Jan Urban: Česko, země pseudotitulů a přemnožených generálů
KOMENTÁŘ. Jedním z nejnevkusnějších a nejškodlivějších pozůstatků totalitní minulosti je poklonkování české společnosti před hodnostmi a tituly. K uspokojení poptávky po titulech mezi nekulturními nositeli moci dokonce vznikaly stejně nekulturní podvodné univerzitní katedry, jako svého času na právnické fakultě Západočeské univerzity či na slavné „univerzitě“ ve slovenském Sládkovičovu, tak oblíbené obzvláště mezi brněnskými politiky.
Pseudodoktorát za cosi, co by na žádné slušné univerzitě na světě nebylo uznáno ani jako ročníková práce, kdysi ve Sládkovičovu získal například politik a někdejší hejtman Michal Hašek (ČSSD).
A protože jakkoliv podivné úřední razítko platí víc, než slušnost a zdravý rozum, může dotyčný dnes dokonce zkoušet i mnohem vzdělanější adepty na ministerstvu vnitra.
S hodnostmi je to podobné – také si na ně potrpíme. Švýcarská armáda má (včetně aktivních rezerv) kolem sto padesáti tisíc vojáků, tedy zhruba pětkrát víc než ta česká. Na rozdíl od té naší ale nemá ani jednoho generála. Skutečně. Generála může mít pouze v době války a musí ho volit parlament – a jen na dobu trvání konfliktu.
Pokud nějaký vyšší důstojník, třeba jeden ze čtyř plukovníků, jede na zahraniční služební cestu, kde se daná hodnost vyžaduje, je mu na dobu trvání výjezdu propůjčena, aby jednání probíhalo na stejné úrovni.
Související články
Česká generálská republika: ve službě i ve výslužbě je 406 generálů
Česká armáda potřebuje na necelých třicet tisíc vojáků stovku generálů. Podle údajů Kanceláře prezidenta republiky, publikovaných společností Kverulant a HlídacíPes.org může být v aktivní službě zhruba dvě stě generálů (čistě v armádě bylo do generálské hodnosti za posledních 25 let jmenováno 146 lidí, další připadají na hasiče, tajné služby, celníky či příslušníky Vězeňské služby).
Zejména za poslední dva roky se s nimi takříkajíc roztrhl pytel. V roce 2022 jich bylo jmenováno 32 a v roce 2023 si pro generálské lampasy zašlo na Pražský Hrad 31 osob.“ Jsme normální?
Dědictví stalinismu
Britská armáda má ve zbrani sto deset tisíc mužů a žen. Má řádově větší bojové zkušenosti ze skutečných konfliktů i z mírových operacích. Generálů přitom potřebuje oproti české ani ne třiceti tisícové armádě mnohem méně, a to si ještě mnozí stěžují, že jich má příliš.
Finsko, země s polovičním počtem obyvatelstva oproti České republice, má poloprofesionální armádu a povinnou vojenskou službu. Na zhruba dvacet tisíc mužů a žen ve zbrani jí stačí necelých dvacet generálů – a to mají ještě osm set sedmdesát tisíc osob v aktivních zálohách a válečné loďstvo navíc.
V české politické reprezentaci ovšem není nikdo, komu by tento až komický pozůstatek totalitní doby vadil. Na co vůbec potřebují generály policie, hasiči, celníci a vězeňská služba?
Jejich dodnes přetrvávající vnímání jako „ozbrojených složek státu“ není nic jiného než zděděná představa militaristické organizace komunistické společnosti z dob stalinské diktatury.
Dokonce i za Rakousko-Uherska byl na podstatně větším území říše velitelem šestnáctitisícového četnického sboru pouze generální inspektor a nejvyšší hodností ve sboru byl plukovník. Policie měla výlučně civilní hodnosti policejních ředitelů, radů a komisařů.
Zakázkové spodky
Chtělo by se věřit, že se od roku 2008, kdy na Generálním štábu vypukl skandál „generálské oligarchie“, v české armádě něco změnilo.
Kolik z těch desítek vyšetřovaných generálů, kteří manipulovali zakázkami a z „ušetřených“ peněz jezdili na dovolenou do Tichomoří, kupovali si horská kola nebo dokonce nechali vyrábět zlaté „generálské“ brože na civilní obleky či zakázkové spodky a tílka s nápisem „Sekce rozvoje druhů sil Generálního štábu“ (kus bratru za sedm set korun) – bylo degradováno či odsouzeno?
Nebo se na celý mnohamilionový skandál zapomnělo a viníci dodnes pobírají generálské penze a požitky?
Kromě miliardových přímých mzdových nákladů si dovolujeme vyhazovat další miliardy za jiný přežitek komunismu. Tím je ve světovém měřítku neuvěřitelně rozhazovačný systém takzvaných „výsluh“ pro všechny příslušníky „ozbrojených složek státu“ bez ohledu na jejich zařazení po odsloužení pouhých patnácti let.
Pro porovnání – na Slovensku tuto povinnou dobu už před několika lety zvýšili na dvacet pět let a ve Velké Británii dosáhne policista na výsluhy, které představují nikterak závratné přilepšení k důchodu, až po dosažení šedesáti let věku.
