Jak se vyvinou vztahy mezi Čínou a evropskými státy – naznačuje bizarní incident ve Švédsku

Napsal/a Sinopsis 4. října 2018

V atmosféře vztahů zjitřených po opakovaném únosu švédského občana Kuej Min-chaje čínskými úřady se mezi Švédskem a Čínou rozhořel další skandál. Čínští turisté se půl dne před regulérním check-inem usadili v hale hostelu a navzdory upozornění personálu ji nemínili opustit. Po příjezdu policistů sehrála trojice čínských turistů srdceryvnou scénu a policisty nařkla z brutality.

Video z incidentu žádnou brutalitu neukazuje. Aféra má však mohutnou dohru na čínských sociálních sítích a vypadá to, že čínská diplomacie se ji pokusí využít jako zástěrku pro vytrestání Švédska za jiné záležitosti hlubšího významu.

Vztahy na bodu mrazu

Tři čínští návštěvníci se objevili v jednom ze stockholmských hostelů víc jak čtrnáct hodin před plánovaným příjezdem. Čas do check-inu se rozhodli strávit v lobby tohoto ubytovacího zařízení.

Když se personálu nepodařilo trojlístku situaci vysvětlit, zavolal policii. Ta se Číňany pokusila vykázat. Událost zachytil jeden z přítomných na videu.

Čínští turisté se podle záznamu vrhali během zásahu na zem, předstírali bolesti a křičeli, že se je policisté snaží zabít. Strážníky poté zažalovali a čínská ambasáda ve Stockholmu vydala prohlášení, že se jednalo o brutální zákrok na její občany; současně varovala své turisty před návštěvou této severské země.

Hlas čínského nacionalismu Global Times nemohl zůstat pozadu: „Čínská ambasáda ve Švédsku vydala (pro občany ČLR) bezpečnostní varování. Podle výstrahy se nedávno několik čínských turistů stalo v zemi obětí krádeže nebo loupeže, stejně tak jsou známy případy, kdy se švédská policie chovala k čínským postiženým s nedostatečným respektem.” 

Švédská policie incident v hostelu vyšetřila a žádné pochybení svých lidi nenalezla, informuje portál OZY: „Švédská policie potvrdila, že podle šetření se její strážníci nedopustili žádného zločinu.”

O události natočil komediální příspěvek kanál státní televize STV Svenska Nyheter. Scénárista se pravděpodobně inspiroval americkou talk show Last Week Tonight s Johnem Oliverem nebo show Jimma Kimmela v televizi ABC, jež vyvolala v Číně silnou vlnu odporu.

Moderátor švédské televize v reakci na hotelový výstup upozorňuje na nevhodné chování čínských turistů jako je vandalství, vyměšování na veřejnosti apod. (Známé jsou medializované případy z Hongkongu, Egypta či Francie.)

Švédská TV uráží čínský lid

Satirickou show poté publikoval jeden z producentů s čínským překladem na YouKu (čínskou verzi YouTube); a jak se dalo čekat, vyvolalo to bouřlivou reakci čínských uživatelů sociálních sítí.

Pod hashtagem #SwedishTVShowInsultsChinesePeople se na síti Weibo zdvihla vlna odporu. Čínští vlastenci v reakci na tuto “drzost” navrhli bojkot švédských produktů a firem, včetně IKEA nebo – dnes už čínské – automobilky Volvo.

Nepomohla ani omluva jednoho z televizních producentů. Tu navíc mluvčí čínské ambasády ve Stockholmu dle čínské tiskové agentury Nová Čína označila za nedostatečnou:

„Poté co byl hanlivý program o Číně odvysílán, odmítli se pracovníci TV nejprve omluvit, pak vydali jen “omluvu jednotlivcům, kteří se cítí dotčeni”. K omluvě jednotlivcům v Číně a Švédsku došlo až následně. Tyto „omluvy“ ale nemají vůbec žádnou váhu a nejsou ani upřímné. Navíc se nezmiňují o rasistické povaze programu, ignorovaly urážky Číny a v úvahu nabraly ani škodu způsobenou národnímu cítěni a důstojnosti země.”

A by toho nebylo málo, Peking vydal i prohlášení o tom, ze Švédové neprávem obvinili Čínu z vměšování do svých nedávných voleb. Podle švédských médií ale nikdo podobné obvinění nikdy nevznesl.

Skandál jako prostředek diplomacie

Švédsko, které v 50. letech uznalo ČLR jako první mezi západními zeměmi, tak čeká konflikt, který může mít dopad na vzájemný obchod, kulturní výměnu i politiku.

