Investor Brůna: Vlastní bydlení nikdy nebylo na lusknutí prstu. Vyplácí se trpělivost a zadní vrátka
KOMENTÁŘ. Před lety koupil kamarád byt v Milovicích v panelovém domě, torzu po Sovětech. Za mne to není dobrá lokalita. Místní nechť mi, prosím, můj pocit odpustí. Cena bytu poté klesla. Ale nakonec se dočkal, cena vzrostla a už se díval po domečku jinde. Hlavní je nejít do stavby nebo rekonstrukcí bezhlavě, bez rezerv, bez zadních vrátek.
Kamarád není investor. Není dravec, nerad riskuje, a rád by, aby se všichni lidi měli dobře, aby si byli víceméně rovní. Ale vidí, že když jde o bydlení rodiny, nikdo mu nic nedá jen pro jeho modré oči.
V roce 2008 koupil byt 2+kk v Milovicích za 2,2 milionu korun. Pak přišel pokles cen nemovitostí a hodnota srovnatelného bytu podle inzerce klesla na 1,5 milionu korun. Jak ale syn měl nastoupit do první třídy, rozhodli se s manželkou v roce 2021 přestěhovat do Lysé nad Labem, kde je lepší nabídka kroužků.
Domek na spadnutí za 3,3 milionu
Byt v Milovicích se jim podařilo prodat za 3,3 milionu korun. Něco připlatili a koupili maličký domek v Lysé nad Labem určený k rekonstrukci. Domek má jednu ložnici, průchozí kuchyň a obývací pokoj. Nějaký šedesát metrů čtverečních. Pro tři lidi ale malý.
Investor Brůna: Stavět se bude pořád. Kolik dnes stojí dům a jak ho financovat?
Začal tedy řešit rekonstrukci a půdní nástavbu. Architekt jim to hezky naprojektoval, ale přišlo zdražení stavebních materiálů. Dotáhli dokumentaci do vydání stavebního povolení, ale zjistili, že rekonstrukce by je vyšla minimálně na tři miliony korun. V průběhu rekonstrukce by si navíc museli pronajmout byt a na to už neměli.
Konec byl ale přece jen dobrý. Domek v Lysé se rozhodli za 4,7 milionu prodat. V rámci rodiny si půjčili peníze a podařilo se jim koupit větší dům ve stejném městě. Cenu usmlouvali o půl milionu korun na šest milionů.
Zadní vrátka
Dobře to dopadlo. Nakonec se postupně dostal ke svému bydlení. Jako správný střadatel prodával o něco dráž, než koupil, a pak kupoval ve slevě, když se trh momentálně moc nehýbal.
Hlavní je nejít do stavění nebo rekonstrukcí bezhlavě, bez rezerv, bez zadních vrátek. A to nejen finančně. Je třeba na to mít i čas a mentální kapacitu. Vlastní bydlení ale za to stojí, jen to nebývá na lusknutí prstu. To nebylo nikdy.
Je dobré si udělat dlouhodobý plán, jenž například počítá i s tím, že úspory, než se prostavějí, se na nějaký čas investují. Ale bezpečně, do něčeho, co je opravdu kryté hmotným majetkem, nikoliv do víceméně anonymních fondů prodávajících vzdušné zámky složené z tokenů a virtuálních měn.
Autor je český investor.
Příště si přečtete: Na co si dát pozor při koupi rodinného domu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)