Desetina stačí
Zkušenosti z války na Ukrajině ukazují, že třicetitisícová profesionální armáda je pro obranu státu naprosto nedostatečná, pokud není doplněna systémem povinné vojenské a náhradní služby – zde sice beze zbraně, ale pro účely obrany státu.
Současný systém obrany České republiky vyžaduje radikální a co nejrychlejší zásadní proměnu. Bojeschopná česká armáda potřebuje maximálně desetinu dnešního počtu generálů.
Česká republika pak nepotřebuje ani jednoho generála mimo armádu. Všechny podobné změny ovšem potřebují poněkud odvážnější a ve věcech obrany vzdělanější politickou třídu.
Andrej Babiš, který doufá, že se opět stane premiérem, nedávno prokázal, že neví nic ani o zákonu č. 222/1999 Sb. uložené branné povinnosti, přikázané v případě ohrožení země všem občanům republiky starším osmnácti let, a to prosím bez ohledu na pohlaví.
Prohlásit tedy, jak se vyjádřil, „já bych svoje děti do války nepustil“, je v takovém případě poněkud neinformované – a pošetilé.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
93 komentářů
Jan Urban opět (v dobrém slova smyslu) nezklamal. Jeho příspěvky čtu s potěšením.
Dobrý den. Neskutečná inflace nejen v cenách potravin, ale i v generálských hodností a z toho neskutečné penze a za výsluhu let a na to peníze jsou. A já dodávám, že můj strýc JUDr. byl prezidentem TP s hodností genmjr, jako jediný v ČSR. Slovem i písmem všech 6_ti světových jazyků + slovenština. Cesty po republice jezdil na péráku JAWA a jenom do Košic létal kurzovním letadlem, tedy bez auta a řidiče a vemte si dnes jak se to autami hýří a co to stojí státní rozpočet, nehledě vládní letadlo pro 128 osob letí do Bruselu předsedkyně Sněmovny a předseda senátu si tímto letadlem s plným personálem do Bruselu a tak se ptám proč neletěli pravidelnou linkou za pár korun a přitom všemi směry vyzývají, že je třeba řešit.
protože si myslí.
že jsou novodobá šlechta
a také se tak chovají
(námi volení zástupci)
Témat je v článku více, trošku spolu souvisí, ale krátce na vše reagovat v jednom příspěvku nejde
P. Urban píše o pseudotitulu, ač to vysloveně neuvádí, tak tím míní titul JUDr. Tento nyní zvaný malý doktorát je titulem po magisterském stupni studia. Svým způsobem to je pseudotitul, i když má delší tradici. Buď dřív končívali právníci obecně s tímto titulem, nebyli žádní magistři ani promovaní právníci – viz staré filmy třeba z období první republiky, možná i z doby války. Bojovat proti tradičnímu titulu mi nedává smysl. Titul MUDr. je taky titulem po magisterském studiu, dokonce žádná diplomka nebo rigorózní práce se na něj psát nemusí. Nedává velký smysl mít titul Mgr. a JUDr. pro totéž vzdělání, kde ten „doktor“ je za lepší diplomku. Vůbec jsme zvyklí na tituly, dědictví Rakouska, v Rusku kupodivu akademické tituly tolik neužívají. Vedle debaty o užitečnosti titulů bylo i zmíněno podvodné získávání či vůbec podvodné studium. To je větší problém, když někdo získá profesní způsobilost, ne jen titul víceméně na ozdobu, k titulu nižšímu stejného stupně. JUDr. i Mgr. práv mají zcela stejnou kvalifikaci, rozhodující jsou např. advokátní zkoušky, jmenování soudcem ap. – to zakládá rozdíl v pracovním uplatnění, asi jako atestace u lékaře.
Další téma jsou generálové, opět autor docela rozvětvil. U armády máme obrovskou inflaci generálů, kdysi jsem četl, že jeden podplukovník velí 24 mužům, z toho je 6 důstojníků. To je takový ruský styl, že všemu musí velet důstojník, i když za totality myslím velitelé měli odpovídající hodnosti, např. kapitán velel rotě, major praporu, plukovník pluku. Tehdy byl problém, že těch kapitánů bylo více, zástupce velitele pro věci politické ap. Nebo jednoho kapitána zastupovalo více nadporučíků, tím byl vyšší počet důstojníků. Vzhledem k tehdy početné armádě ale počet důstojníků vůči vojákům bez hodností nebo s hodností do četaře byl vyrovnanější.
Dnes je bohužel naprostá inflace důstojníků a generálů. Myslím, že se i psalo, že plukovník v průměru má pod sebou 80 vojáků a na generála jich připadá 800. Plukovník by normálně měl velet cca tisícovce, ale klidně i více mužům, podobně podplukovník. Major by měl velect nějakým 600 mužům, možná i o chlup méně nebo i více, dle početnosti praporu, takže třeba 400-800. U nás možná velitel nějakého oddílu má hodnost, která není tolik nadhodnocená, jenže někde tu jsou i další důstojníci, kteří pak udělají zprůměrovaná čísla, co jsem uváděl.
