Ján Rakytka: Propaganda jako ruská zima. Horor není nic jiného než realita
GLOSA. Ruská propaganda je jako tato zima – každých čtrnáct dní jarní obleva a potom znovu mrazivé přituhování. Jednou první kanál ruské televize filozoficky dovozuje, aby snad relativizoval obludnost vlastních ztrát ve válce, že je lidský život přeceňován, jindy se nad smrtí svých vojáků dojímá a volá po spravedlivé(!) pomstě.
Nám, lidem mimo Rusko, je tato idiopatická schizofrenie známá, přesto nepřekonatelně cizí. A když je jeden ve snaze pochopit tolik rozporuplný jev v koncích, pomáhá si hledáním historických nebo literárních paralel.
Láska k životu
„Mou nejoblíbenější povídkou od Jacka Londona je Láska k životu.“ „Nejdříve je třeba střílet, pak se omlouvat.“ – dva výroky V. I. Lenina. Pokud jsou autentické, musíme konstatovat, že skutečně šlo o postavu názorově široce rozkročenou.
Ta Londonova povídka je opravdu strhující. Na dvaceti stránkách líčí autor heroickou pouť zlatokopa, zraněného a opuštěného (kamarád Billy ho nechal ve štychu), který v poslední fázi zápasu o holý život zardousí stejně vyčerpaného vlka a posilní se jeho krví. Možná v něm Vladimír Iljič viděl jako každý jen toho obdivuhodného rváče, možná ale zahlédl předobraz budoucího „sovětského člověka“, prototyp Meresjeva, který se plazí sněžnou plání s vidinou nezahynout mimo oltář vlasti.
Ne, o světonázoru a politických preferencích hrdiny povídka nezjevuje zhola nic, ale ta nadlidská vůle žít, ta láska k životu, ty tam ční až do nebe. Ale jak je na tom úcta k životu v mlhách širé Rusi?
Druhý Leninův výrok o střílení a následném omlouvání se je jasný až příliš. S neskrývaným cynismem rámuje praktiky „třídního boje“, které „otec proletariátu“ sám preferoval a které během uplynulého století zhusta napodobili všichni jeho epigoni. Lenin a jemu podobní vůdcové toho většinou mnoho osobně nenastříleli, jejich zbraní byly burcující projevy, doktríny, intriky, výhrůžky vnějším nepřátelům, zprostředkovaně ale také domácí stranické či etnické čistky, hladomor, gulagy a teror.
Současný vládce Kremlu Putin v tom není výjimkou. Má sice mít pověst tvrďáka leningradské galérky, což se pokouší potvrdit série propagačních videí o jeho nadpřirozených výkonech, nicméně soudný divák snadno rozezná, že jde pouze o těžce nepovedenou carovu apoteózu. Přitom zkušenost z přímého boje, kde – jak zpívá pan Suchý – kulky osobně jmenují, je pro velitele zásadní. Ano, ověří si až do krajnosti vlastní statečnost a víru ve vítězství, okusí strach, bolest a vyčerpání, pozná, co je důvěra v podřízené a síla opravdového kamarádství. Mnohdy takový prožitek přiměje vojevůdce k činům a postojům, o nichž dřív neměl ani tušení.
Dívat se s vrcholu hory
Asi v roce 260 př. n. l. stál na vršku nad městem Kalinga slavný indický král Ašóka a patřil na lítý boj v údolí. Vládce maurjovské říše viděl zřetelně, jak jeho bojovníci dobíjejí desetitisíce nepřátel a koryto řeky se míle po proudu barví krví. Král náhle pocítil neskonalou hrůzu z lidské krutosti a lítost nad ztracenými životy. Ta naturalistická řež na něj zapůsobila jako šok, něco jako duchovní obrácení nebo iniciační obřad. Ašóka se stal horlivým buddhistou, mírumilovným a diplomaticky zdatným panovníkem, moudrým zákonodárcem a hospodářským reformátorem. Kde by byl svět, kdyby se každému panovníkovi dostalo takového daru sebereflexe…
Ještě před necelým rokem jsme měli dojem, že se všichni králové země dívají s vrcholku hory na nepřehlédnutelné trable tohoto světa s porozuměním a vůlí zjednat tu či onde nápravu. Hluboce jsme se mýlili. Ten nejmenší, zato s carskou korunou, se koncem února rozhodl vyslat své hordy do země krále Volodymyra… Však to všechno znáte dopodrobna, denně po deset měsíců se toho z médií na nás valí tuny.
