Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Charkov. Foto: Profimedia
,

Jan Kalvoda: Zaskočený západní svět se pokouší stačit tempu Vladimíra Putina

Luxus času na vzpamatování se z šoku, který západnímu světu přivodil Putin, není samozřejmý. Dává nám ho hrdinská ukrajinská obrana, která je od počátku obranou Západu. Je třeba připomenout známý dík Winstona Churchilla věnovaný letcům v bitvě o Británii: „Nikdy v historii lidských konfliktů nevděčilo tak mnoho tak málu za tak mnoho.“ Všichni dnes vděčíme Ukrajině.

Agrese proti Ukrajině je totální a totalitní a vedená po ruském způsobu: zákeřnost, několikanásobná převaha, hodně bomb, málo logistiky a předpoklad, že šok a brutalita zbaví oběť vůle k obraně. A pokud se oběť proti očekávání brání dál, přijde ještě více bomb, více decimace civilistů a ochromení Západu dalšími miliony uprchlíků. Je to otázkou hodin, nejvýše dní. Jen do té doby máme čas se rozhodnout.

Pokud nyní Západ z únavy nenabude vůle k obraně, pak Putinova hybridní válka proti tomu samému Západu uspěje, i když padnou čtyři jeho generálmajoři a jeho tankům dojdou pohonné hmoty.

Kdo se nevzdá, nemůže být poražen

Nemá smysl být po bitvě generálem. Už teď jsme v tom všichni. Co má smysl, je své zaspání reflektovat a rychle srovnat krok. To znamená účinně podpořit Ukrajinu tady a teď. Prezident Zelenskyj se nás všech ptá denně: kolik mrtvých ještě potřebujete? On je pod palbou; my máme pohodlí mudrovat, zda uzavření leteckého prostoru nad Ukrajinou bude – nebo nebude – diktátor Putin „považovat“ za vstup NATO do hry.

A je to tady zase: zázrakem poskytnutý čas marníme nadějí, že v Kyjevě bude Evropa ubráněna, ale hlavně nechceme podráždit nepřítele. Zdrženlivost vůči útočníkovi je odpovědností? On někdo někdy řekl, že obrana hodnot, s nimiž stojíme a padáme, je hrou na jistotu? Není a nikdy nebyla. Dosud jsme si na krize jenom hráli. V každé pouliční rvačce – neboť Putin nic jiného neumí – vyhrává jen ten bezohlednější.

To nejhorší, co hrozí, není vojenská porážka Ukrajiny; národ, který se nevzdá, nemůže být poražen. Tím nejhorším je eventualita, že Západ sám nenajde vůli k obraně.

John Steinbeck věděl, že každý mejdan má svou dynamiku, svůj vrchol a pozvolný útlum. Veteráni mezi válečnými zpravodaji mluví o očekávané únavě z konfliktu. Já budu v rámci české zkušenosti mluvit o normalizaci. To vše se může stát vítěznou Putinovou zbraní, ale tu mu může vtisknout do ruky jen západní svět.

Blitzkrieg se nezdařil, šok přešel a nastává pravý čas pro sebevraždu Západu. Únava a normalizace. To jsou ty řeči české Putinovy páté kolony. „Zastavte eskalaci konfliktu“ – rozuměj, přestaňte se bránit a nechme ho vojensky a politicky vyhrát.

„Putin se jen brání, protože mu Západ neprojevil dost respektu“. Mimochodem, je někdo schopen prozradit, co je na něm respektuhodného? Snad úspěch ve stabilizaci společnosti, Miloši Zemane? Anebo také – „Putin musí něco dostat, aby neztratil tvář…“ tak jako Hitler musel dostat Československo, aby byl zachován mír?

Ti, kdo hráli se Zemanem

A Ukrajina se ne a ne vzdát, a žádná ochota Putinovi něco dát. Pokud nyní Západ z únavy nenabude vůle k obraně, pak Putinova hybridní válka proti tomu samému Západu uspěje, i když padnou čtyři jeho generálmajoři a jeho tankům dojdou pohonné hmoty.

