Jak vidí svět Češi, kteří se bojí terorismu: Žena patří k plotně a cizinci ať se přizpůsobí ostatním
Terorismu se bojí necelá polovina Čechů, většinou těch, kteří nikdy déle nepobývali v cizině. Necestovali by do země, která už někdy teroristický útok zažila, vyplývá z průzkumu Atlas Čechů, jehož dílčí výsledky HlídacíPes.org postupně zveřejňuje.
Webový projekt Atlas Čechů pracuje s velkým objemem nasbíraných dat o dotazovaných lidech.
Díky tomu umožňuje kromě klasických kategorií jako vzdělání či finanční situace kombinovat různé skupiny obyvatel ČR také podle jejich chování – mediálního, spotřebitelského či s ohledem na jejich zájmy a trávení volného času.
Jedna z otázek v průzkumu směřovala i na obavy z terorismu (konkrétně zněla „cestovali byste do evropské země zasažené terorismem? Možnosti ano/ne“).
Ukázalo se, že celkem se terorismu bojí 46 procent Čechů, z toho 60 procent žen. Většinou jde o středoškoláky se středním nebo nižším příjmem. Do nejchudší skupiny patří 44 % z lidí, kteří se bojí terorismu.
Češi a strach z terorismu (graf: Atlas Čechů)
Češi, svět a strach
„Obecně jde o lidi s méně ‚kosmopolitními‘ předpoklady: méně vzdělané s nižším příjmem, který jim nedovoluje příliš cestovat, a vidět tak situaci v jiných zemích a tamní rizika realisticky. Zároveň méně často ovládají cizí jazyky, takže jsou odkázáni na české zdroje, které nutně vybírají jen určitá spíše emotivní témata, a dochází tak ke zkreslení,“ komentuje výsledky průzkumu socioložka Lenka Chudomelová.
Související články
Nevoliči nejsou jen „ignoranti“. Politici nechápou, kdo v téhle zemi žije, ukazuje Atlas Čechů
Internetové diskuse, denní kratochvíle pro pětinu Čechů. Jsou nespokojení, ale i aktivní
Atlas Čechů umožňuje díky kombinaci různých kritérií sestavit podrobnější obrázek, jak lidé s obavami z terorismu vlastně žijí.
Z dat vyplývá, že zastávají často set názorů, které by se daly označit jako „tradiční rodinné hodnoty“: živitelem rodiny má být muž, žena pečuje o domácnost, děti jsou naplněním života ženy, když se žena chová a obléká vyzývavě, činí ji to spoluzodpovědnou za její znásilnění.
V posledních volbách do Poslanecké sněmovny 34 % z nich nevolilo.
88 % z nich nebylo delší dobu v zahraničí a cizinci, kteří přicházejí do ČR, by se podle nich měli co nejvíc přizpůsobit místním zvyklostem – to tvrdí 81 % z nich. Sami ale zkušenost s přizpůsobováním se většinou nemají, v cizině nežili ani nestrávili delší čas.
Orientace a názory Čechů, kteří se bojí terorismu (graf: Atlas Čechů)
Jsou výrazně zaměření na vnitrostátní témata. 82 % z nich míní, že pro budoucnost našeho státu je klíčové soustředit se na domácí problémy spíš než na aktivitu na mezinárodním poli.
Tomu odpovídá i jejich mediální chování: „Čerpají informace ze zdrojů, které jsou méně liberální, častěji sledují soukromé televize, které jim více servírují obsah apelující na strach a emoce. Média jim tak potvrzují jejich světonázor a zacyklují je v informační bublině,“ dodává socioložka Chudomelová.
Ženy, co pletou a vaří
Autoři průzkumu také rozdělili odpovědi respondentů na téma terorismus podle pohlaví: „Obě skupiny mají něco společného, ženy se věnují tradičně ženským aktivitám a koníčkům, muži naopak těm mužským, v souladu se sdíleným přesvědčením, že se tradiční role mají dodržovat,“ říká Vojtěch Prokeš, spoluzakladatel společnosti Behavio, která za projektem Atlas Čechů stojí.
