Ilustrační foto: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Jak správně demonstrovat podle Agrární komory: Neříkat „Prohlédnu si Prahu a půjdu nakupovat“

Napsal/a Robert Malecký 11. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula usedl do vládního křesla jako poslední a jako první si „užije“ výsadu demonstrace namířené proti své ohlášené politice. V úterý navečer se před Úřadem vlády sejdou zemědělci organizovaní v Agrární komoře a Zemědělském svazu, které zastupují zájmy především větších podniků. Důvodem je Nekulův plán vyvážit zemědělské dotace, které se podle jeho slov v posledních letech vychýlily právě ve prospěch největších producentů.

Spor se vede o změny v tzv. Strategickém plánu, který určuje, jak se budou v nejbližších letech v Česku rozdělovat zemědělské dotace. Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy, řekl při svém nástupu do funkce minulý týden nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

A právě tento slib proti sobě postavil zájmy Agrární komory a Zemědělského svazu na straně jedné a Asociace soukromého zemědělství, která zastupuje zájmy rodinných farem a menších sedláků. Strategický plán zemědělské politiky na období 2023 až 2027 schválila ještě minulá vláda a připravilo ho ministerstvo zemědělství vedené Miroslavem Tomanem (za ČSSD). Nekula chce podmínky změnit, ve stručnosti je nejviditelnějším bodem jeho programu strop na dotace pro velké agropodniky.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Agrární komora argumentuje, že zastupuje významnou část zemědělců všech velikostí, kteří obhospodařují více než 60 % zemědělské půdy a produkují více než 80 % zemědělských komodit a potravin. Na pomoc si berou citové argumenty o tom, že jsou to oni, kdo „živí tuto zemi“. „Tato opatření se dotknou zemědělců, kteří produkují významnou část českých potravin a surovin pro tyto potraviny a kteří již nyní čelí extrémním inflačním tlakům. Těm nezbyde nic jiného než ztrátovou výrobu ukončit, což se negativně projeví v potravinové bezpečnosti České republiky a v extrémním růstu cen potravin pro české občany. Kromě současné energetické chudoby tak v roce 2022 a později čeká mnoho domácností také chudoba potravinová,“ stojí ve společném prohlášení komory a Zemědělského svazu.

Pokud změny ve Strategickém plánu projdou, chce Agrární komora podat i ústavní žalobu.

A kdo je to agrobaron?

Asociace soukromého zemědělství tyto argumenty odmítá a označuje je za lživé. „Výhrůžky nátlakovými akcemi bohužel patří do již dávno zavedeného schématu nevybíravého prosazování zájmů úzkých skupin velkých a mocných agrobyznysmenů, které probíhají vždy ve lži o zastupování všech zemědělců. Vedení těchto dvou organizací pravidelně vyhrožuje, jakmile se má cokoli v socialistickém modelu českého velkozemědělství strukturálně změnit, a neváhají drze zastrašovat veřejnost i politiky manipulativními polopravdami jednak o své velikosti a jednak o fatálních dopadech na dostupnost potravin, které navrhované změny mají mít,“ říká předseda ASZ Jaroslav Šebek.

Zemědělci, kteří se úterní demonstrace zúčastní, se podle něho stanou pouze nástrojem miliardových dotačních zájmů agrobaronů. „Tato nátlaková akce jen znovu vychází z metod kovaných bolševiků, kteří po dlouhá léta řídili obě tyto organizace a kteří je ve skutečnosti i nadále ovládají,“ říká Šebek.

Agrární komora pro své členy dokonce připravila podrobný komunikační manuál, jak mají demonstranti v Praze vystupovat, co říkat, co skandovat a čemu se raději vyhnout. Manuál zveřejnila Asociace soukromého zemědělství.

Doporučená hesla:

Živíme tuto zemi
Dnes jsme tady, zítra nemusíme
Příroda živí vás i nás
Žijeme zemědělstvím
Zemědělství je jen jedno  

Co říkat:

  • Jsem zaměstnanec a nechci přijít o práci, kterou dělám celý život a mám ji rád. 
  • Situace našeho podniku je kritická. Pěstujeme brambory/chmel/ovoce/zeleniny atd., chováme
    prasata/drůbež/skot atd. Platí nám stejné ceny jako před deseti lety, ale vstupní náklady rostou.
    Rostlinnou/živočišnou výrobu musíme dotovat ze svých peněz a proděláváme. Nemáme z čeho platit zaměstnance, nemáme za co modernizovat, nemáme na vlastní obživu.
  • Obchodní řetězce vydělávají, ale my proděláváme.
  • Co budete dělat po demonstraci? Pojedu domů, ráno jdu do práce. Zaměstnanců ubývá a musíme zastat jejich práci.

Co neříkat:

  • NEŘÍKAT: Nevím. Poslal mě sem předseda. Chtěl jsem se podívat do Prahy.
  • NEŘÍKAT: Prohlédnu si Prahu. Půjdu nakupovat.

K dotazům na agrobarony:

  • Kdo to je agrobaron? Můžete ho definovat?
  • Větší zemědělské podniky dodávají na trh převážnou většinu potravin. Věnují se více činnostem najednou, a jsou proto stabilní. Ukázalo se to jako výhoda v pandemii covidu-19.
  • Větší podniky pomáhají udržet zaměstnanost na venkově.

Kompletní znění komunikačního manuálu pro demonstrující najdete zde.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)