Apokalyptický jezdec jménem Smrt neumdlévá, naopak, jeho jízda se zrychluje a sázky zvyšují. Státní propaganda, vojenská svodka, blogy, diskuze na sociálních sítích nebo na stránkách The New York Times – všechno jedno, kult smrti je tématem dne. Ruská televize přiznává v Makijivce 89 zabitých vojáků, Kyjev kontruje čtyřmi stovkami, na sítích dávají rozumy, že musíme navrch ještě připočítat ztráty mezi raněnými, protože funkční nemocnice jsou stovky kilometrů daleko.
Blogeři a komentátoři opakují mantru „potrava pro děla“ nebo „masomlýnek“. Příbuzní ruských odvedenců kritizují armádu i úřady, hlasitě se domáhají zveřejnění seznamů padlých a raněných. Mezitím generální štáb ukrajinských ozbrojených sil oznamuje další úspěšný útok na Rusy kdesi v Záporoží. Na 260 kusů G 200! Řeznický metajazyk, seznamy, definice úspěchu, morbidní zkratky a čísla. Za tím vším je smrt, tisíce lidských tragédií, nekašírované reálie této bratrovražedné války.
Víme, kdo je agresor a kdo je napadený, víme taky to, že válka zákonitě přináší oběti. Ačkoli se všechny ty hrůzy odehrávají relativně daleko, plíživě se vkrádají i k nám. Funguje to tak, jak už kdysi konstatoval proslulý režisér Alfred Hitchcock: „Televize umožnila, aby se zločin dostal do našich domovů, kam ostatně patří.“ Závan smrti je cítit všude, ačkoliv se snažíme ze všech sil, abychom neotupěli. Jako by z nás vyprchala přirozená slitovnost, začínáme si zvykat na skutečnost, že bez mrtvých okupantů nebude vítězství. Třebaže striktně přispíváme na humanitární pomoc a toužebně vyhlížíme mírové řešení, premisa o nutnosti a poměru zabíjení podprahově zůstává.
Možná namítnete, že napadeným Ukrajincům není dopřána taková útlocitnost, když je na pořadu dne prosté přežití. Nicméně já chtě nechtě musím podruhé souhlasit s Alfredem Hitchcockem: „Jediný pohled na svět stačí ke zjištění, že horor není nic jiného než realita.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart: Jak dva slovenští komunisti – Husák a Čalfa – umetli Havlovi cestu na Hrad
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
41 komentářů
Jenom otázečka: myslí si autor, že jsou propagandy jiných států/režimů odlišné?
Jenom otázečka: je schopen widlák uvést příklad tak trapného zapíraní nosu mezi očima jako předvádějí rusáci i z jiné země/režimu?
EK například explicitně zapřela uniklé informace o chystané protiolovové legislativě jako „desinformaci“, ačkoli její následné (oficiální a tč. platné) znění bylo prakticky v souladu s touto „desinformací“.
Ve Francii opakovaně lhali, že Mitterand nemá rakovinu prostaty, byť se na ni léčil a posléze na ni i zemřel.
A našlo by se toho víc.
Nekrmte trolla, kolego.
Tak to umřeš hlady, widláku.
Jinými slovy, lžirgil svoje vlastní fantasmagorie srovnává s tímhle:
https://www.jsns.cz/valka-na-ukrajine/soucasna_ruska_propaganda/ukazky-ruske-propagandy-v-rusku#Ukrajina%20pat%C5%99%C3%AD%20k%20Rusku,%20Ukrajinc%C5%AFm%20je%20pot%C5%99eba%20pomoct
To, co jsem uvedl, je doložitelné a obecně známé.
