Italové zadržení kvůli vraždě novináře: v obýváku parkují Ferrari a podporují vládní Smer
Slovenská policie zadržela sedm Italů, o kterých zavražděný novinář Ján Kuciak psal, že mají kontakty na italskou mafii a že jsou napojeni na slovenské politiky. I když je policie postupně opět propustila, HlídacíPes.org zjišťoval, co je to za muže a čím se chlubí.
Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové otřásla nejen Slovenskem. O události informovala zahraniční média, vzpomínkové akce za zavražděnou dvojici se konají po celé Evropě.
Necelý týden po objevení jejich těl informovala slovenská policie, že v souvislosti s vyšetřováním vraždy zadržela sedm mužů, a v jejich sídlech provedla domovní prohlídky.
Ačkoliv policie nezveřejnila celá jejich jména, HlídacíPes.org se podařilo všechny identifikovat. Jde o lidi, o kterých Kuciak psal a spojoval je s kalábrijskou mafií.
Na policejní stanici se ocitli Antonino Vadala, jeho bratři Bruno a Sebastiano, a také jejich bratranec Pietro Catroppa. Dále pak byli zadrženi bratři Diego a Antonio Rodá a Pietro Cinnante.
Jeden ze zadržených Antonino Vadala začal na konci loňského roku podnikat také v Česku.
Hlavní klany
Všichni pochází z Itálie a na Slovensku vlastní řadu firem především zaměřených na zemědělství a energetiku.
Právě klan Rodů a Vadalů tvoří jádro italských rodin, které nyní ovládají velký podíl zemědělského byznysu na východním Slovensku, o kterém Kuciak psal.
Podle jeho zjištění tři firmy rodiny Diega Rody získaly například v letech 2012 až 2017 státní dotace 8,3 milionu eur (přes 210 milionů korun)
Kromě jejich původu, rodinných pout a společného byznysu, na který se zaměřil zavražděný novinář Kuciak, je spojuje také jejich slabost pro luxusní auta.
Minimálně dva z Italů vlastní drahé vozy Ferrari. Například Diego Rodá (62) si v roce 2015 pořídil unikátní vůz LaFerrari, kterých bylo vyrobeno pouze 499 kusů, a jehož cena se odhaduje na 35 milionů korun.
Rodá si tento unikát zaparkoval přímo v obýváku svého luxusního domu v Michalovcích. Ještě týž rok jej pak při neurvalé jízdě v centru Budapešti naboural.
Na sociálních sítích se pak chlubí ještě dalšími třemi kousky rudých Ferrari, které parkuje v garáži svého luxusního sídla. Na Slovensku vlastní Rodá tři společnosti, ve třech dalších je jednatelem. Současně vlastní také firmy v rodné Itálii.
Napojení na italskou mafii či slovenské politiky Rodá odmítá.
Fanoušek Bersluconiho a Trumpa
Podobně jako Rodá i Antonino Vadala (42) byl ve slovenských médiích zmiňován v souvislosti s nadstandardními kontakty na vlivné politiky. Kuciak ve svém textu také zmiňuje, že Vadala stanul kvůli údajné spolupráci s mafií na začátku tisíciletí před soudem v Itálii.
Podle OCCRP policie v Itálii označila Vadalu za možného překupníka drog, který nahradil dopadené členy gangu kalábrijské mafie ‚Ndrangheta. Informace údajně pocházejí z policejního vyšetřování pašování kokainu tímto kartelem z Latinské Ameriky do Itálie.
Podle slovenských novinářů měl Vadala kontakty i na slovenské politiky, v minulosti byl partnerem současné hlavní poradkyně slovenského premiéra Roberta Fica Márie Troškové.
Ostatně svojí náklonností k Ficovi se ani nijak netají na svém nezabezpečeném facebookovém profilu.
Z něj lze vyčíst, že má v „oblíbených“ řadu místních organizací vládního hnutí SMER, stejně jako profil Roberta Fica či slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka nebo ministerstva školství.
Zajímavé je, že „lajknul“ také stránky proti Ficovi – antiFico, či Červená Ficovi. Jako oblíbené označil také další politiky, kteří působí v Michalovcích.
Vadala je také fanouškem Silvia Berlusconiho, Donalda Trumpa a jeho ženy Ivany. Stejně jako Rodá i on má slabost pro luxusní auta, je i milovníkem černých koní Cavalli.