Protože v té chvíli se stane Ukrajina překážkou v kýžené deeskalaci konfliktu. V touze po dohodě s vrahem civilistů. V touze po normalizaci. A prezident Zelenskyj se z obdivovaného hrdiny stane pochybným východním nacionalistou, kvůli kterému přece nebudeme riskovat světovou válku. Jenže to už ji prohrajeme.

Mluvil jsem o našem poučení ze svého selhání obezřetnosti. Jsou tu ale ti, jichž se to netýká; ti, co se nemýlili, ti, kteří nyní trochu ulekaně kolaborují. Nemám na mysli ty Putinovy hybridní parlamentní i pouliční poskoky, kteří se z odporu vůči vakcínám vrhli na podporu jeho agrese. Ti mají svobodu slova. Chci z naší sebereflexe vyloučit ty, kteří se jí vzdali přijetím exekutivních či legislativních funkcí složením ústavního slibu.

Ti přece získali podíl na státní moci výměnou za ústavní slib respektu k nějakým hodnotám; přijali předpoklad, že náš stát se řadí do rodiny evropských a světových demokracií; vzali na sebe slib respektu k právům a svobodám každého lidského individua. Prostě zavázali se nějak svěřenou moc užívat – ale také něco hájit.

O prezidentu republiky a jeho léta pokračující zradě bylo vše řečeno. Jeho pozdní heroické prozření není než úlekem lokaje, jehož pán neinformoval a vystavil ho blamáži. Tento agent je prozrazen a není už důležitý. Právě proto by měl okamžitě odejít.

Ale co ti, kteří s ním tu hru hráli? Kteří s autoritou funkcí státu popřeli jeho hodnotovou podstatu? Máme teď sledovat sebereflexi pana Zaorálka, který jako ministr zahraničí ukřičeně ohlásil odchod od „chybné politiky lidských práv“ výměnou za ekonomickou diplomacii?

On otevřel oficiálně cestu z ústavy neodpovědnému prezidentovi k rozvoji jeho přátelství s Vladimírem Putinem i jeho čínským protějškem. Nebo bývalého premiéra, jenž v zajetí ruského stylizačního jazykového úzu odmítal „dalajlamismus“ – rozuměj právo na život každého nepřizpůsobivého čínského podaného.

Sebereflexe na poslední chvíli

Tyto příklady uvádím jen pro ilustraci svého předpokladu, že po celé dekády česká politika demokratickou a právní podstatu státu jen imitovala. Ruský agresor nám teď otevřel cestu k sebereflexi na poslední chvíli.

Dodám už jen k tak dlouho, a tak usilovně vysmívanému principu, jímž je univerzalita konceptu lidských práv. Je to základní princip a podstata moderního českého státu, jde o kritérium rozlišující mezi státy slušnými a neslušnými, mezi státy, s nimiž lze být v dobrých vztazích a těmi, kde zbývá jen obezřetnost. Opustit tento princip znamená odepřít každé lidské bytosti základní práva; řekl bych, že to není otázkou politického přesvědčení, ale otázkou charakteru.

Ti, co dříve i dnes tyhle principy odmítají, třeba ve prospěch velikosti národy, či rasy, žádné reflexe nejsou schopni. Ti z nich ale, kteří s podílem na moci současně přijali ústavní závazek lidská práva každého hájit, nejsou omluveni tím, že se spletli. Tahle trapnost by neměla být už nikdy ani vyslovena.


Autor je advokát a bývalý politik, v minulosti působil i jako místopředseda vládní komise pro přípravu Ústavy ČR

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

34 komentářů

 1. Ivana napsal:

  ano, je potřeba se postavit Putinovi vojensky, jinak bude čekat EU stále hrozba z Ruska, nechápu, že si to Evropa neuvědomuje a nebo nechce? uvědomit. Ale problémy s Ruskem nezmizí a pokud ovládne P. Ukrajinu, tak se v dalším období stejně bude muset použít vojenská síla.