Abych shrnul, pro 20-30 tis. vojáků by mělo stačit mít 2 divizní generály, tj. dvouhvězdičkový generálmajor. Celé armádě by velel tříhvězdičkový generálporučík. Tato hodnost jinde velí i armádě o sto tisících mužích, tak jako generálmajor může velet i kontingentu 50 tisíc mužů. Brigádní generál by měl velet nějakým 3-5 tisícům mužů, přitom té brigádě by mohli velet i starší plukovníci, jmenování by mohlo být až časem. Praporu by velel major či podplukovních. Plukovníci by fungovali třeba jako velitelé štábu či zástupci velitele brigády. Tyhle štábní funkce či zástupci velitele by jistě poněkud zvýšili počet důstojníku, ale mohlo by to být v rozumných mezích. Řekněme pro ty funkce zástupců a velitelů štábů by byl stejný počet jako počty velitelů, i tak by pak armádě stačilo na 30 tisíc mužů mít max. 4 generálmajory. Brigádní generálové dle počtu brigád, což vychází na 10, pak nějací do funkce zástupců a členů štábu, dalších 10. Cele armádě by velel jeden generálporučík, zástupce generálmajor, v krajním případě taky generálporučík. Kupodivu zahraniční armády, pokud mají menší počty mužů, tak nemusí být nejvyšší velitel plný generál se 4 hvězdičkami. Klidně to je tříhvězdičkových generálporučík a má pod sebou 50 tisíc vojáků a k tomu ještě třeba 20 tisíc námořníků a mariňáků.
U policie je hlavně inflace plukovníků. Pokud má policie přes 40 tisíc mužů, nevidím problém, když jí velí generálporučík. A podle počtu mužů tu jsou i nižší generálské hodnoti. Plukovníků tam je ovšem plno. Jistě, jsou země, kde policie nemá vojenské hodnosti. Ale prvorepublikové četnictvo vojenské hodnosti mělo, jak policie, to nevím. K rysům četnictva patří i pravomoc nad vojáky, takže aby měli hodnosti svůj smysl má. I když tehdy klidně mohlo být, že nějaký vrchní strážmistr vyšetřoval kapitána od armády. Nebo u armády, plukovník auditor vyšetřoval generála.
Lživý a neopravdivý článek. O počtů generálu se dočtete na stránkách armády české republiky, nebo policie. V článku jsou započítání i lidé povyšování do generálské hodnosti za hrdinství za 2. Světové války. Možná i ti povýšení in memoriál.
https://www.czdefence.cz/clanek/ma-armada-ceske-republiky-nadbytecny-pocet-generalu
Citovaný zákon mluví o pracovní povinnosti , nikoliv účasti v armádě a bojových operacích pro osoby od 18 ti do 62 let . A rozhodne se tedy nejedna o brannou povinnost .
Moc hezky a hlavně pravdivé napsaný článek.
Až na to, že je v něm plno falešných údajů….
co konkrétně není pravda?
Třeba, že armáda má přes sto generálů. Ve skutečnosti jich má zhruba třicet.
Nebo to, že autor účelově do počtu britských generálů nezapočítává lidi z letectva…
A takhle bych mohl pokračovat dál…
Probůh, vždyť si plete základní pojmy! Zjevně netuší, jaký je rozdíl mezi armádou a ozbrojenými silami, co znamena termin „vyzvedna sluzba“, do svých imaginární stovek generálů počítá jednotlivce povysene několikrát do různých generálskych hodnosti (takový Petr Pavel podle jeho logiky jsou čtyři různí generálové a tudíž bere/-ou čtyři vysluhy), a taky se dalo pokračovat.
Generál je jenom hodnostní označení, záleží na funkčním zařazení, tedy jestli nemá armáda zbytečnou byrokracii…Jinak na stejné funkci je jedno, zda tomu říkáme generál nebo plukovník…
Nejde jen o počet, ale také o výplaty a důchody.
No, on je i alarmující právě rozdíl mezi množstvím generálů u policie a armády nebo u hasičů. Jeden by čekal, že, kde je méně lidí ve služebním poměru (armáda), bude i méně generálů a ono je to přesně naopak 🤷🏻♂️ A navíc je obecně hodně vysokých hodností, na ulicí je nepotkáte a občan je fakt nepotřebuje….
a kdo prodával tituly, Husák, Štrougal?
Od roku 90 všichni
O prodej titulů v tržní společnosti jsme se dozvěděli ze svobodných médií. Za Husáka se o tom psát nemohlo a chybějící vzdělání nahrazoval dělnický původ. Nebyl zrovna Biľak krejčí?
Dobře popsáno, generálu pomalu více než vojáků výsluhy jdou do miliard tak se hospodaří
Ano , souhlas, Vetchý dělá sbírku má drony a oni si generálové a tisíce dalších berou výsluhy a roupama nevědí coby , to je k pokakání.
Na to se musíš zeptat socanských ministrů, jako třeba koloťuk, kteří tyto výsluhy zaváděli.
když ukradnete důchodcům kteří celý život pracovali,
můžete dát generálům…….
Tady jde zase jen o koryta, vysoké platy, velké výsluhy. Je to k smíchu, tak malý stát, s malou armádou, a tolik generálů, papalášů. Na to peníze, zbytečné, jsou. Kdo bude mít odvahu tyto počty snížit, či funkce zrušit ??