To, co uvádíte vy, je propaganda, o níž si snad leda úplný hlupák může myslet, že je pravdivá (možná někdo z voličů Nerudové, ale člověk, který zažil na vlastní kůži minulý režim a jeho propagandistické blafy, rozhodně ne).
Je to Pavle opravdu síla. Pergill/Šimůnek si to čte večer před spaním. Zažil minulý režim a chtěl by jej zpátky.
Nechci zpět minulý režim, proto nechci EU, která se k němu stále více blíží.
Prokurátor v pohádce Chytrá horákyně od Boženy Němcové také chtěl, aby se Manka k němu dostavila ani v noci, ani ve dne, ani oblečená, ani svlečená, ani pěšky, ani na voze. Manka byla chytřejší než vy Pergille/Šimůnku a poradila si. Vy na Manku nemáte. Ani ty pohádky vám nejdou.
Obávám se, že socialismus EU je podložen tvrdými fakty z oblasti politické ekonomie. Kdo tomuto oboru alespoň trochu rozumí, ten v tom má více-méně jasno.
Ta vaše fakta jsou podložena Pergille/Šimůnku asi tak tvrdě, jako v té pohádce od Boženy Němcové.
Skeptiku,
dotace, kvóty, povinná výroba a povinný nákup nesmyslů, které nikdo nechce, zákaz výroby a prodeje zboží, o které stojí většina lidí, nesmyslné zásahy z politické sféry do ekonomiky (a mnoho dalších věcí) – to je prostě totalita, ne trh. A, obávám se, že to, co vidíme kolem sebe má blíž k tomu, co měli v Itálii za fašistů než k tomu, co jsme měli u nás za komunistů.
Za italských fašistů nebyla Pergille/Šimůnku k dispozici umělá inteligence, aby takové kraviny hlásala. Tu jste začal používat až vy.
Skeptiku, doporučuji shlédnout Felliniho film Amarcord.
Vy chodíte Pergille/Šimůnku s umělou inteligencí i do kina?
Jsem jeden z těch, kteří, když se dozvěděli o přepadení Ukrajiny, ztratili na několik týdnů schopnost soustředit se na něco jiného. V mém případě to nebylo ze strachu o svůj život nebo o životy mých blízkých. Bylo to spojeno se zoufalým pocitem bezmoci a hněvu na ruského cara.
Těch ruských vojáků, kteří byli odvedeni na frontu proti své vůli, je mi upřímně líto. Jsou to oběti v obdobném smyslu jako padlí ukrajinští vojáci a ukrajinští civilisté. Ale dokud se budou Ukrajinci chtít bránit, do té doby budu podporovat, aby jim byly Západem dodávány kvalitní zbraně. Budou jimi zabíjeni ruští vojáci, kteří jsou oběťmi této války také. Ale co jiného můžeme dělat? To máme nečinně přihlížet tomu, jak duševně nemocný (pravděpodobně vliv léků na rakovinu) diktátor hrající si na dalšího Petra Velikého ničí z pomatených důvodů „bratrský národ“? Je to strašné, ale nevidím jiné východisko.
Od prvního do posledního slova pravda. Krutá, ale pravda. Těžko k tomu něco dodat.
Ruská speciální válečná operace na Ukrajine je drsná realita. Příčin tohoto konfliktu je mnoho a válečné propagandy obou stran jsou antagonisticke.Zasahuji i nabozenstvi a z těchto pricin je tento válečný konflikt složitý a nebezpečný. Postoje rozvojového světa jsou překvapivě neutralni. Západ je jednotně protirusky a to je také vypovídací hodnota. Rusko je záměrně zatlacovano do izolace. Rusko je nuceno hledat spojence vAsii a zřejmě se bude dál tímto směrem orientovat. Je dobry výsledek, nikoliv, to se nemělo stát.
Není to dobrý výsledek, protože Rusko poplatné Číně je horší než Rusko před invazí na Ukrajinu a Indie orientovaná na Rusko Čínu je horší než Indie orientovaná (alespoň zčásti) na západní země.