  • Michal Vejsada napsal:

   Dokud je možnost jednat , jednat se musí. EU nesmějí zatáhnout do války.

  • Vladimír Komárek napsal:

   USA a UK zaručili Ukrajině (když se tato dobrovolně vzdala jaderných zbraní ve prospěch Ruska) územní integritu. Co dělají zeď ? Kupují si vlastní svědomí dodávkami nějakých zbraní. To je další Mnichov – nic jiného. A totéž čeká nás – ale také proč ne: roky odmítáme na armádu dát 2% peněz; 10 roků na Zlohradě sedí a škodí ruský poskok MZ. My si nic jiného nezasloužíme. I tyto dny si Babišové, Křečkové a další přizdis*áči přihřívají místní politiku, jakoby starostí o naše vlastní blaho. Hnus.
   Naše armáda už před týdnem měla polovinu stavu „propustit“ a poslat jednotlivce jako zelené mužíky proti Rusákům – půjčit Ukrajincům k tomu i potřebnou techniku, vč. gripenů a dronů – budou nám lejno platné, až začne Rusák s atomovkama.
   Jsme odsouzeni k trestu být zase století v područí, když ani v této situaci nejsme schopni konat nad rámec schovávání se za EU a NATO.
   Humanitární pomoc je dobrá, ale to hlavní jsou vojáci s technikou. Navíc připravit se k rozdání do každé domácnosti samopalu a granátů…pro sebeobranu až Ivan přijde…protože mu to svojí liknavostí nabízíme.
   A Putinovi vzkázat, že všechny atomovky jsou v pohotovosti tuhle barbarskou skvrnu na zeměkouli totálně spálit. Ať se třeba pose*e, zm*d fašištický.

  • Radomír napsal:

   Zaskočeni nejsou všichni. Zajímavá je dnes na webu CNN analýza: Proč bude Putin litovat, že zahájil válku?
   Analytik CNN pro národní bezpečnost Peter Bergen zpovídá velitele Velitelství speciálních operací USA v Evropě generálmajora americké armády Mika Repasse „ve výslužbě“, který od roku 2016 na zakázku vlády USA pracuje na Ukrajině jako školitel a poradce ukrajinské armády. (Dnes 7. března 2022 na webu CNN https://edition.cnn.com/2022/03/06/opinions/bergen-mike-repass-putin-invasion/index.html )

  • A. S. Pergill napsal:

   Idea je to sice líbivá, ale jak to technicky chcete provést? Putin se už nechal slyšet, že i přistávání ukrajinských stíhaček na území NATO bude brát jako válečný akt, na který bude časem reagovat vší silou, tedy i atomovkami.
   Problém je, získat toho pro Ukrajinu co nejvíc, ale tak, aby ty atomovky nepadaly. Útok Rusů na ukrajinská jaderná zařízení by už bohatě stačil jako důvod na převálcování Ruska atomovkama, nicméně, totéž by se stalo i nám. Jaderné zbraně dávají totiž jedinou jistotu: že žádný zúčastněný stát nepřežije.

   • Pavel napsal:

    To jak co bude brát zločinec a covidový strašpytel puťka je irelevantní. Ve své zbabělé hlavičce je válce s NATO už dávno. Ergo nic se fakticky nezmění.

    • A. S. Pergill napsal:

     Není a velice dobře rozlišuje, co je ještě pomoc, a co už by bylo zapojení se na straně Ukrajiny do války. A, bez ohledu na duševní stav, který si, na rozdíl od „odborníků“ z humanitních studií a podobných žump, nedovolím posoudit podle fotek a videí, má k dispozici jaderný kufřík. A pokud je šílený, tak o to menší bude mít zábrany ho použít.

 2. petrph napsal:

  Tedy, že už mi ta právnická čeština neleze do hlavy, tak si to zkusím přeložit.
  Ani my ani Západ Ukrajině vojensky nepomůžeme, ani tu bezletovou zónu tam neuděláme, ale potrestáme za to Zemana a pár jeho poskoků???

