Jak se staví jaderná elektrárna. Hinkley Point v Británii. Foto: Profimedia

Ivan Kytka: Země v jaderné pasti. Británie jako varování pro Česko?

Napsal/a Přítomnost 19. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

V Česku panuje „jaderný konsensus“. Celá politická scéna se zcela výjimečně shodne na tom, že základem budoucnosti české energetiky má být jaderná energetika. I proto je užitečné podívat se, jak je na tom Británie, kde se už sedmnáct let staví dva nové jaderné bloky.

Británie, která dala světu průmyslovou revoluci, má takové obavy z výpadků v zásobování elektřinou, že chystá stavět nové elektrárny na zemní plyn. Prodlouží také životnost některých z dvaatřiceti, které jsou nyní v provozu. Cesta k zamýšlené uhlíkové neutralitě Spojeného království v roce 2050 se tak o něco zpomalí.

Jednou z příčin je zpoždění stavby nových jaderných elektráren v Hinkley Point C v hrabství Somerset a Sizewell C v Suffolku. Roli hraje také nevyzpytatelnost a nejistota spojená s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů – větrných, vodních a slunečních elektráren.


Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.


Labouristická opozice úkrok stranou přímo nekritizovala. Britští spotřebitelé a daňoví poplatníci, kteří ho budou spolufinancovat, však nad ním nejásají:

„Nejsem sice stavební inženýr, ale mít plynové elektrárny jen jako ,pojistku‘, když nefouká vítr nebo nesvítí slunce, by mému otci přišlo jako vyhozené peníze. Je to platba za dvě stejné věci, aby dělaly tu samou práci. Neznamená to také dvojnásobnou cenu?“ ptal se na stránkách konzervativního Daily Telegraphu jeden ze čtenářů.

„Už před mnoha lety měli postavit víc jaderných elektráren. Tohle bude jen další mlýnský kámen na krku příští labouristické vlády, která bude muset rozhodnout, zda ve výstavbě pokračovat, až se dostane k moci. Navíc bude vystavena riziku výpadků elektřiny a politických bouří, pokud od projektu odstoupí,“ míní jiný zástupce hlasu lidu.

Jsme v čase o sedmnáct let později a projekt nabral další čtyřleté zpoždění, jeho rozpočet se zdvojnásobil a dosáhne v přepočtu jednoho bilionu korun.

Krůty čekají na Hinkley Point

Británie generuje asi 44 procent své energie z fosilních paliv (42,4 % zemní plyn, 1,6 % uhlí), 38 % z obnovitelných zdrojů a 15 % z jádra, zbytek potřeby kryje z dovozu.

Podle expertů souvisí rostoucí poptávka kromě jiného s přechodem od spalovacích motorů k elektromobilům. V roce 2023 se podílely na trhu nových vozidel na ostrovech už z 16,5 % a společně s hybridy dosáhly téměř čtvrtiny.

Více elektřiny si vyžádá také přechod domácností z vytápění zemním plynem na tepelná čerpadla, jakkoliv v počtu instalací Británie výrazně zaostává za zbytkem Evropy. Od roku 2025 by však měly být všechny nové objekty určené k bydlení v Británii vybaveny právě tepelnými čerpadly.

Už v roce 2007 sliboval výkonný ředitel Electricité de France (EdF), hlavního investora jaderného programu v Británii, Vincent de Rivaz, že do deseti let budou Britové péct své vánoční krocany a krůty v troubách na elektřinu z Hinkley Point C při ústí Bristolského kanálu.

Jsme v čase o sedmnáct let později a projekt nabral další čtyřleté zpoždění, jeho rozpočet se zdvojnásobil a dosáhne v přepočtu jednoho bilionu korun. Francouzský investor, který je i v soutěži o stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, viní z průtahů a růstu nákladů inflaci, covidovou pandemii a také brexit.

„Stejně jako další velké infrastrukturní projekty, i my jsme zjistili, že stavebnictví funguje pomaleji, než jsme doufali. Potýká se s inflací, nedostatkem pracovních sil a výpadky v dodávkách materiálu,“ sdělil koncem ledna zaměstnancům Hinkley ředitel projektu Stuart Crooks.

Koncem minulého roku vyšlo navíc najevo, že spoluinvestor Francouzů v jádře, čínská společnost China General Nuclear, pozastavila financování projektu v reakci na to, že britská vláda převzala její podíl v druhé chystané jaderné elektrárně Sizewell C na východě Anglie.

Britská „milost“ udělená minulý týden fosilním palivům dává nepřímo za pravdu strategii českého investora Daniela Křetínského, který má v Británii pro svou mlčenlivost a záhadnost přezdívku Sfinga.

Intervenci vyvolaly bezpečnostní obavy z podílu Číňanů na strategické infrastruktuře v Británii. Premiér Rishi Sunka ji zdůvodnil tím, že zlatá éra vztahů mezi Británií a Čínou je minulostí, zčásti proto, že velmocenská Čína prý představuje neustálou výzvu britským zájmům a hodnotám.

Britská vláda pak čínský podíl v Sizewell C za 700 milionů liber odkoupila. Společně s EdF je teď výhradním investorem tohoto projektu. Ten má začít dodávat elektřinu do ostrovní rozvodné sítě v letech 2033 až 2036.

Pokuta pro českou sfingu

Britská „milost“ udělená minulý týden fosilním palivům dává nepřímo za pravdu strategii českého investora Daniela Křetínského, který má v Británii pro svou mlčenlivost a záhadnost přezdívku Sfinga. Jeho skupina EPH koupila v roce 2017 v Británii plynovou elektrárnu South Humber Bank v hrabství Lincolnshire.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zvýšila rekordně poptávku po energiích a v Británii zhruba zdvojnásobila ceny za plyn a elektřinu pro domácnosti. Energetické firmy navíc vydělávají svým majitelům peníze paradoxně i výměnou za to, že spalovaným plynem poháněné turbíny občas vypnou.

Koncem loňského roku uložil britský regulátor trhu Ofgem Křetínského firmě pokutu 23 milionů liber (v přepočtu asi 674 milionů korun) za manipulaci výše kompenzací za útlum výroby elektřiny v situaci, kdy byla rozvodná síť přetížená.

„Vyšetřování Ofgemu zjistilo, že od října 2019 do května 2021 firma EPSHB porušovala Licenční podmínku pro omezení přenosu (elektřiny) tím, že požadovala přehnané ceny v době, kdy Operátor elektrické soustavy (ESO) potřeboval výrobu snížit. Porušení vedlo k výrazně vyšším cenám, které se v konečném důsledku promítly do vyšších nákladům pro spotřebitele,“ praví oficiální zpráva Ofgemu. Křetínského společnost chybu uznala, pravidla prý ale porušila neúmyslně.


Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)