Bezprostředně to nemusí bolet, ale po nějakých 10 – 20 letech to může být dost ošklivý průšvih.
Což je vlastně ten důvod, proč se Západ skutečně, ale skutečně nechce zamíchat přímo do války s Ruskem na Ukrajině a poslat tam svoje armády.
Když takhle „přes TV umožnili aby se válečný zločin dostal do amerických domovů“ během války ve Vietnamu tak si ti obyčejní Američané uvědomili, že tam umírají jejich vlastní lidé.. A masové protesty donutili Nixona, aby sjednal dohodu a stáhnul americké vojáky domů. Čimž tedy přenechal Jižní Vietnam komunistickému Vietkongu , aby ho dobyl a obsadil..
Takže se sice pro Západ zdá výhodnější podporovat Ukrajinu vojenskými dodávkami a finančně, jenže ani to není bez rizik, Pokud použijeme literální srovnání, tak velice výstižně to popsal Oscar Wilde ve Šťastném princi, který se doslova rozdal ze všeho co mělo nějakou hodnotu, a stal se tím sám naprosto zbytečným a bezcenným .Jistě, samo o sobě by k tomu kvůli jedné válce dojít nemělo, ale když k tomu připočteme výdaje na Green Deal, na financování energetické krize, příliv uprchlíků ze zemí třetího světa,, a řadu dalších?
Už dávno jsem zjistil, že naprosto zbytečným jste tu především vy petrph.
Problémem je, že Rusko není USA a nikdy tam zřejmě nepropuknou hromadné protesty proti Putinovi a jeho režimu, takže Putin nemá žádnou zpětnou vazbu, která by jej donutila stáhnout ruskou armádu z Ukrajiny. Navíc v Rusku je tzv. kult hrdiny, kdy je pro rekruty, kteří byli nahnáni na Ukrajinu a tam padli, tak podle ruského vnímání jsou to hrdinové, kteří padli za vlast, v tom je vidět to jak je zvrhlá ruská morálka. Celý civilizovaný svět ví a má možnost posoudit pravý stav věcí- to je, že Rusko napadlo bezdůvodně svého souseda Ukrajinu a nechce se odsud pohnout do té doby, než dostane jak se říká pořádně na budku a počet padlých Rusů se nebude počítat v tisících ale statisících.
Pri historicke vzpomince ono se to povedlo i v Rusku Leninovi, kdyz vyvolal masove protesty proti carismu, ono se to povedlo i koncem osmdesatek Gorbacovovi, ze diky glasnosti ziskal podporu Zapadu i lidi a rozboural tak Sovetsky svaz. Nakonec i Chruscov se dokazal postavit kdyz po Stalinove smrti chtel prezit moc v SSSR Berja. Takze moznosti jsou vzdycky, jen se nespolehat ze to Pravda a Laska vyresi sama.Ani ze prijedou ze Zapadu princi na bilych konich.Asi si ten novy mirotvurce i s tim dam mozna i bude muset zamazat ruce. Revoluce je halt revoluce.malokdy sametova..
je to presne tak. ruska moralka je presne obracena – je absolutne zvracena jako cely russky soucasny system. nezalezi tam na obetech, at uz ukrajinskych,nebo tech vlastnich,hlavne kdyz jsme „radobyvelmoc“ a rozsirujeme imperium. je to obludne a musime rict jasne,ze nic takoveho tady v nasi civilizaci nechceme a russko v soucasne podobe musi byt porazeno a izolovano, dokud se nezmeni k lepsimu..jina cesta neni a bude to jeste asi dost bolet, hlavne ukrajinu ktera plati lidskymi zivoty a musime ji proto maximalne podporit!!
Jenže naprosto stejnou morálku jste mohl za války vidět u Němců.
No a Pergille/Šimůnku? To má být pro Rusko ospravedlněním, že mohou dělat totéž? Vždyť snad Rusové před 77 lety bojovali s Němci proto, aby takové věci Němci dělat nemohli. A nyní sami dělají totéž nebo věci ještě horší?