  • jan kalvoda napsal:

   nesprávný překlad: Ukrajině musíme pomoci (myslím, že to ostatní diskutující tak chápou); Zemana a další s jejich výmluvami nenavrhuji trestat; jen si je pamatovat: budou hrát svoji roli dál.

   • petrph napsal:

    No v tom je ten problém, nejsem si jist jestli to ostatní diskutující správně chápou. Ale pan Kalvoda to jistě chápe dobře.
    Jak stát rozhodně Ukrajině vojensky (tedy s vojáky) nepříjdeme. Ani my, ani NATO. Ten důvod jsem napsal výše, přímo do války s Ruskem žádný stát nepůjde. Tohle by prostě nebyla expediční válka (jako v Afghánistánu či Sýrii), kam se pošle kontingent vojáku, a starejte se. V případě Ruska se dá očekávat že odpoví na ten stát jadernými raketami. Což určitě ani naši civilové nechtějí.
    Co mne ale mate, je ten nízký počet dobrovolníků kteří se hlásí že tam pojednou bojovat sami (nejen od nás, z celého Západu), odhadoval bych že by jich mělo byt tak aspoň 10x tolik (pro srovnání, do španělské občanské války proti Francovi přijelo 40 000 interbrigadistů, jen z Československa přes 2 000. Západní lidé neskutečně změkli, spoléhaj se na profíky z NATO (hlavně Amerikány), takže sami pošlou leda tak dárcovskou smsku.

    No a pokud se týče Zemana a jeho boys, počítám že je ani právně potrestat nejde (navíc Zeman má teď imunitu).
    Ale jak „odfiltrovat jejich vliv“, Zeman stejně do roka ve funkci končí, a jestli pak odejde zase někam objímat stromy a jestli k tomu ještě své staré soudruhy, tak to bude zajímat leda tak gerontologa:)))))

 3. Jan Staněk napsal:

  Děkuji

 4. Belinda napsal:

  Naprosto skvěle napsáno. Mrazivě přesné.

 5. Petr napsal:

  Pane Kalvodo,
  děkuji Vám za opravdu přínosný článek. Jen bych si dovolil nesouhlasit s paušalizujícím předpokladem, že „antivaxeři“ se nyní automaticky vrhli na podporu Putinovy agrese. Podobná paušalizace není vhodná. Ti, co odmítali covidové „vakcíny“ nejsou ti stejní lidé, kdo podporují ruskou agresi. Určitý průnik tam být může, ovšem tak jak je to napsáno to vyznívá jako urážka inteligence všech rozumných lidí, kdo měli jen tu smůlu, že si dovolili v době covidu jinak uvažovat, a ještě své názory sdílet.

  • Pavel napsal:

   Za prvé, rozumní lidé skutečně uvažují a nedopouštějí se nepodložených fantasmagorií jako to činili tzv. antivaxeři. Za druhé, nikoli „určitý průnik“ ale významný průnik a nikoli „tam být může“ ale tam je.

   • petrph napsal:

    Ale no tak, zrovna v případě covidových vakcín, je to přesně naopak. Jen část z toho jdou fantasmagorie ale řad z jejich argumentů je oprávněná obava, kterou ani dnešní vědci nedokážou vyvrátit, protože ty následky se mohou projevit až s nějakým zpožděním. Nebo, napadla by Vás taková hloupost, že ta vakcína bude působit jen půl roku a pak musíte na novou, jinak se Vám škrtne certikát? A stalo se.

    No a pokud se týká Ukrajiny, na tom že jí Rusko napadlo dosti brutálně je všeobecná shoda. Ale jestli jí Západ nechá bez vojenské pomocí padnout, tak potom se obávám že snaha vyfiltrovat ty nepodložené? argumenty proč, bude a to velká.