O peníze jde v první řadě, ale bohužel pan Urban má pravdu. Nejde jen o peníze, ale ten “slastný pocit”, že jsem generál… je to podle mě diagnóza. Já dokonce zažila, že opět (už to tady kdysi bylo) si některé manželky například ředitelů nechávají říkat “paní ředitelová”. Lidi chtějí uznání za každou cenu i kdyby na něj neměli mít nárok.
Zeme v kolonialnim, podrizenem postaveni si poctem generalu dokazuje svou vachrlatou vaznost a mezinarodni vyznam. Stejne jako vsechny ostatni bananove republiky, ale bez bananu. K vysluham – klidne je zruste, ale dejte slusne platy. Ostatne dejte slusne platy vsem.
Přesně jsi vystihl situaci do roku 1989, viktorku.
Jako pamětník vím, že 200 tisícová ČSL měla generálů podstatně méně. Hasiči (požárníci) neměli žádného, o policii nevím. Úcta k titulům pochází až RU monarchie. Takový biskup Stojan si posteskl, že dokud neměl titul dr., tak jej kolegové v rak. parlamentu přehlíželi. Titulování manželek, jako „paní ředitelová“ či „paní vrchní radová“ a pod. nebo „vdova po vrchním řediteli v.v.“ bylo zcela běžné v dobách „svobodné a demokratické“ Č.S.R.
Policisté a vojáci za socialismu měli tu „výhodu“, že do důchodu odcházeli v 55 letech.
Výsluhy po 10 letech, později po 15 letech služby, odměňování generálskými tituly, zřízení desítek – celkem 80 – pofiderních VŠ, zavedl až „demokratický režim“ po „Velké Sametové“.
A co VUML? Ten nebyl pofidérní? Za bolševika byly i jiné instituce vcelku zbytečné, třeba výzkumné ústavy. Ty suplovaly vysoké školy, aby měli studenti dost času na marxismus- leninismus. Jako vtip se vyprávělo, že bude založen výzkumný ústav, který bude zkoumat efektivitu práce výzkumných ústavů…
Takže jako pamětník také jistě víš, že pokud jsme byli koloniálním podřízeném postavení a banánovou republikou (jak píše politruk viktorek) tak to bylo právě do roku 1989.
To máš celkem špatné informace. Generálové začali zhusta přibývat až po plyšáku s tím, jak se zmenšovala armáda. ČSLA byla cca 10x tak velká, jako je armáda dnes. Příkladem – elitní 1.tanková divize, když si projdeš historii velitelů, jedná se v největší míře o plukovníky. A to přitom ta divize v podstatě odpovídala velikostí celé naší současné armádě.
Další soudruh, který netuší, o čem je řeč. Viz výše. Mimochodem, generálové „nezačali“ přibývat. To se jen začala zmenšovat AČR.
Přesně jsi vystihl situaci posledních let…..
Soudruhovi ivanovi, za zastesklo po baná .. no vlastně ani ty banány tehdy nebyly … takže spíš podržtaškovské republice, která nebyla nic víc ne otrockou kolonií sssr.
Podivná škola v Plzni. Poslanec od školních let, tedy Benda je jeden z podvodně studujících a jeho reakce byla, prostě si nenechám říkat doktor a bylo vymalováno. Ale nikdo slušný nedodal, a bývalý politik. Před několika lety byl zveřejněn případ, policista měl upravené vysvědčení o maturitě a sloužil deset let, bylo navrženo vrácení všech peněz, jako služné. To snad bylo za službu, nebo je rozdíl mezi prací a sezením ve sněmovně?
Ten přílišný počet českých generálů mohl mít docela jednoduché a elegantní řešení. Stačilo všech těch 146 armádních generálů navléct do těch zakázkových spodek kus bratru za 700,- CZK a poslat na ostrou misi do Afghánistánu. A kdo by přežil a nepokálel se do těch luxusních spodků, mohl by ve funkci dále zůstat. Myslím že pak by v celé armádě Čechystánu zvostalo tak si 10 generálů!
Tichomoří, kola a trička na zakázku? 😀 To jsou nějaké příklady nehorázné movitosti? To bys měl, autore, najít trochu pádnější argumenty. Jinak s tou rentou ses asi posral, ne? Kdo myslíš, že by tu práci jako dělal? Tahle vláda ani nezajistila, aby vyrovnala v plátnech inflaci, natož aby přidala na platech v době války na Ukrajině. Nábor bez peněz a benefitů neuděláš.
Milý Ríšo, běž si sprosťačit do diskuze na Novinkách, tady to není zvykem.
To jsou příklady vyhazování peněz za požitky armádních papalášů, zrovna tak jako výsluhy 80000,- Kč za generálskou hodnost.
„Kdo by tu práci dělal ? “ ……Tomu se snad ani práce říct nedá, … na to musí být prostě nátura…
Ty výsluhy to je opravdová ……..sárna. Výsluhy !!! Proboha proč a za co !!!
Pan Urban účelově opomněl např. pana Koudelku. Koudelka je ředitelem CIVILNÍ kontrarozvědky. Generálskou hodnost mají v takovýchto institucích v Kimově království, v Rusku, Bělorusku, Nikaragui, Paraguai, nebo na Ukrajině. Nikoliv v civilizovaných, demokratických zemích. To ale panu Urbanovi nevadí, jelikož jsou s panem Koudelkou na stejné ideové lodi a možná i na stejné výplatní listině.