Skeptiku, zcela jistě ne. Je to jen konstatování, že Rusové v tomto ohledu nejsou nijak výjimeční, jak to tu někteří diskutující hlásají. A Německo je, pochopitelně, větší problém, protože ho máme blíž a je to dominující stát v EU, do níž jsme v důsledku blbosti části voličů vlezli.
Aha Pergille/Šimůnku, už mi to začíná být jasné. Tak že Německo, které si z 2. světové války odneslo krutou zkušenost, že rozpoutávat války se nevyplácí, kde po 2. světové válce nezůstal pomalu kámen na kameni a od roku 1945 nikoho vojensky nenapadlo, je pro nás nebezpečím, zatím co Rusové, kteří ještě v rámci Sovětského svazu napadli Finsko, Maďarsko, Československo, jako samostatný stát pak Moldávii, Abcházii, Jižní Osetii, Krym, Luhansko, Donbas a Ukrajinu pro nás žádným problémem nejsou. Ještě že jste mi to takto správně ideologicky vysvětlil abych to chápal. Při čtení vašeho příspěvku jsem si s láskou vzpomněl na základní vojenskou službu a na úchvatné přednášky při politickém školení mužstva (PŠM).
Netvrdím,, a nikdy jsem to ani netvrdil, že Rusko problémem není. Je, a velký.
Kousek níž jsem ohledně Německa odpověděl panu Ondřejovi (11.1.2023 (14:02)), nehodlám to sem copy pastovat.
Německo se prostě nikdy nevyrovnalo s nacismem, vždy se snažilo (pokud to jen trochu šlo) sabotovat vyhledávání a trestání válečných zločinců i další nápravy škod, které způsobilo. Pan Jaspers byl v tomto naprostou výjimkou.
I angažovanost Německa v bývalé Jugoslávii (na straně bývalých spojenců, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny) proti Srbsku měla ze všeho nejvíc charakter revanše za druhou světovou válku. Je docela možné, že bez systematického rozdmýchávání konfliktu Německem by k občanské válce v Jugoslávii nedošlo a ta by se rozešla mírovou cestou, podobně jako my se Slováky.
Jsem přesvědčen, že je opravdu velká škoda, že projekt Manhattan neskončil tak o rok dříve a jeho výsledky nebyly aplikovány na Německo. Japonsko se rozhodně poučilo z války daleko více.
Ještě jste Pergille/Šimůnku zapomněl uvést, že plány imperialistů zhatí naši vepři boubelatí.
V čem je probléma, že když se podíváme do historie, právě tahle věrnost národa totalitní vládě umožnila Rusku se ubránit napřed Napoleonovi, tak i Hitlerovi.. a nebýt té bolševické revoluce, tak se carské Rusko ubránilo i v první světové.
Zatímco, když to srovnáme s těmi západními státy, už Napoleon obsadil skoro celou západní Evropu, Hitlerovi to taky trvalo necelé dva roky, než jí dobyl skoro celou (od anšlusu Rakouska až k porážce Francie) – západní vlády, právě z humanizačních důvodů, potom co byly poraženy jejich aktivní armády se vůbec nepokusily o nějakou masovou aktivizaci obrany národa, ale raději emigrovaly do bezpečí Británie a nechaly své zástupce doma podepsat kapitulace.
Toto nepíši jako nějaký obdivovatel Ruska, ale jako historické fakty, se kterými je nutné počítat.