    • Pavel napsal:

     Ano, „no tak“ je na místě, protože popírání reality tuto realitu jaksi nezmění o dojmologiích až fantasmagoriích antivaxerských puťkových podržtašek nemluvě.
     Taková „hloupost“ by mne nenapadla, protože taková „hloupost“ zcela normálně EXISTUJE a jaksi to doposud nebyl problém. Zkuste si zjistit jak dlouho přetrvává imunita po očkování proti chřipce – minimálně tak předejdete tak dalšímu vlastnímu ztrapnění – zjistíte, že půl rok je v tomto případě odpovídající doba. Pro lopaty řečeno, po očkování proti chřipce trvá imunita maximálně jen do doby objevení nového kmenu chřipkového viru … stejně jako u coronaviru.

  • jan kalvoda napsal:

   Petře, máte moji omluvu, moje zkratka byla příliš zkratkovitá. všichni odpůrci očkování nejsou v jednom pytli.kam jsem je nešikovně hodil,

 6. toky napsal:

  Vypasený západ hledí na hladové ukrajince jak bojují s žebráky z Ruska. Drží ukrajincům palečky ale bojí opravdu pomoci.

  • skeptik napsal:

   Přesně pane toky.

  • Honza napsal:

   Touche.

  • A. S. Pergill napsal:

   Otázka nezní, zda pomoct nebo nepomoct. Ta zní jak pomoct, ale aby při tom Putin nespustil jaderný kufřík. Protože to by těm Ukrajincům v podstatě neměl kdo pomáhat.

 7. Manitius napsal:

  Nevím, jestli jsem tu uplácanou bábovičku pana Mgr. Kalvody pochopil správně, ale jedno je jisté. Rusko nezaútočilo na žádnou „západní“ zemi, která je v NATO. NATO může zasáhnout jedině tehdy, pokud bude napaden některý členský stát nebo pokud k tomu dostane mandát RB OSN. A to zatím nemá, takže, bohužel, konflikt na Ukrajině má ze strany Západu řešení jen humanitární a vojenské pomoci. A jaké sebereflexi tady pan Kalvoda mluví? Nenabourával sám ještě před rokem v jednom článku tuhle republiku?
  „Stát, který nemá žádný hodnotový základ, nemá nárok na loajalitu svých občanů. Protože ji nepotřebuje a oni nepotřebují jeho.“
  Nemyslím si, že Kalvoda byl nějak východně orientovaný, ale tahle věta přesně zapadá do konceptu ruské hybridní války – zpochybnit demokratické hodnoty, důvěru v právní systém a víru v užitečnost EU a NATO. Proto začalo tolik lidí všechno kolem kritizovat a říkat si, že ten Putin vlastně není tak špatný, naopak, Západ je zkažený.
  Čili, další užitečný idiot.

  • Belinda napsal:

   stát, který nemá žádný hodnotový základ, nemá nárok na loajalitu svých občanů = nebuďme státem, který nectí svůj hodnotový základ, nebo ztratíme sami sebe = pokud představitelé státu nebudou ctít jeho hodnotový základ (podle naší Ústavy demokratické uspořádání, vládu práva a úctu k základním lidským právům a svobodám), ztratí loajalitu svých občanů …. na tom není nic, co nabourává naši republiku, víte?

  • jan kalvoda napsal:

   děkuji Vám za komentář; jen se zdá, že nějak snadno lepíte na čelo idioty. Je to mimo rozsah mého textu, ale dovolte několik poznámek: 1. tím, že setrvale konfrontuji českou parlamentní politiku s prinicpy demokratického a právního státu, dovozuji, že se jich sama nedrží. To nepovažuji za oslabování státu, ale za snahu upozornit, že bez těchto principů jde jiný stát, než bych si přál dovolte mi osobní notu. Ale také o jiný stát, než který definuje ústava. 2. že bych svým textem zapadl do zájmů uska v hybridní válce, si prostě nemyslím. 3. Základním motivem mého textu je apel na účinnou pomoc uKrajině, o tom snad není pochyb. Dodávky zbraní nestačí. 4. Krom diskutovaných pravidel NATO je tu ještě jiný pramen mezinárodního práva, dohoda z roku 1994, zaručující Ukrajině bezpečnost a územní ontegritu. Jeden ze států, který dohodu garantoval, je Rusko, které ji porušilo, nebo ne? a zbývající garanti mlčí. Nejde taky o mezinárodní závazky? ale jak říkám, to jde za předmět komentovaného textu.