Na Slovensku nyní vlastní dvě firmy, v dalších čtyřech je jednatelem, v minulosti ale působil ve více než třiceti slovenských společnostech. Na konci loňského roku koupil také českou firmu a přejmenoval ji na Vadala Group CZ.
Stejně jako jeho dva bratři Bruno (40) a Sebastiano (45) má trvalé bydliště ve stejném domě v Trebišově.
O působení Bruna toho nelze z otevřených zdrojů mnoho zjistit, nicméně Sebastian Vadala je slovenské policii dobře znám – v minulosti byl obžalován z vydírání, soud jej ale nakonec osvobodil. Sebastiano nyní vlastní dvě slovenské společnosti.
Romanzo Criminale
Do hledáčku policie se společně s Vadalovými dostal i jejich bratranec Pietro Catroppa (26), který s bratry Vadalovými bydlí na stejné adrese v Trebišově. V současnosti vlastní na Slovensku pět firem a v jedné je jednatelem.
A stejně jako jeho bratranci i on má rád luxusní vozy Ferrari a na Facebooku lajkuje vládní SMER, ale také různá kasína či herní a noční kluby.
Zajímavostí je, že jako jediný film, který na Facebooku označil jako oblíbený, je italský Romanzo Criminale pojednávající o vzestupu a pádu nechvalně proslulého římského gangu.
Právě Catroppa převzal firmu GIA Management, kterou založil Antonino Vadala s Ficovou asistentkou Troškovou.
Sám také vlastní firmu Prodest, ve které byl v minulosti společníkem bývalý poslanec SMERu a současný šéf krizového řízení a bezpečnosti státu na Úřadu vlády SR Viliam Jasaň.
Podle slovenského deníku SME právě tuto firmu v minulosti monitorovala slovenská tajná služba SIS.
Praní špinavých peněz?
V zájmu policie se ocitli ještě bratři Diega Rody Antonio (58) a Pietro Cinnante (54). Oba podle obchodního rejstříku bydlí v paneláku a vlastní jednu, respektive dvě slovenské firmy.
Zřejmě i oni jsou fanoušky luxusních vozů, na rozdíl od Diega Rody se ale Cinnante na Facebooku chlubí pouze fotkou Ferrari pořízenou na veletrhu.
Nicméně všichni zmínění lidé se stali součástí vyšetřování zavražděného novináře Jána Kuciaka. Ten ještě před svou vraždou stihl v souvislosti se zmíněnými italskými klany otevřít otázku praní špinavých peněz jako „hlavní podstaty podnikání italské mafie v zahraničí“.
Související články
Zavražděný novinář Ján Kuciak. Útoků na novináře přibývá, úkladná vražda je však extrém
Hlavní důkaz, že by někdo ze zmíněných aktérů na Slovensku pral špinavé peníze, už nestihl najít. Z dokumentů, které Kuciak a kolegové shromáždili, vyplývá, že podstatná část kapitálu pocházela z Itálie.
„Antonino Vadala například figuruje na Slovensku v několika soudních rozhodnutích, z nichž vyplývá, že dostal na ruku peníze od lidí z Itálie. Ti se shodli na tom, že peníze dali Vadalovi v hotovosti, protože to tak požadoval,“ uvádí Kuciak ve svém posledním – kvůli jeho vraždě nedokončeném článku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Nepochybně ukázkově naučný článek autorky o tom, jak se zatím lišíme politicky od Slováků. V tomto článku je to o tom, jak se do vládních pozic může infiltrovat cizí mafie. Slováci sice jedou „mimokolejně“ s námi (občany obývajícími českou a moravskou zemi) přibližně od roku 1939, a i když mnozí se cítíme být bratry, tak se mi jeví, že každý máme jinou matku. Jiní jsou ve schopnosti uklidnit vzájemnou řevnivost politické scény a tím schopnosti rozumného ustavení vlády (asi to díky vývozu jejich občana nastane i u nás), kdo sleduje se zájmem jejich parlamentní „cvrkot“, tak musí registrovat až nenávistnou řevnivost mezi vládní garniturou a opozicí, mnohdy vzájemně mezi sebou. Není divu, že z toho těží ryzí socialista R. Fico a obratně používá všechny proti všem ku svému prospěchu, teď se sice jeví, že mu zlomí vaz půvabný „krtek“ mafie, ale zatím Fico odolává. Na jeho místě by se carský důstojník dávno zastřelil, ale on ví dobře komu vládne (snad). Zatím obratně mlčí a mlží. Doufám, že mlčení není bolestí z toho, jak mu pošlapala srdíčko jeho Mária. Takže doporučuji si článek dobře přečíst jako naučný, co je možné, když se nedává pozor a bohorovnost se zaměňuje s demokracií.
Jen tak mimochodem, jak už se dnes ráno píše na zpravodajských serverech, tak policie už ty Italy zase v noci pustila.. Což prosím berme jak informaci o tom jak funguje celá západní justice, prostě příslušný soudce neuznal ty předložené důvody od policie jako dostatečné k uvalení vyšetřovací vazby.. Formální spravedlnost prostě musí fungovat i kdyby novináře vraždili…
Před nedávnem jsme měli možnost sledovat za jakých podmínek musí pracovat naše polici když byla velká snaha ji ovládnout panem Babišem a jeho lidmi spojenými s bývalým nedemokratickým režimem podporujícím naši okupaci. Na Slovensku to asi bude podobné. Lidé si nevědomky zvolí za politiky dacany a potom si jiní dacani dovolí vraždit novináře. Proč se musí s každou novou politickou garniturou měnit vedení policie? A také se myslím, že jak BIS tak SIS kdyby vice sledovali mafiány místo novinářů tak by se lehce dohledali jejich vrazi.
Doslova kouzelná věta > lidé si nevědomky zvolí ….<, tak mi chybí vyjádření, proč jsou 29 roků po "převratu" režimu nevědomí! A pokud jsou vědomí tam i tady proč volí dacany, aby je veřejně a v jejich zájmu zastupovali nejen doma, ale i ve světě. Vychází mi jen tolik, že vrána k vráně sedá atd. Já osobně si vsázím na to, že j.Kuciaka a jeho dívku zamordoval profesionál a najala jej na "práci" mafie, otázkou je, čí a v čím zájmu. Něco mi říká, že taliáni v tom prsty nemají, tak blbí nejsou, oni vědí, že by to znamenalo konec jejich aktivit na Slovensku. A tam se jim zadařilo dobře se etablovat pomocí nejen krtků, takže z jejich strany vzhledem ke zkušenostem z "oboru" by to byl amatérský diletantismus.
Hovoříte nebo spíše píšete mi ze srdce. Italská mafie už dávno není tím, čím kdysi bývala. V minulosti dostala několik těžkých zásahů. Někteří její členové se odebrali na Slovensko právě proto, že jim byla v Itálii příliš horká půda pod nohami. A co tito pánové z Itálie rozhodně nepotřebují je rozruch a poutání pozornosti na sebe. Je zarážející, že přestože u nás i na Slovensku působí i různé mafie z východních zemí, byla pozornost veřejnosti směrována od samého počátku právě na mafii italskou, která je po těžkých zásazích v minulosti ráda, že je ráda. Ján Kuciak sice psal těsně před svojí vraždou o napojení italské mafie na slovenské vládní činitele, ale článek ještě nebyl dokončen a uveřejněn. Kdo mohl vědět kromě Jána Kuciaka a jeho úplně nejbližších spolupracovníků o článku, na kterém Ján Kuciak pracoval? Například ten, kdo byl schopen se „nabourat“ Jánu Kuciakovi do počítače. Byla něčeho takového schopna italská mafie? Nevím, ale tato možnost se mi nejeví jako příliš pravděpodobná. Že by italská mafie neustále sledovala počítač Jána Kuciaka a hlídala si, zda o ní Ján Kuciak náhodou nezačne psát? A měli vůbec ti Italové žijící na východním Slovensku takové technické možnosti a znalosti, aby byli něčeho takového vůbec schopni? Pochybuji. Taková činnost vyžaduje velmi rozsáhlé znalosti a dovednosti a opravdu velmi pochybuji, že by Italové z východního Slovenska takové znalosti a dovednosti měli. Pro tajnou službu by ovšem „nabourání se“ do počítače kohokoliv už takový problém nebyl. Naskýtá se otázka, pro kterou tajnou službu a které země? Zajímavé by tedy spíše bylo se dozvědět, o čem Ján Kuciak psal v měsících před svojí vraždou, ne v době vraždy. Téma posledního článku Jána Kuciaka mohlo pouze poskytnout možnost odvedení pozornosti od skutečných pachatelů vraždy jiným směrem.