Islámský stát: Cesta k moci. Jak vyrobit z člověka fanatického robota

Napsal/a -pes- 6. srpna 2017
FacebookXPocketE-mail

Jedenáct milionů lidí – polovina obyvatel země – přišlo o zdroj příjmů i o majetek a zůstalo zcela bez prostředků. Mnozí tak byli nuceni přidat se k ozbrojeným skupinám – zvlášť k těm, které jim vyplácely mzdu a postaraly se i o jejich rodiny.

An-Nusra nacházela od samého počátku ochotné přívržence ve venkovských oblastech a provinciích jako Dajr az-Zaur, Hasaka či Raqqa, kde ničivá válka prohloubila už tak vysokou nezaměstnanost a zoufalou chudobu. Po vypuknutí ozbrojeného konfliktu se nezaměstnanost v regionech pod vládou opozice zvýšila z 60 % na 90 % a navíc dramaticky vzrostla inflace – v oblastech jako Idlib dosáhla 400 %.


Toto je třetí ukázka z knihy Fawaze A. Gergese: Islámský stát, Cesta k moci.Vydalo nakladatelství Vyšehrad, ukázky z knihy HlídacíPes.org publikuje s jeho svolením.

Fawaz A. Gerges je profesor blízkovýchodních vztahů na London School of Economics. Narodil se v Bejrútu v roce 1958, pochází z křesťanské rodiny. Aby unikl konfliktu, který se v Libanonu rozhořel v roce 1975 a trval až do roku 1990, emigroval do Spojených států. Vystudoval v Londýně a Oxfordu, vyučoval v Oxfordu, na Harvardu a Columbijské univerzitě. Ve své badatelské práci se zaměřuje na moderní politické a sociální dějiny islámských zemí, sociální a náboženská hnutí v islámských zemích (Muslimské bratrstvo), džihádistický terorismus (al-Qá‘ida, tzv. Islámský stát). Je autorem více než desítky knih o moderních dějinách Blízkého východu, o arabském jaru, americké politice vzhledem k muslimskému světu. Je autorem několika oceňovaných prací o džihádistických skupinách, jejich kořenech a strategii, vzájemných vztazích a nebezpečí, které představují pro dnešní svět.


Na mimořádně úrodnou půdu narazily islamistické skupiny jako an-Nusra v Dajr az-Zauru, historicky nejchudší syrské provincii, která se stala významnou základnou džihádistických sítí operujících už po americké invazi v roce 2003 v Iráku.

Ze všech ozbrojených frakcí v Sýrii právě an-Nusra a ISIS naverbovaly nejvíc bojovníků – stovek chudých sunnitů, jimž chyběly prostředky na uživení jejich rodin a pocit ukřivděnosti v nich probudil politickou náklonnost k uskupením se sektářským zaměřením, byť nikoli k jejich džihádistické ideologii.

Seškrtané mzdy

Podle syrských pramenů platil ISIS svým bojovníkům 400 dolarů měsíčně, a pokud byli ženatí, dostávali dalších 50 dolarů na každé dítě a 100 dolarů na každou manželku, protože někteří bojovníci měli více než jednu. Vedle pravidelného platu poskytovaly džihádistické organizace ubytování těm bojovníkům, kteří neměli kde bydlet, a protože kontrolovaly ropná pole v Dajr az-Zauru, mohly jim zajistit i topnou naftu a pohonné hmoty do aut.

Koncem roku 2015 nicméně přibývalo indicií, jež naznačovaly, že v důsledku vysychajících finančních zdrojů už skupina nedokáže udržet výdaje na dosavadní výši a je nucena utahovat opasky. V lednu 2016 prosáklo na veřejnost interní sdělení, že „bylo rozhodnuto bez výjimky snížit mzdy vyplácené mudžáhidům na polovinu, a to bez ohledu na jejich hodnost“ ze 400 na 200 dolarů.

Pro chudé sunnity, kteří si připadají bezmocní a zoufalí, však ISIS ztělesňuje všechny jejich naděje i obavy a dává jim odpovědi na existenční otázky, jež v zemi nastolila občanská válka. V Islámském státu vidí schůdnou alternativu ke zkorumpovaným ozbrojeným klikám, jež se v honbě za válečnou kořistí navzájem masakrují a provází je pověst násilníků, zlodějů a zvrhlíků.

ISIS v Iráku a v Sýrii hodně investoval do chudých sunnitů a snažil se je zapojit tím, že jim dal zaměstnání a moc, mnohým svěřil starost o pořádek a bezpečnost či sledování druhých a z některých učinil polní velitele. To vše zajistilo organizaci pohodlnou vládu nad nově dobytými územími v Dajr az-Zauru, Raqce, Mosulu, Fallúdži i jinde.

