Ilustrační foto: zima v Praze (v roce 2007) Foto: Profimedia

Jak Rusko straší Evropu. Tak co, i letos v zimě zmrzneme?

Napsal/a Robert Břešťan 22. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. I když se Kreml vždy snažil poručit větru, dešti, počasí dosud ovládnout nedokázal. A tak loňské propagandistické předpovědi o tom, jak Evropa bez ruského plynu zmrzne, vyšly na prázdno. Před sebou máme druhou zimu války na Ukrajině a vypadá to, že i bez ruského plynu Evropa i letos přežije. A v teple.

Ne, že by lidé v EU bez plynu mrznout nemohli – k vytápění svých obydlí podle statistik plyn používá až třetina jejích obyvatel. Jenže plynu je ve světě dost, jen v důsledku ruské války významně narostla jeho cena.

To, že se Evropané bez ruského metanu, etanu, propanu a butanu ve své většině obejdou, ale už naznala i sama kremelská propaganda.

Vloni v listopadu chrlily oficiální ruské weby jako je RT či Sputnik zprávy o tom, jak EU nemá alternativu k ruskému plynu, jak Evropané budou mrznout, což „způsobí rozsáhlé nepokoje a chaos na celém kontinentu“.

Nutno dodat, že v podobném duchu tehdy mluvili i někteří čeští energetičtí experti – nikoli náhodou navázaní na ruský plynový průmysl.

„Před minulou zimou jsme od různých opozičních poslanců a odborníků slyšeli, že zimu nezvládneme. A že bez ruského plynu už vůbec ne. A realita? Zimu jsme zvládli a od začátku letošního roku k nám nepřitekl ani kubík plynu z Ruska,“ nechal se slyšet ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Proradní Američané s LNG

I když ruští propagandisté své příběhy rádi recyklují, pro letošek se rozhodli jinak. „Zdá se, že ruský dezinformační ekosystém se prozatím rozhodl nechat příběhy zmrzlých lidí v chládku. Možná doufá, že je jednoho dne rozmrazí,“ konstatují analytici unijního týmu East Stratcom Task Force, který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace.

Ne, že by se Sputnik a spol. nesnažili: píší alespoň o proradných Američanech, kteří svými dodávkami LNG Evropu zotročují, o tom, jak Wall Streetu jde jen o vlastní zisky, či o tom, že to Evropa stejně bez ruského plynu dlouhodobě nezvládne.

Evropa, která si dlouho užívala zdánlivě jistých, nekonečných a levných ruských dodávek, se však ve své většině dokázala závislosti na ruském plynu překvapivě rychle zbavit.

Příkladem je Česko, které bylo na plynu z Ruska roky závislé prakticky ze sta procent. Vloni se dodávky utnuly a ministerstvo průmyslu ujišťuje, že do ČR už neproudí vůbec žádný plyn z Ruska.

Také zásobníky plynu jsou před zimou opět plné, je v nich 3,455 miliardy metrů krychlových zemního plynu, přičemž celá roční česká spotřeba v roce 2022 byla 7,5 miliardy metrů krychlových.

Stát také letos koupil za 8,8 miliardy korun firmu RWE Gas Storage, jejíž kapacita odpovídá třetině roční spotřeby země.

Nelze však tvrdit, že EU jako celek ruský plyn vůbec nepotřebuje a že sem neproudí. Proudí. Například do Španělska nebo do Maďarska a na Slovensko.

Podle informací agentury Reuters ruská státní společnost Gazprom do Evropy prostřednictvím plynovodů letos v prvním pololetí vyvezla zhruba 12,1 miliardy krychlových metrů (v celém loňském roce to ale bylo výrazně více: 62 miliard krychlových metrů). Reuters vycházel z údajů o dodávkách přes Ukrajinu a prostřednictvím plynovodu TurkStream. Píše se i o tom, že si Rusko našlo i cesty pro dodávky LNG přes třetí země.

Ostatně i experti ČEZu říkají, že „molekuly plynu na sobě nemají žádné vlaječky“, a není proto zcela vyloučeno, že část LNG plynu má neodhalený ruský původ.

Byl to nicméně právě ČEZ, díky němuž se podařilo už vloni rychle zajistit třetinu tuzemské spotřeby plynu z terminálu na LNG v nizozemském Emshavenu. Kapacita terminálu by měla umět pokrýt až čtyřicet procent roční spotřeby. Za první rok provozu se zde odbavilo pro Česko 21 lodí se dvěma miliardami kubíků plynu (cca 27 % loňské spotřeby).

Zima podle Kremlu

I z Německa, jež je pro dodávky plynu pro Česko klíčové, zaznívá, že výchozí pozice pro zimu 2023/24 je výrazně lepší než před rokem.

V minulosti Němci – podobně jako Češi – nakupovali plyn převážně z Ruska, dnes jde zhruba polovina dodávek od producentů z USA, Maroka, Kataru a dalších zemí přes Belgii a Holandsko. Hlavní podíl má pak plyn z Norska, odkud do Německa přiteklo přes 49 procent veškerých dodávek.

K dobru – a k úsporám spotřeby – hraje fakt, jak teplý byl letos nástup podzimu. Spotřeba plynu v České republice oproti loňsku klesla o 700 milionů kubíků. Vyčísleno v procentech: od ledna do července byla letos spotřeba o 12 % menší než o rok dříve a dokonce o 20 % nižší oproti průměru let 2019 až 2022.

I letos bude ale – nejen pro teplotní pohodu – důležité, jak teplá či studená bude zima. Sledovat to bude bedlivě i Kreml.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)