Jan Urban: Bláboliví teroristi české politiky. Chtějí konflikt, ne řešení
KOMENTÁŘ. Poslední parlamentní týden nenabídl nic než desítky hodin žvanění a nedospělých naschválů. Přerušovalo je jen hulvátství populistů, oslovujících nebezpečné strašidlo zdivočelého davu. Jako by nevěděli, že zdivočelý dav nikdy v historii nepodporoval demokracii nebo vládu práva. Vždy a bez výjimky ji jenom ničil.
„Největším teroristou současnosti je blábol, který vytěsnil čest a hrdost.“ Tento nadčasový popis moudrého doyena české žurnalistiky Karla Hvížďaly plně vystihuje nedůstojnost převládající většiny českých politiků a političek. Především se hodí na Poslaneckou sněmovnu českého parlamentu.
Ta je navíc jen ilustrací hlubší krize české polistopadové „politiky“, která se za více než třicet let nenaučila ničemu kromě napodobování parlamentních rituálů a volebních kampaní.
Nikdy nepochopila ani to nejzákladnější, co dělá fungující demokracii nejbezpečnějším a nejlidštějším politickým systémem v lidských dějinách – péči o stát, nemilosrdné dodržování pravidel, na politice nezávislou justici a instituce, stejně jako spoluúčast občanů na správě a obraně země.
Teror českého politického blábolu proto do hloubky poškozuje společnost i stát, oslabuje jeho hospodářskou výkonnost, mezinárodní postavení i sociální smír.
Trapné popichování Václava Klause a Miloše Zemana, každý z nich s tunami vlastního rozteklého politického másla na hlavě, slouží jen stejně špatné žurnalistice, ale určitě ne kultivaci demokracie.
Ze sněmovny rychle na fotbal
Slavný americký politik Henry Kissinger kdysi pro vyjednávání o složitých a emocemi nabitých problémech domácí i zahraniční politiky stanovil zásadu: nezačínat tím nejspornějším, ale od počátku hledat možnosti jakýchkoliv, byť třeba malých shod. Na nich se pak dá stavět, protože strany vyjednávání už vědí, že jsou schopné se dohodnout.
A druhá jeho zásada pro úspěch politických jednání – nejitřit veřejnost a druhou stranu silnými výroky pro média. Nejlepší politickou reklamou je totiž až úspěch vyjednané dohody.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Tak tohle musí pro české blábolivé teroristy, jako jsou Klaus, Zeman, Babiš, Okamura nebo paní Schillerová, znít jako zpráva z jiného světa. V české „politice“ převládá naopak dětinská potřeba prezentovat konflikt – ne řešení problému.
Pozorný divák však nemohl neodhalit zásadní problém celé poslední sněmovní show, ve které nešlo o nic víc než o pouhou komedii pro bulvárně laděné a po křiku bažící obecenstvo.
Po třech hysterických dnech pomalu nepřerušovaného jednání a vyhrožování celonočními směnami sněmovny – na které ovšem nikdy nedošlo – ve čtvrtek odpoledne poslanci všech stran najednou „potřebovali“ sledovat televizní přenos mezinárodního fotbalového utkání s Albánií.
A tak se proklínaný vládní úsporný balíček rychle a bez dalších obstrukcí prohlasoval – a šlo se k televizím. V pátek už potom nestálo za to jednat, a tak si opozice po vyvolané hloupé hádce o ničem vzala přestávku až do konce jednacího dne – a jelo se domů.
V politické kultuře teroristického blábolu můžeme na hvížďalovskou „čest a hrdost“ zapomenout.
Zkušenější slušnost rozvinutých demokracií například velí bývalým prezidentům a premiérům psát paměti a žít s ochrankou a předepsanými privilegii až do konce svých dní, ale nevyslovovat se ke svým nástupcům.
Tak tohle pravidlo elementární slušnosti a péče o pověst státu nemůže v českém prostředí ani zakořenit. Trapné popichování Václava Klause a Miloše Zemana, každý z nich s tunami vlastního rozteklého politického másla na hlavě, slouží jen stejně špatné žurnalistice, ale určitě ne kultivaci demokracie.
Zdá se, že prezident jako první pochopil, že v blížící se politické krizi nemůže být vnímán jako loutka jedné či pěti politických stran.
České kartelové návyky
Česká „politika“ totiž nemá kromě cti a hrdosti ani vizi. Neví ani, jaké hodnoty a pravidla má zastávat. Hodnoty či vize nahrazuje improvizovanými zákulisními kšefty, ve kterých zájem státu pravidelně podléhá okamžitým potřebám oligarchů a regionálních kmotrů.
