Jak SPD platila kampaň Volnému bloku. Okamura propagoval Bobošíkovou i ze stranických peněz
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura v minulých měsících na svých sítích sdílel a promoval desítky videí moderátorky Jany Bobošíkové. Ta ale nakonec oznámila kandidaturu za Volný blok, který je Okamurovou přímou konkurencí a vede ho bývalý moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný. Jemu tak Okamura zviditelněním Bobošíkové nechtěně pomohl, přestože má s Volným spory a tvrdí, že se do sněmovny dostal „po jeho zádech“.
Před rokem 2021 byl jedinou výraznou tváří ve videích na facebookovém profilu předsedy hnutí SPD Tomia Okamury právě Tomio Okamura. Byl v podstatě jediným hlasem SPD, který promlouval na sociálních sítích k voličům ze své poslanecké kanceláře.
To se změnilo letos v lednu, když moderátorka a dlouhodobě neúspěšná politická kandidátka Jana Bobošíková začala na YouTube zveřejňovat videokomentáře pod názvem Aby bylo jasno. Videa si našla své příznivce třeba z řad kritiků Evropské unie nebo České televize, ostatně radní ČT Hana Lipovská mnohokrát naznačila, že se na výrobě obsahu podílí. Bobošíková také v komentářích útočila na Piráty.
Obsah „reportáží“ se navíc po celou dobu výrazně překrýval s agendou SPD. Marketingový tým hnutí ho proto začal pravidelně šířit i na profilu svého lídra. Mezi ní a Okamurou tak vznikla oboustranně prospěšná, avšak oficiálně nikdy nepřiznaná spolupráce.
Propagace konkurence za stranické peníze
Spolupráce probíhala vždy stejně: Když Bobošíková nahrála video, které šířilo myšlenky vyhovující SPD, Okamura ho vypustil mezi svých 270 tisíc sledujících na sociálních sítích. Někdy ho dokonce i sponzoroval jako placenou propagaci stranickými penězi.
Od začátku roku tímto způsobem na svém profilu publikoval zhruba čtyřicet jejích videí, která mají stovky až tisíce komentářů, lajků i sdílení. I díky tomu se z Bobošíkové stala jedna z nejviditelnějších tváří místní antisystémové a „vlastenecké“ politické scény.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Bobošíková se od ledna stala po Okamurovi druhou nejpropagovanější tváří na jeho vlastním profilu. Takovou pozornost a prostor pro komentování aktuálního dění přitom na jeho profilu nedostávají ani krajští lídři SPD do nadcházejících voleb.
Logicky by se tak nabízela i jejich politická spolupráce. Jenže postoje prezentované v pořadu se překrývají i s postoji jiného projektu kandidujícího v letošních volbách do Poslanecké sněmovny – Volného bloku. A právě za něj se minulý týden Jana Bobošíková oficiálně rozhodla kandidovat.
Má vést jeho pražskou kandidátku a konkurovat tak lídrovi za SPD Josefu Nerušilovi, radnímu Českého rozhlasu a spolupracovníkovi kardinála Dominika Duky. Oba budou usilovat o stejné voliče a je otázka, jestli Okamura dokáže poněkud nevýrazného a mnohem méně známého Nerušila zpropagovat aspoň trochu tak jako Bobošíkovou.
Okamura opět pomáhá Volnému
Hnutí Volný blok do voleb vede nezařazený poslanec Lubomír Volný, bývalý člen SPD. Ten se s Okamurovou stranou rozešel v roce 2019, a ne zrovna v dobrém.
SPD tehdy označil za byznysový projekt pár jedinců, který nemá za cíl politicky reálně nic měnit a chce se jen udržet ve Sněmovně. Okamuru popsal jako loutku, která ve straně nemá žádný vliv. Před odchodem z hnutí chtěl proti němu dokonce kandidovat na post předsedy, ale k tomu se už nedostal.
Od té doby Okamura Volného pravidelně kritizuje na svých sociálních sítích. Nazývá ho „křivákem a podrazákem“ a považuje ho za „pučistu“, který chtěl rozbít jeho hnutí.
„Volný se do Sněmovny dostal po mých zádech, díky kampani, kterou zaplatilo SPD, a pak mě před dvěma lety podrazil, veřejně pomlouval a sám od sebe dezertoval, jelikož chtěl kandidovat do Evropského parlamentu. Zklamal mě,“ napsal si na svůj profil letos v únoru.
To ještě nevěděl, že se historie může opakovat, a Volný po jeho zádech do Sněmovny pošplhá znovu. Tentokrát i díky Janě Bobošíkové, kterou Okamura pod hlavičkou SPD tak vehementně propagoval.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Která záda pan Okamura paní Bobošíkové vybere, ukáže, označí – po těch šplhá, – co je na tom nepochopitelného? Kdo může jejich dohodu zpochybnit,- to už je přece úkol i výsada voličů?
Chudák Tomio, pořád ho někdo podráží, pořád mu někdo ubližuje. Ten chlap musí být opravdu silná osobnost, když to všechno vydrží. 😀
Na druhou stranu je vážně legrační, že úspěšná politická strana může celou svou existenci postavit na uplakané proklamaci neustálých křivd. SPD dokázala, že i uplakaný program jistou (a nemalou) část společnosti dokáže zaujmout natolik, že jí dá své hlasy. Patrně mají voliči SPD stejný pocit nekonečné křivdy na nich samých. Smutný to život.
Je mi divné, že Rusové trpí takové hašteření mezi svými loutkami.
Byť poslední roky je standardní střední politický demokratický proud pod těžkou palbou populismu, pořád chovám naději, že tyto spodní poltické bahnité periferie nemají tak velkou podporu jak by se z médií a sociálních sítí mohlo zdát. Věřím, že míra imbecility českého voliče není taková, aby SPD, KSČ, Trikolora či šašek Volný mohly zformovat reálnou poltickou sílu.
Co je to „střední demokratický proud“? Póvl, dávající miliony zločineckým církvím? Byl bych velice rád, kdyby tyhle strany v Parlamentu ČR skončily.
Pane Loucký, po dvojnásobné volbě Miloše Zemanma jako prezidenta, po volebním vítězství Andreje Babiše a v situaci, kdy ANO, SPD a KSČM mají ve sněmovně nadpoloviční většinu, váš optimismus nemohu příliš sdílet. Přiznám se, že jsem ztratil o českém národu veškeré iluze. Od roku 1946 se nepoučil.
Já jsem toho názoru, že se naopak poučil velmi dobře.
Existuje řada lidí, jejichž názorů si cením a jejichž názory mě zajímají. Vy Pergille mezi tyto lidi nepatříte. Přisuzujete W. Churchillovi výroky, které nevyslovil, máte problémy si spočítat údajné knihy, které jste údajně napsal a vydal, nepamatujete si, co jste lhal před měsícem a za měsíc lžete něco jiného.