Jak Miloš Zeman kouzlí s novičokem a čísly. A 230, A 232, A 340 nebo A 234?

Napsal/a Robert Břešťan 4. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Jak známo, Miloši Zemanovi se v lobbisticko-mafiánském prostředí přezdívalo Mlha. Mlhu teď rozprostřel nad údajnou výrobou novičoku v Česku.

Zmatek je jednak v pojmech, které z rozhovoru pro česko-čínskou televizi Barrandov vzešly, tak v číslech produktů, jež mají označovat (či naopak neoznačovat) látku známou jako novičok.

Začněme mlhou s čísly.

Co Miloš Zeman řekl:

1)       V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu Ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A 230…Množství vyrobeného jedu bylo údajně velmi malé a po testování byl zničen.

2)     Vojenský historický ústav (prezident měl asi na mysli Vojenský výzkumný ústav, pozn. red.), ale například  i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že to nebyl novičok, ale nějaký jiný produkt.

3)     Ale dostal jsem naopak zprávu Vojenského obranného zpravodajství, kde se explicitně říká, že přípravek A 340 je novičok.

4)     Protože Vojenské obranné zpravodajství je této problematice blíže než BIS, udělal jsem si závěr: byl u nás vyráběn testován novičok, byť v malém množství.

5)      .. A 234 je to, čím byl otráven pan Skripal.

Takže tu máme pomíchaná hned tři označení – A 230, A 340 a A 234.

Co na to Chemické listy

Například ve vydání Chemických listů z roku 2011 se o novičoku píše mimo jiné to, že do této skupiny patří látky označované A 230, A 232 a A 234 (celé znění je veřejně dostupné ZDE).

Takže nám tu ta čísla nějak nesedí.

Zatímco BIS – podle Zemana – napsala, že A 230 není novičok, podle chemiků to ale označení pro novičok je.

Vojenské obranné zpravodajství zase prý (podle Zemana) za novičok označilo produkt A 340, který ovšem do skupiny novičoků z chemického hlediska pravděpodobně nepatří, respektive jej tam neřadí dostupná odborná literatura.

A pak je tu ta hlavní chemická látka, která otrávila Sergeje Skripala – A 234. Ta novičokem je, ale o tom, že by někdy byla na českém území, nemluví dokonce ani Zeman.

Když výroba není výroba

Nesedí ani pojmy. Slovo vyrábět není totéž, co připravovat v malém množství pro laboratorní účely. „Příslušná analýza probíhá formou laboratorní mikrosyntézy, která však není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu,“ konstatuje i české ministerstvo zahraničí.

To oficiálně potvrdilo i to, že v Česku pro laboratorní účely a v malém množství  skutečně nějaká látka z „rodiny novičoků“ vznikla (konkrétně A 230), byla testována a následně byla zničena.

To, že nejde o výrobu (jak se teď všude píše), ale o „laboratorní přípravu malého množství“ (se souhlasem Organizace pro zákaz chemických zbraní) kvůli testování jejich vlastností řekl už dříve ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář.

Takže tajné služby nesdělily prezidentovi ani nic nového, ani tajného.

Ale prezidentův výrok, že se v Česku novičok vyráběl, už letí světem. A je jedno, že o „Skripalově“ A 234 řeč vůbec nebyla.

Styl, jakým Zeman své vyjádření pojal, působí, jako by dával za pravdu Rusku. Tedy že „novičok mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA“ a že tedy ukazovat při pokusu o vraždu Skripala jen na Rusko není fér…

Mají z tohoto českého prezidenta v Rusku jistě radost.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)