Mylně v článku uvádí 146 generálů v armádě v aktivní službě, zatímco je jich ve skutečnosti 40.
To je ale omyl, ne? Když ještě dělat prezidenta Zeman a nechtěl mu tu generalskou šarži dát, tak se naopak v médiích argumentivalo tím že právë na našem drahém Západě řídí rozvědky generálové a když tam jezdíval Koudelka na porady, tak přej se mezi níma cejtil méňecennej nebo co..
Bože co to píše za bludy tomu někdo věří? Chlape zahoďte noví ářský průkaz vy jste normálně lhář. AČR má cca 40 generálů a opravdu Švýcarská armáda nemá 150 tis. vojáků, jste blázen! Neumět ve 21.stoleti práci s informacemi je na pováženou! Jan Urban je lhář a ostatní přitakavači jsou tupé ovce!
Takhle se kupují lidi, kteří jsou pak poslušní..
Já myslím, že jde hlavně o bafuňářské výsluhy, šílené peníze po odchodu z „činné“ služby pak bere i mamlas který někde v útrobách ministerstva nebo jiného centrálního orgánu vytvářel nepoužitelné bláboly a hlavně leštil kliky a budoval i kariéru.
Nemám nic proti důstojníkům, kteří jsou skutečně v přímém kontaktu s hrozícím nebezpečím, tech je ale pouze marginální část.
A u policie teď vymysleli jak naplnit stavy, takže z civilních zaměstnanců udělají policajty a aby je mohli zaplatit dostanou důstojnické zařazení – to zas bude za pár let další hromada generálů ve výslužbě
Přeji Dobrý den. Přestože jsem měl hodnost generála, jsem bez výsluh, protože jsem odešel ,tak se přikláním k názoru, že je třeba počet snížit. Generál u hasičů a policie, by měl být pouze Brigádní a stop. Jsou to zbytečně vyhozené peníze…
S článkem plně souhlasím, tzv. University a vysoké ško,ly rostou jako houby po dešti a jimi udělované tituly také. Je třeba hledat práci , která po „titulovaných“ zůstává a to i v armádě!!
Již staří latiníci říkali: Homo simplex, doctor duplex, asinus triplex. Pro neznalé latiny: Jeden člověk, dvojnásobný doktor, trojnásobný osel. To k titulům, k nimž Češi „vzhlížejí“ již od doby vlády Habsburků. Obecné konstatování, lidé mají být placeni za to, co skutečně vykonávají a ne za to, jakými tituly jsou „ověnčeni“.
Přesně tak. Z úředníků bych udělal OSVČ a dostali by zaplaceno jen za odvedenou práci. Takže, tento měsíc si udělal jen 30% z úkolu, tak 30% že základu. Kdo nepracuje, ať nejí. Pro občany jiného ražení mám radikálnější řešení.
Skvělý komentář. 👍
Šlechtické tituly státotvorná lůza v roce 1918 zrušila, aby mohla zavést svoji špínu. 😂
*
V podstatě každým dnem čekám, kdy se znovu objeví neoficiální tituly paní doktorová (manželka od MUDr.), paní generálníředitelová, paní generálová, paní náměstková, … apod., jak známe z filmů Vlasty Buriana a dalších filmů pro pamětníky.😂
*
AČR je stejná parodie, jako ostatní státní úřednictvo v ČR. Přemnožená a nefunkční.
*
Kdyby přemnožení politici, generálové a úředníci fungovali alespoň na 50%, tak bychom žili v ráji švýcarského, nebo rakouského typu.
A víte pane Doucho, že i „lůza v USA“ ruší šlechtické tituly?
Jedinou reakcí a výmluvou potrefených Slovanů v ČR bývá odpověď, že „jinde „to“ dělají stejně špatně, nebo ještě hůře“. 🙂
*
USA existují 248 let. Mají kontinuitu práva a jeho vymahatelnost, což se o ČR nedá říci ani náhodou.
Také jsem si nevšiml, že by v USA někdo lpěl na nějakém titulování, natož, aby se titulování přechylovalo na partnerky bez patřičného vzdělání, jak se dělo běžně v poválečném Československu. Mezi hrdými občany USA a přetitulovaným, poklonkujícím plebsem v ČR je opravdu propastný rozdíl. 🙂
To co popisuje autor je jen špička ledovce,jen to co vidíme.To co nevidíme jsou elitářské uzavřené skupiny titulníků,tzv. recenzentů,které mezi sebe pustí jen vyvolené a těm dovolí další vzdělání a výzkum.Protože jen a výhradně tyto malé skupiny rozhodují o grantech a o výsledcích.Většinou jde o povrchní plagiáty placené horentními sumami ze státní kasy a duté články v tzv. recenzovaných časopisech,protože svolení k publikacím dávají zase jen oni.
Pokud někdo jiný něco vytvoří,tak úplně první co udělají je,že ho důkladně pomluví ,pak mu znemožní publikovat a když je obejde,ignorují ho,necitují ho a čekají na záminku aby se ho nějak zbavili.