 8. Jirka napsal:

  Pane Kalvodo, už kdysi, v devadesátých letech, jsem vás jako politika sledoval, souhlasil s vašimi názory, z nichž většina došla naplnění. I nyní s vámi musím souhlasit. Bohužel…

 9. Pavel Liška napsal:

  Zelensky je špatným svědomím Západu. Věřím, že většina špiček EU i NATO, by uvítala jeho útěk a kapitulaci před RF. Pak by došlo na obvyklé sankční a rétorické tanečky. Postupem času by se vše opět vrátilo do normálu s tím, že by se tak nějak tiše Rusku přiznalo právo na jeho sféru vlivu. Po zvěrstvech páchaných Ruskem pod vedením Putina, to už není možné. Západ je postaven před rozhodnutí, z nichž pro něj ani jedno není dobré. Zelenský a Ukrajinci nastavili Západu zrcadlo, a to co v něm můžeme vidět, není moc hezký pohled. Bohužel, za tuto situaci je Západ do velké míry zodpovědný již od dob Majdanu. EU i NATO vždy Ukrajině jen mazala med kolem úst a nikdy pro její přijetí do EU nebo NATO nehnul Západ prstem. Naopak, čile s Ruskem obchodovat a posiloval vazby v energetice. V tom vynikalo obzvláště Německo. Prostě Západ se vůči Ukrajině choval podle hesla slibem nezarmoutíš…., ale nikdy to s ní nemyslel vážně. Z tohoto pohledu má krev na svých rukou i EU a NATO. Už jsem to tu jednou psal. Západ měl velkou šanci v tom krátkém, asi dvoudenním časovém okně, kdy Rusko vjelo do těch povstaleckých republik. NATO ( nebo třeba modří mužíčci pod skrytým velením Západu) mělo okamžitě zaujmout obranné pozice na hranicích Ukrajiny a těch neuznaných republik. A neuhnout ani o píď. Nastal by obrovský poker o zmáčknutí červených tlačítek, ale nakonec by se k dohodě dospělo. A jednou pro vždy. Nevěřím, že by to někdo zmáčknul. Teď je na to už pozdě a nemohu se ubránit dojmu, že si špičky Západu přejí kapitulaci Zelenského. Nedivím se, že vůči Západu používá silná slova. V jeho očích ( a nejen v jeho) jsme ho a Ukrajinu zradili.

 10. Ing.Roman Mysík napsal:

  Je těžké a politicky nepopulární přejít z konzumního polosocialismu do tvrdé válečné reality. Ale Hunové se dali na pochod a buď je zastavíme, nebo zemřeme. Zvykli jsme si všechno koupit. Tváří v tvář ozbrojenému magorovi jsou nám naše majetky málo platné. Teď už hovoří pouze zbraně. Sláva Ukrajině!

 11. Václav napsal:

  V bytě řádí vrah,zbytek rodiny volá o pomoc a od sousedů na ně křičí až překročí náš práh tak se začnem bránit.

 12. Michal Vejsada napsal:

  Pruser nezačal v r. 2022 ale min.. v roce 2014. Problém je, ze nikdo Putinovi nevěřil, ze vlítne na UK..
  Řekneme si to na rovinu, EU to podcenila, obětovala UK a nikdo necekal od UK odpor. Zelensky požaduje, aby se EU do konfliktu zapojila a EU děla, ze neslyší. Zaplat pan buh! Jedině, kdo na tom vydělá bude USA.
  Ze umírají lidi muzou za to oba dva. Proto bych je nekam zavřel + EU, USA a dokud se nedohodnou nepustil bych je‼️

  • Luděk Leder napsal:

   Jo, to je pravda. Tak až vás někdo přepadne a budete se bránit, tak do basy oba. Oba jste se přece prali ?! Hrozná hovadina, že ? Přesně totéž říká Putin. Budu jednat, až Ukrajina přestane bojovat a vzdá se … Jinak s tím podceněním plně souhlasím. Že je Putin psychopat jsme veděli, ale že až tak velký, to nikdo nečekal ….