Poprvé jsem uslyšel vlastní hlas

Mnoho polních velitelů ISIS a an-Nusry například pochází z prostředí, kde je zdrojem obživy manuální práce – bývali pouličními prodejci, zemědělci, stavebními dělníky, prodavači nebo mechaniky. Tato taktika sehrála klíčovou roli i v posílení sebevědomí sunnitů a napomohla vytvoření pečlivě budovaného obrazu ISIS jako jediné síly, která je ochotna postavit se expanzi šíitů a umožnit sunnitům, aby konečně vzali svůj život do vlastních rukou.

Jak řekl jeden z bojovníků opozice: „Vůbec poprvé jsem uslyšel vlastní hlas,“ čímž říkal, že i za výjimečně svízelných válečných okolností se mohl radovat, neboť zaslechl hlas, který byl za Asadova režimu umlčen.

Po letech sucha, hospodářského úpadku a prohlubující se propasti mezi městy a zemědělskými oblastmi se mnozí rolníci museli odstěhovat za pracovními příležitostmi z venkova na předměstí velkých měst a své podpůrné sítě zanechat za sebou. Iluzi, že někam patří, proto poskytlo bezprávným náboženství, jež je ukotvovalo v nové komunitě a nabízelo jim most mezi tradicí a modernitou.

Ultrakonzervativní salafistická hnutí podporovaná bohatými dárci ze zemí okolo Perského zálivu, která až dosud tvořila pouhý zlomek islamistické opozice, zintenzivnila rétoriku a využila narůstajícího sociálního napětí, jež bylo v Sýrii stále patrnější. Jak se země propadala do víru války a následného chaosu, získávaly salafistické skupiny na přitažlivosti srovnatelné s afghánským Tálibánem na počátku devadesátých let 20. století, protože dávaly jednoduché odpovědi ukotvené v náboženské identitě, což členy chudých a znevýhodněných venkovských i městských komunit oslovovalo.

Nabízely systém vlády, který čerpal oprávnění z víry a jehož kořeny tkvěly v tradiční interpretaci šarí‘i. Požadavkům salafistů nahrával i stále sektářštější rozměr konfliktu. Salafističtí teologové jako Adnán alAr‘úr, Salím arRáfi‘í a Ahmad Asír vinili Asada již dlouho ze sektářství, kritizovali jeho podlézavost Íránu a vodu na mlýn dodala salafistické rétorice i podpora syrského režimu íránskými, libanonskými a iráckými šíitskými skupinami.

Masakr a propaganda

K hlavním faktorům, jež přispěly k posílení pozice salafistů a salafistických džihádidstů, kteří líčili syrský konflikt jako sektářský, patřila eskalace ozbrojených střetů v Iráku a role alawity řízených bezpečnostních sil a polovojenských skupin zvaných Šabíha v potlačování demonstrací a útocích na vesnice, jichž se syrský režim dopouštěl.

Milice Šabíha, jimž velel prezidentův bratr Máhir alAsad, se během pozemních ofenziv často připojovaly k syrským ozbrojeným silám a panuje přesvědčení, že nesou odpovědnost za řadu masakrů sunnitského obyvatelstva včetně masakru v Húle v květnu 2012, během něhož bylo zabito sto lidí, ponejvíce žen a dětí.

Nepolevující režimní propaganda, jež hlásala, že ozbrojená opozice alawity i další náboženské menšiny zmasakruje, rozkol jen dotvrdila. ISIS s an-Nusrou dokázaly využít zoufalství, jež v Sýrii zavládlo po Asadově brutální reakci na pokojné demonstrace. Roztříštěnost opozice a existence režimu, jenž byl ochoten den co den bezohledně likvidovat mírumilovné demonstranty i aktivisty, vedly k tomu, že se veškerá naděje na rychlé řešení nebo změnu režimu rozplynula a mnozí Syřané se cítili všemi opuštění.

Z konfliktu se posléze vyvinula regionální zástupná válka mezi Tureckem, Katarem a Saúdskou Arábií na jedné straně a Íránem, Irákem a Hizbulláhem na straně druhé. Sýrie zažívala nerušený příliv peněz, zbraní i zahraničních bojovníků a brzy se vynořila spousta povstaleckých frakcí včetně an-Nusry, ISIS a velkého množství dalších islamistických skupin.


V následujících dnech nabídneme další ukázky z knihy 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)