Řada titulníků má za jménem další tituly.Kandidát nebo doktor věd.Zkusme jim někdy položit otázku,co vlastně vymysleli ? Kdybychom měli tolik dobrých nápadů kolik máme těchto titulníků,žili bychom si jako v nebi,opak je však pravdou.
CSc. nebo DSc., tedy kandidát či doktor věd byly tituly za socialismu. A jejich nositelé je zcela určitě nedostali zadarmo. I na takový titul RSDr., doktor sociálních věd, musel dotyčný studovat 5 let a úspěšně složit státní rigorosní zkoušky.
No to je přesně to o čem píšu- Vy říkáte,že je nedostali zadarmo,protože studovali a složili zkoušky. Ale já to za nic přínosného nepovažuju.
Protože- k tomu aby byli připuštěni k tomu CSc nebo PhD k tomu potřebovali známosti.Tam se jich zeptali na publikace-k tomu zase potřerbovali známosti.= klientelismus jako předpoklad doktorandského studia.A tudíž je takový titul doznáním ke korupci.
Nietzsche říká: Nur zum schaffen sind wir geschafft.A tohle bez milosti od každého vyžaduju-aby tvořil ! Ať se chlubí patenty a vynálezy,tím co nového vytvořil a ne že cosi kdesi přečetl a komusi pak lezl do zadku.
Výborně Honzo, ač dezoláti budou kvičet
‚Kvicet“ bude hlavně každý, kdo umí počítat do padesáti. Zjevně na rozdíl od autora.
„Česko, země pseudotitulů a přemnožených generálů“.
A prezidentů.
Stydím se někde ve světě říct že jsem čech.
Proto armáda požaduje obnovení odvodů, aby zbyteční generálové, povalující se v luxusních palácích v Dejvicích, měli komu „velet“.
Generálové – pozůstatek minulé éry? Ani náhodou. Byl jsem hasič z povolání a náš nejvyšší v Praze měl hodnost podplukovník. Pokud vím tak i u VB se hodnostmi nehýřilo. Zákl. voj. službu už ani nepamatuji, ale rozhodně žádné velké hodnosti nebyli jako dnes. Výsluhy jako jsou dnes, toť demokratická novota. Výsluha by mohla být pokud dojde příslušník k pracovnímu úrazu, pak ať je jeho rodina zabezpečena. Při dnešním systemu bude republika za pár let plná rentiérů a na práci se budou shánět cizinci. Od těchto složek se v minulosti odcházelo spíše pro opravdovou neschopnost či z politických důvodů. Dneska se do těchto služeb nastupuje s vidinou renty po pár letech služby.
Nechci polemizovat o tom, jestli máme hodně nebo málo generálů, ale autor když už něco tvrdí, tak by si měl zjistit správné informace nebo o tom nepsat. Švýcarská armáda má generály, jenom jim tak neříká. Jediné co opravdu používá pouze v době války je nejvyšší generálská hodnost (čtyřhvězdičkový generál). Ostatní normálně používá, jenom značení je jiné, tříhvězdičkový generál je Korpskommandant.
Toto se autorovi vůbec nedpovedlo: švýcarská armáda samzořejmě má generály, jen je označuje jinak: místo „brigádní generál“ je to „Brigadier“ a místo „generálmajor“ „Divisionär“ a místo generálporučík Korpskommandant. Stačí Wikipedie: https://de.wikipedia.org/wiki/Grade_der_Schweizer_Armee
Vážení pánové, děkuji za možnost podrobněji vysvětlit otázku hodností. V textu jsou všude uvedeny zdroje použitých číselných údajů. Možná chybělo jazykové vyjasnění, za což se omlouvám. Původ označení vojenské hodnosti generál je v latinském výrazu Generalis – tedy nejvyšší, všeobecný (ve smyslu vše zasahující) případně nenahraditelný, unikátní.
Toto je důvod, proč Švýcaři lpí na jediném generálovi a výhradně v době válečného konfliktu. To, že mají srovnatelné hodnosti s jedno až tříhvězdičkovými generály, je nepodstatné, protože jim nikdy nebudou říkat generál. Ti nejvyšší s hodností Korpskommandant jsou na celou pětinásobně větší armádu, než je ta česká, pouze čtyři. Ani jeden z nich si hodnost nepřenese do penze. U britské armády jsem také uvedl zdroj, který zpochybňuje nutnost držet u pozemní armády 44 generálů – opět u násobně větší, a aktivnější armády. Násobně větší letectvo a námořnictvo jsem vynechal úmyslně – jiná tradice, velikost i struktura, a zcela jiné hodnostní označení.
Novodobá česká posedlost generálskými privilegii a hodnostmi je srovnatelná snad jen se středoamerickými vojenskými režimy osmdesátých let. V Salvadoru otevírali třídu vojenské akademie, zvanou tandona, pouze jednou za pět let. Podmínkou byla neporušitelná loajalita a příslušnost buď ke 14 vládnoucím rodinám v zemi, nebo vojenská kariéra rodiny. Přesně stanovený hodnostní postup končil u generálské hodnosti ve věku kolem 45 let a povinného odchodu do důchodu, se zaručenou vedoucí pozicí ve státních podnicích. Neexistoval nikdo z tandony, kdo by nebyl ve věku dosažení generálské hodnosti milionářem.
