení, ale právě lidé typu Klause se tvářili jako trenér Pospíchal a cpali nás do Premier League s tím že pod takovým kvalitním, erudovaným a schopným vedením dáme těm Manchesterům na zadek
👍
Jenže ta koruna, bohužel, měla naprosto nereálný kurs stanovený komunistickými politickými ekonomy. Realitě se blížil kurs na černém trhu, a ta ten +- ta koruna taky spadla.
Čím dál více se ukazuje, že ti dva zločinci jsou ve skutečnosti ruské loutky.
Toto jsou zcela nesmyslné a podstatu problémů ignorující hloupé názory. 90 %, možná více problémů má ekonomické příčiny, jak by vám vysvětlil jeden bývalý americký president. „It´s about economics, you stupid!!“
V devadesátých letech tu měly ruské mafie volné pole působnosti. To, že se V. Klaus a M. Zeman dostali pod jejich vliv, skutečně ekonomické příčiny má. Má to snad být podle vás tomasi pro V. Klause a M. Zemana omluvou?
Souhlasím, že problém byl hlavně ekonomický a spočíval v nesmyslné kuponové a malé privatizaci. Československé hospodářství bylo plánované a mělo jasně definované dodavatelsko – odběratelské vztahy. Ty se úplně rozbily, podniky najednou neměly z čeho vyrábět, zastavil se vývoz (jen pro ilustraci na př. nákladní auta Liaz se vyvážela do 56 zemí, vyvážely se investiční celky, lokomotivy, legovaná ocel atd.) a vedlo to k ekonomickému chaosu a s ním v ruku v ruce prudce zvýšené kriminalitě nejen běžné, ale hlavně hospodářské. Musel přijít zahraniční kapitál, aby země mohla fungovat, jehož důsledky pociťujeme dodnes. Ročně se vyvádí do zahraničí cca 300 miliard Kč a podniky se staly pouze subdodavately, došlo ke krachu obrovského množství firem, jejichž značky byly ve světě uznávány. A to nemluvím o krachu našich bank. Stát aby nezkrachoval prodal co mohl, Po rozbití jednotlivých JZD se ukázalo, že 80% restitujících zemědělců nemá zájem na svých pozemcích dále hospodařit a postupně jsme přestali být soběstační ve výrobě potravin, nehledě na to jak se začelo zacházet s ornou půdou. Mohl bych takto pokračovat dál a daleko více rozvést a do více podrobností důsledky amatérské privatizace a vedení státu. To všechno jsou „devadesátky“ pod vedením ODS jejichž slogan o utahování opasků používají dodnes.l
To se Klaus nechválí , že Alen Greespan smetl tu jeho privatizaci, že se nedá dělat bez právního dohledu ,byl tak drzý, že mu řekl , že na to nemáme čas a také to tak dopadlo.
Čím dál více se ukazuje, že ti dva zločinci jsou ve skutečnosti ruské loutky. Konec citátu. Máte jistě pravdu, pane Toky. Jenže to, že ti dva pánové jsou ruskými loutkami přece víme už delší dobu. Přesto byl Václav Klaus s pomocí Mirka Topolánka a jeho suity zvolen parlamentem i na podruhé českým prezidentem. Českým voličům se to nelíbilo a vymohli si přímou volbu prezidenta. A co se stalo? V přímé volbě si za prezidenta zvolili druhou ruskou loutku. Jistě, lidem, kteří se o politiku příliš nezajímají, dopřáli sluchu TV Prima a TV Nova, které se tvářili, jako by jiní kandidáti na úřad prezidenta neexistovali, než Miloš Zeman a Jan Fischer. Že těch kandidátů bylo tehdy ve skutečnosti devět, nám prozradila pouze ČT. Stačilo si však tehdy všimnout, že kandidaturu M. Zemana podpořil V. Klaus a pro alespoň trochu myslící voliče by byl kandidát Zeman přinejmenším velmi podezřelý. Před druhou prezidentskou volbou už všichni voliči buď věděli, nebo alespoň mohli vědět, že tou ruskou loutkou Miloš Zeman je. Stačilo však jen trochu voliče postrašit uprchlíky, kteří se k nám vůbec nehrnuli a naší zemi se raději vyhýbali a Miloš Zeman byl prezidentem zvolen i podruhé. Tak že vážený pane Toky, problém není ve Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi, problém je v českých voličích, kterými zvláště Miloš Zeman vysloveně pohrdá. A máte snad pane Toky pocit, že se situace od minulých prezidentských voleb zlepšila? Já takový pocit nesdílím. Podívejte se na průzkumy preferencí, kolik lidí by bylo schopno volit Andreje Babiše.
