Jak se vyvinou vztahy mezi Čínou a evropskými státy – naznačuje bizarní incident ve Švédsku

Napsal/a Sinopsis 4. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

V atmosféře vztahů zjitřených po opakovaném únosu švédského občana Kuej Min-chaje čínskými úřady se mezi Švédskem a Čínou rozhořel další skandál. Čínští turisté se půl dne před regulérním check-inem usadili v hale hostelu a navzdory upozornění personálu ji nemínili opustit. Po příjezdu policistů sehrála trojice čínských turistů srdceryvnou scénu a policisty nařkla z brutality.

Video z incidentu žádnou brutalitu neukazuje. Aféra má však mohutnou dohru na čínských sociálních sítích a vypadá to, že čínská diplomacie se ji pokusí využít jako zástěrku pro vytrestání Švédska za jiné záležitosti hlubšího významu.

Vztahy na bodu mrazu

Tři čínští návštěvníci se objevili v jednom ze stockholmských hostelů víc jak čtrnáct hodin před plánovaným příjezdem. Čas do check-inu se rozhodli strávit v lobby tohoto ubytovacího zařízení.

Když se personálu nepodařilo trojlístku situaci vysvětlit, zavolal policii. Ta se Číňany pokusila vykázat. Událost zachytil jeden z přítomných na videu.

Čínští turisté se podle záznamu vrhali během zásahu na zem, předstírali bolesti a křičeli, že se je policisté snaží zabít. Strážníky poté zažalovali a čínská ambasáda ve Stockholmu vydala prohlášení, že se jednalo o brutální zákrok na její občany; současně varovala své turisty před návštěvou této severské země.

Hlas čínského nacionalismu Global Times nemohl zůstat pozadu: „Čínská ambasáda ve Švédsku vydala (pro občany ČLR) bezpečnostní varování. Podle výstrahy se nedávno několik čínských turistů stalo v zemi obětí krádeže nebo loupeže, stejně tak jsou známy případy, kdy se švédská policie chovala k čínským postiženým s nedostatečným respektem.” 

Švédská policie incident v hostelu vyšetřila a žádné pochybení svých lidi nenalezla, informuje portál OZY: „Švédská policie potvrdila, že podle šetření se její strážníci nedopustili žádného zločinu.”

O události natočil komediální příspěvek kanál státní televize STV Svenska Nyheter. Scénárista se pravděpodobně inspiroval americkou talk show Last Week Tonight s Johnem Oliverem nebo show Jimma Kimmela v televizi ABC, jež vyvolala v Číně silnou vlnu odporu.

Moderátor švédské televize v reakci na hotelový výstup upozorňuje na nevhodné chování čínských turistů jako je vandalství, vyměšování na veřejnosti apod. (Známé jsou medializované případy z Hongkongu, Egypta či Francie.)

Švédská TV uráží čínský lid

Satirickou show poté publikoval jeden z producentů s čínským překladem na YouKu (čínskou verzi YouTube); a jak se dalo čekat, vyvolalo to bouřlivou reakci čínských uživatelů sociálních sítí.

Pod hashtagem #SwedishTVShowInsultsChinesePeople se na síti Weibo zdvihla vlna odporu. Čínští vlastenci v reakci na tuto “drzost” navrhli bojkot švédských produktů a firem, včetně IKEA nebo – dnes už čínské – automobilky Volvo.

Nepomohla ani omluva jednoho z televizních producentů. Tu navíc mluvčí čínské ambasády ve Stockholmu dle čínské tiskové agentury Nová Čína označila za nedostatečnou:

„Poté co byl hanlivý program o Číně odvysílán, odmítli se pracovníci TV nejprve omluvit, pak vydali jen “omluvu jednotlivcům, kteří se cítí dotčeni”. K omluvě jednotlivcům v Číně a Švédsku došlo až následně. Tyto „omluvy“ ale nemají vůbec žádnou váhu a nejsou ani upřímné. Navíc se nezmiňují o rasistické povaze programu, ignorovaly urážky Číny a v úvahu nabraly ani škodu způsobenou národnímu cítěni a důstojnosti země.”

A by toho nebylo málo, Peking vydal i prohlášení o tom, ze Švédové neprávem obvinili Čínu z vměšování do svých nedávných voleb. Podle švédských médií ale nikdo podobné obvinění nikdy nevznesl.

Skandál jako prostředek diplomacie

Švédsko, které v 50. letech uznalo ČLR jako první mezi západními zeměmi, tak čeká konflikt, který může mít dopad na vzájemný obchod, kulturní výměnu i politiku.

Samozřejmě ve sporu nejde o tři turisty, pravým důvodem mohou být dlouhodobější aktivity Stockholmu. Hněv Pekingu vzbudilo hlavně pátrání a otevřená kritika ČLR v kauze zmizelého švédského knihkupce, žijícího v Hongkongu a dvakrát uneseného do kontinentální Číny.

 

 

V červenci pak švédský soud poslal na 22 měsíců do vězení Číňana, který sbíral informace o Tibeťanech žijících v této severské zemi. V září navíc navštívil tibetský duchovní Dalajláma město Malmo.

Podle Journal of International Economics se návštěvy tibetského duchovního mohou prodražit: „Studie z roku 2013 zjistila, že v letech 2002 až 2008 čelily země, které přijaly Dalajlámu na nejvyšší politické úrovni, poklesu vývozu do Číny o zhruba 17 procent.”

Zkušenost s “čínskou blokádou zboží” zažilo i sousední Norsko, které v roce 2010 udělilo Nobelovu cenu míru čínskému spisovateli a disidentovi Liou Siao-poovi.

Podle studie Asian Perspektiv z roku 2015 to významně ovlivnilo vývoz ryb – konkrétně norského lososa. Podle jiných analýz k poklesu vývozu do Číny nedošlo (jen se realizoval přes třetí země jako Vietnam); dopady čínského imperiálního hněvu byly spíše psychologické.

Loni zase čínští občané bojkotovali v rámci protestů proti americkému protiraketovému deštníku jihokorejské zboží. Tamní deník Chosun spočítal, že největší jihokorejský obchodní řetězec Lotto zaznamenal v ČLR v té době provozní ztrátu ve výši 140 milionů dolarů.

Za zmínku stojí i veřejné protesty a bojkot japonského zboží kvůli  “necitlivým” učebnicím dějepisu nebo francouzského supermarketu Carrefouru – za údajné napadení čínské nositelky olympijského ohně v Paříži před Olympiádou v Pekingu v roce 2018.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)