Ilustrační foto: Profimedia

Jak přemýšlí lidé, kteří věří konspirátorům: Dobré úmysly ani náhody neexistují

Napsal/a Jan Žabka 18. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Konspirace snižují důvěru v média, v neziskové organizace i státní instituce, vyostřují náladu ve společnosti a výrazně komplikují demokratickou diskuzi. Lidé, kteří jim věří, mají takzvané konspirativní myšlení. To je od běžného kritického myšlení odlišné zvýšenou podezřívavostí či imunitou vůči důkazům.

Konspiračním teoriím může propadnout každý, nehledě na věk, dosažené vzdělání či místo bydliště. Široká je i paleta jejich témat, z těch novějších třeba migrace, klimatické změny nebo pandemie koronaviru či kauza Vrbětice. Do češtiny přeložená Příručka o konspiračních teoriích popisuje, jak přemýšlí lidé, kteří konspiracím důvěřují.

Není spiknutí jako spiknutí

Falešné emisní testy dieselových motorů, špehování běžných internetových uživatelů americkou Národní bezpečnostní agenturou nebo podávání nepravdivých informací o účincích kouření cigaret tabákovým průmyslem – to vše se skutečně stalo. Veřejnost se o těchto kauzách dozvěděla z interních průmyslových dokumentů, od whistleblowerů nebo na základě vládních vyšetřování.

Zmíněná zjištění jsou podepřena důkazy a mají reálný dopad – ať už šlo o potrestání viníků, napravení zjištěných prohřešků nebo vyvození jiných závěrů, jako například zákonných regulací. To však vede i k tomu, že se o tato témata dříve nebo později veřejnost přestane zajímat.

„Konspirační teorie naopak mají tendenci přetrvávat dlouhou dobu, i když pro ně neexistují přesvědčivé důkazy. Tyto konspirační teorie jsou založeny na různých vzorcích myšlení, o nichž je známo, že jsou nespolehlivými nástroji pro sledování reality,“ píší odborníci ze světových univerzit a organizací v Příručce o konspiračních teoriích, kterou do češtiny přeložila Kateřina Špácová z Masarykovy univerzity v Brně.

Foto: HlídacíPes.org, zdroj: Příručka o konspiračních teoriích

Tyto „vzorce myšlení“ umožňují, aby například i po dvaceti letech mezi lidmi přetrvávala představa, že teroristické útoky na Světové obchodní centrum 11. září způsobila sama americká vláda. Většina Američanů se ale ze stejného důvodu nedokáže zbavit ani představy, že jim vláda zatajila pravdu o atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho v 60. letech.

Skutečná „spiknutí“ jsou od těch smyšlených odlišná často právě ve způsobu jejich odhalení. Zřídkakdy jsou objevena metodami, které využívají konspirační tvůrci. „Jsou objevována konvenčním myšlením – zdravou skepsí vůči úředním verzím informací, kontrolou dostupných důkazů a závazkem vnitřní konzistence,“ píše se v příručce.

Naopak konspirativní myšlení je hyperskeptické vůči všem informacím, které teorii nepodporují, a současně nadměrně interpretuje důkazy, které s preferovanou teorií souzní. Častá je také nekonzistence důkazů a teorií.

Jsem konspirátor?

Aby nedošlo k omylu – je na místě být skeptický vůči různým organizacím a institucím. Je však také nutné vědět, jestli případné pochybnosti stojí na racionálních základech a zda jde ještě o zdravě kritický přístup.

Lidé, kteří věří konspiračním teoriím, jsou podle zmíněné příručky například často ochotni věřit i protichůdným a vzájemně nesouvisejícím výkladům jedné události. Mohou tak například souběžně věřit tomu, že neexistuje žádný koronavirus, i tomu, že ho v Evropě rozšířili imigranti.

Jsou ale také specifičtí svou nihilistickou skepsí vůči „oficiálním“ informacím, které nezapadají do jejich teorie. Nepřijímají například možnost jakýchkoli dobrých úmyslů. Stejně tak „nikdy nemůže jít o náhodu“. Veškeré, byť malé náhody zdánlivě podporující danou konspiraci jsou využity k jejímu podepření.

Je sice pravda, že i příznivci konspirací mohou od svých některých myšlenek upustit v okamžiku, když už jsou jejich teorie neudržitelné. I tak ale pravděpodobně nezmění názor, že „něco musí být špatně“. Oficiálním informacím nadále nevěří a raději se přesunou k jiné, zatím stabilnější teorii. Důležitým faktorem je též absence důkazů a imunita vůči důkazům, které prezentují zastánci oficiální verze příběhu. Ty jsou považovány za předem připravené v rámci daného spiknutí.

Příznivci konspiračních teorií často i sami sebe považují za oběti organizovaného spiknutí, ale také za odvážné hrdiny, kteří proti „spiklencům“ bojují. Tento přístup navíc mohou utvrzovat jejich postihy na sociálních sítích či zákonná omezení nenávistných projevů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)