Odstranění generálských hodností mimo armádu – a děkuji za upozornění, to platí i pro výzvědné služby – by mělo být jen prvním, ale zatraceně rychlým krokem k získání větší důvěry.
Souhlasím. 👍
Výborně. Normální novinář by se za to, že šíří nesmyslné údaje omluvil.
Pan Urban se nejenže se za nesmysly neomluví (třeba za tu stovku českých generálů v činné službě), ale navíc se začne vykrucovat, slovíčkařit (najednou ve Švýcarsku nejsou čtyři plukovníci, ale korpskommandanti) a motat sem z nějakého neznámého důvodu poměry v Salvadoru.
Zkrátka teď už to můžu říct na tvrdo: je to arogantní lhář.
A mimochodem, i když přebereme Urbanovu logiku – 44 britských generálů není “mnohem méně” než necelých 35 českých.
Ale omluvy se stejně nedočkáme…
„Kverulant.org zjistil, že v České republice bylo za posledních 25 let jmenováno 406 generálů.“
*
https://www.kverulant.org/article/v-cr-zivime-400-generalu-a-stoji-nas-to-rocne-trictvrte-miliardy-korun/
Prosím, třeba tady:
https://mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=129653
V roce 2022 bylo generálů v AČR přesně 32.
Pokud se podíváte na to, co tam Kverulant zahrnuje, zjistíte, že třeba Petr Pavel je počítán jako čtyři generálové.
Pane Urbane, zcela evidentně bruslíte se svými čísly na velmi tenkém ledě a svými pokusy to nějak okecat se můžete jen zesměšnit. Jestli nedokážete přiznat „OK, psal jsem rychleji, než přemýšlel,“ tož to nejste chlap, ale posránek.
Pane Davide.
*
Pro své tvrzení jste nepředložil jediný důkaz, pouze jakousi svoji nicneříkající dojmologii.
*
https://www.kverulant.org/article/v-cr-zivime-400-generalu-a-stoji-nas-to-rocne-trictvrte-miliardy-korun/
Tak mi řekněte, kde ve vašem článku Kverulatnt píše, kolik generálů je v aktivní službě?
Odpovím: Nikde.
Fráze „předpokládejme…, 203 je stále ještě ve služebním poměru,“ neobsahuje žádná relevantní data, jen nějakou dojmologii.
Tenhle údaj si Kverulant i Urban vycucali z prstu. A vy jste se na to chytil…
Pro – Fouré.
1/ Článek není pouze o generálech v aktivní službě…
2/ 32 generálů (2022) v aktivní službě jenom v AČR 👎😂 je šaškárna AČR, bohužel placená daňovými polatníky.
3/ Inu Čecháčkové a jejich lampasy, šavličky, kyrysy a fedrpuše…
4/ Z ČR nemůže být nikdy Švýcarsko, možná ještě tak lepší slovanské předRusko. 🤣
Pro – Karel Doucha.
Jsem rád, že uznáváte, že pan Urban v částech svého článku, kde píše o generálech v aktivní službě buď nemluví pravdu, nebo lže (a neomluví se). Což je přesně ten důvod, proč se užvanění Čecháčkové jako on Vámi zmiňovanému Švýcarsku nikdy ani nepřiblíží.
Děkuji a na shledanou.
Pro Fouré –
Čecháčkové se ke Švýcarsku nikdy nepřiblíží hlavně díky lhaní, lenosti i počtu „generálů“, aktivních i těch na ozdobu. Pan Urban o tom jenom píše a nemá s přetitulováním nic společného. Možná byste měl příště pozorněji číst. 🙂
Připomíná to stav kdy císař, jedné z nejchudších zemí Afriky při návštěvě v cizině rozhazoval zlaté mince aby si dodal lesku, že je něco více, skoro božstvo a zapadně mezi ostatní zbohatlíky.
Naprostá pravda, jenomže teď se to řešit nedá, když je riziko že nejen bude armáda bojovat, ale dokonce možná aj cvičit mobilizované.
V takovém chaosu, když se pomotají funkce, tak zrovna ty potřebné bumážky budou chybět. A bez bumážek se u nás ani válčit nedá.
Tak jedině až potom zase nějakou válku vzdáme, nebo se budou zase dělat v armádě čistky..
My, obyvatelé české kotliny jsme snad od doby Rakouska-Uherska jsme přímo uhranuti tituly. Řada dnešních absolventů různých vysokých škol zdaleka nedosahuje úrovně absolventů gymnázií z první republiky nejen ve všeobecných vědomostech ale zejména hodnotových ukazatelích. Vznikem různých vysokých škol typu Sládkovičovo, UJAK, STING a řady dalších došlo k dalšímu rozšíření „titulománie „.Kvalita výuky šla však rapidně dolů a tím samozřejmě i kvalita absolventů. Podíl na tom, že pochybnosti o dosaženém vzdělání mají i různí „politici “ na všech úrovních státní správy. Do funkcí šli s nízkým vzděláním a najednou jakoby jim narostlo IQ a doplňovali si vzdělání na podivných školách viz výše. Kolikrát ve věku vůbec ne studentském. Je jich celá řada jako Hašek, Langšádlová, Onderka a nepřeberná řada jiných. Jen to množství různých titulů umístitelných před a za jméno je přímo šokující. O problematice „titulománie“ a způsobech jejich získávání by se dala napsat celá kniha.
Tak autor je buď líný ověřovat si informace, nebo je to lhář.
Jeden příklad za všechny: V AČR máme v aktivní službě necelých 40 generálů (stačí se podívat na stránky resortu obrany), zatímco v jím opěvované Velké Británii se počet lidí na odpovídajících hodnostech pohybuje téměř na 200 (autor totiž jaksi opomíjí hodnost brigadier, která je ekvivalentem brigádního generála), plus další desítky v letectvu.
Ovšem to mu nebrání populisticky zadrnkat na strunu čecháčkovské závisti.
Příště by tak měl psát o něčem, čemu alespoň trochu rozumí…
Dokonce máme generála na hradě!!!!! A kolik máme prezidentů? Nepočítaně. To není důsledek socialismu ale
kapitalistické manýry, kdy generálů a důstojníku je více, než vojínů. Už aby šli někam do konfliktu, tolik generálů v armádě musí vyhrát každou bitvu. A zas bude ČR slavná.
Tak tohle v české odnoži „demokracie“ nikdy neprojde, aby se degradovali generálové, či otitulovaní nadlidé…. „České demokratické soudy“ by s toho udělali frašku na sto let!
Jak pravil klasik,jediné co můžem? je s tím nesouhlasit,to je to jediné co s tím můžeme dělat,ale budou další volby,no a ty vyhraje Andrej alias Bureš,zavede v armádě povinně odznak zdatnosti Fučika a kdo ho nesplní,z toho bude pitomej civil,no a stát postaví další čapí hnízdo.
Doplnění článku, za Lihoše se několikráte psalo, jak je přebujelá Hradní stráž, za nového prezidenta, jako když utne???
Ve článku se objevují nepravdivé a zavádějící informace. AČR nemůže mít stovku generálů a ani vzdáleně se tomuto číslu neblíží. V roce 2022 bylo v armádě 32 generálů. Zdroj: https://mocr.army.cz/assets/dokumenty-a-legislativa/cisla/vyvoj-sp-rezortu-mo-v-letech–1992—2022.xls
A že bylo v roce 22 a 23 jmenováno 32 a 31 generálů je také čistá demagogie, když počítáte i generály, kteří byli jmenováni do vyšší generálské hodnosti, přitom generály už byli.
A to nemluvíme o tom kolik máme presidentů
Víte co to je za pocit slasti, když vás oslovují pane doktore, pane generále a pod.? Už nejste jen takový obyčejný člověk když vám řeknou jen pane, ale něco více.
Dobrý text
V roce 2022 bylo na výsluhách celkem zaplaceno cca 22 miliard Kč. Nejvyšší zásluhu pobíral člen vězeňské služby 100 tisíc Kč.
Zdroj informací : Seznam, AI.
Po zrušení resp. omezení výsluh bude na platy nepedagogických pracovníků ve školství.
Nač jsou nám generálové hasičů a vězeňské služby?
Narůstající počty generálů jsou prvním krokem v pečlivě utajované reorganizaci naší armády. Jedná se o špičkové profesionály s prvotřídním výcvikem (nebo jste někde slyšeli, že by byl nějaký generál hňup?), kteří budou v případě ozbrojeného konfliktu nasazeni v čele svých bojových uskupení.
Díky svým vysokým počtům budou také snadno a rychle nahraditelní v případě, že by nedej bože padli.
A tím se dostávám k meritu celé reformy. Vyřazení protivníkova generála bylo dosud významným úspěchem a přinášelo do řad postižené armády chaos a problémy. Nyní však za padlého oficíra ihned z křoví vyskočí další a hrdinně stane v čele svých vojsk. Představte si pak frustraci nepřátelských vojsk, když se střílení generálů zvrtne v neverending story. Je zřejmé, že nepřátelské hordy budou brzy s morálkou na štíru a obrátí se na útěk.
A samozřejmě nesmíme zapomínat na naši alianční povinnost investovat do armády požadovaná 2% HDP. Platy generálů nám v tom zásadně pomohou, že?
Zase naše armáda může sestavit generálskou rotu:-) To samo musí být pro nepřítele odstrašující
Kladivo zasálo naprosto přesně hlavičku hřebíku.
A za koho se přemnožili generálové a desetitisíce státních úředníků ve státní správě? Já Vám to povím: Byla to vláda hnutí ANO. Proto také za těch 8 roků vzrostly mandatorní výdaje až na strašidelných 56% Státního rozpočtu. A kdo držel tu vládu u koryta? Byl to především tehdejší prezident Zeman a pak také ČSSD, KSČM a SPD. Takže tehdy vládl Babiš a umožňovala mu to zkorumpované opoziční strany, které kopírovaly spolupráci Zemana a Klause za tzv. Oposmlouvy.
To je fakt zajímavé, třeba v USA to musí být samej
bl..c ,nic před jménem, přitom Harvard, Stanford ,MIT
první tři na světě a náš Karlák asi tři sta padesát.
Zde jiný, třebas docela malý problém, totiž gramatický :
„…bojové zkušenosti ze skutečných konfliktů i z mírových operacích“, správně : operací !