Reagane vrať se!! Putin se zbláznil!!
Výstižně popsáno, díky!
Skvěle !!
svatá pravda
Velice dobře napsáno, naprostý souhlas!
… čili zbývá jediné a to „vyměnit lidi…“ Na to byl čas ale 13 let…Se zvolením Václava Klause do funkce prezidenta tak nepřišlo jednoduché „juchachání“, ale realistické přemýšlení „o stavu světa“… Bylo po humanitárním bombardování 1999, které předchozí prezident přivítal – to Václav Klaus zpochybňoval, v březnu 2003 „nešel na ruku bombovým mírotvůrcům“ v Iráku, dále dokázal často poukazovat na „problémové rozumy“ z EU nebo ze světa… A to by mělo být špatné, protože nešel s jednotným šikem… A další prezident Miloš Zeman postupuje podobně, ale svým vyjádřením své odpůrce vyloženě vytáčí ( a on si to skoro užívá). Čili skutečně je třeba vyměnit lidi… Semínko naděje je doufat, že nový prezident bude lepší, protože další podobný typ by už někteří zdejší demokraté zcela jistě nepřežili…
Sice máš pravdu ale stejně bych rád aby se takový maras mohl uklidit.
Hitler a Stalin byli zrúdy kterým se nepodařilo zničit tenhle národ.Klaus se Zemanem to dokázali.Ti první dva byli cizáci o to horší jsou ti dva druzí,kteří to páchali na svém národu
Výborně popsáno . Z obou dvou jmenovaných politiků se stávají dvě nejubožejší kreatury. A stále více a více.
Odvahu nemá nikdo ale za jejich podíl patří do tepláků hlavně Klaus.
Nebylo by spravedlivé vynechat čučkaře na vozíku!!
Zeman tam patří také- jako příklad uvedu odpuštěný dluh Rusku ve výši 100 miliard Kč z dob SSSR. Dále jsou to prodeje velkých českých bank do zahraničí, prodej Mostecké uhelné jejím manažerům za směšnou částku, následně se zjistilo, že tito manažeři vyvedli zisky MÚ do švýcarské banky- nějakých 23 miliard Kč, ke kterým se nikdo nepřihlásil- ani manažeři a ani vláda. Další průšvih- uzákonění Exekutorské komory bez toho aby jí byly zákonem stanovené pevné mantinely a aby si následně neudělali byznys z neštěstí lidí, které připravili kvůli bagatelným dluhům o střechu nad hlavou, takových lidí byly desetitisíce. Nadarmo při volbě prezidenta dostal Zeman na předvolební agendu 3 miliony jako dar.
Nebyl „odpuštěný“, jen převedený na zaplacení zbožím. Prachy Rusko tehdy prostě nemělo, nějaké zboží, hlavně suroviny, ano.
lžete jako vždy. 100 miliard dluhu Zeman a jeho parta prodali jakési firmě za cca třetinu. Co se stalo s tím zbytkem je v mlze (na kontech přátel Zemana).
Na vozíčkáře se nesmí zapomenout.
