Jak dopadly intervence ČNB? „Jsme 22 miliard v plusu,“ sečetli exportéři
Intervence ČNB a oslabení kurzu koruny stále vyvolává velké emoce, exportéři jsou ale spokojení: čistý přínos intervence spočítali za rok 2014 na 21,7 miliard korun.
„Celkový přínos intervence byl pro exportéry 201,6 miliardy a 179,9 miliardy si intervence odnesla na straně importu,“ vypočítává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
… a 8,1 miliardy pro stát
Podle „Rozboru zahraničního obchodu České republiky za rok 2014“, který Asociace na základě statistických dat zpracovala, na intervencích vydělal i stát: „Do státní pokladny navíc přibylo 4,4 miliardy korun z daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Mandatorní výdaje státu s ohledem na podíl na snížené nezaměstnanosti odhadem o 3,7 miliardy korun,“ konstatuje studie.
„Je jednoznačně jasné, že přínos intervencí byl pozitivní. I když člověk nemusí mít zrovna Sorbonu, aby si spočítal, že když máme přebytek zahraničního obchodu, musela intervence víc přinést než odnést,“ podotýká Otto Daněk.
„Na slabší korunu jsme si už zvykli a pro letošní přínos intervence pro letošek odhadujeme někde na kladné nule. Možná pět, možná sedm miliard. Ale to už není přímý vliv intervence, ale vývoj na trhu, kdy koruna je zablokovaná odspodu a směrem nahoru se řídí tržními mechanismy,“ vysvětluje Daněk.
Nemusíme se jistit
ČNB začala s měnovými intervencemi na podzim 2013 s cílem udržet korunu poblíž hranice 27 korun za euro. Exportéři vítají i to, že ČNB opakuje, že kurz nad hranicí 27 Kč za euro bude držet minimálně do poloviny příštího roku. „Zvyšuje to pro příští rok jistotu a ušetří se díky tomu i spousta peněz za hedgování, zajištění proti kurzovým výkyvům,“ konstatuje Daněk.
Intervenci exportéři přičítají i to, že vloni měla česká koruna ve vztahu k euru nejnižší volatilitu ve své historii. „To je obrovský klad pro všechny, pro exportéry i importéry. Podle toho se daly natahovat hodinky a přesně plánovat náklady i výnosy,“ říká Daněk. V dřívějších letech se kurz kolísal v průměru kolem deseti procent.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Plíseň, švábi, konflikty. Matky popsaly život v ubytovně v domě vlivného podnikatele
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
No jistě, všichni si namastili kapsu, až na ty běžné lidi, kteří to zaplatili snížením ceny svých důchodů.
Myslíte snížení hodnoty důchodů o tu prakticky nulovou inflaci?
Já jsem si ztrátu hodnoty koruny zahojil na investici do Bitcoinu – ale tu prakticky nulovou inflace jsem v neustále rostoucích cenách jaksi nezaznamenal.
Výhody nám zde vypočítávají sami exportéři, kteří z toho jediní výrazně profitovali. To bude objektivita sama. 😛
To byste musel zpochybnit údaje ČSÚ, s tímhle se tedy moc fixlovat nedá. A hlavně – komu jinému by měla slabší koruna pomoct, že.
Ano logicky, koruna ma nizsi hodnotu, exporterum to vydelalo vic mene hodnotnych korun, do statni kasy pribylo o neco vice mene hodnotnych korun… Jasne ze vyssi jistota mene volatilni koruny je super, ale proc teda nemit rovnou euro ? Neni to celkove porad tak trochu iluze ? a clovek nemusi mit zrovna Sorbonu…
Schvalování bez výjimky? Tak to otestujme :
Díky za test. Funguje to 🙂