Zajímavé je proto v tomto ohledu sledovat nervozitu, kterou svým dobře načasovaným a překvapivým emancipačním manévrem vyvolal prezident republiky, když symbolicky o jeden den odložil podpis penzijní novely.
V žádném případě nešlo o „amatérskou chybu začátečníka“, jak se domnívali komentátoři blízcí ODS. Podle dostupných informací Petr Pavel předem pečlivě a srozumitelně premiéru Fialovi a ministru Jurečkovi vysvětlil, že už nikdy v budoucnosti vláda nesmí vytvářet časový tlak a přicházet s polovičatými zákonnými normami, kterým už od první chvíle hrozí napadení u Ústavního soudu.
Někdo konečně vzal ústavní pravidla vážně a vláda a její novinářská posluha je překvapená.
Zdá se naopak, že prezident jako první pochopil, že v blížící se politické krizi nemůže být vnímán jako loutka jedné či pěti politických stran.
Nezdar s návrhem Roberta Fremra, doporučovaného na místo soudce Ústavního soudu prakticky všemi krajskými a vyššími soudy, mu ukázal nejenom na omylnost domněle demokratické snahy oslovit co nejširší soudcovskou a advokátskou hierarchii, ale hlavně na hluboké systémové poškození české justice.
Svoje nedělitelná ústavní práva a pravomoci tedy bude prezident muset prosazovat nejen proti zavedeným zvyklostem polistopadové „politiky“, ale i kartelovým návykům vedení justice, advokacie a do velké míry i akademické obce.
Českou republiku s největší pravděpodobností totiž nečekají jenom hospodářské těžkosti. Žijeme v turbulentní době evropské války a nejen v sousedních zemích posilují proruské a protidemokratické síly.
Je to kritická chvíle, na kterou zlozvyky polistopadové stranické „politiky“ nebudou stačit.
Brát vážně ústavnost a pravidla
Potřebujeme dospělou demokracii, ve které se vláda s opozicí dokážou v krizových chvílích důstojně dohodnout na kompromisech ve prospěch státu.
Prezident je podle kritiků prý jen chybující a nepoučený začátečník. Není to však spíše konečně politik, který se odlišuje právě tím, že nepatří k žádné ze zavedených klik, nechce „dělat politické kšefty“ a chce brát vážně ústavnost a pravidla?
Že by někdo nakonec dokázal postavit proti českému politickému blábolu a korupci něco tak divného, jako jsou „čest a hrdost“?
Před našima očima se rozehrává snad vůbec nejzajímavější politický střet polistopadové doby.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Vážený Jene Urbane,toto předváděl V.Klaus již v letech devadesátých a velká škoda,že novináři propásli důležitý okamžik a nikterak se neohradili,když tehdejší premiér nepřipouštěl ani oprávněnou kritiku a všechny své oponenty účelově nazýval milovníky starých pořádků,toužící po návratu před listopad 89 Kdyby nebyli až tak okouzlení Klausem,možná jsme se mohli vyhnout hvězdnému nástupu M.Zemana a pravděpodobně i A.Babiše.
Přesné.
naprostý souhlas kam jsme to už došli
Nejen Klaus. Jan Urban je nespravedlivý a sám sklouzl k tomu co nazývá blábolivý terorismus. A hůř. Označil i konkrétní lidi jako „teroristy“ s účelovým přídavkem „blábolivé“ a nedemokraticky tak zneužil termín „terorista“ k označení jemu se nelíbících politiků. To je účelový pokus dělat z nekulturních forem politické debaty teroristické akce. A je pozoruhodné, že Urban ve svém nálepkování „blábolivých teroristů“ zcela zapomněl na Kalouska, Stanjuru, Bartoška, Rakušana a další, co nahrazují věcnou debatu nálepkováním, pokřikem.
Tak jsem si právě přečetl od Radomíra vzorovou ukázku nálepkování.
To co dnes předvádí bureš (tedy předvádění hysterického a při tom z prstu vycucaného konfliktu, neochotu jednat o nezbytných a zcela klíčových zákonech jako důchodová reforma, atd. atp.) začal předvádět kdysi dávno čučkař a posléze ping. paroubek a ozubená pleš. Bureš v tom je v tom lepší, učedník sprostoty překonal svého socanského mistra. Mimo jiné proto komsocani dopadli jak dopadli.
Vážený pane Urbane, vyhledejte si vystoupení paní ministryně obrany Černochové ve sněmovně, kdy svým vystoupením neomaleně urážela své kolegy poslance. Kde se to v té žene vzalo, tolik arogance a nenávisti.
Výborný komentář..