To, co autor popisuje se jmenuje provozní slepota. Bohužel z kriminálních vod se právě celá politická scéna přesunula do sféry politické provozní slepoty a novináři s tím nic nedělají. Mluvím o Kosovu, jeho nezávislosti a naprosto stejné situaci na Donbase na východě Ukrajiny. Až se budou novináři ptát na tiskovkách politiků na vysvětlení rozdílu těchto dvou identických politických kauz, pak si mohou novináři říct, že nejsou to, co Zeman o nich tvrdí …
Dobrý den,
dovoluji si reagovat na tento článek. Již mám tzv. něco nalítáno a v době těch “ devadesátek “ jsem byl jako mladý policista zařazen na Krajský úřad vyšetřování – hospodářská kriminalita. Mohu tedy jako profesionál s klidem srovnat to co píšete, s tím, co jsem u PČR zažil já osobně. Především musím zásadně odmítnout vaši větu, cituji… “ Ve chvíli, kdy Klausova „reforma“ úmyslně nadřadila rychlost privatizace nad právní stát, se policie zhroutila.“… konec citace. Takovou větu nemůže napsat nezaujatý člověk . Nic takového, ani náznakem, jsem u P ČR nikdy nezažil. Já vím jen to, že jak já, tak i moji kolegové pracovali zákonným způsobem, s maximálním nasazením a vždy pod dozorem dozorového státního zastupce. Co více byste si přál ? Podle mého názoru je celý článek plný pro laiky jistě “ líbivých “ polopravd . Podle mého názoru, po 20ti letech, kdy si na to mnozí již ani nevzpomínají, si zpětně racionalizujete toto období, jistě komplikovaných, devadesátých let . Pokud já vím, tak tehdy nebyla ani inflace 10% jako dnes, každý, kdo trochu šetřil si mohl dovolit koupit bydlení a nikdo se nemusel očkovat . Srovnávejme také tyto věci. Hodnotit devadesátky jen podle zvlášť závažných trestných činů ( zejména vražd) je podle mne zavádějící a pro řadu našich občanů dehonestující. Tím myslím i např. pana prezidenta Václava Klause, který byl 2x, řádně zvolen prezidentem ČR, neboť si to občané přáli, jinak by to nebylo přece možné, viďte …
“ Ve chvíli, kdy Klausova „reforma“ úmyslně nadřadila rychlost privatizace nad právní stát, se policie zhroutila.“ Dodám, že nikoliv vlastní vinou!
I když Vy i Vaši kolegové pracovali zákonným způsobem, s maximálním nasazením a vždy pod dozorem dozorového státního zástupce nebyla šance nepravosti trestat, protože příslušné zákony, neexistovaly!
Vždyť i přímý účastník kupónovky p. Tomáš Ježek opakovaně konstatoval: „Byl to zběsilý úprk před právníky“.
Prezident Klaus nikdy nebyl zvolen občany ČR, to byl až Zeman, pokud tedy za „občany“ nepovažujete ty darmožráče z parlamentu.
Vážený pane policisto, zkuste tu „Vaši“ realitu 90 let vysvětlit svým bývalým kolegům z kriminálky, kterým nebylo téměř nikdy umožněno odstíhat skutečné pachatele největších zločinů 90 let. Domnívám se, že s Vámi budou hluboce nesouhlasit. Ano, většina policistů skutečně pracovala, seč mohla, ale hlavně díky politikům (a nech se Vám to klidně nelíbí, premiérem byl v letech 1992-1998 Václav Klaus) nebyla jejich práce završena výsledky. A můžete klidně nesouhlasit, ale premiér je zodpovědný za svou vládu (a z materiálů bezpečnostních složek je velmi dobře obeznámen s realitou)
PS: Zvláštní je, že stejně, to jest, že nebylo politiky umožněno vyšetřování závažné trestné kriminality, hovořil opakovaně i pan Kubice, bývalý ředitel ÚOOZ a bývalý ministr vnitra. Pokud mě pamět neklame, ten není zaujatý novinář 🙂
