Jan Urban: Akce Šlachta a právní stát na kolenou
KOMENTÁŘ Policejní prezidium připravilo v utajení, a mimo jakoukoliv odbornou diskuzi a veřejnou kontrolu, zásadní reorganizaci kriminální služby. Fakt sám o sobě výjimečný a podivný.
Už jenom proto, že v ústavním pořádku České republiky nelze vnímat kriminální policii jinak, než jenom jako součást „orgánů činných v trestním řízení“, kde konání policie je v každém kroku pod kontrolou státního zastupitelství a v předepsaných úkonech pod rozhodovací pravomocí soudu.
Jako státní převrat
Úmyslně nekonzultovat tak důležitou proměnu kriminální služby s policii nadřízenou soustavou státního zastupitelství a s justicí, mohl jen blázen. Profesionál, vedený nejlepším zájmem policie, tak nikdy jednat nemohl.
Stejně tak byla vyšachována i jediná další ústavní pojistka, kterou je parlamentní dohled nad ozbrojenými sbory. Už jenom tento fakt by v právním státě musel vést k okamžitému odvolání policejního prezidenta a všech jeho podřízených, kteří se podíleli na utajování celé věci.
Všichni si totiž museli být vědomi, že narušení rovnováhy a důvěry v části soustavy orgánů činných v trestním řízení, která se před několika lety začala konečně emancipovat a vymykat kontrole politiky, nevyhnutelně povede k radikální destabilizaci situace a k její stejně nevyhnutelné politizaci. Taková „neopatrnost“ se pak dá přirovnat jen k pokusu o státní převrat.
Jiný pohled na věc nabízí tento komentář:
Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo
Úřad služby kriminální policie a vyšetřování na Policejním prezidiu řídí čtrnáct útvarů s celostátní působností, včetně úsměvných nesmyslů jako je Národní kontaktní bod pro sport s opravdu neuvěřitelným úředním anglickým názvem „Czech Sport Intelligence Service“ (pro neangličtináře, sousloví „Intelligence Service“ označuje zásadně pouze zpravodajskou službu) – a k tomu ještě řídí i činnost odpovídajících útvarů na všech krajských ředitelstvích policie. O nich se však v souvislosti s reorganizací nemluví, jako by se jich vůbec netýkala.
Protiústavní nesmysl
Podle doposud zveřejněných informací se zdá, že celá reorganizace kriminální policie je vedena snahou o nastolení centrální kontroly Policejného prezidia nad informačními toky v rozpracovaných a připravovaných kauzách.
Jinak řečeno, politiky dosazení policejní funkcionáři chtějí převzít funkce a pravomoci, svěřené doposud ze zákona pouze státnímu zastupitelství a soudům.
Sloučení útvarů s celostátní působností, konkrétně „protimafiánského“ a „protikorupčního“, dává smysl pouze pokud si všimneme vsunutí dvou dalších „koordinačních“ složek, které jim mají být nadřízeny.
Ty mají mít, podle představ Policejního prezidia, přístup ke všem informacím z otevřených případů – a rozhodovat o pokračování nebo zahajování vyšetřování. Protiústavní nesmysl, dublující a kopírující už existující a fungující pravomoci státního zastupitelství a soudů.
Smysl a úspěšnost policejních útvarů s celostátní působností je právě v jejich autonomii a oddělení jejich výkonu od byrokracie Policejního prezidia.
Protože jakkoliv vertikální je rozhodovací struktura ozbrojených sborů, v demokracii to nikdy nesmí znamenat, že Policejní prezidium má mít přehled a rozhodovat o každé informací a kroku.
Klíčem k posuzování by mělo být zacházení s citlivými informacemi v živých kauzách a v nepřípustnosti politického dozoru nad jakoukoliv součástí jednání orgánů činných v trestním řízení. To je, oč tu běží.
Kdy to všechno začalo
Pro stát tragickým prvním „úspěchem“ nové policejní reformy je odstranění plukovníka Roberta Šlachty, zatím jen několika jeho podřízených – vědomá destabilizace protimafiánského útvaru a bezprecedentní destrukce vztahů se státním zastupitelstvím.
Politice podléhající vedení policie Šlachtovi vytýkalo, že je „nekomunikativní“, „sólista“, který „nerespektuje rozdělení úloh“, a soustavně překračuje svoje pravomoci.
Byl to prý „radikál“, fanaticky přesvědčený o propojení organizovaného zločinu s politikou, a který proto „šel po politicích“, i když neměl dostatek důkazů.
Autor není obhájcem Roberta Šlachty a v minulosti několikrát upozorňoval na chyby či nekorektnosti v jednání jeho útvaru.
Nelze si však nevšimnout, že zásah proti na politice nezávislé struktuře části orgánů činných v trestním řízení přišel přesně ve chvíli, kdy „Šlachtovci“, „Zeman“ a „Bradáčová“ začali zasahovat proti státním zástupcům a policistům, podezřelým z dlouhodobé spolupráce s politiky a vynášení informací organizovanému zločinu.
Nevyhnutelná politizace této vskutku krizové situace vynáší na povrch nepěkné resentimenty minulosti. Málokdo si chce pamatovat, jak tragické důsledky mělo vyhození velitelů čtyř klíčových útvarů kriminální policie premiérem Milošem Zemanem.
Dojednával je tehdy Zemanův poradce Miroslav Šlouf přímo s gangsterem Františkem Mrázkem, který si mu do telefonu stěžoval, že mu „muzikanti“ šlapou na paty.
Obvinění, vazby, rozprášení útvarů, podivné sebevraždy nepoddajných policistů, ale i vraždy… Podobné zničující zásahy za premiéra Paroubka, či ministrů vnitra Langera a Peciny. Když Robert Šlachta před osmi lety nastupoval do funkce po vynuceném odchodu Jana Kubiceho, dostal prý na uvítanou tablo se sto jedenácti fotografiemi policistů, kteří útvar opustili…
Právní stát může počkat
Pozoruhodné – a tragicky nepoučené – jsou reakce politických stran na tuto krizi. Namísto, aby se zabývaly narušením ústavních principů a stability země, strany pravicové se v této chvíli raději spojí s komunisty, jen aby nezískal body Andrej Babiš.
Pro TOP 09 a ODS je to sebevražedná taktika. Nejčistší řešení, jakým by byly předčasné volby, nepřichází v úvahu, protože strany nenajdou společnou vůli přinutit prezidenta, aby volby vypsal a nehrál si s úřednickým kabinetem.
Lidovci, namísto, aby podpořili o fakta opřená stanoviska svého bezpečnostního experta Ivana Gabala, kritizujícího „reformu“ jako riziko pro bezpečnost státu, lavírují.
Podlost, s jakou ministr vnitra vyvolal krizi a vnitrostranický puč za zády svého nepřítomného premiéra, se pak dá srovnat pouze se slabostí, s jakou premiér trpně přijal roli oběti.
Místo toho, aby ministr vnitra okamžitě přišel o funkci za porušení ústavního pořádku, svolává se Bezpečnostní rada státu, kde se v utajeném režimu bude vysvětlovat reorganizace kriminální policie, kterážto reorganizace je však prý veřejná…
A po podzimních volbách oslabená sociální demokracie nakonec ráda zapomene na sobotkovské snahy a modernizace – a v čele s Milanem Chovancem po kolenou přileze k Miloši Zemanovi, aby ho poníženě poprosila o pokračování v prezidentské funkci. Právní stát může počkat. Samozřejmě, na kolenou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Gratuluji, poměrně přesně popsáno.
Ale přidejme k tomu nedávné případy kdy se policie chovala vůči účastníkům demonstrací rovněž poněkud nestandardně a v rozporu s jejich právy. I za to měli nést policejní prezident a ministr vnitra osobní zodpovědnost. A místo toho se jim povolí taková „reorganizace“, ze dne na den?
Btw, že se ptám, už byla zrušena „mimořádná opatření proti terorismu “ kde policejní hlídky po Praze doprovázejí vojáci s ostře nabitou zbraní, připraveni pacifikovat každému kdo se jim i verbálně postaví na odpor?
Ale houbeles, před časem tady bylo pár maníků z FBI a radili jak nejlépe zjišťovat informace o organizovaném zločinu. Sledovat toky peněz. No a Šlachta to dělal. Zajímal se o privatizaci OKD, zjišťoval toky peněz při modernizaci tanků a vůbec působení lidovců na ministerstvu obrany. Některé politiky to vylekalo, ale úplně “ nejhorší “ bylo když se začal zajímat o působení Ivana Langera na MV. V té době hodně současných vysoce postavených policistů začínalo svoji kariéru. Z toho je začalo mrazit v zádech a proto ten fofr.
„Končí legrace, když hrobař šoupe rakví a čeká ovace.!“ K.K.
A Fortuna může vypsat sázky na to, zda pan prezident poradí předsedovi vlády – aby místo nových voleb nabídl oběma pánům původně ze stejné stáje KDU-ČSL další tzv. Opoziční smlouvu, tentokrát třístrannou?
Alespoň se lidé dozvědí jakou cenu mají v rádoby demokratickém státě loajální policisté (ať už ministr či policejní prezident…
Jen gratulace.V
Podle mne se pan Babiš snaží ovládnout státní polici jako vše ostatní, přes státní zástupce pana Ištvána a některé bývalé i současné policisty. Takže velitel policie musel reagovat. A pokud někdo svolává Bezpečností radu státu, tak je to ve státě, kde někdo vyhlašuje vystřílení vlády za přihlížení státních zástupců naprosto nutné. Krizi vyvolalo hnutí ANO.
Vida, o tom nepadlo ani slovo, nebo Vy jste snad slyšel od policejního prezidenta jediné slovo o tom že by policii někdo chtěl ovládnout a proto on musel okamžitě vyhlašovat reorganizaci, která se naopak podle jeho vlastních slov odborně připravuje už řadu let ? 🙂
Policie prý má právo na svou reorganizaci. Formálně. Ale ne na do očí bijící účelový akt s jediným cílem ochromit nejlépe fungující složku s nesmírně cenným lidským a morálním potenciálem. S roky budovanou poctivostí, důvěrou, oddaností svého ředitele Šlachty. O současném odevzdání velké části volebních preferencí ČSSD ve prospěch úžasného ANO nemluvě.
Absolutně souhlasím s panem Urbanem, jehož názory jsou vždy věcné, neemotivní a vychází z výborné znalosti poměrů na naší poltické scéně a to nejen proto, že jeho život svědčí o tom, že nikdy nepodlehl vábení nabízených nejvyšších politických funkcí ale i jeho život v komunistické éře byl statečný.
Konečně někdo pravdivě analyzuje tuto totálně zmatečnou situaci, ve které se neorientují ani mnozí političtí komentátoři, natož pak řadový občan.
Nejvíc zkorumpovaná je možná právě část policie,
která má dbát na boj s korupcí. Při své práci se
ráda chlubí, co všechno ví a pokud taková vrba
sbírá informace za peníze, je to voda na mlýn pro
ty, kdo mají touhu se bezpracně obohatit. A že je
u nás takových lidí docela hodně, o tom není pochyb. V tomto ohledu je reorganizace potřebná jako sůl.
Aha.. a v čem tedy potom má být smysl té reorganizace? Že ty informace budou předávat jiným politikům?
Svého času pan Urban svými články ničil ODS. Jistě když na úřadu vlády odváděli paní Nagyovou v poutech byl na vrcholu blaha. Mafiáni se smíchy museli popadat za břicha. Proto teď chápu jeho nelibost. Předně to byla ODS s panem Nečasem kdo uvolnil polici ruce. Pan Urban má ale svého mediálně neoblíbeného Langra. Také by pan Urban měl vědět, že z odboru pana Šlachty informace odcházely nejvíce. Kam, je doufám jasné ale mafiáni to nebyli. O to více se ale hrálo policejní divadlo pro voliče s ženskou v poutech a poukazování na pronikání do nějakých vrcholných pater politiky. Zatím co se tahali po soudech slušní lidé, mafiáni mohli rozebírat evropské dotace. Něčí chapadla začala zasahovat do fungování policie proto si policejní ředitel nemůže dovolit co si přeje pan Urban. To by policie nemusela existovat a pan Babiš by mohl už ovládat vše.
Vážený pane,
pletete se. Jako jeden z prvních jsem naopak kritizoval teatrálnost zásahu na Úřadu vlády. Zde je důkaz http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=21907
Jan Urban
Pan Urban patří k lidem, kterých si vážím a pokud jsem napsal něco co není pravda tak se omlouvám. Čtu jen Hlídacího pasa a Echo což vřele doporučuji. Na více nemám čas. Volím ODS, názory si dělám sám a nikomu je nevnucuji.
Tak by to chtělo asi ještě trošku číst(ne jen na webu), abyste ty názory mel vcajku, já jenom aby to nebyla zbytečná snaha že :o)
Pane Urbane, kde jste přišel na to, že soustava státních zastupitelství je nadřazena policii? SZ pouze kontroluje zákonnost a naviguje vyšetřovací orgány v konkrétních kauzách, ale soustava státních zastupitelství není nadřazena policii. Možná by si to státní zástupci přáli, protože se jim stýská po době, kdy byli prokurátoři. Ale ta doba je pryč, že? Aspoň doufám.
„premiér trpně přijal roli oběti“
Nejspíš proto, že nemá žádné trumfy v ruce…
Podle všeho se Šlouf usmířil se Zemanem a „zrádce zrádců“ se vítězně vrací mezi zrádce. Sobotka ustál lánský puč jen díky tomu, že dal Chovancovi posty prvního místopředsedy strany a ministra vnitra. Možná mu slíbil ještě něco, možná Chovanec dohodu jen (s)prostě vypověděl.
V každém případě, pokud Z JAKÉHOKOLI DŮVODU padne vláda, bude Sobotka (do)tlačen k odstoupení z funkce předsedy a Zeman pak sestavením vlády (zcela standardně, jak o tom dostaneme přednášku) pověří úřadujícího místopředsedu a Chovancova „vláda odborníků“ bude mít přes rok na to, aby odstřelila Pavla Zemana.
Miloš Zeman se přiživoval na popularitě Ištvana a Babiše, ale teď je odepíše. Ledaže by na něj Babiš „něco měl“…
Text vyšel poprvé na Aktuálně. Mnohem zajímavější než Urbanův názor na věc je, že Aktuálně publikovalo 9 článků – včetně tohoto – hájících Šlachtu a odmítajících Chovancovu reformu. A jen jediný text, nekvalitní a zmatený, který je pro změny v policii – od J Paroubka, jehož obhajoba působí jako trapná parodie…
Zvláštní, že Bakalova média (Respekt píše o aféře ve stejném duchu) tak najednou hájí Babišovy zájmy…
Jen pro pořádek, text vyšel 11.6. odpoledne u nás, až o den později večer, dle dohody s autorem, na Aktuálně.