A ono tedy bohužel, i když nyní posuzujeme válku na Ukrajině – to kýžené vítězství, které lze reálně požadovat, že Rusko samo oslabené válkou, ukončí invazi na Ukrajině a stáhne z ní své armády. O tom že by se snad ukrajinské armády vyrazily dobývat Moskvu a tam zajaly zločince Putina aby mohl být souzen, pochopitelně nikdo neuvažuje ..Takže, Rusko i jako značně riziková velmoc tu bude i po téhle válce…
Mimochodem, škoda že se k tomu zatím nevyslovil pan kandidát gen. v.v. Pavel, ten by mohl prozraditl svému národu, jaké jsou vlastně plány a cíle NATO v případě skutečné války s Ruskem…
tak asi takto – pricina ruske brutalni a obludne vrazedne valky je jedna – putlerova umanutost o nutnosti obnoveni zasle slavy „imperia“ a tim,ze on bude ten,ktery to dokaze a zapise se do historie. tak ted uz je jasne, ze to nevyjde a putler s velkou pravdepodobnosti bud umre ve funkci,doufejme ze brzo,nebo bude odstranen,doufejme ze taky brzy. duvodu,proc musel napadnout ukrajinu uz jsme z kremlu slyseli bezpocet a jeden je absurdnejsi nez druhy,uz se v tom sami ztraceji ale tak to je dnesni rusko, prolhany brutalni rezim bez jakekoliv ucty k lidskemu zivotu a zakladnim lidskym pravum, je to anticivilizace a pevne verim, ze bude toto obludne zlo porazeno, proto je naprosto nezbytna maximalni podpora ukrajiny,a v tom jsme stale bohuzel pozadu,ale uz se to pomalu a jiste lepsi. a cim vic russkkych okupantu padne, tim drive bude konec teto nesmyslne agrese,takze mi jich nemuze byt lito..meli odmitnout slouzit zlocinci a postavit se mu a ne zabjiet na cizim uzemi nevinne ukrajince,kteri brani svoji suverenitu.
jeste dodam,ze u nas je stale nemalo pomatencu,kteri hltaji russackou vylhanou propagandu – viz dnesni aktivita Mateje Stropnickeho a dalsich podepsanch kolaborantu. je to ostudne a melo by se to tak pojmenovat, je to kolaborace s nepritelem. tady se ukazuje, jak nebezpecna je russka hybridni valka, a jake hluboke stopy tady zanechala totalita, kdy prevazne cast starsi generace nedokaze opustit obludny mentalni stereotyp o tom,ze prece to rusko nemuze byt tak zle a ze se mu krivdi,protoze ho NATO ohrozuje a podobne nesmysly..oni uz toto mysleni opustit nedokazou, horsi je to, ze se pridavaji i mladsi pomateni jako STroponicky, mladi komousi,spdaci a podobne..snad jich bude ale pomalu a musime je jasne pojmenovat jako ostudy tohoto naroda kolaborujici otevrene s nepratelskou agresivni mocnosti, ktera ale bude porazena tak, ze putleruv rezim padne..je to jen otazka casu, kdy ho sami rusove budou mit plne zuby a uz aby to bylo, je to i jejich nepritel, jen si to zatim vetsinove neuvedomili..
„…prevazne cast starsi generace nedokaze opustit obludny mentalni stereotyp o tom,ze prece to rusko nemuze byt tak zle a ze se mu krivdi…“ – to myslíte tu generaci, která zažila 1968, ruské posádky a na každé zdi heslo „Se Sovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak“? TVL…
ano samozrejme, myslim generaci, ktera jeste pamatuje tragicky okupacni rok 1968, tedy presneji receno cast teto generace, nejsou to zdaleka vsichni, ale neni jich zas tak malo bohuzel. mam proto jednak samozrejme primou osobni zkusenost a ukazuje se to samozrejme i ve volbach a na tom, jake subjekty voli,viz Babis, KSC, apod.. vysvetleni nejake mam – tuha normalizace udelala sve a vetsina musela „ohnout hrbet“ a nejakym zpusobem kolaborovat s rezimem, kdo toto odmitnul a byl statecny, mel samozrejme problemy,ale to byla vyrazna mensina spolecnosti a chtelo to dost velkou odvahu coz zdaleka kazdy nema a nelze se divit. A toto se samozrejme podepsalo na mentalite teto generace, takze paradoxne ac pamatuji Sovetskou okupaci, stale neopustili ten mentalni stereotyp, ze to jsou/byli nasi bratri, sice nas tak nejak okupavali nebo v jejich podani „zachranovali“ silovym resenim, ale to se prece da odpustit, kdyz z toho neco obcas „kaplo“, treba cernym kseftovanim s vojaky apod. ono pripustit si, ze to byla jista forma kolaborace je pripusteni si vlastniho selhani a to jedinec dela velmi nerad.