Míra inflace vážně nemá nic společného s odpovědností politiků za bezpěčnost občanů a dodržováním platných zákonů, včetně trestního řádu. Jinak za vlád premiéra Klause neklesla inflace pod 8,5%, klesla až za dalších vlád (pro opravu vaší paměti). Poslední poznámka, Václav Klaus byl zvolen parlamentem, nikoliv občany
… míra inflace byla zpočátku daleko větší než dnešních 9,9% – na začátku jeho éry byla provedena nejméně 2x devalvace koruny – a to samo o sobě inflaci pořádně zvedlo… Václav Klaus se obával daleko více nezaměstnanosti, nebyl proto ani konkurzní zákon, regulace investičních fondů také dlouho nebyla… Překotnou privatizaci prosazoval zejména tržní dogmatik Tomáš Ježek s tím, že je nutno co nejdříve „podniky prodat“ a pak si noví majitelé poradí…
Je to podstatně jinak. Pan Urban popsal odcela přesně některé problémy 90. let. za prvé jen některé. Zcela vynechává to hlavní, jak privatizovat a jak instalovat ekonomický systém založený na volném trhu. On popisuje jen některé, jistě problematické, průvodní jevy. Ovšem postupuje velmi výběrově, neboť nechápe obecné ekonomické zákonitosti a problémy tzv. kapitalistické ekonomiky. Dnes je zcela zjevné, že řádově větgším problémem než korupce při privatizaci má obrovský odliv peněz z české ekonomiky do mateřských firem a případně do daňových rájů. Jakkoliv je koruoce zcela zavrženihodná, tak mnohonásobně větší problémy vyplynuly z privatizace velkým nadnárodním firmám. Je otázkou, kterou Jan Urban nepokládá, natož zodpovídá, zda byly jiná cesta, jak instalovat v naší kapitálově poddimenzované ekonomice systém tzv. volného trhu. Tady bych polemiku, ovšem vážnou a odbornou debatu určitě přivítal. Skupina ekonomů elvicovějšího střihi tehdy navrhovala jinou koncepci privatizace, jeíž součástí by byla privatizace vytipovaných cca 30 klíčových a perspektivních podniků, řekněme českou cestou za podpory státu. To bylo hlavními ekonomickými protagonistami smeteno ze stolu, jako polovičatá a nedostatečně volno-tržmní experiment, prý b ez šance na úspěch. Je ovšem velkou otázkou, zda by i takto vybrané a podporované podniky dlouhodobě přežily a prosperovaly a neskončily jen s malou přestávkou a velkými náklady tam, kde jsou nyní, tedy v portfoliu velkých nadnárodních firem. Obávám se, že spíše ano, i když fungování např. B udvaru jasně ukazuje, že tehdejší jediný přípustný názor, že stát je vždy špatný majitel a vždy horší než soukromník se po 30 letech u nás, stejně jako leckde v zahraničí ukazuje jako velmi přehnaný. Stejně tak je zcela chybné dávat v souvislosti s korupcí do jednoho pytle pány Zemana a Klause. Ostatně ani Václav Havel nevybočil z řady a nechtěně potvrdil často vysmívaný názor, že „trh nezná špinavé peníze“, když sám prodal rodinný majetek značně kontroverznímu podnikateli, navíc za situace, kdy situace v kupující firmě zaváněla tunelováním. Jinak to, o čem píše pan Urban je v zásadě pravda, jen postrádám realistické akritické hodnocení, že právě takto funguje ekonomický systém, který si lidé i mnozí politici idealizovali. Přesun tak ohromného majetku do soukromých rukou těžko moh probíhat bez průvodních jevů popsaných v seriálu Devadesátky. Ten popisuje některé průvodní jevy, ovšem stejně jako pan Urban nehledá odpovědí a už vůbec nenalézá skutečné a hlavní příčiny problémů v seriálu zmíněných ani těch nezmíněných.
Docela s Vaším názorem souhlasím. Jan Urban skutečně „vyzobal“ jen ty, podle něho nejzávažnější, projevy devadesátek a v tom se nijak nemýlí. Když se však zohlední všechny relevantní okolnosti, budete se svými názory blíže skutečnosti Vy. Ale J. Urban má naprostou pravdu v tom, že za vším marasmem tehdejší doby (bohužel s dosahem do dneška) stojí V. Klaus a M. Zeman. Ostatně na přísloví, že ryba smrdí od hlavy přece něco je …
Pan Urban nikdy nic přesně nepopisuje. Kamarádil se s Panem Polanským, který nás obvinil z vraždění Romů. V televizní debatě Zeman-Schwarzenberg seděl vedle starého pražského komunisty Zdeňka Svěráka a kníže posílal presidenta Beneše do Haagu
To co se stalo v devadesátých letech předurčilo pomery v tomto státe na nékolik generací.Bezpochyby by meli být panove jako Klaus a Zeman atd. hnáni k zodpovédnosti.Kdo se pravdivé nevyrovná s minulostí ma zpravidla potíže v budoucnosti.
V 90. letech jsme nejrychleji hospodářsky rostli. Šly dopředu věda i technika. Dramaticky se zvyšovala životní úroveň. Naprosto fantastické a většinou pozitivní změny nastaly ve školství. Ti, co to zažili, nejsou blbí a pamatují si to. A srovnávají se dneškem.
MMCH po pádu Franca ve Španělsku narostla kriminalita řádově o stovky procent. To měli raději dosadit na post caudilla někoho dalšího a jet dál v totalitě?
Zcela nekompetentní a nivní je rovněž názor, že někdo utíkal právníkům. Jistě některé dílčí věci mohli být ošetřeny lépe, třeba transformace privatizačních fondů nebo zákony týkající se akciového trhu, ovšem před právníky nemusel nikdo utíkat. Kdyby se čekalo na právníky až se rozhoupu, až proberou teoretické disputace, tak by nebylo již co privatizovat, neboť by polovina firem zkrachovala a druhá polovina jich by zkrachovala. Prostě svět podnikání či byznysu funguje zcela jinak, jistě lepší právní rámec by býval byl žádoucí, ale právní svět není schopen se tomuto tempu zákonitostem podnikání přizpůsobit. Právníci t měli a mají totiž absurdní představu, že se na několik let měl kvůli nim byznys, život lidí i celý svět zastavit a čekat na ně.. Což jsou představa zcela mimo realitu….
tomas,máte pravdu.Největší chyba a zločin byl v komunistech.Po roce 1968 měli na to 20 let,aby pod kontrolou strany proběhla privatizace,jak to nakonec udělali číňané.Že byli u moci debilové a zrádci,tak k tomu nedošlo.
… no když byli u moci „zrádci a debilové“, tak by vlastně nemělo být co privatizovat, že ? Ale tady se přece privatizovalo, tak to je nějaký nonsens, dokonce jsme po sobě měli asi 3 vlády kde bylo ministerstvo pro správu nár-majetku a jeho privatizaci… Takže jak to bylo ?
Jedna z mála nadějí lidstva je že se objevují tací kteří napíšou takový článek.. Jedna z mých osobních nadějí je ta, že smrtí vše nekončí a každý musí jít dál takovou cestou jakou si sám zařídil…
Ano. Velký obdiv a přání pevného zdraví autorovi článku .
Všehoschopní se chopili moci,kterou nechali ležet na ulici ti méněschopní idealisté.Ti všichni pochopili,že když krást tak ve velkém.Nejprve sebe a své lidi nechali zvolit námi blbci“demokraticky“do nového parlamentu.Tam si vytvořili všemi těmi novými zákony základnu pro legální zlodějiny a začali vládnout.A protože nebyli žádní troškaři tak zbylo i na lidi v nižších struktůrách,včetně námezdních zločinců,kteří jim tvořili štafáž a odváděli pozornost veřejnosti mimo ně.Znefunkčnili výkonný státní aprát,soudy,policii,prokuraturu.A úřadovali!Povedlo se jim to dokonale,viz současnost!
Po bitvě každý vojín generálem. S dvaceti až třicetiletým odstupem vidíme chyby, které tehdy nebylo možné vidět, protože jejich signály zanikaly v celkovém chaosu. Obávám se, že alternativou by byly chyby jiné a patrně horší.
V devadesátých letech jsme tu měli svobodu a demokracii. Ty výše popsané negativní jevy byly, bohužel, určitou daní za to. Nicméně pořád to bylo lepší než současný stav, kdy svoboda šla k čertu a z demokracie zůstaly trapné zbytky. A zločinnost tu bují dál, jen je víc provázaná s vládnoucí „elitou“ a ta se naučila ji lépe kamuflovat.
V devadesátkách jsem měl málo peněz a hodně svobody.Nikdo mi nic nezakazoval a necenzuroval.Ta svoboda byla k nezaplacení.O to hůř se mi zvyká na lhaní,mlžení,překrucování a autocenzuru dnešních hlídacích psů demokracie.
Snadná pomoc Horymíre. Běž si na Parlamentní listy nebo Sputnik a neotravuj svými blepty na Hlídacím psu.
Dejte si klapky na uši, jako lekavej kůň a klidně tu káru táhněte šejdrem k propasti.
To, že někdo vidí konkrétní vady a nedostatky současného režimu u nás, potažmo režimu v EU, ještě neznamená, že je Putinův agent. MMCH, absolutní ignorování jakékoli kritiky minulým režimem dost silně přispělo k jeho pádu. Nakonec ho lidi sice nekritizovali, ale jakmile k tomu dostali příležitost, tak ho zařízli.
A v historii známe případy pádů režimů, které obyvatelstvo nenávidělo tak, že otevřelo nepříteli brány. Např. Novobabylónská říše.
Klapky na uši jste si nasadil vy Pergille a tu káru táhnete k ruské propasti ne jako lekavej kůň, ale jako splašenej vůl. Nevadí mi, když někdo vidí konkrétní vady a nedostatky současného režimu u nás, já je vidím také, vadí mi, když někdo usilovně obrací naruby klady a přednosti toho jak vy tvrdíte „režimu“ a vydává je za nedostatky a vady a to jenom a pouze proto, že se tyto klady a přednosti nelíbí Putinovi a jeho suitě.
Velice pěkně p. Urbanem napsáno a shrnuto. Jen škoda, že takových článků je tak málo. Bohužel toho „ovara z hradu“ a jeho předchůdce už těžko někdo odsoudí.
Velký dík autorovi článku !!!
Pane Urbane,máte opět ve svém článku naprostou pravdu.Tato země je nešťastná do morku kostí,jak se říká.Politici v této zemi,jsou nejhorší z celé zeměkoule.Stačí se podívat na to,co nám vládne z Lán.Neskutečné.
Jako vidno, z výše uvedených příspěvků, je mnoho úhlů pohledu na tak zvané „Devadesátky“.
Dovoluji si přidat úhel geopolitický.
Je nesporným faktem, že roce 1984 vznikl na základě usnesení vlády ČSSR, č. 10/1983
na popud generálního tajemníka ÚV KSSS a šéfa KGB Jurije Andropova Prognostický ústav.
Organizační struktura, personální obsazení vedoucích funkcí i míst výzkumných pracovníků jsou dosud neznámé, stejně tak jsou neznámé výzkumné cíle a úkoly.
Faktem je, že Klaus i Zeman pracovníky tohoto ústavu byli.
Fakt také je, že spisy STB vedené jak na jednoho, tak i druhého byly skartovány v prosinci 1989.
Václav Havel se vyjádřil – řečeno metafrází – my bojujeme za ideál a Klaus zakládá politickou stranu.
Zeman ovládl ČSSD.
Obrovské nadšení a naděje po listopadu 89 se v devadesátkách pod taktovkou prognostiků rozplynulo a jsme ve stavu rozdělené a rozpolcené společnosti.
Nu a prognostici si mohou spokojeně říci -eto naše děělo -.
Na Ukrajině již oheń vzplál a v současné době se rozšiřuje. Nový Mnichov je, jak to tak vypadá, na obzoru. Evropa je geopoliticky objektem, nikoliv subjektem.
Bůh ochraňuj naše děti – naše potomky.