Ženy, které si myslí, že se cizinci mají zcela přizpůsobit, jsou podle průzkumu spíše chudší (45 procent z chudší vrstvy). Doma vaří, pečou, starají se o děti, zvířata, rostliny, obstarají celou domácnost. Děti považují za naplnění svého života. 89 % z nich nebylo delší dobu v zahraničí.
Mezi jejich koníčky nadprůměrně často patří například pletení a šití, muzikály, horoskopy. Volný čas tráví často u televize nebo na dětském hřišti a obecně hraním s dětmi. Často se stýkají s příbuznými. Necelá třetina nemá řidičský průkaz.
V hudbě milují český a světový pop. V médiích pak čtou a sledují obsahy zaměřené na ženy (móda, styl, vaření atd.) a sledují seriály. Vede u nich TV Nova a obecně televize jako nejsilnější mediální typ. Naopak méně častým zdrojem zpráv je pro ně internet.
Mužní muži
U mužů, kteří si také myslí, že se cizinci mají zcela přizpůsobit, se v odpovědích objevují oproti ženám některé rozdíly.
Mají mezi sebou víc bohatších lidí (30 %) a míň z nejchudší vrstvy (30 %), nejvíc jich je v kategorii středního příjmu (40 %).
Související články
Češi a jejich televize. Denně se dívají skoro dvě třetiny národa, vede kutilství a seriály
Nedělají tradičně ženské domácí práce, neuklízí, nevaří, nepečou a podobně. Naopak doma obstarají tradičně mužské úkony, drobné opravy – a to dokonce 94 % z nich. Jsou kutilové. Názor, že se domácí práce dělí podle pohlaví, je u nich zastoupený víc než v celé populaci.
Třetina z nich pracuje v tradičně mužských oborech: manuální práce, výroba a provoz.
„Muži z manuálních profesí jsou obecně skupinou ohroženou změnami ve struktuře ekonomiky a odchodem průmyslu z vyspělých zemí, tudíž jejich nejistota má reálné základy a levná pracovní síla je může ohrozit,“ myslí si socioložka Lenka Chudomelová.
Kde čerpají informace Češi, kteří se bojí terorismu – bez rozlišení mužů a žen (graf: Atlas Čechů)
Podle třetiny z těchto mužů je možné uchýlit se k násilí i mimo situaci, kdy je nutné k sebeobraně. Skoro polovina si myslí, že za bezdomovectví si mohou lidé sami, a stejně tak si ženy podle nich v některých situacích „koledují“ o znásilnění (to si myslí čtvrtina mužů v této kategorii). Homosexuálové by podle nich neměli adoptovat děti.
Narozdíl od žen podle průzkumu nemají rádi pop, český ani zahraniční, a nejvíc u nich vede punk a rock.
Čtou tituly pro muže nebo o sportu a 18 % z nich sleduje alternativní zpravodajské weby (což je větší podíl než v celé populaci).
Více o projektu Atlas Čechů najdete v rozhovoru s jeho autory pro HlídacíPes.org ZDE. Již zveřejněné ukázky z průzkumu pak v souvisejících odkazech přímo v článku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
31 komentářů
Smyslem tohoto článku je podprahově vnutit čtenáři názor, že bát se terorismu je špatně?
To bylo zcela nepochybně záměrem. A že naše obavy jsou neopodstatněné a že jsme vlastně hloupí, když máme obavy.
Je to špatně. Vyvolávat strach je přesně to, co nejen teroristé, ale i strany typu SPD nebo Trikolóra chtějí.
jen bych dodal že na tomto strachu postavil zeman svoji druhou kampan asi tak
Taky mi to tak připadá. Už to vnucování, že se nejméně bojí vysokoškoláci s velkým příjmem…ale ono už to nějak nezabírá.
Jaké vnucování???? Vždyť tak to prostě je.
Jistě že jde o to čtenáři vnutit názor. Především, že je špatné nemít stejný názor jako autor. Za účelem, aby lidé, v tomto případě Češi, věděli co si mají a nemají myslet, čeho se bát a čeho nebát. aby patřili k těm lepším,byl ten Atlas Čechů zřízen a jeho činnost takto směrována.