Samozřejmě ve sporu nejde o tři turisty, pravým důvodem mohou být dlouhodobější aktivity Stockholmu. Hněv Pekingu vzbudilo hlavně pátrání a otevřená kritika ČLR v kauze zmizelého švédského knihkupce, žijícího v Hongkongu a dvakrát uneseného do kontinentální Číny.

 

 

V červenci pak švédský soud poslal na 22 měsíců do vězení Číňana, který sbíral informace o Tibeťanech žijících v této severské zemi. V září navíc navštívil tibetský duchovní Dalajláma město Malmo.

Podle Journal of International Economics se návštěvy tibetského duchovního mohou prodražit: „Studie z roku 2013 zjistila, že v letech 2002 až 2008 čelily země, které přijaly Dalajlámu na nejvyšší politické úrovni, poklesu vývozu do Číny o zhruba 17 procent.”

Zkušenost s “čínskou blokádou zboží” zažilo i sousední Norsko, které v roce 2010 udělilo Nobelovu cenu míru čínskému spisovateli a disidentovi Liou Siao-poovi.

Podle studie Asian Perspektiv z roku 2015 to významně ovlivnilo vývoz ryb – konkrétně norského lososa. Podle jiných analýz k poklesu vývozu do Číny nedošlo (jen se realizoval přes třetí země jako Vietnam); dopady čínského imperiálního hněvu byly spíše psychologické.

Loni zase čínští občané bojkotovali v rámci protestů proti americkému protiraketovému deštníku jihokorejské zboží. Tamní deník Chosun spočítal, že největší jihokorejský obchodní řetězec Lotto zaznamenal v ČLR v té době provozní ztrátu ve výši 140 milionů dolarů.

Za zmínku stojí i veřejné protesty a bojkot japonského zboží kvůli  “necitlivým” učebnicím dějepisu nebo francouzského supermarketu Carrefouru – za údajné napadení čínské nositelky olympijského ohně v Paříži před Olympiádou v Pekingu v roce 2018.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

16 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  My mame (nastesti) Zemana, ktery to lezenim do cinskych zadnic zachrani. Ani nehrozi, ze by si nektera TV dovolila to co Svenska Nyheter. A kdyz by bylo uplne nejhur, mame tady vrcholne ustavni cinitele (= vrcholove patolizaly), kteri spolecne podepisou, ze kdyz cinsti turiste na verejnosti vymesuji (poop), je to skvele a nikdo jim do toho nema co mluvit.

 2. bolek.vala napsal:

  Něco podobného se mi stalo v hotelu v hlavním městě jedné “ zlé “ země , bez problému jsem prožil půl dne v hotelové hale se souhlasem recepčního !! Celkem nechápu, proč z toho ve Švédsko dělají problém !?

  • Franta napsal:

   Asi jste se nechoval tak, jako ti Číňani v lobby švédského hotelu. Z jejich strany to byla dopředu připravená provokace. Na rozdíl od Vás se nepotřebovali jen někde uklidit a v klidu počkat, až se pokoj uvolní.

  • Jan Pinkava napsal:

   Nojo, ale 14 hodin před check-inem znamená, že chtěli ve vestibulu přespat. To už je divný, ne?

  • Jaromír napsal:

   Protože to bylo se souhlasem recepčního. Ti číňani, žádný souhlas neměli a měli tedy hotel opustit a ne se tam usalašit. Čína se měla omluvit, za své nevychované občany.

 3. Milan napsal:

  Číňané měli holt smůlu, že nejsou uprchlíci z Afriky… nebo darmožráči a příživníci jako Dalajláma… to by jim švédská policie zařídila na neomezenou dobu hotelové apartmány, s pravidelnou donáškou jídla až do pelechu… a každou hodinu by se zajímala o to zda-li jim něco nechybí… případně co může udělat pro jejich další rodinné příslušníky…!!! Svět se zbláznil, dokonale… zdravej selskej rozum, mu dal navždy vale…!!!

  • Petr Novák napsal:

   Běžte pindat tyhle blbosti někam jinam, tady jste na špatnym serveru.

 4. Fetka napsal:

  By mě zajímalo, jak by se chovala švédská policie, kdyby se tam nakýblovalo 10 čmoudů. :)))))))))))))))))

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   V případě, že by všechny volné postele v ubytovacích zařízeních ve Stokholmu a okolí byly už obsazeny dříve přišlými Afričany a Asiaty, donesla by jim spací pytle vycpané kajčím peřím, aby jim nebylo chladno.