Bohužel, pan Urban ve svém jednostranném pohledu nenapsal to jediné podstatné, že totiž český demokratický systém uznává jediné pravidlo „Vítěz bere vše“.
A tudíž, opozice se s vládou na žádném společném řešení
dohadovat
NEMÚŽE, protože je to právě vláda, kdo s ní vůbec jednat NECHCE A NEPOTŘEBUJE. Vláda si nechá odhlasovat svoje návrhy zákonů svou většinou koaličních poslanců. A opozici a její návrhy ignoruje. Je to naprosto stejné ať je u nás u moci jakákoliv vláda.
Ergo ani současné obstrukce nemají žádný význam pro projednávání těch zákonů, ale pouze o několik dní oddálí odhlasování toho zákona. Čili z tohoto pohledu je samozřejmě naprosto jedno, co se během nich „žvaní“, že by to dokonce nemělo být ani zdroj informací pro média,aby z toho (skutečně) blábolu cokoliv citovala..
Co je ale podstatné je, že vzhledem k tomu že vláda s opozicí o tom návrhu zákona vůbec nejedná a nepřijímá její návrhy, tak si pak naprosto sama ponese i politickou zodpovědnost za výsledky těch zákonů. I před dalšími volbami,.
A že pak ta kritika bude oprávněná, a právě ta nezávislá média by jí to měla napálit jako první. A ne že do toho začnou zase plést ruské špiony co záměrně špiní pověst naší nejlepší vlády..:)))
No a v případě gen. prezidenta Pavla, ono je nutné si uvědomit, že jako voják, na rozdíl od politiků je schopen rychle přijímat i ztráty. Tu figurku Flemra obětoval poměrně snadno, když to situace vyžadovala,, no a těch pár miliard o které příjde stát díky jeho pozdnímu podpisu, mu taky asi na srdci moc neleží..,stát má přece peněz dost, a když chybí, tak si napůjčí další. To přece není věc pro generála, natož v penzi..
Opozice se s vládou na společeném řešení, dohadovat NECHCE, petříku. A proč žáku petříku. Protože by tím za prvé ukázali, že většina současných problémů, která vláda MUSÍ řešit, tedy pokud nechce dopadnout jako ŘEcko v roce 2008, vznikla bezuzdným rozhazováním a totální nekompetencí v dobách jejich neslavné vlády. A za druhé, burešovi nejde o žádná konstruktivní řešení. Podle hesla co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel, začal uplatňovat starý komoušský přístup, „čím hůře, tím lépe“. Doufá, že nakydáním dostatečného množství (vlastní) špíny, způsobí takový konflikt ve společnosti, že ho to vynese zpátky, čímž by se dostal opět k dotačnímu lizu a možnosti ve svůj prospěch ohýbat zákony a úředníky a zároveň se tím vyhnul tomu, co mu hrozí, tedy teplákům.
Naprosto se mýlíte už v tom úvodním tvrzení že by tím „.. ukázali, že většina současných problémů, která vláda MUSÍ řešit „.., vznikla .. (různě) v dobách jejich předešlé vlády“.
Protože právě na tohle vláda spolupráci opozice nepotřebuje, na to se dosti často vymlouvá sama:)
Ale jistě že snad pochopíte že „hledání jakéhokoliv řešení do budoucna“ není to samé co hádání se „kdo za to mohl“. Taková „spolupráce by už neměla smysl vůbec“.
No a k tomu druhému, vyložte si to jak chcete. Samozřejmě že jakákoliv spolupráce vládní koalice s opozici by musela být nutně kompromisní, a i vláda by musela některé návrhy opozice v rámci toho řešení uznat. Ale pokud neudělá, vracíme se na začátek, žádná taková spolupráce možná není, ovšem z důvodů odmítání z obou stran.
Čím se vracíme úplně na začátek, kdo vyhraje příští volby, ten bude vládnout. Jasně.. Nevím kdo to bude..Teď vládne Fiala z ODS a jak říkají latiníci „.Hic Rhodus, hic salta!, čili za všechno zodpovídá on..
Encyklopedie CoJeCo: [Hík rodus hík saltá, latina], zde je Rhodus, zde skákej (Ezopské bajky), odpověď posluchače vychloubači, který tvrdil, že kdysi na Rhodu vyskočil tak vysoko, jak žádný člověk nedoskočil. Ve smyslu tady ukaž, co umíš.
Tu latinu jste si nějak přizpůsobil k obrazu svému petrph a za to všechno si zodpovídáte vy.
Vážený pane Urbane, rád čtu Vaše články, neb nejen že mají hlavu a patu, ale také jsou o něčem. Bohužel, kde chcete brát politickou kulturu, když většina národa, co se demokratického povědomí týče, ještě kaká do nočníčku? Kdysi mi řekl jeden vysoký manažer americké firmy, která mě zaměstnávala : Tento národ je nemocný. A musí vymřít tři generace, než se uzdraví. To mi řekl někde v roce 1994 a já jen obracím kalendář a koukám, kdy to bude. Já se toho nedočkám, jsem příslušníkem té druhé, ale sem tam už pozoruji signály od těch úplně mladých, že by to jako už šlo, až oni budou padesátníci. Zatím je nám sedět a plakat nad tím, co ti kašpaři dělají ze slov, jako je svoboda, demokracie, tržní ekonomika, svoboda slova a projevu….ach jo. Jen nečíst moc komentářů pod některými články, jinak by člověk propadl depresi….:-)
Pavle neplačte. Jinde na tom nejsou lépe. Politická kultura typu Biden a syn nebo Trump a spol není lepší. Také Spojené státy jsou na tom bledě a ročně tam občané vinou vlád přicházejí až o stovky miliard dolarů a na počet obyvatel tam musejí zavírat lidi snad nejvíc na světě.
Máš tam chybu radomírku. Správně je to takto. Politická kultura typu puťka a spol je mnohem horší.
Je vidět,že tam žijete,nebo jste žil,že jste takový znelec americké politiky a života.Já tam taky pár let žil a nemohl bych si na rozdíl od vás stěžovat,snad jen,že se tam tvrdě pracuje.Občané si žijí dobře,kdo se více snaží,ten se má velmi dobře.O tom zavírání lidí jste četl nějakou světovou statistiku,nebo je to jenom vaše zbožné přání?Víte,že my jsme na špici v EU v počtu zavřených lidí na počet obyvatel.Věřte,že Bidenův syn bude souzen za svoje prohřešky a že ho ani tatík před tím nezachrání.Trump je jediný exces,jak dopadne nevím.Určitě se ale s tím vypořádají.Rusofilové o jiných trdí,že jsou rusofobové,(já se přiznám,že jsem taky po zkušenostech nejenom z roku 1968)ale je u nás hodně američanofobů,ti jsou v pořádku na ty nikdo nepoukazuje.
USA skutečně mají jeden ze světově nejvyšších počtů vězňů na milion obyvatel. Jediné pozitivum je, že v US věznicích panují lepší poměry než třeba v čínských nebo ruských.
Existuje statistika, podle níž rozsudek vinen x nevinen a výše trestu korelují s finančními možnostmi obžalovaného. S gustem ji citovali komunisté ještě před rokem 1989.
Nedal bych opravdu ruko do ohně za to, že Biden jr. bude opravdu odsouzen a potrestán.
Existuje statistika, podle níž rozsudek vinen x nevinen a výše trestu korelují s finančními možnostmi obžalovaného. S gustem ji citovali komunisté ještě před rokem 1989. Konec citátu. Tak tedy opět existuje jakási statistika, asi opět americká. Na jednu americkou statistiku jste se v reakci na můj příspěvek už v minulosti odvolával Pergille/Šimůnku. Když jsem ji chtěl vidět, tvrdil jste mi, že je pro mě nedostupná. Tato statistika bude nejspíš pro mě nedostupná také. Vše nasvědčuje tomu, že bude dostupná pouze pro Pergilla/Šimůnka a pro komunisty.
A neuvěřitelné se stalo skutkem. Článek, kterému osobně já nemůžu nic vytknout, můžu jen poděkovat.
Pan Jan Urban jako vždy přesně a srozumitelně..Děkuji
když jsem klause viděl poprvé v 89 tak jsem si udělal úsudek,vůbec jsem se nemýlil,u zemana jsem procitl v 98,opo smlova,dva největší škůdci této krásné země
+ slovenský zbojník a je vymalováno,mám velkou obavu o děti a vnoučata
Děkuji pane Urbane, takový článek jsem potřeboval číst.
Já bych Vás jenom upozornil,že dnes je možné sledovat fotbal v perfektní kvalitě na mobilu.Já jsem ho např. sledoval jako důchodce s vnuky na dětském hřišti.
Pavle neplačte. Jinde na tom nejsou lépe. Politická kultura typu Biden a syn nebo Trump a spol není lepší. Také Spojené státy jsou na tom bledě a ročně tam občané vinou vlád přicházejí až o stovky miliard dolarů a na počet obyvatel tam musejí zavírat lidi snad nejvíc na světě.
Tesat do kamene.
Po dlouhé době komentář, který přesně popsal mé pocity, které neumím tak výstižně formulovat jako p. Urban. Děkuji.