… no kardinální chyba ! Zeman nastoupil do Prognostického ústavu až v lednu 1990… A těmi „ideály“ Václava Havla by se společnost asi nenajedla, ale někdo tomu může věřit až dosud…
On ten prognosťák měl korigovat běsnění biľaků a dalších negramotů ve vedení strany. Což se nedělo, jeho závěry a doporučení byly odmítány, a tak jeho pracovníci postupně nabývali k režimu stále nepřátelštější postoje (a to ještě akcentoval fakt, že tam byli uklizeni lidé „s diagnózou 68“, vč. Zemana). Takže přišel rok 1989 a prognosťák se postavil za Velkou Sametovou.
A Havel měl asi stejný náhled na realitu jako ti komunističtí papaláši, akorát z jiné strany politického spektra, proto blouznil o konci politiky, nepolitické politice, rozpuštění Varšavské smlouvy i NATO, atd. A díky za Klause, který začal budovat (byť s mnoha chybami) standardní demokratický politický systém a standardní tržní ekonomiku.
Asi v r.1993 jsem jako tehdejší prokurátor se specializací pro hospodářskou kriminalitu začal trestně stíhat účastníky nepoctivých „holandských dražeb“.
Podle mých dodatečných informací tehdejší ministr Ježek běžel za tehdejším
mínistrem spravedlnosti Novákem a stěžoval si, že jeho ministerstvo obtěžuji
dotazy na poctivost těchto dražeb a tím narušuji proces privažizace. Přežil jsem to, ale byl jsem zproštěn funkce okrestního státního zástupce a poté okamžitě a bez udání důvodů z nově ustanoveného státního zastupitelství propuštěn. Do dnešní doby mi tyto důvody nebyly oficiálně sděleny. Podle vyjádření následné nejvyšší státní zástupkyně mgr.Benešové se tyto důvody v mém spise nenacházely a působí to dojmem osobní msty. Vím o této době svoje.
no zvítězila pravda a láska a právní stát šel do kelu
Klaus a Zeman byli a jsou zlo. Ale uvědomte si, kolik lidí nachytali na svoje sliby.
Jejich napojení na KGB je jasné. Jsou vydíratelní, a proto poslouchají. U Klause jde, kromě touze po moci, také o touhu po mamonu. Má snad ještě málo?? Zeman má na to Nejedlého a Mynáře. A do té party se dostal ještě pohlavně neutrální ( nebinární) Ovčáček. Alespoň, že se TO modlí, to je MU ke cti. A prý to myslí upřímně.
Váženosti, do závislosti na ruském plynu a ruské ropě nás nedostali ani Klaus ani Zeman. A ta je v dnešní situaci naprosto klíčová. Putin se mohl pustit do Ukrajiny jen proto, že věděl, že EU (potažmo NATO) není schopna účinně zasáhnout.
Stát je sám o sobě zlo,protože dává vládnoucím lidem velkou moc.A většina mocichtivých jsou násilničtí psychopati a kriminálníci.
Jenže bez státu se fungovat nedá, pokud sousedé státy mají. Na to dojeli Polabští Slované, Keltové (včetně našich předků) a do jisté míry (protože byla protostát a ne plnohodnotný stát) i Velká Morava.
Tento problém se snaží řešit dělení moci v demokratických státech (zákonodárná, soudí, exekutiva) a jejich vyvažování, které např. pandemický zákon silně narušuje (dává exekutivě pravomoci, které by v řádně fungujícím demokratickém státě mít neměla). Nicméně je to celé zborcené vlivem EU. V ní v podstatě vládne exekutiva, čili to nemůže být demokracie, jako nebyl demokracie komunistický režim, byť se za ni vehementně prohlašoval.
Co Devadesátky zamlčely.?
Že žádný z nich – jak Klaus, tak i Zeman ,-
neměl- ba a ani nebude- mít nikdy „ČISTÉ RUCE „,
Což nakonec nám potvrdila sama Klausova abolice –
která všem poctivým občanům ČR – byla velkou ranou-do palice –
kdy Klaus všem svým tunelářům zlegalizoval
jejich nakradené majetky … –