 5. xxxx napsal:

  Proc lzete ?? zde popis udalosti -Opravdu pozoruhodné bylo totiž to, že satirický pořad veřejnoprávní švédské televize odvysílal návod na cesty do Švédska pro čínské turisty. A to mělo sílu. Několikrát v něm Číňanům zopakovali, jak se mají chovat, když chtějí ulevit svým vnitřnostem. Jako názorný doprovod sloužila malůvka, zobrazující Číňana se špičatý bambusovým klouboukem, sedícího na bobku, vykonávajícího svou potřebu a držícího zároveň misku s rýží a s tyčinkami. V komentáři pak prý zaznělo kupříkladu toto: „Čínané jsou ve Švédském království srdečně vítáni. Ale jestli se nebudete chovat podle pravidel, tak z vás ty h….. vymlátíme.“ Čínská ambasáda žádala omluvu, ale švédská veřejnoprávní stanice to odmítala a také ministerstvo zahraničí odkazovalo na svobodu slova. Nakonec prý k omluvě došlo, ale překvapující je to, že byl ve švédské veřejnoprávní televizi takový kalibr vůbec odvysílán.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Na tom není nic divného, nejednalo se přece o „ubohé migranty“ ze zemí postižených americkým (USA) šířením demokracie na západní způsob, ale o jakési Číňany odkudsi z Dálného východu. Ale oni jim to, těm Švédům spočítají, zatím čínský koncern Geely, majitel Volvo Cars, nechává ta Volva vyrábět z větší části ve Švédsku, ale navěky to tak nebude. Když zvládli ti Číňani – “ se špičatý bambusovým klouboukem, sedícího na bobku, vykonávajícího svou potřebu a držícího zároveň misku s rýží a s tyčinkami“ výrobu špičkové elektroniky (mobily, atd.), zvládnou i mnohem méně na háklivou výrobu automobilů. Kdo se bude smát naposled? Švédi to určitě nebudou!

 6. Jos napsal:

  To je neuvěřitelně manipulující článek. Ti Švédi udělali všechno špatně. Počínaje recepcí v hotelu, která se snažila budoucí platící hosty, pár hodin před začátkem regulérního pobytu, vyhnat uprostřed noci do pro ně naprosto neznámého města. Dokonce, jak je vidět v klipu i se zavazadly. To je neuvěřitelné chování, v civilizovaných zemích a hotelích zcela nepřijatelné a nenormální. Policie, místo aby tento drobný problém civilizovaně řešila, absurdně použila násilí. A k tomu vůči čínským hostům hrubě a sprostě arogantní klip televize. A SYNOPSIS z toho vyrobí prolhaný antičínský článek. Fuj tajbl. Redakce by se měla za tento článek omluvit.

  • knezi napsal:

   Článek je v poněkud antičínské náladě, ano, ale podle toho, co jsem zatím četl, byli jak police tak zaměstnanci hotelu korektní. Vydat se turistům vstříct je čistě na ochotě personálu.

 7. Jaromír Benedikt napsal:

  Čínští turisté se podle záznamu vrhali během zásahu na zem, předstírali bolesti a křičeli, že se je policisté snaží zabít. Strážníky poté zažalovali a čínská ambasáda ve Stockholmu vydala prohlášení, že se jednalo o brutální zákrok na její občany; současně varovala své turisty před návštěvou této severské země ……. No Comment

 8. Jose napsal:

  Krásný příklad jak lze média a sociální sítě manipulovat. Hnus moderní doby srovnatelný s manipulací totalitní propagandy na všech stranách zbytečného konfliktu.

 9. Jingan napsal:

  To, ze se Cinane vrhali na zem a provadeli zachvaty epilepsie patri k jejich kulture, kdyz se snazi neco vynutit anebo proste ukazat, ze byli uvedeni do situace, kdy ztraceji svou tvar. Nehnout ani brvou, odejit a vratit se v zarezervovanem case by pro ne znamenalo uplnou potupu. Hlavne toho z nich, kdo provedl spatnou rezervaci..Reseni je proste – nechat Cinana se umlatit a unavit predvadenym divadlem. Zavolani policie bylo zbytecne a v dane chvili praveta akce policie vyvolala pozdvizeni…kdyby se jich nikdo nedotkl, zadne halo by se nekonalo…. Naopak, kdyby nekdo natocil, jak sebou particka Cinanu mlati o zem, mohlo by to halo byt o necem jinem a sama CLR by se ve sve typicke dvojjakosti a farizejstvi za incident nejspis neomluvila, (nemela by „proc“), ale urcite by vydala dodatek k instrukcim svym obcanum, jak se jako turista v podobnych pripadech v cizine chovat. Na druhou stranu dluzno dodat, ze podobnym zpusobem se chovaji lide z venkova a zcestovaly Cinan predevsim z velke aglomerace by toto divadlo nesehral…

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama