Hon na íránské disidenty v cizině. Na únosech kritiků režimu do Íránu spolupracuje i Turecko
Novinář Muhamad Bagher Moradí před osmi lety utekl z Íránu kvůli problémům s tamním islámským režimem a požádal o azyl v Turecku. Letos v květnu ale náhle zmizel a nebylo jasné, co se s ním stalo. Až teď jeho právník řekl novinářům, že ho íránský režim drží v nechvalně známé teheránské věznici Evín.
Zní to jako příběh z detektivního románu. Íránského disidenta po osmi letech života v Turecku zastavili v noci po cestě domů neznámí muži. Kdosi pak ráno zaparkoval novinářovo auto nedaleko jeho bydliště. Po samotném Muhamedovi Bagherovi Moradím se slehla zem.
Jeho rodina se domnívala, že ho unesli íránští agenti. Když teď Moradí rodiče po půl roce kontaktoval z vazby z Teheránu, vyšlo najevo, že jejich domněnky byly správné jen částečně. Do Moradího zmizení totiž byly zapojeny nejen íránské tajné služby, ale také turečtí agenti.
To teď prozradil novinářům ze serveru Al-Monitor Moradího právník Sálih Efe, který zároveň uvedl, že disident byl umístěn do věznice Evín v Teheránu, známé pro špatné zacházení s politickými vězni, které tu islámský režim drží.
Moradího příběh je o to závažnější, že není prvním kritikem íránské vlády, který požádal o azyl v zahraničí, poté záhadně zmizel a po nějaké době se objevil před íránským soudem. Írán tak zjevně porušuje veškeré mezinárodní dohody a některé státy s tamním režimem v tomto ohledu spolupracují.
Turečtí konfidenti
„Moradího tajná deportace z Turecka do Íránu je zjevným porušením tureckého a mezinárodního práva, včetně Úmluvy OSN o uprchlících z roku 1951,“ řekl před časem v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Sálih Efe, právník, který Moradího a jeho rodinu zastupuje v Turecku. Teď pro server Al-Monitor dodal další podrobnosti o Moradího únosu:
„Od Moradího íránských právních zástupců jsme se dozvěděli, že ho 30. května unesli agenti tureckých tajných služeb. Ti ho zadržovali v tajném vězeňském středisku používaném tureckou rozvědkou,“ uvedl Sálih Efe. Moradí podle něj právníkům řekl, že ho turečtí agenti několik dnů vyslýchali a mučili. Poté byl umístěn na pět měsíců do neoficiálního střediska turecké rozvědky na neznámé adrese.
„Až začátkem listopadu ho Turci předali íránským tajným službám, které ho odvezli do Teheránu,“ popsal novinářům Sálih Efe. Tam se bývalý novinář dostal do vazebního střediska Íránských revolučních gard, které také kontaktovaly jeho otce a požadovaly po něm, aby přesvědčil syna ke kajícné zpovědi v íránské státní televizi. Tuto taktiku příslušníci gard běžně používají vůči zadrženým opozičním aktivistům a osobám, které vystupují proti režimu.
Bezpečná země nebo past?
Muhamed Bagher Moradí uprchnul z Íránu do Turecka v roce 2014 se svým otcem poté, co byli oba odsouzeni k pěti letům žaláře za „tajné spiknutí proti íránskému státu“. Moradí požádal v Turecku o azyl. Podmíněný status uprchlíka mu turecké úřady udělily měsíc před jeho zmizením. I to je důvod, proč podle Sáliha Efeho porušila turecká vláda spoluprací s íránskými tajnými službami mezinárodní dohody:
„Ze strany turecké vlády jde o nezákonné jednání proti osobě, která byla pod její oficiální ochranou a také ochranou Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Turecku. Domnívám se, že Turecko nemůže být nadále považováno za bezpečnou zemi pro íránské uprchlíky,“ řekl ke kauze Sálih Efe.
Moradího případ totiž není ojedinělý. Navíc se ukázalo, že za únosem íránského novináře může být i jeho zamítavá reakce na možnou žádost Turků, aby se stal jejich agentem.
Svou složitou situaci vylíčil sám Moradí zhruba rok před svým zmizením na chatovací platformě Clubhouse. Napsal, že se ho jako informátora pokusil naverbovat muž, který se představil netureckým jménem, ale prohlašoval, že je pracovníkem turecké rozvědky. Tuto verzi ještě rozvinul jeho přítel Peyman Aref, íránský aktivista žijící v Londýně, který ze své vlasti také prchal přes Turecko.
„Moradí rok před svým únosem řekl, že se cítí být ohrožen tureckými tajnými službami,“ řekl Aref v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. Uvedl, že on sám byl z Turecka v roce 2017 deportován do Libanonu poté, co odmítl spolupracovat s tureckou rozvědkou.
„Hon“ na íránské disidenty
Turecko, které leží na západní hranici Íránu, je jedním z prvních cílů íránských disidentů a aktivistů prchajících před islámským režimem. Podle právníka Sáliha Efeho je i toto důvodem, proč se mezi nimi své agenty snaží v Turecku lovit íránské zpravodajské služby. V případě odmítnutí takové nabídky se z íránských politických uprchlíků stává lovná zvěř a zdá se, že Turecko při „honech“ na íránské disidenty s íránským režimem spolupracuje.
„Moradího případ není ojedinělý. Může to už být čtvrtá nebo pátá podobná nezákonná a tajná deportace íránského politického uprchlíka z Turecka, organizovaná naší vládou,“ uvedl Moradího turecký právník Sálih Efe.
Mediálně známý je například případ Habíba Chaaba, zakladatele a bývalého vůdce separatistické skupiny Arabského hnutí za osvobození Ahwazu. Ten žil čtrnáct let ve Švédsku, ale v roce 2020 zmizel během cesty do Istanbulu. Měsíc poté, co byl prohlášen za nezvěstného, se objevil na videu v íránské státní televizi. Na záznamu se přihlásil ke spolupráci se saúdsko-arabskými zpravodajskými službami.
Popravou pak skončil únos novináře Ruholláha Zama. Ten žil v exilu ve Francii. V roce 2019 ale vyjel služebně do Iráku, odkud byl unesen íránskými agenty. Podle některých zdrojů padl do předem připravené léčky.
Objevil se pak v Teheránu, kde byl postaven před soud. Ten manažera populárního opozičního kanálu Telegram Amad News usvědčil z „korupce na Zemi“, obvinění často vznášeného v souvislosti se špionáží nebo pokusy svrhnout íránskou vládu, a odsoudil ho k trestu smrti. Ruholláh Zam byl popraven před dvěma lety.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kurdové opět ztrácí sen o samostatnosti. Jejich autonomie se nehodí nikomu
Tchaj-wanské jaderné dilema. Globální dodávky čipů jsou opět v ohrožení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Turecko prostě mezi civilizované země nepatří.
Islámský režim státu je jediná ochrana před zkaženým, amorálním, satanským viděním světa, což prezentuje demokracie v kapitalismu. V islámských zemích nenajdete mužské a ženské polonahé úchyly, kteří se przní navzájem a říkají tomu láska. V Koránu je to nazváno obscéností a trest je bičování. Tam ještě vládne pořádek a řád. Západ je zkažený a zničí se sám.
To by se amíkům líbilo, dosadit v Iránu proamerickou vládu a všechno zprivatizovat jak u nás. Irán nikdy nebude západní kolonií, jako Česko!!!
Je mi Vás líto…
pan Jan nás svojí totalitární pohádkou krásně pobavil v předvánoční čas. No jo i takovéto nadmíru exotické existence žijí mezi námi.
… no tak si to srovnejte se Saúdskou Arábie (SA) , která má mnohem rigidnější islám než ten Irán – a jak se k ní USA chovají.. Dokonce i náš ochránce lidských práv (univerzálních a nedělitelných po celém světě..) sám velký guru Václav Havel se koncem roku 2001 vydal se svoji suitou (tedy i s Janem Fischerem – nynějším kandidátem na prezidenta) do té Saúdské Arábie a Kuvajtu… Byla to sice kratší návštěva než se předpokládalo, protože tam ochořel, ale velvyslanectví SA se otevřelo u nás a my tam.. Měl by člověk s takovou gloriolou lidských práv tam jezdit, no asi jo když mu to bylo doporučeno(nařízeno) z USA…
On snad Václav Havel někdy bojoval za lidská práva? Proč tedy zamezil potrestání těch, kdo tu lidská práva systematicky desítky let porušovali a mnohdy své konání dovršovali i vraždami?
Pergille,proto,že takových jak vy byla 1/10 národa a potrestání vás by nebylo reálné.Kdyby vám Havel neslíbil beztrestnost,tak se dál držíte u moci za pomoci LM a armády.Rusové by dál byli u nás a my bysme byli druhé Bělorusko.Mnoho bývalých komoušů má stále o tom vlhké sny.
Co máš proti ekonomické diplomacii, kterou tak vehementně prosazoval tvůj oblíbenec, hradní čučkař ? Z toho co tady hystericky vypisuješ vyplývá, že to o čem čučkař žvanil a při tom nebyl sto dosáhnout praktických výsledků, tak Havel realizoval na pravidelné bázi.
Mimochodem A proč jsi ten svůj hysterický komentář nenapsal evidentnímu islamistovi „janovI“, a místo toho reaguješ na výsměch určený jemu. Zas to vypadá, že ti nevadí islamismus, že ti vadí jen ta demokracie a svoboda slova.
… no ona demokracie a svoboda slova je uplatňována v té Saúdské Arábii ? No měla by když tehdy se tam vydal v tom r. 2001 Václav Havel, který mj. byl také mnohokráte v tom Turecku, které tehdy bylo pod knutou vojáků-dohlížitelů, to mu také nevadilo… A ještě oprava z minula – tam tehdy Fischer byl ale Pavel, ne Jan (to jsem se spletl..)
A pak se divte, že vznikají organizace typu „Islám v ČR nechceme“