„Jaký šel, takového potkal.“ Jak si ústecká ODS sama zadělala na zradu přeběhlíka Tošovského
PROFIL. Ústeckou ODS stále ještě rezonuje „zrada“, kdy se její zvolený zastupitel a bývalý náměstek primátora Pavel Tošovský přidal jako přeběhlík ke koalici ANO a SPD a získal za to znovu placenou funkci v městské radě. Je historickým naplněním moudra o instantní karmě, že proti Tošovskému nyní nejhlasitěji vystupují právě lidé, kteří před čtyřmi lety kvůli jeho návratu fakticky rozmetali stranické buňky ve městě a vyházeli desítky jejich členů – tedy poslanci Libor Turek a Karel Krejza. Jen proto, aby Tošovského dosadili do sedla.
Počátkem června roku 2017 zveřejnila členka ústecké ODS Jaroslava Faiglová na sociálních sítích fotografii, na níž skupinka žen a mužů v poklidném předletním odpoledni griluje klobásky a popíjí nápoje. Popisek zněl takto: „Dnes střekovská rada MS ODS netradičně u našeho předsedy pana Jiřího Drbala spojená s příjemným posezením a dobrými klobáskami a pitím.“
Fotografii vévodí dva muži, sedící naproti sobě. Vpravo je předseda střekovské buňky ODS Jiří Drbal, vlevo pak Pavel Tošovský. Bývalý starosta Neštěmic nebo náměstek hejtmana Ústeckého kraje, politik, jehož hvězda stoupala od roku 1997 a byl například jednou z tváří sporu o stavbu plotu v ústecké Matiční ulici. Jenže ve zmíněném roce 2017 stál už skoro deset let mimo aktivní politiku.
V březnu roku 2008 oznámil ze dne na den odchod ze všech veřejných funkcí; v emotivně laděném prohlášení, zveřejněném na stránkách náboženské společnosti Nový život, oznámil několikaletou manželskou nevěru a odchod z politiky.
„Dopustil jsem se vážných hříchů v oblasti intimního života. Svojí několikaletou manželskou nevěrou jsem téměř způsobil rozpad své rodiny. Několik let jsem byl ve vzpouře vůči Bohu a církvi i jejím vedoucím. Přitom jsem určitou zbožnost pokrytecky předstíral. Poté, co byla moje nevěra odhalena, jsem se rozhodl odstoupit z veřejného a politického života a konečně jsem se odhodlal k nápravě a obnově,“ napsal tehdy Tošovský.
Odchod to nebyl tak úplně dokonalý, Tošovský sice odstoupil z volených funkcí a vystoupil z ODS (tehdy poprvé), zůstal ale třeba ředitelem Severočeského sdružení měst a obcí, k čemuž ho prý přemluvil tehdejší ústecký primátor Jan Kubata. „Nevidím důvod, proč by si nemohl znovu podat přihlášku do ODS. Já osobně jsem mu to doporučil a věřím, že až si vyřeší soukromý život, tak to udělá,“ řekl tehdy Kubata Ústeckému deníku.
O devět let později byl Tošovský zpět. Zatím jen na zmíněné fotografii, na níž griluje klobásky a usmívá se na lídra střekovské ODS Jiřího Drbala. O rok později už si oba muži nemohli přijít na jméno a mohly za to události, pro které se v kuloárech vžil termín „ústecká holomajzna“.
Předčasná radost
Začátkem června 2018 si ústecká ODS sestavila kandidátky pro podzimní komunální volby. Volba byla dvoukolová, probíhala nejprve na úrovni místních sdružení a potvrdil ji následný stohlavý sněm volitelů.
Jedničkou ODS pro volby v Ústí nad Labem byl zvolen právě Jiří Drbal, za kterým měly následovat jedničky jednotlivých městských obvodů. Naopak neuspěli dosavadní zastupitelé Miroslava Lazarová, Jan Tvrdík, a hlavně předseda ústecké ODS, dnešní poslanec Libor Turek. Drbal tehdy ČTK řekl, že podobu kandidátky považuje za důkaz sjednocení dlouhodobě rozhádané ústecké ODS. „Moje krédo bylo, aby byla na kandidátce zastoupena všechna čtyři velká sdružení. Aby to nebylo jako v minulosti. Bývalo to tak, že kandidátka byla složená třeba z jednoho velkého sdružení plus někoho. Teď se jasně ukázalo, že všechna sdružení mají v té první volitelné čtyřce svého kandidáta. Beru to jako největší úspěch,“ řekl ČTK Drbal.
Neradoval se dlouho.
Neúspěšní kandidáti sáhli k mimořádným prostředkům, aby vnitrostranickou demokracii umravnili. Už 25. června výkonná rada ODS podpořila návrh ústecké oblasti (čti Turka a spol.) a zrušila licence čtyř místních sdružení v Ústí nad Labem (Střekov, Neštěmice, Severní Terasa a Ústí nad Labem-centrum). Zároveň zrušila všechny dosud sestavené kandidátní listiny.
Související články
Z místostarosty sekretářkou přeběhlice. Jak ústecký politik zase „neutřel nudli“
Ústí nad Labem zhnědlo. Hnutí ANO se opřelo o SPD a dva přeběhlíky z ODS a UFO
Zároveň se objevila vysvětlující mantra, kterou opakovali lidé na různých úrovních vedení. „Je to krok nestandardní, ale podobá se zatažení za záchrannou brzdu v poslední chvíli, kdy se vlak řítí do neštěstí,“ řekl tehdy jeden z členů oblastní rady Michal Šidák, dnešní ústecký zastupitel. A velice podobně, přesně řečeno úplně stejně, situaci glosoval krajský předseda, poslanec Karel Krejza. „Je to krok nestandardní, ale podobá se zatažení za záchrannou brzdu v poslední chvíli, kdy se vlak řítí do neštěstí,“ napsal tehdy Krejza v dopise členům ODS.
A teď to nejlepší: Následnou „shora“ posvěcenou kandidátku už vedl navrátilec Pavel Tošovský. Pro původního lídra Jiřího Drbala místo nezbylo, zato na ní najdeme Miroslavu Lazarovou a Libora Turka.
Do zastupitelstva se tehdy v říjnu 2018 za ODS dostali čtyři lidé – vedle Tošovského a Lazarové ještě Lenka Vonka Černá a Hilmi Al-Eraidi. Eroze ODS pokračovala, Černá a Al-Eraidi klub záhy opustili. Tošovský a Lazarová se přimkli k vládnoucímu hnutí ANO a zastávali funkce náměstka primátora a radní.
Absolutní zrada
Letos 24. října došlo na ustavujícím jednání zastupitelstva Ústí nad Labem k velkému překvapení. ANO, které se nedokázalo dohodnout s demokratickými místními hnutími na koalici, se opřelo o SPD. Chybějící hlasy k většině dodali přeběhlíci – Věra Nechybová z UFO a Pavel Tošovský. Oba si vysloužili placené funkce – Nechybová je náměstkyní primátora a Tošovský uvolněným radním pro dotace a investice.
Oblastní rada ODS ihned Tošovského vyzvala, aby vzdal mandátu zastupitele a odešel z ODS. To druhé politik učinil, mandát si ponechal. Nejhlasitěji Tošovského kritizovali právě lidé, kteří stáli za jeho návratem, a byl pro ně dokonce tak důležitý, aby kvůli tomu rozmetali stranickou strukturu v krajském městě.
„Při dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem jsme čelili šokujícímu překvapení, stejně jako naši voliči a kolegové z demokratického spektra. To, že zastupitel zvolený za ODS byl zvolen do rady města hlasy SPD a navíc podpořil do vedení města členy SPD, je pro nás absolutně nepřijatelné,“ uvedl Libor Turek.
A ještě tvrději se vyjádřil krajský předseda Karel Krejza: „Je to absolutní zrada. Domluva i před zastupitelstvem byla jednoznačná a byla jiná, než jak to proběhlo na zastupitelstvu. Předpokládám, že končí v ODS, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně. Jsem tím znechucený, když někdo nemá hrdost a páteř.“
Jaký šel, takového potkal.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Hezké počteníčko, jenom by mě udivilo, kdyby se tomu někdo divil.
Žádná hrdost ,žádná páteř ,žádná práce pro lidí !
Jen peníze za nic nedělání !
Viz Benda ,bezpáteřní člověk , který ani neumí řict práce !!
No presneji receno, a jak jsem tu uz napsal minule, ODS si zadelala hlavne katastrofalni politikou sve vlady – coz se projevilo naprosto katastdofalnim vysledkem v techto komunalnich volbach. Takze – a z toho uz vyplynulo z dnesni politicke logiky.ze jeji zvolene kadry typu Tosovskeho nebudou sedet zbuhdarma v opozici, ale s radosti prijmou nabizene lukrativni pozice ve vedeni mesta..Prece tu politiku nebudou delat zadarmo..
Těch co si tu dobu dobře pamatují rychle ubývá. A Ty mladší to dnes moc nezajímá
škoda. Měli by si to alespoň přečíst. Velmi hezky napsáno.
Inu, jasná „kádrová politika“
platí pro strany bez rozdílu postavení na politickém spektru.