Jak moc se mezi přáteli bavíme o politice? Už to není, co bývalo

Napsal/a Pavel Fischer 9. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Politiku už Češi mezi přátele tolik „netahají“. V roce 1992 ještě lidé politikou žili, a odráželo se to i ve výzkumech STEM. 87 procent lidí tehdy diskutovalo o politice – loni už to byly „jen“ dvě třetiny. Vzrostl také počet lidí, kteří se o politice nebaví vůbec.

S přáteli mluvíme o politice méně než dřív. Zatímco v roce 1992 o politických tématech z nás diskutovalo celkem 87 % s přáteli (součet kategorií „velmi často“ a „příležitostně“, v odpovědi na otázku „Když se sejdete se svými přáteli, diskutujete o politických záležitostech velmi často, příležitostně, nebo nikdy?“), v roce 2016 to bylo o dvacet procentních bodů méně, tedy 65 %. Mezitím se podíl odpovědi „nikdy“ zvýšil ze třinácti na 35%.

graf1

K výrazné změně  dochází mezi lety 2011 a 2012, kdy se v naší veřejné diskusi – v důsledku vnitropolitických dopadů ekonomické krize – prohlubuje pocit sklíčenosti a nespokojenosti. Od té doby se naše ekonomická i politická situace změnila k lepšímu, všeobecné očekávání je pozitivnější. Nicméně politiku mezi přátele již nenosíme tolik jako dřív.

Celkově sestupný trend na uvedeném grafu naznačuje, že s přáteli o politice mluvíme méně. Čím to je? Orientujeme se hůře v politickém dění, anebo si považujeme přátelství více než samotné politiky?

Druhý výrok by mohl obstát, a to tím spíše, že to lze ilustrovat na dalších číslech. Na nich je vidět, že na přátelích nám skutečně záleží, zatímco politiku považujeme ve stále menší míře „za důležitou“.

Vybíráme z průzkumu, v němž se ptáme po tom, co v životě lidé považují za důležité: zda politiku nebo přátelství, jakož i další otázky (rodina, náboženství, trávení volného času, práce, apod.). Data sbíraná v letech 1993, 1995 a 2015 ukazují, jakým směrem se vydala naše společnost. A je tu jedna dobrá zpráva: na přátelích a na známých nám opravdu záleží, a to dokonce více než dřív.

graf2

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiál je součástí projektu Český seismograf

Společného publikačního projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)