Nebojte se terorismu, vy totiž budete mít vždycky štěstí, že vás to nepotrefí, bojí se „jen“ necelá polovina (46%), z těch bohatších se bojí jen 18 % a ti nejvzdělanější se bojí dokonce jen z 15 %,
vyrovnejte se jim. Bát se terorismu je nevzdělané a svědčí o příslušnosti k chudým („sockám“) a o ne „světovosti“, praví nám socioložka.
No a aby toho nebylo málo, tak ti, co se bojí terorismu : „… zastávají často set názorů, které by se daly označit jako „tradiční rodinné hodnoty“: živitelem rodiny má být muž, žena pečuje o domácnost, děti jsou naplněním života ženy, když se žena chová a obléká vyzývavě, činí ji to spoluzodpovědnou za její znásilnění.“ Fuj tajbl.
Navíc, 88% z těchto nevzdělaných a chudých lidí nikdy nežilo déle v cizině, což musí být, podle socioložky, jistě u Čechů překvapivé (i když skoro všichny mí známí z Německa, Švýcarska i USA, mnohdy zámožní, na tom jsou stejně).
Korunu tomu nasazuje to, že 81 % těchto lidí (nevzdělaných a chudých Čechů) si myslí, že cizinci by se by se „měli co nejvíc přizpůsobit místním zvyklostem“, a to dokonce i když jsou v ČR! Prostě primitivové, že ano?
Bohužel ten smysl článku, není ani podprahový :-((( Z čí peněženky se platí tento veledůležitý Atlas Čechů?:-( Prostě pokud máte odlišný názor, jste automaticky zařazen v sekci neúspěšný hloupý chudák, bez patřičného vzdělání a rozhledu.
Prostě vítejte v Atlase Čechů ;-)))
Víte, ono nejde o ten vlastní výzkum – jak se o něm tady psalo v minulých článcích, ten je víceméně objektivní. A taky ho vytváří komerčně soukromá firma – a ta jeho data prodává komukoliv. To jsou prostě syrová sociologická data o naší společnosti, nic víc.. Co může být zavádějící, jsou až značně subjektivní výklady těchto dat, zvláště v napojení na další ideologie.
Kupříkladu, na strachu z terorismu by nebylo nic špatného (nakonec, člověk se nemusí bát o sebe ale o svojí rodinu), kdyby ale nebylo současného tažení mainstreamu proti islámofobii, s cílem protlačit multikulturní společnost.
No a tomu že by se měli lidi kádrovat podle toho jaké TV stanice preferují, s odůvodněním že se tam publikuje režimu nepřátelská propaganda, se lidé smáli už na konci totality když jim toto důležitě vysvětloval soudruh Jakeš z Červeného Hrádku
Určitě ne, doporučuji pořádně číst, byť to může být i kritika a my se můžeme v některém řádku i najít.
Co je špatného ma tom, chtít po lidech, kteří hodlají žít v naší zemi, aby se přizpůsobili. Pokud bude evropanka chodit v minisukni v zemi s muslimským náboženstvím tak se vystavuje minimálně riziku opletaček se zákonem, pokud ne rovnou lynčování. Taky po nás chtějí abychom dodržovali jejich zákony.
No, pokud je to někde v oblasti, kde jsou zvyklí na cizí turisty…(???) Jen čistě z vlastního postřehu, sice to může být k pozdvižení místních muslimů (včetně vojáků nebo policajtů, kteří je mají hlídat před teroristy), možná i k jejich určitému skrývanému odporu, ale to už je zase jiná…
Každý živočich na tomto světě si chrání svůj životní prostor, a to jakýmikoliv prostředky. Proč by neměl bílý evropan dělat to samé ? Nevíte někdo ?
Nechápu proč by se cizinec neměl přizpůsobovat našim zvyklostem. V článku o pravoslavném hřbitově na Olšanech se taky nemohlo skousnout, co tam ti „untermensch“ z východu dělají. Takže někdo se může chovat jak chce a někdo nemůže?
Opravený text : Takový třeba muslim-wahábista, etnicky a nábožensky stejně úctyhodný, jako přítel našich Velkých bratrů za Velkou louží a přátel i před ní, „vznešený“ Saud, rozřezávající dotěrné novináře, když je ale předem nechá milosrdně usmrtit, bohatnoucí z ropy, zasmraďující nejen „vyspělé západní demokracie v čele s USA“, ale i celé zbývající kontinenty (s výjimkou „zaostalého“ Ruska a spol.) je přece hoden korektního přístupu a maximální ochrany jeho kulturní identity (jako kamenování nevěrných žen,sekání hlavy mečem za držení špatné nevěrecké literatury a pod.). Po někom takovém přece nemůže nikdo chtít, aby se nám plebejcům, přispůsoboval, když tady náhodou pobývá.
A „Untermensch“ z východu, jinak Rusák, byť integrovaný, to je jiné kafe a hlavně jiná sorta.Jsou skoro jako my ostatní Slované, nevěřící křesťanští psi. Fuj tajbl.
To Vám snad musí být jasné, česká media i odpovědní politici (Hamáček), se už drahnou dobu snaží nám to do hlavy vštípit.
Dobrý den a vše nejlepší v tomto roce (2020).
V ČR zemře na 1 obyvatele více lidí na silnici než ve Velké Británii. Dokonce o tolik více, než o kolik více jich zemře na teroristický útok ve Velké Británii. Lidé stejně považují za strašnější terorismus. Jak byste to nazval?
Doprava je pro nás spojena s četnými benefity. Terorismus se žádným. To bude asi základ toho rozdílného hodnocení.
NEJHORŠÍ JE PROŽÍT ŽIVOT VE STRACHU.
Je jako nemoc, jako mor. Když se vás zmocní, tak zeslabnete a nemáte sílu vzdorovat. Strach je Pasivita a lék (droga) je řešení. A potom jste na něm závislí.
Získat štěstí a odvahu je být Aktivní. Zdravě aktivní. Pomáhat, vychovávat, pěstovat, budovat, cestovat, pracovat, zajímat se atd. Přece každý má svůj recept na štěstí. Nebo né?
Není radno se strachu poddávat a utvrzovat se v něm. Je spoustu šmejdů, kteří Vás účelně straší a potom vám nabízejí řešení. Nevěřte jim! Chtějí Vás ovládnout!
Snažte se vychovavat děti k odvaze a svobodě. Potom budou šťastní. Přece nechcete, aby se celý svůj život jenom báli?
S teroristickou událostí se drtivá většina české populace nikdy fyzicky nesetká.
Ovšem většina se jí patologicky bojí. Proč ?
Odpověď je jasná, byli jim vymyty mozečky až dřeň.
Normální člověk se nebojí blesku že ho zabije. Přitom i to se může stát s obdobně nízkou pravděpodobností…
Vzhledem k tomu, že obětí terorismu už máme v posledních letech víc, než obětí blesku (byť všechny zahynuly mimo naše státní území) bych to tak jednoznačně neviděl.
No je tomu rok co mě přepadla rychlá bouřka u plechové haly uhodil do ní blesk. Obrovská rána statická eletřina brnělo mě celý tělo bylo drsný. Dodnes se bojím bouřky.Nemám trauma ale raději jsem někde pod střechou. Jsem nenormální???
Zabývejme se vážně tedy tím, co zabíjí českou populaci o několik řádů více.
Alkoholismus, nikotinismus, doprava, nezdravé životní prostředí a stravovací návyky atd…
A likvidací potenciálních teroristických hrozeb nechme tajným službám a policii. Stejně dříve nebo později zjistíme, že největší teroristickou hrozbou v této zemi nejsou muslimové, ale političtí extremisté českého původu až do desátého kolene…
1) Smyslem clanku neni vnutit, ze bat terorismu je spatne. Jen kvantifikovali, kolik lidi se boji a jejich „spolecensky profil“. Dulezite je nenechat se hrozbami vystrasit a zit normalni zivot. 2) Povidaji si 2 rybky v akvariu: „Slysela jste o tom oceanu? Pry je tam slana voda! No, hruza! A muze Vas tam sezrat pirana! A kdovi, jestli vubec nejaky ocean existuje!“ Takhle nejak to vypada, kdyz se bavi „prumerni“ Cesi o okolnim svete (mimo hranice naseho doliku). Hloupi Honzove, kteri za peci mudruji, cpou se buchtami a nikdy se neodhodlaji vydat do sveta. Ale co ocekavat jineho? 40 let zivota v bolsevickem skanzenu …
Je ovšem otázka, co je dáno realitou a co sociální bublinou. Faktem je, že „pokrokoví“ jedinci jsou schopni prohlašovat a snad si i myslet, že žádné teroristické útoky neexistují, že jsou to všechno jen činy duševně nemocných jedinců.
Obávám se, že po prvním teroristickém útoku na našem území počet těchto lidí drasticky klesne a zůstanou jen ti, co jsou neschopní korekce postoje / názoru na základě reality.
Pokud si přečtete článek pořádně tak zjistíte, že je to průzkum. Z průzkumu vyplynuly jisté odlišnosti zkoumané skupiny od jiných již dříve zkoumaných skupin a pokud si dobře pamatuji výsledky byly v podstatě stejné, nezáleželo na tom kdo průzkum prováděl. A výsledkem je, že člověk který si nedokáže ověřit fakta i z jiných zdrojů a kriticky je roztřídit se ptá právě tak jako Vy. Přeji pěkný den Pane Liška …
No tak vezměte si jen nadpis výše uvedeného článku . Už jen ten podsouvá, že terorismu se bojí hlavně zpátečničtí hulváti. A ta ilustrační fotografie dokládá, že tito nevzdělaní hulváti vidí za imigranty jen zarostlé barbudos s kalašnikovem, a oni jsou to zatím chudáci děti s utrápenými matkami. Já osobně mám větší strach z lidí, kteří se snaží se mnou manipulovat než z toho terorismu. To je v současné době – pro mne alespoň osobně – větší nebezpečí.
Možná jsem paranoidní, ale jak říká klasik : “ To že jste paranoidní ještě neznamená, že po Vás nejdou. „
komentare typu – vice se bojte alkoholismu, nikotinismu, ozralych ridicu a boj proti terorismu nechte na bezpecnostnich slozkach, mi prijdou dost mimo misu. To jste jeste nikdy neslyseli rceni, ze clovek se nejvic boji toho, co nezna, s cim nikdy neprisel do styku? Za sebe muzu rict, ze toho, ze by v ceskych ulicich vznikla situace a la Izrael, se moc neobavam, toho, ze se sem nakvinduje presprilis fanatickych “Indu“ s tim, ze se neprizpusobi “hostitelove rodine“ a budou delat bordel vseho druhu, z toho strach mam.
Jenže islám spousta lidí zná. Jen z mojí „sociální bubliny“ bylo v islámských zemích v rámci „rozvojové pomoci“ (a po roce 1989 čistě za prachy) skoro deset lidí, jejich názor na islám byl jednoznačně negativní a většinu jejich autentických zážitků by „pokrokoví bojovníci“ označili za hate speach.
To samé se týká o docela hojné cestovatelské literatuře, sepsané našili krajany (vynikající je třeba Bebův „‚Tajemný‘ orient“).
Navíc jsme jeden z mála evropských národů, který má k dispozici kvalitní překlad Koránu ještě ze 70. let, tedy bez ovlivnění kontraverzí kolem teroristických útoků. A kdo se chce poučit, může si dohledat i nejdůležitější hadísy, které jsou zdrojem islámu na stejné úrovni jako Korán.
Takže žvanění „pokrokových“ mudrců o tom, jak lidé islám u nás neznají, je prostě nesmysl. Maximálně neznají nejaktuálnější agitaci islamofilů.
Mimochodem, jak se tak dívám na ta data z průzkumu, musím si položit otázku, zda jsou signifikantní pro výběr dle té úvodní položené otázky „zda se bojí terorismu“.. Odhaduji, že ta data odpovídají celé populaci, čili bylo možné tu úvodní otázku libovolně jinou, neutrální |(třebas – měli jste rádi Karla Gotta) a vyšlo by přibližně totéž.¨
Jen tak z hlavy
-> V posledních volbách do Poslanecké sněmovny 34 % z nich nevolilo.
Pokud mi paměť neklame, tak celková ne-účast u posledních voleb byla 40 procent, čili „tihle“ na tom byli ještě dobře.
->Většinou jde o středoškoláky se středním nebo nižším příjmem.
Středoškoláci (řekněme krom největších města a některých oborů ) mají obvykle střední nebo nižší platy)-
– >88 % z nich nebylo delší dobu v zahraničí
kolik procent lidi od nás bylo ->delší dobu<-v zahraničí<-?Odhadem, víc než těch 12 procent to jistě nebylo, kdo ví jestli.. :))))
– Co mne optav du ale opravdu mrzí, že se zde v závěru dehonestuje tradiční rodina.
V celkové populaci je snad více rodin, kde ženy mají mužské role a naopak?.
No a na závěr onen signifikantní omyl, na který jsem tu už upozorňoval.
Píše se tu "".. Naopak méně častým zdrojem zpráv je pro ně internet.". a i zmíněná paní socioložka se rozplývá
" častěji sledují soukromé televize, které jim více servírují obsah apelující na strach a emoce.
Média jim tak potvrzují jejich jejich zor a zacyklují je v informační bublině,“
Jenomže, a vychází to přímo z pravidel tohoto průzkumu, obsahuje pouze názory lidí, kteří mají trvalý
přístup k internetu. Takže kupodivu, ona skupina která sleduje pouze ty komerční televize a pohybuje se v informační blublině, zde vůbec ale vůbec zastoupena není…
A i ta druhá připomínka, tenhle průzkum se provádí s vybranými lidmi, jejichž osobní data si ta agentura eviduje. Tudíž – pokud vezmeme do úvahy psychologii, zjistíme že se tím značně zkreslí pravdivost odpovědí. to z obavy řady lidí, že ty informace o nich někdo prodá… Takový nikoliv nemožný příklad, řekněme že by se někdo z respondentů přihlásil do výběrového řízení na nějakou vyšší manažerskou funkci, a tam už na něj měli jeho složku z tohoto průzkumu ".. Hm..hm, takže Vy hrajete v rodině ženskou roli,..hm hm, bojíte se terorismu, hm, do zahraničí jezdit nechcete, k volbám nechodíte, atd.. atd.. :))) Jak se říká, sbohem a šáteček…
Zdravím letos všechny redaktory HP, všechny diskutéry a přeji všem dokola pevné zdraví a úspěšný rok 2020! Já si přeji v té „naší“ bublině na HP na straně redaktorů – autorů různých prací dostatek inspirace a vtipu ke zpracování zajímavých témat, které doplňují vědomosti a nabádají k zamyšlení občany, kteří čtou to, co se na webu HP objevuje. Na straně „komentátorů“ i prostých propagátorů svých názorů si přeji, aby se dokázali ve většině případů nad svými příspěvky než je „pošlou“, zamyslet, neboť je často trapné, když jádro svého názoru v dalším levelu sděleného vyjádření rozporují z pohledu logiky, či řešení. Já rád čtu reakce na články autorů – z vlastního pohledu na evoluci „selského“ rozumu spoluobčanů a bohužel i zde na HP mne mnohdy zklamou „kmenoví“ diskutéři, na ty „vyskakovací“ je mnohdy zbytečné jakkoli reagovat. Myslím, že používání rčení – co na srdci, to na jazyku, je chybné, svědčí dle mne o nezralé osobnosti. Takže ať se všem daří a snažte se plnit moje přání, pánbů vám to vrátí ve vašich dětech! 🙂
Zlatá slova! moc za ně díky. Skvělý rok 2020 vám i vašim blízkým.