Ondřeji, za dvacet let sovětské (a jistě hlavně ruské) okupace bylo u nás obětí kolem třetiny tisíce, a ještě většinu z nich zavraždili kolaboranti s okupanty. Za šest roku okupace německé byla zavražděna třetina milionu lidí a většinu z nich povraždili sami okupanti. (obě čísla zaokrouhlena, aby se zvýraznilo to porovnání) Takže ta historická zkušenost prostě není tak jednoznačná, jak to vidíte.
A Němcům, vzhledem k tomu jak se chovají a jaké šílenosti nyní prosazují, lze věřit rozhodně jen výrazně méně než těm Rusům, je mi to velice líto.
Uvědomte si, že ekologie, kterou Němci nyní hlásají, už stála podstatně víc lidských životů, než jimi předtím hlásaný holokaust.
tak na tyhle nesmysly ani nema cenu reagovat, jen to,ze kazda okupace, at uz ta nacisticka,nebo sovetska, jsou zavrzenihodne a neprijatelne a kazda prinesla nevinne obeti,jejichz hodnota je nevycislitelna. to,ze na tu sovetskou se cast spolecnosti diva „trochu jinou optikou“ je smutny fakt,ale za cca 50 let uz to tak nebude, je to proste historicke dedictvi totality a normalizace v mysleni lidi, ktere casem zmizi. Soucasne Nemecko neni dokonale a dela jiste chyby,ale srovnavat ho s barbarskym russackym rezimem je uplne mimo realitu..to mluvi samo za sebe
Ondřeji, to nejsou nesmysly, to jsou tvrdá fakta. Souhlasím s vámi, že obě okupace byly naprosto zavrženíhodné a nepřípustné. Dokonce by takové byly i tehdy, kdyby k žádným obětem nedošlo.
Současné Německo se nikdy nevyrovnalo s dědictvím nacismu. Dokud to bylo technicky potřebné, chránilo válečné zločince buď na svém území nebo jim umožňovalo útěk mimo Evropu (dnes už to nedělá, protože váleční zločinci pokojně zesnuli stářím, místo aby se dusili ve smyčce na šibenici). A STASI přijala zase do svých řad jednoho z vrahů v Lidicích.
A když jsme u těch Lidic, Německo dodnes klade překážky dopátrání části unesených lidických dětí.
Srovnávat lze jistě všechno, a Německo ze srovnáni s Ruskem zase tak dobře nevychází. Rusko vyhlásilo genocidu Ukrajinců, Německo už desítky let (v podstatě od sjednocení) genociduje Lužické Srby.
… a jak se stavíte třeba k okupacím Německa a Japonska a to už od konce II.sv.války od USA ? Nebo to nejsou okupace ani de iure ?
Jen taková drobnost.
Německá okupace ohrožovala samotnou existenci českého národa. Kdyby nacistické Německo zvítězilo, nebo aspoň včas ( nejpozději po vylodění v Normandii, kdy už bylo jasné, že porážka je neodvratná ) uzavřelo příměří a ututlalo zvěrstva jenž provádělo, tak bychom tu takto nediskutovali.
Sovětská okupace, ač to určitě nebylo nic pozitivního a nám přínosného, tak existenci českého národa neohrožovala (tedy pokud neuvažujeme o plánech, kdy naše území mělo být potencionální válčiště ve střetnutí s imperializmem – ale to s okupací v 68 nesouviselo).
Josefe, de iure jsou to asi dnes již jen spojenecká vojska, umístěná na území těchto států. Nějaký historik nebo právník (odborník na mezinárodní právo) by to asi věděl přesněji.
Nicméně nikdy tam nešlo o okupaci za účelem genocidy, jaké prováděli Němci i Japonci jiným národům.