 13. Lovechlav napsal:

  Nejenom čas se ztrácí, ale budou se ztrácet i ti ukrajinští lidé,-
  jdoucí vyjednávat za svého Ukrajinského prezidenta s Putinovými lidmi,
  což se má týkat příměří a ukončení války .

  A když vidíme, jak Putin „umožňuje “ ukrajinským občanům aby opustili
  své domovy – jinak to zaplatí svými životy –

  vidíme jen jeho hnusnou přetvářku a podlé chování !

  Putin uvažuje takto:

  Napřed domorodce nějak dostat z jejich domovů –
  kdy jich přitom několik zahyne – a ostatní nechat na pospas
  jejich osudu.

  A při každém následujícím pozvání na jednání
  “ o Putinově míru s Ukrajinou “ –
  nechat zlikvidovat alespoň jednoho ukrajinského vyjednavače.

  Tyto Putinovi „schůzky “ se budou opakovat tak dlouho – dokud Ukrajinský prezident nezůstane zcela sám – bez svých nejbližších spolupracovníků !!!

  A s těmi statečnými ukrajinskými vojáky a lidmi,
  kteří bojují za svou vlast – Ukrajinu ,-

  pak masový vrah Putin – (pokud nezasáhne neviditelná Boží ruka) –
  již nebude mít žádný problém srovnat Ukrajinu se zemí a následně si ji osvojit a zabrat !

  Putin na svou obranu pak všem Rusům oznámí, že dával Ukrajině
  velkou šanci – „na mír “ kterou ale ona nevyužila ,-

  Ttakže mu nezbylo nic jiného – než „zachránit demokracii “ a podniknout takovýto brutální zásah .

  Prostě Putin, tak jako vždy – bude Rusům dnes a denně lhát
  a tito – tak jako vždy – mu to budou – dnes a denně ž*át.

  A že „s jídlem“ Putinovi poroste i chuť –
  tak na tento fakt – nesmí zapomenout – žádný Evropský stát !!!

 14. Jan napsal:

  Nemám radost z toho, co Putin udělal, myslel jsem, že se toho nedopustí. Ale pokud se budeme chtít na celou věc podívat objektivně a netendenčně, pak musíme vidět, že za celou situaci stejnou měrou odpovídá celé to „jedině spravedlivé“ NATO a obzvláště USA, které již dlouhodobě nedělají nic jiného, než vyvolávají umělou averzi proti Rusku, které k tomuto činu jednoznačně dohnali. A pro pořádek, v nedávné minulosti vedli USA několik válek na celém světě naprosto stejným způsobem jakým dnes Rusko. A dočkali se tito mírotvorci nějakého oficiálního odsouzení ? Závěr tedy je, Ušáci jsou jen navoněný Rusáci !

 15. Michal Exner napsal:

  „…hybridní parlamentní i pouliční poskoky, kteří se z odporu vůči vakcínám vrhli na podporu jeho agrese.“
  Vidím, že jste se i Vy pane Kalvodo snížil na úroveň těch, co hodí všechny do jednoho pytle. Ano, to je styl dnešních dnů. Tlačení do povinného očkování, covid pasy a zákazy na základě protiprávních vyhlášek vlády jsou stejně nemorální jako agresivní válka Ruska. A pokud mne pane Kalvodo chcete urazit, tak se Vám to nepovedlo. Jediné, co se Vám povedlo, je disktreditovat svůj článek takovýma „blitkama“.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost