Část ropovodu Družba na českém území. Foto: Profimedia

Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci

Napsal/a Robert Břešťan 2. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Po více než šedesáti letech by měl koncem tohoto roku „vyschnout“ ropovod Družba, jímž do Česka proudí ruská ropa. Česká výjimka z unijních protiruských sankcí, která umožňuje dovoz této suroviny z Ruska, skončí letos 5. prosince. Poradce ukrajinského prezidenta Zelenského navíc tvrdí, že v lednu 2025 Ukrajina tranzit ruské ropy zastaví. Českou spotřebu má pokrýt navýšená kapacita ropovodů IKL a TAL.

Vloni Česko dováželo z Ruska ropovodem Družba 58 % své spotřeby ropy. V první polovině letošního roku to bylo podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu už znatelně méně – okolo 40 %. A s počátkem nového roku by to podle vládních předpokladů měla být nula.

Tuzemská spotřeba ropy se v průměru pohybuje kolem sedmi milionů tun ročně. Tím, kdo je za dopravu ropy do Česka zodpovědný, je státní společnost MERO. A ta ujišťuje, že vše včas zvládne.

„Společnost MERO ČR zajišťuje projekt TAL-PLUS, který navýší kapacitu ropovodu TAL a tím i dodávky ropy západní cestou do České republiky o čtyři miliony tun ropy ročně,“ říká mluvčí MERO Barbora Putzová.

Definitivně se odstřihnout

V konsorciu TAL, které projekt vede a financuje, má Česká republika, prostřednictvím MERO, pětiprocentní podíl. „Náklady na projekt TAL-PLUS jsou zhruba 1,4 miliardy korun a hradit je bude plně MERO ČR ze svých výnosů. Financování tohoto strategického projektu je tedy bez nároků na státní rozpočet,“ vysvětluje Putzová.

Kvůli „vypnutí“ Družby se mění i Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi: instalováno tam bylo nové potrubí s větší přepravní kapacitou a napojení na ropovod IKL. Ten začíná v bavorském Vohburgu an der Donau, kde se napojuje na ropovod TAL přepravující ropu, jež je dopravována po moři do terminálu v italském Terstu.

„Letos v březnu jsme také zahájili ostrý provoz nového řídícího systému SCADA na ropovodu IKL. Jde o největší modernizaci ropovodu IKL v jeho historii. Nový řídící systém má nejmodernější systémové prvky pro dispečerské řízení, sběr dat i ochranu přeprav ropy,“ vypočítává Putzová s tím, že „všechny práce na projektu TAL-PLUS probíhají podle předem naplánovaného harmonogramu“.

Všechny technologické úpravy na ropovodu TAL a navýšení jeho přepravní kapacity mají být hotovy do konce letošního roku.

„Následovat budou ještě instalace záložních čerpadel a potřebné zkoušky a certifikace. V první polovině roku 2025 bude MERO plně připraveno se definitivně odstřihnout od ruské ropy,“ napsalo MERO na dotazy HlídacíPes.org ještě před tím, než ukrajinská strana varovala, že v lednu 2025 ukončí tranzit ruské ropy přes své území.

Podle vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky ale ohlášený ukrajinský krok nebude pro Českou republiku problém: „Oznámení, že Ukrajina přestane tranzitovat ruskou ropu a zemní plyn, jsme od ukrajinských představitelů slyšeli za poslední tři roky opakovaně. Ať to tentokrát dopadne jakkoli, pro Českou republiku to nebude problém.“

Ukrajinský Naftogaz, který tranzit ropy zajišťuje, navíc uvedl, že své smluvní závazky bude plnit i po lednu 2025.

Co bude dál s Přátelstvím?

Na přechod od ruské ropy se – s řádově miliardovými náklady – připravují i obě tuzemské rafinérie ve vlastnictví Orlen Unipetrol – v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou.

Už vloni koncem roku prošly testem, jak si jejich technologie poradí s jiným typem suroviny s vyšším obsahem síry. Poprvé v historii tehdy zhruba měsíc fungovala rafinerie v Litvínově bez kapky ruské ropy. Tehdy používaly směs ropy z Iráku a Guyany. Vedle ropy z Blízkého východu testovaly rafinerie průběžně i ropu z Norska, z USA, z Afriky, z Kazachstánu a Ázerbájdžánu.

To, že náhrada ruské ropy bude v Česku po lednu 2025 úplná, ale není tak jisté. Rusko hledá nové cesty, jak svou ropu vyvážet a i v tankerech plujících do italského Terstu může být ropa původem z Ruska.

Další metodou je „náhrada jiné ropy“; takto například Ázerbájdžán výrazně navýšil své nákupy ropy z Ruska a vlastní ropu nepodléhající sankcím pak posílá dále do světa.

Co bude dále s ropovodem Družba zatím není jasné. Vyloučeno není budoucí využití například pro dopravu ropy ukrajinského původu.

„Aktuálně pracujeme s více scénáři budoucího využití ropovodu Družba a probíhají variantní studie a technologická prověřování. Cílem MERO ČR je najít pro ropovod Družba funkční využití v době, kdy bude Česko plně zásobeno ropou z ropovodů IKL a TAL. Jde o strategickou energetickou infrastrukturu a budeme ji chtít proto co nejefektivněji dál používat,“ shrnuje Barbora Putzová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)